Μετάβαση σε περιεχόμενο

upokoristiko onoma......


pitsounitsa

Recommended Posts

Γεια σου κοριτσακι μου!

Εμενα με λενε Στελλα,η μαμα μου στο ακουσμα κ μονο του πρωτοτυπου ονοματος(Στυλιανη)εβγαζε καντηλες :woohoo: !!Ειχε κανει ολοκληρη ιστορια στον παππα ,μου λενε,να μη φωναξει Στυλιανη,αλλα μονο Στελλα κ τελικα ετσι εγινε!Με λιγα λογια κανονικα εγω δε γιορταζω :blink: :laugh: !!

Καλο ειναι να μιλησετε με τον παππα πριν την βαφτιση!!Με το καλο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαι εγώ νομίζω πως η Έκκλησία δεν βαπτίζει με υποκοριστικά.

Καλύτερα να βαπτιστεί με ολόκληρο το ονοματάκι του και μετα το

κάνεις όπως θέλεις...

Ρώτα τον παπα που θα σας βαπτίσει καλύτερα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pitsounitsa giati se peirazei na akouseis to kanoniko onoma kata th vaftish?kai egw 8a dwsw sthn mpempa mou ena onoma to opoio den mou aresei ka8olou alla den me peirazei na to akousw thn wra ths vaftishs.emeis fusika 8a th fwnazoume me upokoristiko.. :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ki emeis theloume na ti vaftisoume Emily to opoio einai apo to Aimilia pou den mas aresei katholou...ki oute tha thelame na einai sta xartia to Aimilia...otan erxetai i wra tis vaftisis i me tous goneis-petherika tha exeis provlima i me tin eklisia...thx pantws gia tis plirofories...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

wraiotato onoma einai vre!!!emeis 8a thn vgaloume aristea alla den mporw na fwnazw to mwro aristea kai 8a thn leme h aria h' rea.8a to skeftoume.to aristea 8a akoustei mono sthn Ekklhsia thn wra ths vaftishs.pantws an 8es 8a rwthsw thn kollhth mou pou einai presvutera kai o pater ths, mporei na mas dwsei mia apanthsh ep'autou.den einai spiti twra otan th vrw omws 8a th rwthsw.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

wraiotato onoma einai vre!!!emeis 8a thn vgaloume aristea alla den mporw na fwnazw to mwro aristea kai 8a thn leme h aria h' rea.8a to skeftoume.to aristea 8a akoustei mono sthn Ekklhsia thn wra ths vaftishs.pantws an 8es 8a rwthsw thn kollhth mou pou einai presvutera kai o pater ths, mporei na mas dwsei mia apanthsh ep'autou.den einai spiti twra otan th vrw omws 8a th rwthsw.

thx an-n...tha perimenw apantisi

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο παπας λεει οποιοδηποτε ονομα αν του πεις οτι ειναι το ονομα της γιαγιας..

πχ ξερω συναδελφο που τη λενε Τουλα.. οταν τη ρωτησα πως τη βαφτισαν η κοπελα γελαγε κ μου λεει "Τουλα.. και μενα κ αλλες 3 ξαδελφες μου"

Γιατι και η γιαγια λεγοταν τουλα (και ουτε καν ηξερε πως ειχε βαφτιστει πριν 100 χρονια που δεν ειχαν ουτε χαρτια ουτε τιποτα ) κ ετσι βγηκαν κ οι εγγονες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

doragli έγραψε:

Ο παπας λεει οποιοδηποτε ονομα αν του πεις οτι ειναι το ονομα της γιαγιας..

πχ ξερω συναδελφο που τη λενε Τουλα.. οταν τη ρωτησα πως τη βαφτισαν η κοπελα γελαγε κ μου λεει "Τουλα.. και μενα κ αλλες 3 ξαδελφες μου"

Γιατι και η γιαγια λεγοταν τουλα (και ουτε καν ηξερε πως ειχε βαφτιστει πριν 100 χρονια που δεν ειχαν ουτε χαρτια ουτε τιποτα ) κ ετσι βγηκαν κ οι εγγονες.[/quote

ax...makari na isxiei auto...tha paw to s/k sto monastiri pou prokeite na tin vaftisoume kai na doume ti exoun na mou poun....makari na einai thetika ola...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.

Η Βάφτιση κ η ονοματοδοσία είναι 2 τελείως διαφορετικές διαδικασίες. Τη βάφτιση την κάνεις στην εκκλησία για θρησκευτικούς κ μόνο λόγους ενώ την ονοματοδοσία είσαι υποχρεωμένος να την κάνεις στο ληξιαρχείο για νομικούς λόγους. Δλδ μπορείς να δώσεις στη μικρή σου όποιο όνομα επιθυμείς "στα χαρτιά", και αυτό να τη συνοδεύει σε όλη της τη ζωή στις επίσημες εκδηλώσεις κ υποχρεώσεις, κ να δώσεις όνομα στην εκκλησία κάποιο διαφορετικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ησουνα στην κυπρο θα σου λεγα οτι μπορεις το παιδι να το βαφτισεις οπως θελεις !!!

εδω στην ελλαδα ομως οι περισσοτεροι παπαδες τραβανε κωλυμα τα ονοματα! εδω και της ανηψιας μου - αλκινοη - με το ζορι το βγαλανε κι αυτο γιατι ειναι αρχαιο αλλιως... κλαφτα χαραλαμπε!

αυτο το κωλυμα στις παραδοσεις με τα ονοματα κλπ μου την εχει βαρεσει στο κεφαλι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα :) Εγω την κορη μου την βαφτισα Λαμπρινη το ονομα της μαμας μου. Σαν ονομα δε μου αρεσει καθολου μα καθολου και αν ηθελε ο αντρας μου, γιατι ο αντρας μου επεμενε,θα τη βαφτιζαμε Ιωαννα το ονομα της πεθερας μου. Λατρευω ομωςτην μανουλα μου και την κορη μου οποτε λατρευω και το ονομα τους. Λεω "Λαμπρινη" και ανοιγει η καρδια μου που λενε.... Σκεφτομασταν κι εμεις για υποκοριστικο ονομα μονο και μονο για να τις ξεχωριζουμε γιατι εχω και μια ξεδερφη που τη λεμε Λαμπρινη αλλα αλλαξαμε γνωμη γιατι μας αρεσε οπως ελεγε το ονομα της η μικρη, δε μπορουσε να το πει κανονικα και ελεγε "Νινι" οταν την ρωταγανε το ονομα της :P Τωρα που ειναι τεσσαρων οταν την πεις για παραδειγμα Λαμπριτσα για να την πειραξεις σου λεει "δε με λενε Λαμπριτσα Λαμπρινη με λενε" :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pitsounitsa mou me sugxwreis gia thn ka8usterhsh alla eixa polla na kanw kai otan se 8umomoun tuxaine kati allo kai gi'auto arghsa.den se ksexasa omws.rwthsa ton pater ths kollhths mou pou einai presvutera kai mou eipe pws den ginetai na dwseis sto paidi upokoristiko onoma.den 8a to dex8ei o iereas giati den einai autousio to onoma.px to toula pou anafer8hke parapanw sunh8ws prokuptei apo to dhmhtra->dhmhtroula->toula.den uparxei kamia Agia pou na onomazetai toula ara den 8ewreitai 8rhskeutiko onoma+sunh8ws h Ekklhsia dinei xristianika onomata sta paidia.esu kalou kakou rwta isws einai k 8ema ierea.i8sws o dikos sou iereas na to dex8ei.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

pitsounitsa mou me sugxwreis gia thn ka8usterhsh alla eixa polla na kanw kai otan se 8umomoun tuxaine kati allo kai gi'auto arghsa.den se ksexasa omws.rwthsa ton pater ths kollhths mou pou einai presvutera kai mou eipe pws den ginetai na dwseis sto paidi upokoristiko onoma.den 8a to dex8ei o iereas giati den einai autousio to onoma.px to toula pou anafer8hke parapanw sunh8ws prokuptei apo to dhmhtra->dhmhtroula->toula.den uparxei kamia Agia pou na onomazetai toula ara den 8ewreitai 8rhskeutiko onoma+sunh8ws h Ekklhsia dinei xristianika onomata sta paidia.esu kalou kakou rwta isws einai k 8ema ierea.i8sws o dikos sou iereas na to dex8ei.

μα ειναι πολυ απλο,το βαπτιζεται το μωρο με το ονομα ολοκληρο και το φωναζεται μετα οπως θελετε!!εξαλλου αυτος δεν ειναι και ο λογος της βαπτισης;βαπτιζεται για να γινει ορθοδοξο,αρα πρεπεινα μπει και ορθοδοξο χριστιανικο ονομα!μην χαλιεστε με τετοια ρε κοριτσια!υγεια να χουμε! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

an-n έγραψε:

μα ειναι πολυ απλο,το βαπτιζεται το μωρο με το ονομα ολοκληρο και το φωναζεται μετα οπως θελετε!!εξαλλου αυτος δεν ειναι και ο λογος της βαπτισης;βαπτιζεται για να γινει ορθοδοξο,αρα πρεπεινα μπει και ορθοδοξο χριστιανικο ονομα!μην χαλιεστε με τετοια ρε κοριτσια!υγεια να χουμε! :kiss:[/quote:wpz8l7ua]

vaster mou pooooooso sumfwnw me sena!!!!!kai emeis auto 8a kanoume..to mwraki mou 8a to vgaloume aristea sthn pe8era mou alla 8a thn fwnazoume h' aria h' rea.den mporw na thn fwnazw aristea mia stalitsa mwro..alla den exw kollhma na akoustei estw gia mia mono fora to aristea.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο μεσημερι κοριτσια...εγω θα σας πω ενα ζωντανο παραδειγμα..την πρωην κουνιαδα μου την ειχαν βαπτισει ελενιτσα..στην ταυτοτητα της γραφει ελενιτσα..οταν θελησε να βαπτισει τα κοριτσακια της επειδη την πεθερα της την ελεγαν κι αυτη ελενη και την μητερα της αννα ζητησε απο τον ιερεα να τις βγαλει ελινα και αννετα..σε καμια περιπτωση ο ιερεας δεν δεχτηκε..τις βαπτισε κανονικα ελενη και αννα και τις φωναζει ελινα και αννετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΑΙΜΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ!ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΟΥΤΕ ¨ΧΩΡΙΑΤΙΚΟ¨ ΟΥΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ!ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΑΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΠΕΡΡΗ!ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΔΗΛΑΔΗ! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξαρτάται την εκκλησία και τον ιερέα πάνω από όλα.

Στο χωριό του άντρα μου έχουν ένα παππά που αν του πεις να το βαφτίσει «ζουζούνα» … ω ναι … θα το κάνει …

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Ακριβώς εξαρτάται από τον παπά!! Την μαμά ενός φίλου την βάπτησε παπάς πριν 50 χρόνια Τούλα!!!!! και μια θεία μου την βάπτισε Κωστούλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...