Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΤΟΥΣ ΦΟΡΑΜΕ?


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ..ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΤΗΣ ΦΟΡΕΣΩ.ΑΚΟΜΑ ΤΗΣ ΦΟΡΑΩ ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΟ ΚΟΡΜΑΚΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ.ΜΙΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΚΡΥΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΗΝ ΜΟΥ ΙΔΡΩΣΕΙ!!ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΝΤΥΝΕΤΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπως ντυνομαι και γω καλη μου

την μεγαλη που ειναι 13 μηνων

ενα παντελονι και μια μπλουζιτσα, αντε και κανα μπουφαν τζιν μαζι της αν τυχον χαλασει καπως ο καιρος

το βραδυ - ουτως η αλλως δε τη σκεπαζα ποτε - πλεον θα της βγαλω τον υπνοσακο και θα της βαλω βαμβακερες πιτζαμουλες

τον μικρο που ειναι 15 ημερων

ενα φανελακι και ενα μακρυμανικο κορμακι προς το παρον

το βραδυ μια πικε κουβερτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To μακρυμάνικο εσώρουχο ίσως είναι υπερβολικό. Μπορεις να της φοράς κοντομάνικο. Πλέον μπήκαμε για τα καλά στην άνοιξη! :)

Θα συμφωνήσω με την frapedia .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ σε αυτο το θεμα ειμαι και εγω υπερβολικη.Αλλα αφου ειδα οτι ιδρωνει

το παιδακι και πηγαινουμε και πρωι και απογευμα στην παιδικη χαρα και εχει ζεστη...του φοραω πλεον αμανικο φορμακι απο μεσα, κοντομανικο

μπλουζακι και βερμουδα.Ειναι 13 μηνων ο δικος μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοίτα να θυμάσαι πως τα μικρά νιώθουν περίπου όπως εμείς και λίγο παραπάνω την εξωτερική θερμοκρασία ειδικά τώρα που αρχίζουν και οι ζέστες, οπότε καταλαβαίνεις....καλύτερα ελαφριά παρά πολλά ρούχα που τα μπουκώνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικος μου ειναι 13 μηνων. Τον ντυνω οπως ντυνομαστε και εμεις. κοντομανικο φανελακι, κοντομανικα μπλουζακια και παντελονακια. Αν εχει ψυχρα και ενα ελαφρυ μπουφανακι. το βραδυ μονο επειδη δεν του εχω υπνοσακο του βαζω μακρυμανικες πυτζαμες. Οπως ακριβως ειπε και η Σακουλινα τα μωρα νιωθουν τη θερμοκρασια οπως και εμεις και λιιγο παραπανω τη ζεστη. Ειδικα τα μωρα που εχουν αρχισει και μπουσουλανε η περπατανε ζεσταινονται ακομα περισσοτερο επειδη κινουνται.

Μην αγχωνεσαι! βγαλε μπουταρονια και μπρατσαρες εξω και απολαυσε ζουληγμα και δωσε πολλα φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε όοοοοοοχι ρε κορίτσιιι...Μακρυμάνικο φανελλάκι δεν κάνει

καλά καλά ούτε το χειμωνα να τα φοράμε!! :ohmy:

Η δική ας γιατρός μου είχε πει εξ αρχής να την ντύνω όπως

ντύμοναι κ εγώ,κ τώρα πια που είναι ασταμάτητη

να της φοράω ένα ρουχο λιγότερο απο μένα γιατι

ζεσταίνεται περισσότερο!

Βέβαια επειδή εγώ φοβάμαι μη κρυώσει,την ντύνω όπως εμένα!

Αμάνικο φανελάκι κ κοντομάνικη μπλουζίτσα..

Κ το βράδυ κοντομάνικο μπιτζαμάκι κ την έχω σε ανοιξιάτικο αμάνικο

υπνόσακο..

Κ είμαστε κ Βορεια Ελλάδα!

Μην αγχώνεσαι καθόλου,κ να σκέφτεσαι πως είναι καλύτερα

να είναι δροσερό το μωράκι σου παρά ιδρωμένο!! ;)

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβως οπως τα λεει η mammydi ειναι.κ εμενα ετσι μου ειπε η παιδιατρος κ επειδη ο ποππουλης μας δεν ησυχαζει κ ιδρωνει συνεχεια τον αλλαζω γιανα μην ειναι με τα ιδρωμενα κ κρυωσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στην κόρη μου που είναι 13 μηνών και πηγαίνει πρωί απόγευμα στο πάρκο, της φοράω ένα κολάν ή παντελονάκι, ζιπουνάκι κοντομάνικο από μέσα και μπλουζάκι κοντομάνικο...Μπρατσάκια έξω..Απλώς παίρνουμε καλού κακού και ζακετάκι μαζί, αλλά δε μας χρειάζεται...

Στο σπίτι τώρα...Τη ντύνω πιο βαριά... :blink::blink::blink:

Της φοράω ζιπουνάκι, κολάν και μακρυμάνικο λεπτό μπλουζάκι...Νομίζω ότι έχει περισσότερο κρύο... :blush::blush: Και το βράδυ της φοράω ζιπουνάκι, φορμάκι μακρυμάνικο και της ρίχνω από πάνω και μια κουβερτούλα.... :blush::blush::dry::dry:

Είμαι υπερβολική λέτε;;;Ρε κορίτσια εγώ αν και είμαι χειμώνα καλοκαίρι με ραντάκια μέσα στο σπίτι, όταν κοιμάμαι τρέμω...Σκεπάζομαι με πάπλωμα ακόμα... :blink::blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai ΕΓΩ ΟΠΩΣ Η MAMOLI , ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΟΝ ΚΟΙΜΙΖΩ ΜΕ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΟ ΦΟΡΜΑΚΙ Κ ΕΞΩ ΤΙΣ ΜΠΟΥΤΕΣ ΤΟΥ Κ ΠΑΛΙ ΜΟΥΣΚΕΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ (ΣΤΡΙΦΟΓΥΡΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αλήθεια ειναι οτι τώρα ειναι περιεργος ο καιρος και γενικα πυτε εμεις δεν ξέρουμε τι να βάλουμε..Εγώ στον Κωνσταντίνο μου που ειναι 13 μηνών του φοράω ή κοντομανικο ή αμανικο κορμακι απο μεσα και μια κοντομανικη μπλούζα απο μενα και ενα παντελονι ελαφρυ(εννοώ οχι πολύ χοντρο).και του έχω και ζακετούλα αν αργοτερα αλλάξει ο καιρος..μεσα στο σπιτι μ ενα κοντομανικο κορμάκι και καλτσουλες τον εχω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω πιστευω οτι οσο πιο πολύ τα ντυνεις βαριά τοσο πιο πολύ αρρωσταινουν.. ;)

ασχετο..franita ειχα πολύ καιρο να σε δω στο Forum χάρηκα που επέστρεψες!! :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς αρχίσαμε τα κοντομάνικα αλλά το βράδυ έχω θέμα. Με μακρυμάνικα πιτζαμάκια ιδρώνει. Με τα κοντομάνικα τα χεράκια - ποδαράκια είναι λίγο κρύα. Ο υπνόσακος που χρησιμοποιούσα είναι πολύ ζεστός για τώρα, και τα κουβερτάκια τα πετάει :blink:mummydi γράφεις για ανοιξιάτικο υπνόσακο, μήπως μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγω ειχα αρχισει να αναρωτιεμαι αυτε τις μερες μηπως να αρχισω τα κοντομανικα...θα τα αρχισω τελικα :P

Μεχρι στιγμης της φοραγα κοντομανικο εσωτερ.φανελακι κ ενα λεπτο μακρυμανικο κ παντελονακι.

Χθες το βραδυ εβγαλα 1η φορα κ τον υπνοσακο,παρ'ολο που ειναι κ αμανικος,ειναι λιγο χοντρος!Την κοιμισα με κοντομανικο φανελακι κ λεπτα πυτζαμακια(χωρις καλτσακια)κ μια πικε κουβερτουλα που δεν εμεινε πανω της περισσοτερο απο 3 λεπτα :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoura έγραψε:

Κι εμείς αρχίσαμε τα κοντομάνικα αλλά το βράδυ έχω θέμα. Με μακρυμάνικα πιτζαμάκια ιδρώνει. Με τα κοντομάνικα τα χεράκια - ποδαράκια είναι λίγο κρύα. Ο υπνόσακος που χρησιμοποιούσα είναι πολύ ζεστός για τώρα, και τα κουβερτάκια τα πετάει :blink:mummydi γράφεις για ανοιξιάτικο υπνόσακο, μήπως μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες??

Koριτσάκι μου καλημέρα!

Μου φέρανε δώρο απο τα..Παρίσια έναν υπνόσακο

που είναι σαν πολύ λεπτό παπλωματάκι,κ αμάνικο..

Ότι πρέπει για τέτοια εποχή που είναι επίφοβο αν ξεσκεπαστούν

τα μωράκια να κρυώσουν!

Αλλα έχω δει τελευταία σ αυτό το στιλ υπνόσακους κ στα mothercare!

Ρίξε μια ματιά!

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΟΡΑΩ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΑ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΑΝ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΗ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΚΟΝΤΟΜΝΙΚΟ ΦΑΝΕΛΚΙ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟ ΟΛΟΣΩΜΟ ΦΟΡΜΑΚΙ Η ΚΝΟΝΙΚΗ ΠΥΤΖΑΜΟΥΛΑ ΤΙΣ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ ΞΕΣΚΕΠΑΣΤΟΙ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΥΩΣΕΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΥΠΝΟΣΑΚΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΥΣΚΕΜΑ ΕΔΩ ΜΕ ΤΗ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα εξαρτάται από τον καιρό και από τον τόπο διαμονής.

Εγώ είμαι από Ηράκλειο και κάνει αρκετή ζέστη. Του φοράω κοντομάνικο κορμάκι και καλοκαιρινά ρουχαλάκια (όχι όμως σορτσάκια ακόμα). Το βράδυ κοιμάται με ολόσωμο λεπτό μακρυμάνικο φορμάκι και μια λεπτή ζεστή κουβερτούλα γιατί πέφτει υγρασία οταν νυχτώνει και έχει ψύχρα. Εχω σκοπό από τον επόμενο μήνα να καταργήσω τα φανελάκια. Ο καιρός βέβαια θα δείξει αλλά προβλέπετε να έχουμε υψηλές θερμοκρασίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς, μάνα και κόρη, είμαστε με τα κοντομάνικα... Κορμάκι με καλτσάκια το πρωί μέσα στο σπίτι και το βράδυ, άντε κανένα κορμάκι με μακρύ μανίκι! Σκέπασμα με μια λεπτή απαλή βαμβακερή κουβερτούλα!

Όταν πάμε βόλτα, φορμάκι κοντομάνικο από μέσα και καλοκαιρινά ρουχάκια από πάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια εμείς φοράμε εδώ και καιρό καλοκαιρινά ρουχαλάκια με ένα εσωτερικό κορμάκι αμάνικο. Πολλές φορές δε τον έχω μόνο με το κορμάκι γιατί ζεσταίνεται πολύ και είναι χειρότερο να ιδρώνει... Γενικά και το χειμώνα δεν τον πολυέντυσα, κορμάκια δηλαδή με μακρύ μανίκι δεν φορέσαμε ποτέ...

Το βράδυ του βάζω το φορμάκι του και μία λεπτή βαμβακερή κουβερτούλα την οποία βέβαια δεν πολυχρησιμοποιεί αφού είναι μόνιμα ξεσκέπαστος :P:P

Ο παιδίατρος μας το είχε πει από την αρχή: "Το μωρό θα το ντύνεις όπως ντύνεσαι εσύ" ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά που σας διάβασα και ησύχασα, γιατί κιεγώ αυτό το μόνιμο άγχος έχω, τι να του φοράω.Γιατί εγώ ζεσταίνομαι πολύ από τη φύση μου και δεν είμαι και ο καλύτερος κριτής για το τι να βάλει.Αλλά παρατηρώ ότι κι ο μπέμπης ζεσταίνεται.Πέταξα κι εγω΄εδω και λίγες μέρες μπράτσα και μπούτια και μια χαρά τον βλέπω τον κύριο.Αρα μου έμοιασε το παιδί!Και σε αυτό γιατί να μην το παινευτώ ίδιος μου είναι :blush: Κι όπως λέτε έχουμε και μπόλικη επιδερμίδα να φιλάμε τώρα, γιατί αυτά τα πατουσάκια του τα χα ρημάξει, :laugh: , άντε να επεκταθώ και στα χεράκια και τα μπουτακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κι εμεις ξυπολητουλικα ειμαστε με αυτα τα σουπερ μπιτζαμοκορμακια του τζαμπο τα κοντοποδαρουλικα

και με αμανικο μεσα

αντε καλε θα τα εχω να χιλιοιδρωνουν

εδω και με αυτα και απλι ωρες ωρες τα μαλλακια τους ειναι ιδρωμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...