Μετάβαση σε περιεχόμενο

40 ΜΕΡΕΣ...40 ΝΥΧΤΕΣ...


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια... :)

η αλήθεια ειναι πως τα ειχα αλλιως στο μυαλο μου(με πακετωσε η κολλητη μου που γεννησε προχτες κ 40 μερες θα κατσει σπιτι)...

γενναω τον Ιουλιο-πρωτα ο Θεος- και σκεφτομουν να παω ν αραξω στη μαμα μου μετα τον τοκετο!μένει σε παραλιακο προαστιο της αττικης τουτεστιν εχει αφθονο καθαρο αερα και ωραια μερη για βολτες (με το καροτσι)!!θα εχω δικο μου δωματιο και γενικα το σπιτι ειναι μεγαλο.ο μπαμπας μου δεν ζει οποτε στην αρχη θα ειμαστε οι 4 μας (δηλ.το μωρο, ο αντρας μου, η μαμα μου κ εγω).μετα θα ερθει και ο αδερφος μου ο οποιος ειναι φοιτητης.μήπως ομως θα γινετε στο σπιτι το συστριγγλο??? :huh::blink::side::S

μήπως πρεπει να μεινουμε μονες μας στο σπιτι στην Αθηνα??? :dry:

η μαμα μου ομως θα με βοηθησει πολυ αν μεινω σπιτι της(εκεινη δεν μπορει να ερθει Αθηνα διοτι εργαζεται-εχει δικη της επιχειρηση,μπορει να πεταγεται ομως στο σπιτι της)...δεν θα χρειαζεται να κανω καμμια δουλεια!!θα μαι συνεχεια με το μωρο μου...αστε που αν θελω να παω μια βολτα για 1-2 ωρες θα μου το κραταει ;) γενικα θα εχω παρεα...μη παθω κ καταθλιψουλα :S απ την αλλη μηπως αυτος ο "κοσμος" μας κουρασει??

χρεαιζεται μια γυναικα τις 40 μερες να τις περασει σπιτι της??και γιατι??αληθεια...δεν κανει να βγαινεις??

:angry::huh::blink:

επισης το μωρο σας οσες το γεννησατε καλοκαιρι το κρατησατε 40 μερες μεσα?? :unsure: πρεπει??

ΒΟΗΘΕΙΑ.... :S:unsure::(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

land έγραψε:

Καλημερα κοριτσια... :)

χρεαιζεται μια γυναικα τις 40 μερες να τις περασει σπιτι της??και γιατι??αληθεια...δεν κανει να βγαινεις??

:angry::huh::blink:

επισης το μωρο σας οσες το γεννησατε καλοκαιρι το κρατησατε 40 μερες μεσα?? :unsure: πρεπει??

ΒΟΗΘΕΙΑ.... :S:unsure::(

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΡΙΖΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ , ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΟΜΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΙΩΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

ΑΛΛΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΣΗ ΕΥΧΗ ΣΤΙΣ 20 ΜΕΡΕΣ , ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΜΑΡΣΙΠΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΕΣ (ΕΓΩ ) ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΚΛΕΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ (ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ). ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ. ΕΓΩ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΑΛΛΟΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα λαντ!!!!!

εγω γεννησα χειμωνα και δεν καθησα μεσα 40 μερες.την εβγαζα βολτιτσες νωριτερα!!!βεβαια,ηταν και σχετικα ζεστος ο φετινος χειμωνας!!!!! :laugh:

εγω,απο προσωπικη εμπειρια,να σου πω οτι οταν γεννησα δεν ηθελα να βλεπω κανεναν....ολοι με ενοχλουσαν...μονο τη μικρη μου ηθελα....οταν ετυχε να την αφησω κανα-δυο φορες με τους γονεις μου,χαλαγε τον κοσμο γιατι ηθελε μονο το μεμε της μαμας της!!!!!η αληθεια ειναι οτι βοηθεια θα χρειαστεις στην αρχη...εμενα τα εκανε ολα ο αντρας μου κι εγω ασχολιομουν μονο με το μωρο...οσο περναει ο καιρος φυσικα τα πραγματα γινονται πιο ευκολα!!!!

με το καλο να γεννησεις το μωρακι σου και μην αγχωνεσαι!!!!!!!!!!θα δεις πως θα νιωθεις τοτε κι αναλογως θα πραξεις!!!!

πολλα φιλια!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπέροχη ιδέα να πατε στο σπίτι της μητέρας σου που είναι πιο εξοχικά με τον αντρούλη σου κ το μωράκι μετά τον τοκετό!!! Αν εχετε επικοινωνιά κ πολύ καλή σχέση με την μαμά σου κ εσυ κ ο αντρα σου (γιατί η λοχεία θέλει ηρεμία) να πας βρε κορίτσι μου τι το σκέφτεσαι. Το να εχεις βοήθεια είναι πολύ σημαντικό, ειδικά αν θέλεις να θηλάσεις γιατί ειδικά τις πρώτες ημέρες, μέχρι να βρέιτε το ρυθμο σας θα είσαι αυτοκόλλητη με το μωρό σου! Φυσικά δεν χρειάζεται να μείνεις 40 ημέρες μέσα στο σπίτι μες στο κατακαλόκαιρο. Οταν συνέρθεις να βγείς. Η αλήθεια είναι οτι δεν θα αντέχεις κ πολύ μακριά απο το μωρό σου :laugh: ! Όμως πάρε την ευχούλα απο ενα παππά (αν το εχεις ανάγκη) κ βγές, μικ΄ρες βολτούλες θα σου κάνυον καλό! Εγω αν κ καισαρική, την 7η ημέρα (πήρα την ευχή) κ βγήκα να πάρω δωράκι στην κορούλα μου! Οταν ήταν 20 ημέρων εκανε την πρώτη της έξοδο! Να προσέχεις μόνο να μην εχει πολύ ζέστη όταν βγάζεις εξω το μωρούλη κ φυσικά η εποχή που γεννάς είναι ιδανική για βολτούλες! Ο καθαρός αέρας θα κάνει καλό σε εσένα κ το μωρούλη σου!!! Με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! :)

η αληθεια είναι πως δεν θα ξερω πως θα αισθανομαι... :blink:

απλα πακετωθηκα διοτι δεν περιμενα η κολλητη μου-με τα μυαλα που καουβαλαει- να μου πει οτι θα κατσει σπιτι...μου φανηκε περιεργο γιατι ειναι χυμα τυπος εγω ειμαι ψυχακι με τ απολυμαντικα!! :silly: :laugh: ειδικα με καθαριοτητες,μικροβια, αρρωστιες κλπ, η φιλη μου καμμια σχεση και ξαφνικα αρχισε να μου λεει για το αδυναμο ανοσοποιητικο του μωρου και κατι τετοια... :huh::blink: εε!!αυτο ήταν!!πακετωθηκα!! :S

δεν θελω παντως να μου μαζευται ολοι η φαμιλια (βλ.θειους,θειες κλπ).θα κανω ξήγα... :silly:

αλλα ενα αραγμα στον κηπο θα το κανω... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου land :):):)

εγω οταν γεννησα την μικρη ηταν Μαιος βγηκα εγω εξω σε 15 μερες

και την κατερινουλα την εβγαλα εξω 22 ημερων με καροτσι

βολτουλες κανονικοτατα :):):)

μονο που δεν αφηνα μικρα παιδακια να πλησιασουν πολυ κοντα της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

land μου γεια σου κ απο μενα!!

εγω το πρωτο μου παιδακι το γεννησα χειμωνα!τα αλλα δυο καλοκαιρι!

με ενοχλουσε παρα πολυ να βρισκονται ανθρωποι συνεχως γυρω απο μενα κ απ'το μωρο!!δεν ηθελα να μου το ''πεοραζουν'' συνεχεια,εβαζα τα κλαματα!!στο πρωτο ειδικα!!ηθελα να ζησω τις πρωτες στιγμες μονο με το μωρακι μου κ τον αντρα μου!!!ευτυχως ετσι εγινε,γιατι μενουμε μακρια!!

τωρα για τις 40 μερες,το εχω ξαναπει,εγω μετα τη δυση του ηλιου δεν εβγαινα εξω,φοβομουν κιολας με τοσα που εχω ακουσει :S

την ημερα εβγαινα,πηγαινα καμια βολτιτσα,καθομουν στη βεραντα,εκανα τις δουλειες μου!!το βραδυ ομως τσουπ μεσα!!

ειμαι παλαιων αρχων,αλλα δεν καθισα ν'ακουσω τι μου ελεγε η καθε ηλικιωμενη,απλα ακουσα τον πνευματικο μου που με συμβουλεψε οσο μπορω να μενω μεσα!!!αλλα δεν με πειραζε καθολου,ειμαι σπιτογατα!!!δεν ειχα κ ορεξη να βγω!! :P

προσωπικα εγω επραξα ετσι κ φυσικα δεν λεω οτι εγω κανω καλα κ αλλες οχι!!η καθεμια οπως αισθανεται κ πιστευει!!! :)

εγω παντως κ οταν νυχτωνε πανικοβαλλομουν,δεν ηθελα με τιποτα να ειμαι μονη στο σπιτι!! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λαντ..γω ωβγηκα γρηγορα σχετικα..ηταν και χειμωνας..και δεν ηθελα κανεναν..οταν λεμε κανενα,το εννοω..δε μπορουσα να ακουω 500 γνωμες και να με πρηζουν..και εισαι που εισαι καπως,αν μπουρμουρανε κιολας....δε ξερω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω γεννησα 16/1 και βγηκα εξω με την μπεμπουλα απο 10 ημερων.Να σημειωσω πως ισως να ηταν και η πιο κρυα μερα του χειμωνα.Ο λογος που βγηκαμε απο τοσο νωρις ειναι οτι επαθα μια μικρη καταθληψη μετα την γεννα.Πηραμε τηλ την γιατρο και μας ειπε να την ντυσουμε καλα και να βγουμε,απο τοτε εχουμε γυρισει ολη την Αθηνα και τα προαστια.Δεν εχει αρρωστησει μεχρι τωρα καθολου.

Γι αυτο λοιπον να κανεις οπως νιωθεις,γιατι αμα εισαι εσυ καλα θα ειναι και το μωρακι σου!!!

Με το καλο να γεννησεις και καλες βολτες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω. Εγώ γέννησα 24/1 και σε 12 μέρες έκανα βόλτες με το μωρό. Εσύ που γεννάς καλοκαίρι αν μείνεις μέσα θα πάθεις κατάθλιψη. Πάρε το μωράκι και κάνε βόλτες από το να έρχεται ο καθένας να στο πασπατεύει καλύτερα έξω στον καθαρό αέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκι μου εγώ γεννησα την κόρη μου 23 Ιουνιου κ δεν την κράτησα καθολου μέσα. Πήρα κ την μισή ευχή κ βγήκα. Σιγά μην την κρατουσα καλοκαιριατικα μεσα. Πηγαινε κοριτσακι μου καθισε στην μανουλα σου να μην εχεις να κάνεις τίποτα κ να απολαυσεις το μωράκι σου κ τις βόλτες σου. Εγώ κ τώρα που περιμένω τα διδυμάκια δεν θα τα κρατήσω μέσα κ παρολο που δεν εχω βοήθεια απο πουθενά κ ειμαι ολομόναχη κ εχω κ την μικρή κ πάλι δεν θα κολλησω σε τετοια. Φιλακια με το καλό το μωρό σου κ κανε οτι θεωρεις καλύτερο για σένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν παμε καλα.παραλιακο μεροσ ακουω.χμμμμμμμμμμμ.και το σκεφτεσαι?ασε την φιλη σου να κανει οτι θελει.αυτα ξεπεραστηκαν πια.αν ειναι δυνατον.και γω ιουνιο γενναω και επιτοπου θα αρχισω βολτεσ.που ζουμε.βεβαια οτι νιωθεισ κανε απλα εγω δεν τα πιστευω αυτα.και θα βγω οπωσ και να χει

εγω αν μεινω μεσα 40 μερες θα παθω οχι απλη καταθλιψη αλλα και τρελλα μαζι :laugh: φιλιααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι 2 έγραψε:

δεν παμε καλα.παραλιακο μεροσ ακουω.χμμμμμμμμμμμ.και το σκεφτεσαι?ασε την φιλη σου να κανει οτι θελει.αυτα ξεπεραστηκαν πια.αν ειναι δυνατον.και γω ιουνιο γενναω και επιτοπου θα αρχισω βολτεσ.που ζουμε.βεβαια οτι νιωθεισ κανε απλα εγω δεν τα πιστευω αυτα.και θα βγω οπωσ και να χει

εγω αν μεινω μεσα 40 μερες θα παθω οχι απλη καταθλιψη αλλα και τρελλα μαζι :laugh: φιλιααααααααααααα

ΚΑΙ ΕΓΩ ΙΟΥΝΙΟ ΓΕΝΝΑΩ , ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο το 40 μερες μου φαινεται αιωνας.... :S:blink:

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια μου!να χαιρεστε τα μπεμπε σας και με το καλο οσες περιμενουν!! :)

παντως λεω να παω στο σπιτι της μαμας κατα τον Ιουνιο και μεχρι να γεννησω και ειδομεν!!αυριο θα παω να την δω...και θα της ξεφουρνισω τις ανυσηχιες μου...εε!!!ρε γλεντια!!!(σημειωση πως η μαμα μου ειχε αραξει στο σπιτι της γιαγιας οταν γεννηθηκαμε και συνηθως στο 20ημερο γυρναγε και στη δουλεια της!!!) :woohoo:

παντως πιστευω πως οι ¨φρικες" που τρωμε εμεις οι εγκυμονουσες...ειναι αξιοσημειωτες!!! :huh::dry::blink: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κούκλα μου εγω δεν έχω ακάμα μωράκι αλλά ναι μεν η βοήθεια είναι πολύτιμη απο ένα δικό σου άνθρωπο αλλά θα προτιμούσα το μωρό να είναι απο την πρώτη μέρα στον δικό του χώρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα !!με το καλο να γεννησεις καταρχην με ενα πονο :P :laugh:

εγω προσωπικα με το μωρο βγηκα μετα απο 15 μερες γιατι ηταν χειμωνας

η μικρη πολυ υυυ γκρινιαρα οποτε το απεφευγα...

η μητερα μου μονο μου ειχε πει να μην ειμαι εξω μετα τη δυση του ηλιου κατι που μαλλον μπορεσα να κρατησω γιατι ηταν χειμωνας και δεν ημουνα σε φαση για πολλα πολλα αφου δεν κοιμομουνα καλα,ειχα κατι πονακια απο κατω απο τα ραμματα οποτε

περασαν οι μερες γρηγορα.

Εσυ φυσικα να πας στο εξοχικο με την μανουλα σου,η βοηθεια της πιστεψε με θα ειναι σημαντικη για σενα,εγω το εχω πει αν μπορουσα αγαλμα θα εστεινα για χαρη της που με βοηθησε τον πρωτο καιρο γιατι περασα μια καταθλιψουλα ισα ισα..

Το μονο που θα ξεκαθαρισεις ειναι οχι πολλες επισκεψεις εχετε καιρο....

και εξω φυσικα να βγεις,αν εσυ εχεις την διαθεση καροτσακι και βουρ για βολτιτσα φτιαχνει την ψυχολογια πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχήν με ενα πόνο!προσωπικα γεννησα Δεκεμβρη οποτε και εμεινα 40 ημερες μεσα γιατι κατι η νεα γριπη κατι το κρυο φοβομουν να το βγαλω εξω.Μετα ομως και οποτε ειχε μερα με ηλιο και ας ειχε κρυο τον εβγαζα βολτα.Αν γεννουσα ομως καλοκαιρι οπως εσυ θα το εβγαζα εξω πολυ πιο νωρις αλλα αυτο ειναι στην κριση σου να κανεις οτι αισθανθεις.Οσο για το σπιτι που θα εχετε τοσο κοσμο προσωπικα επειδη δεν ειχα βοηθεια απο πουθενα και ημουν ξαφνικα με ενα μωρο και τοοοσα πραγματα να κανω θα πηγαινα στο σπιτι με την μητερα σου για να εχω βοηθεια που ειδικα τον πρωτο καιρο χρειαζεται κατα τη γνωμη μου.Με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εισαι τρεληηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη?????????????????? :laugh: :laugh: Να πας φυσικα!!!! Εγω τον εβγαζα απο 10 ημερων!!! ;) Με ανοιχτα τα ποδια πηγαινα ακομα :laugh: :laugh: Και δοοοοοοοξα τον θεο δεν αρρωστησε ποτε μεχρι στιγμης και ουτε εγω επαθα κατι!! Αυτα τα λεγανε για τις γυναικες που γενναγαν και καπακι πηγαιναν στα χωραφια για δουλεια! Κι οσο για τον κοσμο αν ειναι ανθρωποι που αγαπας δεν νομιζω οτι θα σε κουρασουν... Ισα ισα το αντιθετο πιστευω... ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παρακαλουσα να εχω κοσμο ωρες ωρες γιατι στην ερημια που μενουμε τον χειμωνα ηταν δραμα!!!!!!!!!!!

οσο ηταν καλοκαιρι καλα την εβγαζα εξω με βολτες μετα μου αρρωσταινε ευκολα και τις περιορισαμε λιγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην με το καλο και με κανεναν πονο

το μωρο δεν παθαινει τιποτα αν το βγαλεις εξω ισα ισα θα παιρνει και καθαρο αερα

και εσυ δεν θα παθεις απο το πολυ μεσα

να βγαινεις

τωρα για τη μαμα σου και τον αδερφο σου

αν εσενα δεν σε πειραζει το να ειναι και αλλη μαζι σας τον πρωτο καιρο που ισως θα θες να εισαι με τον αντρα σου και το μωρο και αν η μαμα σου δεν σε ζαλιζει με πραγματα που πρεπει να κανεις και πραγματα που δεν πρεπει να κανεις τι να σου πω

να πας

εσυ ξερεις αν σε πειραζει αυτο η οχι

οσο για το εξω και τις βολτες βουρ και καλες βολτιτσες

μια χαρα θα εχεις και βοηθεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω στην θεση σου θα πηγαινα! Ισως οχι απο την πρωτη εβδομαδα αλλα μετα το εικοσαημερο σιγουρα! Εγω γεννησα Μάιο και ελεγα οτι θα κατσω με το μωρο 40 μερες οχι τοσο για το θεμα σαραντισμου οσο γιατι πιστευα οτι δεν θα θελω να φυγω ουτε στιγμη απο κοντα του!

Τελικα στις 12 μερες δεν αντεξα και πηγα στην δουλεια μου (ελευθερος επαγγελματιας βλεπεις) και στις 20 μερες πηραμε μιση σαραντιση ετσι για το εθιμο και πηγαμε για φαγητο σε ενα παραλιακο ταβερνακι! Καλα οταν σαραντισαμε, δεν το συζητω, πηρα τον Νικολα μου, τα μπιμπερο μας, τους αποστηρωτες μας και τα αλλα συναφη ειδη και πηγαμε Παρασκευοσαββατοκυριακο εκδρομη με τους γονεις μου σε ενα παραθαλασιο μερος αρκετα μακρια απο το σπιτι μας! Τελεια ηταν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεραααααααα..... :laugh:

θα μπορουσα να ξυπνησω κ πιο αργα...αλλα εχω το Million Dollar Baby στην κοιλια μου :blink::side::S :silly:

σας ευχαριστω κ τις υπολοιπες για τις απαντησεις σας!!τελικα οντως δεν ξερω πως θα αισθανομαι οποτε θα περιμενω και ειδομεν!!ουτως ή αλλως το λικνο της ειναι ηδη παρακαρισμενο στο σπιτι της μαμας και η κουνια θα ερθει σπιτι μας την αλλη εβδομαδα!!παιζει κ ενα πορτ-μπεμπε καπου...αλλα που?? :blink: :silly: θα δουμε... :)

να χαιρεστε τα μπεμπε σας!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

land δεν διάβασα καμία απ' τις απαντήσεις αλλά κατανοώ απόλυτα αυτά που λες. Κι εγώ που γεννάω το καλοκαίρι, Ιούνιο-Ιούλιο θα δείξει θα πάω στη μαμά μου με το μωρό και τον μεγάλο μου γιο γιατί ο άντρας μου θα είναι εκτός. Κι εγώ σκέφτομαι πως θα είναι στο σπίτι των γονιών μου, που ναι μεν έχει τις διευκολύνσεις που ανέφερες κι εσύ αλλά νομίζω ότι σαν στο σπίτι σου δεν υπάρχει πουθενά. Έχεις τη σειρά σου, τους ρυθμούς σου, την ησυχία σου, έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ. Εσύ βέβαια με το καύσωνα που θα έχει η Αθήνα εκείνη την περίοδο η καλύτερη λύση είναι να πας στη μαμά σου, δεν θα αντέξεις όλη αυτή τη ζέστη.

Έπίσης εγώ γεννησα τον γιο μου τον Ιούλιο και τον έβγαλα έξω μετά από 20 μέρες, και εγώ βγήκα μετά από 3 μέρες, και ο παιδιάτρος μου είχε πει να ότι πρέπει να τον βγάζω να πάρει αέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή land καταρχήν σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις ένα υγειές μωράκι στην αγκαλιά σου. Τώρα όσον αφορά το θέμα σου καλύτερα θα ήταν στη μαμά σου γιατί τις πρώτες εβδομάδες θα έχεις διάφορα θέματα (από το να φας μέχρι να κάνεις μπάνιο και κάποιος θα πρέπει να κοιτάει το μωρό αν ξυπνήσει), οποτε καλό θα ήταν να έχεις κάποιον έμπειρο κοντά σου. Και ποιος είναι εμπειρότερος από τη μανουλα;;; Άσε που στην αρχή τα μωρά κάνουν διάφορα που θα σε τρομάζουν και θα θέλεις να το αρπάξεις να το πας κατευθειαν νοσοκομείο, οπότε καλό θα είναι να είναι κάποιος κοντά σου και να σε συμβουλεύει. όσον αφορά την πολυκοσμία...είναι ένα θέμα γιατί το ωράριό σου θα είναι "κάπως" π.χ. θα κοιμάσαι τη μέρα και θα βολτάρεις 4 το πρωί :P οπότε θα τους ενοχλείς και θα σε ενοχλούν. Θα πρέπει όλοι οι υπόλοιποι να μην υπάρχουν όταν ξεκουράζεσαι. Για τις 40 μέρες, μην τρελένεσαι, εφόσον νιώθεις δυνατή κάνε ό,τι καταλαβαίνεις. Εγώ έλεγα ότι θα κάτσω μια βδομάδα και μετά έξω από την πόρτα και επειδή γέννησα Γενάρη με καισαρική και ιο της γρίπης έκατσα 40 μέρες για να μην κολλησω τίποτα και το μεταφέρω στο μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...