Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κακάκια ..... σαν μήλο ....


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν εδώ είναι το σωστό section για την ερώτηση μου, αλλά αν δεν είναι συγχωρείστε με...

Η μικρή μου έχει 19 μέρες που ξεκίνησε ρυζάλευρο, και 3 μέρες μήλο που ο γιατρός μου είπε να το φτιάχνω ως εξής : 1/2 μήλο, νεράκι και 3 κουταλιές βανίλια. Την 1η μέρα το έφτιαξα σύμφωνα με τις οδηγίες του αλλά η μικρή δεν το έφαγε. Την 2η μέρα πήρα το ζουμάκι μόνο από το μήλο και ελάχιστο από τον πολτό και έβαλα μόνο 2 κουταλιές βανίλια και το έφαγε αλλά της έπεσε λίγο.. Χθες λοιπόν της έφτιαξα πάλι το μισό με όλο τον πολτό και το ζουμάκι με 1 μόνο κουταλιά βανίλια και το έφαγε και επειδή ήθελε κι άλλο της έφτιαξα και το υπόλοιπο και έφαγε το μισό.

Γιατί τα λέω όλα αυτά? Γιατί το απόγευμα τα κακά της ήταν πολύ περίεργα... Καμιά σχέση με τα κακά οδοντόκρεμα που κάναμε. Ήταν πιο σφιχτά, καφέ και ήταν σαν το μήλο που έφαγε το πρωί... Να ανησυχήσω βρε κορίτσια? Ή είναι φυσιολογικό μετά την εισαγωγή των στερεών? Λέτε να φταίω που άλλαξα λίγο τη "συνταγή"? Το έκανα με μόνο σκοπό να μην της βάζω βανίλια και στα φρούτα μέχρι να μπει η μπανάνα :(

Τα υπόλοιπα γεύματα της είναι 2x210 γάλα (φόρμουλα) πρωί- βράδυ και κρέμα βανίλια το απόγευμα.

Α και επειδή τώρα δεν πίνει τόσο γάλα όσο πριν, πόσο νερό πρέπει να πίνει την ημέρα. Χθες π.χ. ήπιε γύρω στα 100 ml. Πόσες πάνες πρέπει να βρέχει σε αυτήν την ηλικία για να είναι οκ?

Συγγνώμη για την σκατοκουβέντα αλλά αγχώθηκα πάλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Etsi einai, ta kaka allazoun me to pou mpainoyn oi sterees.

Exei diafora, emas eidika apo tote pou xekinhsame xortosoupes.

Mhn agxwnesai pou allaxes th "syntagi"....mia katefthinsi dinoun oi giatroi, esy to prosarmozeis sta gousta tou mwrou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosaki σ' ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες και που μου απάντησες. Συγγνώμη για την δική μου αργοπορία, το είδα από χθες απλά δεν προλάβαινα εκείνη τη στιγμή να απαντήσω. Και πάλι ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, και όσο για το νερό εμάς η παιδίατρος είπε να πινει λιγάκι, όσο θέλει μετά τα γεύματα στερεων. Θηλάζει βέβαια την υπόλοιπη μέρα, οπότε δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για τα μωράκια που πίνουν από μπιμπερό :huh:

Α, αυτή την απορία την έχω και γω για το πόσες πάνες πρέπει να βρέχει σε αυτήν την ηλικία....

Καλή σου μέρα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κ απο εμένα..

Θα συμφωνήσω κ εγώ με το Φροσάκι,τις"συνταγές" τις

προσαρμόζουμε πάντα ανάλογα με τις ανάγκες κ τα γούστα

του μωρού μας..

Κ εμείς όταν ξεκινήσαμε φρουτάκι μου είπε αν θέλω να της

βάζω μέσα βανίλια ή ρυζάλευρο για να πήζει

κ έτσι έκανα..Στην πορεία όμως,όσο μεγάλωνε η ποιλικία

των φρούτων,τόσο μείωνα την ποσότητα του ρυζάλευρου,με στόχο

να μη βάζω τελικά καθόλου..

Κ ναι,πλέον τρώμε τα φρούτα μας σκέτα,χωρίς την προσθήκη

καμιάς "βοηθητικης" σκόνης.Απλά έχω υπολογίσει ακριβώς τις

ποσότητες των φρούτων για να μη γίνεται η κρέμα πολύ

νερουλή ή πολύ πηχτή!

Όσον αφορά τα κακάκια,ναι,ισχύει οτι με την αλλαγή της

διατροφής θα γίνονται διαφορετικής υφής κ χρώματος,

απλά προσπάθησε όσο μπορείς αργότερα να της δίνεις

τροφές που βοηθούν το εντεράκι της για να μη γίνει δυσκοίλια.

(πχ μπόλικο αχλάδι κ πορτοκάλι στο φρούτο,αρακά ή φασολάκια

με το κρεατάκι κτλ κτλ κτλ)

Μπράβο που πίνει τόσο νεράκι,η μικρή μου με το ζόρι να πιει

40 με 50 μλ!!

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Mummydi! ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Χθες έφαγε το μήλο σκέτο :) Σήμερα θα τις προσθέσω αχλάδι οπότε πιστεύω ότι θα επανέλθει. Φιλιά και πάλι ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...