Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είμαι χάλια! Δεν είμαι καθόλου καλά.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nadiou έγραψε:

Eyeore71, σ' ευχαριστώ για την συμβολή σου σχετικά με τις ενέσεις clexane.

Είναι η δεύτερη εξωσωματική που κάνω, αλλά τώρα, για πρώτη φορά, μου έδωσε ενέσεις ηπαρίνης, μετά από ένα σωρό εξετάσεις που έκανα και βρέθηκε ότι έχω θετικά αντισώματα ρευματοπάθειας και κάτι σε σχέση με θρομβοφιλία αλλά ετεροζυγωτό (δεν τα κατάλαβα και καλά).

Το ετερόζυγο σημαίνει ότι στην διακλάδωση του DNA μας η αλυσίδα απαρτίζεται από δύο μέρη γονίδια που κουβαλάμε από τον καθένα από τους γονείς μας...Όταν είσαι ομόζυγοι σημαίνει πως το έχουν και οι δύο γονείς σου στο ετερόζυγο μόνο ο ένας και αυτό είναι και λιγότερο επικίνδυνο.

Επανέλαβε τις εξετάσεις πάντως γιατί και μένα στις πρώτες μου βγήκαν κάτι παλαβά και στις επόμενες όλα αρνητικά....Τι να πω δεν ξέρω...

Μαράκι Νεφέλη άστα πως μπορεί να γίνει η κοιλιά... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας...θα ήθελα τη γνώμη σας.Είχα κάνει μια σειρά από πολύ εξειδικευμένες εξετάσεις θρομβοφιλίας σε ιδιωτικό κέντρο, οι οποίες είχαν σαν αποτέλεσμα μια οριακή θρομβοφιλία.

Τις είχε δει ο γιατρός μου και μου είχε πει ότι με αυτό το αποτέλεσμα δεν μπορούμε να το ρισκάρουμε και θα πρέπει σε πιθανή εγκυμοσύνη να κάνω επι 9 μήνες μια ένεση ηπαρίνης.

Θορυβήθηκα τόσο που αποφάσισα να δώ αιματολόγο, πέρα από τη κ. Φίφα, λέγεται οτι εξαιρετική επίσης είναι η κ. Γρηγοράκη στο "Γεννηματάς" την είδα λοιπόν είδε τις εξετάσεις μου και για να είναι βέβαιη αποφάσισε να μου τις επαναλάβει όλες.

Σήμερα πήρα και τα τελευταία αποτελέσματα.Μου είπε η γυναίκα ότι σε καμία περίπτωση δεν είμαι θρομβοφιλική...και ότι σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να υποστώ το μαρτύριο της Clexane (ηπαρίνη) επί 9 μήνες!!

Καταχάρηκα εννοείται, μισώ τις ενέσεις, φρικάρω 22 μέρες τώρα που τις λούζομαι κάθε μέρα λόγω της εξωσωματικής.Όμως εντελώς αντικειμενικά έχω 2 διαφορετικά αποτελέσματα....Τι να κάνω λέτε να κάνω και μια 3 επανάληψη των εξετάσεων και αλλού για να το επιβεβαιώσω; :(:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσι μου εγω δεν ξερω καθολου να σε βοηθησω. Αν σε παιρνει οικονομικα ζητα και 3η γνωμη... Τι να πω? Η κ.Φιφα παντως που την γνωριζω ειναι εξαιρετικη. Τουλαχιστον στην περιπτωση μου. Απο κει και περα κανε υπομονη και κουραγιο... :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eyeore71 έγραψε:

Σε ευχαριστώ να είσαι καλά.Μου αρέσει το παρατσούκλι σου πολύ...Τέλειο.Μακάρι να είσαι πάντα.
Σ ευχαριστω. Κι εσυ θα εισαι σε λιγο καιρο και για παντα.. Θα δεις! Τα καλυτερα εεεεεερχοντε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Eyeore71 έγραψε:

Σ ευχαριστω. Κι εσυ θα εισαι σε λιγο καιρο και για παντα.. Θα δεις! Τα καλυτερα εεεεεερχοντε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote:3u7cszc0]

Διάβασα το wall σου και τρελλάθηκα!!!!!Μακάρι να με αξιώσει ο Θεός να το νιώσω και εγώ αυτό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευάκι καλημέρα!!Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα τι είναι η θρομβοφιλία..εχει να κάνει με την πήξη του αίματος ή αλλο είναι αυτό?Πάντως να υποθέσω είναι κάτι που το έχεις ή δεν το έχεις έτσι?Δεν είναι π.χ σαν το ζάχαρο αυτό το μήνα το έχω τον άλλο όχι?Αφου έχεις 2 διαφορετικά αποτελέσματα θα σου πρότεινα και εγώ αν έχεις την οικονομική δυνατοτητα βέβαια να τα επαναλάβεις..μετά θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Αν και το πρώτο ήταν οριακο μήπως εργαστήριο με εργαστήριο τα μετράει διαφορετικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nanina έγραψε:

Ευάκι καλημέρα!!Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα τι είναι η θρομβοφιλία..εχει να κάνει με την πήξη του αίματος ή αλλο είναι αυτό?Πάντως να υποθέσω είναι κάτι που το έχεις ή δεν το έχεις έτσι?Δεν είναι π.χ σαν το ζάχαρο αυτό το μήνα το έχω τον άλλο όχι?Αφου έχεις 2 διαφορετικά αποτελέσματα θα σου πρότεινα και εγώ αν έχεις την οικονομική δυνατοτητα βέβαια να τα επαναλάβεις..μετά θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Αν και το πρώτο ήταν οριακο μήπως εργαστήριο με εργαστήριο τα μετράει διαφορετικά?

nanina ναι, έχει να κάνει με την πήξη του αίματος! Και σωστά κατάλαβες δεν είναι σαν το ζάχαρο να πηγαίνει και να έρχεται. :laugh: Μάλλον θα την επαναλάβω και τρίτη φορά να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:( Κοριτσάκια σήμερα έκανα την 4η Puregon (ένεση διέγερσης) πέρα από ένα ελαφρύ τσίμπημα στην ωοθήκη(δεξιά) δεν αισθάνομαι κάτι άλλο.Παίρνω 125 μονάδες φοβάμαι μήπως δεν κάνω ωάρια...και επίσης θέλω να τελειώσουν οι ενέσεις,κουράστηκα πολύ.Η κοιλιά μου είναι κόσκινο...και πρησμένη.... :( και να έχω κάνει τουλάχιστον ωάρια χαλάλι.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πονάω 5η μέρα διέγερσης και σήμερα έχω έντονη ενόχληση χαμηλά δεξιά και αριστερά κάτω από τα κόκαλα της λεκάνης.Είναι λογικό αν γνωρίζεται παρακαλώ απαντήστε μου.Δεν είναι αφόρητο αλλά είναι αρκετά ενοχλητικό, μαζί έχω και κάτι ενοχλήσεις στη μέση. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eyore καλησπερα και καλη επιτυχια!!!

δεν εχω εμπειρια καθως θα κανω την 1η μου εξωσωματικη το φθινοπωρο ομως εχω ακουσει απο κοπελες που εχουν κανει οτι πονας πολυ στην μεση γιατι παραγονται ωαρια και ναι μη φοβασαι και μη βαζεις με το μυαλο σου αρνητικα σεναρια γιατι και αγχωνεσαι και δημιουργεις αρνητικη ενεργεια στον εαυτο σου!

τα λεω σε σενα για να τ ακουσω εγω

οσο για το αλλο θεμα σου εγω θα πηγαινα και σε τριτο γιατρο για να ειμαι 100% σιγουρη αλλα παλι αν η γιατρος που πηγες στο τελος ειναι καλη να το δεχτεις. Γιατι ομως το ψαχνεις; ειχες αποβολες στο παρελθον που δεν εξηγουνται;

anyway... σου ευχομαι να πανε ολα καλα..ποτε με το καλο η ωοληψια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου καρκινάκι,ωοληψία θα κάνω περίπου σε μια εδομάδα από σημέρα...Δεν χρειάζεται τελικά να το διασταυρώσω γιατί τελευταία στιγμή στις δύο τελευταίες εξετάσεις έσκασε το κοινό λαβράκι του προβλήματος όμοιο με τις προηγούμενες και έτσι τσάμπα χαρά πήρα, δεν βλέπω να γλιτώνω τις ενέσεις σε πιθανή εγκυμοσύνη...Μου είπε αναλόγως πως θα το κρίνει ο γιατρός μου, γιατί είμαι εντελώς οριακή...αλλά σιγά μη μου τη χαρίσει ο γιατρός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...