Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ!!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια μου γεια σας!!!Εχω καιρό να γράψω αλλά πάντα μπαίνω να μαθαίνω τα νέα σας!Μετά απο μια εξωσωματική με μια απώλεια με πολλά προβλήματα, είπα να κάνω ένα διάλειμμα να ηρεμήσω λίγο.Τώρα περιμένω να περάσει ο καιρός και να ξαναπροσπαθήσουμε ξανά. Ο γιατρός μας είπε μετα το καλόκαίρι θα πάμε για εξωσωματική με φυσικό κύκλο. Θέλω λοιπόν να μου πείτε πως γίνετε,τι φαρμακα χρειάζοναι, πόσο κοστίζει και τέτοια πράγματα!!! περιμένω νέα σας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΕΡΙ!ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ!ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΗΤΑΝ?ΑΝ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΤΣΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η πρώτη ήταν με ενεσούλες αλλά αν και έκανα όλη τη διαδικασία της εξωσωματικής είχα μόνο ενα καλό ωάριο.Οι ωοθήκες μου είναι ταλαιπωρημένες απο ενδωμητριώσεις και δεν είναι και πολύ γόνιμες!Αλλά εδω νομίζω ότι ειμαι πολύ κοντα στο μωρό μου!Γι΄αυτο λέει ο γιατρός μου ότι δεν χρειάζετε να κάνω ξανά όλη την διαδικάσία, οπότε πάμε για φυσικό κύκλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!!!!ΚΑΙ ΣΕ 9ΜΗΝΕΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΛΛΩΝ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Teri,

Προσωπικα δεν εχω την εμπειρια για να σε βοηθησω...επειδη ομως λογω εξωμητριου, εχασα τη δεξια μου σαλπιγγα....συζητησα με το γιατρο μου, για εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο...ψαχνωντας λοιπον στο ιντερνετ ειχα βρει το παρακατω που σου παραθετω...ελπιζω να σε βοηθησει...αν κ οι φιλεναδες απο το μαμμυ θα σε κατευθυνουν καλυτερα...

Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!! με το καλο να μεινεις εγκυουλα κ να υποδεχτεις ενα υπεροχο πλασματακι....(εγω προχωρω φυσιολογικα κ κανω το σταυρο μου....σε 6 μηνες θα δω τι θα κανω....)

Εξωσωματικη σε φυσικό κύκλο

Η γυναίκα παρακολουθείται με υπερηχογράφικο και ορμονολογικό αιματολογικό έλεγχο κατά τη διάρκεια του κύκλου της (τρεις φορές περιπου) και μόλις το επικρατούν ωοθυλάκιό της φτάσει το κατάλληλο μέγεθος (άνω των 16 χιλιοστών), τότε χορηγείται μία δόση χοριακής γοναδοτροπίνης (φυσιολογικά παραγόμενη ορμόνη της κύησης) εφάπαξ τα μεσανυχτα, ώστε το ωάριο που περιέχεται μεσα στο ωοθυλακίο να ωριμάσει. Στη συνεχεία, 36 ωρες αργοτερα, δηλαδη τη μεθεπόμενη ημέρα το πρωί, η γυναίκα προσέρχεται στο κεντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής και με τοπική αναισθησία γίνεται η λήψη του ωαρίου υπό υπερηχογραφικό έλεγχο. Αμέσως μετά μπορεί να επιστρέψει στην εργασία της, χωρίς την παραμικρή ενόχληση. Το ωάριο ανευρίσκεται στο 80% των περιπτώσεων και ακολουθεί η μικρο-γονιμοποίησή του (ICSI) με σπερματοζωάριο του συντρόφου . Εφόσον το ωάριο γονιμοποιηθεί (80% των περιπτώσεων), το έμβρυο καλλιεργείται στο εργαστήριο -in vitro-, και εάν η ανάπτυξή του είναι κατάλληλη (60% των περιπτώσεων), μεταφέρεται στη μήτρα την 2η ή 3η ημέρα της καλλιέργειας.

Το ερώτημα, όμως, που μας απασχολεί είναι τι πιθανότητες έχουμε για εγκυμοσύνη έπειτα από εξωσωματική σ' ένα φυσικό κύκλο. Οι πιθανότητες ανά γυναίκα που υποβάλλεται σ' αυτή τη θεραπεία σήμερα είναι μεταξύ 10%-15%, ενώ ανά εμβρυομεταφορά μπορεί να αγγίξει και το 50% (καθώς δεν είναι εφικτό όλες οι γυναίκες να έχουν εμβρυομεταφορά). Η πιθανότητα αυτή είναι εξαιρετική αν αναλογιστούμε ότι η πιθανότητα κύησης ύστερα από κλασική εξωσωματική κυμαίνεται μεταξύ 25%-35%, ανάλογα βέβαια με την ηλικία της γυναίκας. Είναι δε ακόμα πιο ενδιαφέρον το γεγονός ότι έπειτα από 4 συνεχόμενους κυκλους εξωσωματικης σε φυσικούς κύκλο το αθροιστικό ποσοστό κύησης μπορεί να ξεπεράσει το 35%.

www.ivf-embryo.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

teraki ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ? ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΘΥΜΑΣΑΙ :P ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ :(:( ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΕΝΝΑΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ :unsure: ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗ ΝΙΚΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ.ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ :(:( ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΩ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΜΑΣ :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Teri μου εγω εχω εμπειρια σε φυσικο κυκλο. Στην δικη μου περιπτωση ο γιατρος το ειχε συστησει μεταξυ των εξωσωματικων με φαρμακα δηλ. το τριμηνο που πρεπει να ξεκουραζονται οι ωοθηκες. Η διαδικασια ειναι οπως αναφερεται παραπανω απο καποια κοπελα η μονη διαφορα ειναι οτι δινουν και ανταγωνιστη κατα τη διαρκεια της παρακολουθησης με υπερηχο για να μην υπαρξει αυθορμητη ωορηξια. Κι εγω στο κεντρο απο οπου πηρατε το αρθρο την ειχα κανει. Δυστυχως ειχα αποτυχει. Οτι χρειαστεις ρωτα με. Φιλακια πολλα και καλη επιτυχια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ Αννα μου! Πάνω κάτω ξέρω την διαδικασία.Δεν έχω και πολλές επιλογές.Θέλω να ξέρω αν μπορείς να μου πεις πόσο κοστίζει και τι φάρμακα χρειάζετε!Δεν έχω ασφάλεια τώρα και λίγο προβληματίζομαι!Τον άλλο μήνα έχω να κάνω και μία εξέταση για την ορμόνη την ΑΜΗ και τατα τον Σεπτέμβρη λέμε να αρχίσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραουλίτσα μου!Τι κάνεις? Εβλέπα τα νέα σου αλλά δεν έγραψα γιατι απλά δεν ήξερα τι να σου πω!Τι πήγε στραβά ρε κουκλα με το έμβρυάκι σου? Εγω μόλις πέρασε μια βδομάδα απο την εμβρυομεταφορά ανέβασα 39 πυρετο.Είχα πυρετο για πάνω απο 7 μέρες και τελικα το εμβρυάκι μου δεν άντεξε.Τέλικα είχα λοίμωξη η οποία, επειδή η περιοχη με τα γυναικολογικά μου ήταν διεγερμένη με χτύπησε έκει.Είχα μία μικρή κύστη γύρο στα 3 πριν κάνω την εξωσωματική αλλά λόγου του ότι είχα ήδη κάνει επέμβαση ενδωμητρίωσης δεν την πειράξαμε.Λοίπον αφου βρήκε το μικρόβιο ευαίσθητο σημείο έκανε το θαύμα του!Η κύστη μου απο 3 μέσα σε λίγες ωρες έγινε 9!!!Αν ο γιατρός δεν είχε ψιλιαστει του τι μπορείνα γίνει θα έφευγα στο έξωτερικό που μένω τώρα και θα είχα πολύ άσχημη εξέλιξη!Εκανα ξανα επέμβαση και τώρα θα προχωρήσω με φυσικό κύκλο.Εσυ γιατι τα πήρες μαζί του?Ειναι λίγο...Αυτος ο γιατρός που γράφεις είναι καλός?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

teri έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ Αννα μου! Πάνω κάτω ξέρω την διαδικασία.Δεν έχω και πολλές επιλογές.Θέλω να ξέρω αν μπορείς να μου πεις πόσο κοστίζει και τι φάρμακα χρειάζετε!Δεν έχω ασφάλεια τώρα και λίγο προβληματίζομαι!Τον άλλο μήνα έχω να κάνω και μία εξέταση για την ορμόνη την ΑΜΗ και τατα τον Σεπτέμβρη λέμε να αρχίσουμε!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TERI ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΑ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΘΕΜΑ ΟΙ ΩΟΘΗΚΕΣ ΜΑΣ..ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ANYWAY ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΕΚΤΑΘΩ ;) ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ FAN ΤΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΑΛΑΣΕ..ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΠΝΙΓΕΤΑΙ..ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ!ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΦΤΑΙΞΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΑΚΟΜΗ ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛ. ΗΜΟΥΝΑ ΧΑΛΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ.ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΥΤΗΣΑΝΕ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ.ΕΙΔΩΜΕΝ!!! ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕ ΦΩΤΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΕΤΑ.ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΣΤΟΝ ΗΛΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μου την ορμόνη δεν την ξέρω, λέγετε ΑΜΗ.θα την κάνω και με τα αποτελέσματα θα τα συζητήσω μαζί του.Ξέρω ότι καλύτερο θα ήταν να έχω αυγουλάκια απο πολλούς κύκλους αλλά αυτη τη στιγμή μένω στο εξωτερικό και δεν ξέρω τι θα μπορέσουμε να κάνουμε.Θα δουμε :) Απλά θα ξεκινήσουμε μετά το καλοκαίρι γιατί ο οργανισμός μου είναι πολύ ταλαιπωρημένος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραουλίτσα κι εγώ τον ξέρω χρόνια.Αν δεν πήγαινα σε αυτόν για τα απλά γιατι είχε πάντα πολύ δουλεια.Μόλις άρχισαν τα δύσκολα τον εμπιστεύτηκα.Είναι λίγο απότομος με τα χρήματα.Το έχω παρατηρήσει αλλά δεν μπορούσα και να ψάχνω.Σκέφτηκα να πάω και αλλού αλλά ξέρεις πως είναι αυτά για αλλόν κάποιος είναι καλός και για κάποιους όχι.Δεν ξέρω τι να κάνω.Είπα να μην μπω σε αυτό το τρυπάκι.Θα ξανακάνω αλλη μια προσπάθεια και θα δούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ.ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Η ΚΑΘΕ ΚΟΠΕΛΑ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΡΑΤΤΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΥΧΕΡΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΣΟΥ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λετε ρε κοριτσια να μην προσπαθήσω μόνο με το ένα αυγουλάκι μου!Λετε να μαζέψω μερικά για να είμαι πιο σίγουρή?Αλλά ακομά και με φυσικό κύκλο τόσο πολύ κοστίζει?Δηλαδη αν δεν πετύχει και αυτη την φορά μετα δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε να το ξανακάνουμε!Τι λέτε ρε κορίτσια?Θέλω τις εμπειρίες σας. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

teri

καταρχας τι fsh εχεις? Η ΑΜΗ ειναι και αυτη πολυ χρησιμη και μοντερνα εξεταση,η fsh ειναι η... βαση απο την οποια ξεκινας. Μονο μια εξωσωματικη με ορμονες εχεις κανει?

Εχω κανει 18 φυσικους αρα το κατεχω καλα το θεμα.

Εγω εκανα γιατι μετα την πρωτη μου 3δυμη εγκυμοσυνη και μια παλλινδρομη αργοτερα, η fsh ανεβηκε αποτομα στο 14 με 16 και εκτοτε αρχισα να παραγω πολυ λιγα ωοθηλακια (3 με 5), αρα ο γιατρος μου πε οτι δεν αξιζει να συνεχιζω να παιρνω τοσες ορμονες για να χω στο τελος της ημερας 1-2 γονιμοποιημενα εμβρυακια. Εκανα 6 εξωσωματικες και μετα ξεκινησαν οι φυσικοι.

Οι φυσικοι ειναι μια υπεροχη λυση με την οποια μπορεις να μεινεις εγκυος ακομα και απο την πρωτη φορα ή να κανεις 18 σαν και μενα για να τα καταφερεις. Θελει δυναμη και υπομονη, αλλα ΓΙΝΕΤΑΙ!

Υπαρχουν 2 σχολες στους φυσικους. Η μια λεει μαζευουμε καμποσα εμβρυακια και τα καταψυχουμε καθε μηνα και οταν μαζεψουμε τουλαχιστον 3 τα αποψυχουμε και τα βαζουμε (ετσι ειναι σαν να κανεις μια κανονικη εξωσωματικη-εχοντας τις ιδιες πιθανοτητες εγκυμοσυνης εννοω) και η αλλη σχολη -η πιο μοντερνα και κοστοβορα- λεει οτι ο,τι εχουμε καθε μηνα το βαζουμε, για να αποφυγουμε τον κινδυνο να μην αποψυχθουν καποια απο τα εμβρυα.

Η διαδικασια ειναι πολυ πιο απλη απο την εξωσωματικη, πιο οικονομικη συνολικα. Δεν θυμαμαι ποσο πληρωνα, γιατι φανταζεσαι οτι τα πληρωσα μαζικα...

Η διαδικασια εχει ως εξης

Παιρνεις ενα τηλεφωνακι στο κεντρο οταν σου ρθει περιοδος, σου κλεινουν ραντεβου (αναλογα με το ποσο μικρος ή μεγαλος ειναι ο κυκλος σου) για εναν πρωτο υπερηχο 8η με 10η ημερα και μετα παρακολουθεις καθε 2 περιπου ημερες και περιμενεις να μεγαλωσει το ωοθυλακιο (συνηθως ειναι 1 μεγαλο και αρκετα μικρουλια), κανεις την pregnyl σου κανονικα (αντε, το πολυ και μια αιματολογικη εκεινη τη μερα) και πας σε 36 ωρες για ωοληψια.

Σαφως μετα παιρνεις και utrogestan, φυλλικο οξυ, salospir και κατι για το ενδομητριο κλπ αλλα χαπακια ειναι, τιποτα το ιδιαιτερο.

Μην ξεχναμε οτι προκειται για μια κανονικοτατη εξωσωματικη διαδικασια (με κανονικοτατη ωοληψια και κανονικοτατη εμβρυομεταφορα) αρα το μονο που αλλαζει ειναι οι ενεσουλες της αρχης που δεν τις κανεις.

Και επισης οτι μπορεις να το κανεις καθε μηνα, χωρις να περιμενεις να "καθαρισεις" απο ορμονες.

Η μια λογικη λεει καταψυξη. Οταν τα καταψυχουμε η διαδικασια εχει ως εξης: παιρνουμε το ωοθηλακιο με κανονικη ωοληψια (χωρις μεθη ή ναρκωση συνηθως) και το γονιμοποιουμε. Την επομενη μερα μας παιρνουν απο το κεντρο να μας πουν αν γονιμοπιηθηκε με το καλο. Παλαιοτερα εμενα μου τα κατεψυχαν την πρωτη αυτη μερα αφου ειχε γονιμοποιηθει το ωαριακι, αρα ηταν πλεον εμβρυακι. Τωρα τελευταια μου παν οτι αλλαξε αυτη η σχολη και μου κατεψυχαν εμβρυάκια 3 ημερων γιατι μου παν οτι εδειχναν καλυτερα τη δυναμικη τους. Αυτο ισως βεβαια να μην ειναι ιδιο απο κεντρο σε κεντρο.

Η αλλη λογικη λεει οτι ο,τι παιρνουμε, γονιμοποιείται και ειναι καλο τη 2η- 3η ημερα το βαζουμε. Εγω εμεινα εγκυος 2 φορες ετσι με ενα μονο εμβρυο τη φορα απο φυσικο κυκλο (εμβρυακια 3 ημερων 8-10 μια φορα και 12 κυτταρων). Αρα μπορει οι πιθανοτητες να ναι λιγοτερες στο φυσικο αλλα ΓΙΝΕΤΑΙ και με ενα. Ενας γιατρος μου πε οτι εχεις 10% πιθανοτητες εγκυμοσυνης (και λιγο λιγοτερες να κανουμε παιδι λογω των παλλινδρομησεων κλπ) αλλα αυτο εξαρταται και απο την ηλικια. Εγω τις ξεκινησα στα 35 μου. ΑΛΛΑ εμενα 2 φορες επιασε... Μετα παλλινδρομησαν αλλα, άλλο θεμα αυτο.

Αν δεν καταψυχεις, προυποθετει καθε μηνα εμβρυομεταφορα. Αρα κοστος. Ενω στην αλλη περιπτωση, πληρωνεις μονο ωοληψιεσ και μια στο τοσο εμβρυομεταφορα.

Επισης με το να βαζεις καθε μηνα ενα ενα εμβρυακι, μπορει να σου κατσει με την πρωτη, αν οχι ομως, καθε μηνα θα σαι σε μεγαλο στρες και αγωνια γιατι ουσιαστικα θα πρεπει να περνας την εμβρυομεταφορα, την ξεκουραση μετα και την αναμονη γαι τη χοριακη.

Η καταψυξη ενδεχομενως να σου δωσει την ευκαιρια να παρεις ψυχολογικες ανασες ενδιαμεσως.

Ο,τι σου προτεινει ο γιατρος σου και βασικα ο,τι αντεχεις εσυ.

το καλο ειναι οτι ο φυσικος ειναι κατι πιο...φυσικο. Και σαφως πιο απλο. Ομως δεν ειναι καθε μηνας τυχερος. Δηλαδη ενα μηνα θα γονιμοποιηθει. Εναν αλλο, οχι. Εναν τριτο ισως να μην προλαβεις την ωορηξια, η εναν αλλο το ωοθηλακιο να ναι τζουφιο ή το κεντρο κλειστο. Ολα μπορουν να συμβουν οταν εχεις μονο ενα. ΟΜΩΣ υπαρχει και περιπτωση να παρεις και 2 καποιο μηνα. Όλα μπορουν να συμβουν. Και στο τελος ΝΑΙ!!! ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΑ!

as1cF5v0g410030NTkxNTBifDAxNjM3N2J8dHdpbnM.gif

5 χρόνια:6 ivf+18 φυσικοί.4 εγκυμοσύνες.1η 3διμα-22 εβδ εσπασαν νερά από αμνιο.2η παλλίνδρομη.3&4 βιοχημικές.5η...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρα μου πραγματικά μου έβαλες τα γυαλλιά!Πραγματικά παίρνω κουράγιο απο εσάς που δείξατε την δύναμη και την θελησή σας!Εύχομαι απο εδω και πέρα να είναι όλα απλά τέλεια :)

Ο γιατρος μου μου είπε για φυσικό αλλά δεν μιλήσαμε ξανά.Ειπαμε να περάσει λίγο ο καιρός και μετά.Απλα εγώ ψάχνω για να ξέρω.Επίσης και το κόστος με ενδιαφέρει γιατι πρέπει να ξέρουμε να κανονήσουμε!

Σκέφτομαι να μαζέψω μερικά αυγουλάκια για να έχω ίσως πιο πολλές πιθανότητες!Ευχαριστώ πολύ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...