Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εσεις?εχετε καποια απο αυτα τα συμπτωματα?


Recommended Posts

3.43 π.μ και γυρναω σαν το φαντασμα μεσα στο σπιτι! :P Και απ οτι εχω διαπιστωσει δεν ειμαι και η μονη! :laugh:

ΕΙμαι στην 34η εβδομαδα και εχω πολυ καλη εγκυμοσυνη!Το νινι μας ειναι μια χαρα και εχει παρει 8εση απ τον 7ο!Το προβλημα το εχω εγω που εχω να κοιμηθω απ τον μαρτιο :S !

Το τι καουρες εχω δεν περιγραφεται!Δηλαδη,αν υσχυει αυτο που λενε πως"αν εχεις καουρες το μωρο 8α εχει πολλα μαλλια,ε,τοτε το δικο μας 8α εχει αφρο! :laugh:

Βαλτε και τον μπεμπη που κανει παρτυ τετοιες ωρες,βαλε και τους πονους που εχω στα πλευρα απ την δεξια μερια,το καψιμο κατω απ το στηθος.... :( !Σας λεω καιγομαι!Εφτασα σε σημειο να κυκλοφορω εξω με πανακι κατω απ το στηθος ελαφρως βρεγμενο για να με ανακουφιζει!

Και μεσα σε ολα αυτα,ξαφνικα κουλαθηκα κιολας! :laugh:

Πονανε και τα 2 μου χερια στους καρπους τοσο,που πολλες φορες αδυνατω να ανοιξω π.χ ενα βαζακι μελι!

Μιλησα με την γιατρο μου και μου λεει πως ολα αυτα ειναι φυσιολογικοτατα αλλα βρε κοριτσια ο συνδιασμος καποιων απ αυτα η ολα μαζι με κουραζουν ψυχολογικα καποιες φορες :(

Σκεφτομαι αμαν να γεννησω!Βλεπω και τον αντρα μου διπλα μου να κοιμαται και μου τρεχουν τα σαλια! :angry:

Να γυρισω πλευρο δεξια η αριστερα? τι ειναι αυτο?? :dry:

Μολις κανω την κινηση αρχιζει τις διαμαρτυριες :P !μ αφηνει μονο οταν κοιμαται ο μπεμπης μας του καλου καιρου να γυρισω πλευρο.

Εσεις?Εχετε καποιο απο αυτα τα συμπτωματα?Πως τα αντιμετωπιζετε?

Να ρωτησω και κατι ασχετο!Τωρα που ανοιγει ο καιρος και εχουμε κουνουπακια βαζετε παστιλια στο δωματιο?Κανει?Εγω πηρα για τον μπεμπη ενα μηχανημα που βγαζει υπερηχους και ειπα να το δοκιμασω σε μενα πρωτα αλλα μου φαινετε δεν κανει δουλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.ασε με τον υπνο τι εχω παθει ασχημα τα πραγματα σαν ζομπι ειμαι.ειμαι στον 8ο μηνα τωρα θεση εμενα δεν εχει παρει (οχι οτι παιζει ρολο) αλλα δεν μπορω να κοιμηθω.εγω ζεσταινομαι πολυ κιολασ.ουτε αυγουστοσ να ταν μιλαμε.αφου ανοιξα και το αιρκοντισιον καποια στιγμη.καουρες δεν εχω απλα τα ποδια μου και τα χερια μου πονανε.οσο για τισ καουρες δεν παιζει ρολο μια φιλη μου υπεφερε απο καουρες και το μωρο βγηκε καραφλο εντελωσ.χαχαχαχααχχα οποτε αστο.αυτο για τα κουνουπια ρωτα το γιατρο αν και νομιζω πωσ δεν πειραζει.αντε κουραγιο σε ολες μασ σε λιγο ερχονται τα ζουζουνια και κει να δεισ ξενυχτι μετα :P :laugh: .χααχαχαχαα.αντε φιλιααααααααααααααααα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικά δεν είμαι η κατάλληλη γι΄αυτό το θέμα καθώς δεν έχω φτάσει ακόμη στον 8ο ή 9ο έεεεεεχω μπροστά μου.

αλλά σχετικά με τα κουνούπια,εμείς πέρυσι αγοράσαμε κουνουπιέρα για την κρεβατοκάμαρα και το ίδιο θα κάνω και για το μωράκι μας,θα του βάλουμε μία κουνουπιερίτσα να γλιτώσει από τα άτιμα αυτά ALIEN! :blink:

Οι ταμπλέτες και τα σπρέυ είναι σκέτο χημικά,οπότε τα κόψαμε πολύ πριν μείνω έγκυος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα πλεον εχουν περασει 6 χρονια σχεδον απο τοτε που γεννησα την κορη μου αλλα θυμαμαι πολυ καλα το πως ενοιωθα,ειδικα προς το τελος.Το τελευταιο τριμηνο ηταν....πολυ δυσκολο.Ειχα ολα αυτα που λες κ το κυριοτερο αυτο με την κουλαμαρα :P:P !!!Οι καρποι μου ηταν σαν να μην υπηρχαν,πονουσαν λες κ τους ειχα στραμπουλιξει.Με το που γεννησα την ιδια στιγμη,ολα εξαφανιστηκαν ως δια μαγειας!!

Υπομονη...δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.

Σου ευχομαι να εχεις μια ευκολη γεννα κ ενα γερο μωρο!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thibi έγραψε:

Εγω πηρα για τον μπεμπη ενα μηχανημα που βγαζει υπερηχους και

ειπα να το δοκιμασω σε μενα πρωτα αλλα μου φαινετε δεν κανει δουλεια!

Εμένα τέτοιου είδους μηχανήματα μου προκαλούν πονοκέφαλο! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηρθες στο κλαμπ των αυπνων γυναικων!! :laugh: Εκανα να κοιμηθω 9 μηνες Αφενος γιατι εγω μονο μπρουμητα κοιμαμαι,και μονο!και ηταν πρακτικα αδυνατο.Αφετερου γιατι πολυ απλα δεν νυσταζα.Ποτε!εκανα δουλειες στις 4 και στις 3 το πρωι σαν να ηταν απολυτως φυσικο :blink: ,με την κοιλια στο στομα!Επλενα,σφουγκαριζα...ασε.εβλεπα τηλεοραση,να περασει η ωρα!Οταν με το καλο γεννησα,φυσιολογικα,μολις με πηγαν στο κρεβατι,τους ειπα-φυγεται ολοι και αφηστε με -πεφτω μπρουμητα και ξεραθηκα!!κατα τα αλλα μονο εμετους ειχα,ουτε πονους ουτε τιποτα.μολις γεννησεις θα ηρεμησεις μεν αλλα θα θελεις εναν ανθρωπο για βοηθεια δε! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από'μένα!

Μου φαίνεται οτι πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ! Εγώ την άλλη εβδομάδα μπαίνω στον 9ο και κοιμάμαι σαν πουλάκι!!! Δεν έχω νιώσει ίχνος καούρας (οπότε λογικά δε θα έχει τρίχα στο κεφάλι του :laugh: ) και πήγα προχθές για στένεμα τη βέρα μου γιατί έχουν αδυνατήσει τα χέρια μου :blink: ! Έχω πάρει 6 κιλά...και με τη διατροφή που με έχει βάλει να κάνω ο γιατρός μου μέχρι να γεννήσω (ψητά - σαλάτες) βλέπω να τα χάνω και αυτά!!!

Επίσης, ενώ κατά τη διάρκεια της ημέρας (στο γραφείο όπου υποτίθεται οτι θα έπρεπε να έχω σταματήσει από 19/4) κυκλοφορώ με κοντομάνικο στο σπίτι κρυώνω και έτσι ακόμα κοιμάμαι με παπλωματάκι...και ο άντρας μου απορεί πως δεν έχω σκάσει ακόμη!

Το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι μπορεί να σηκωθώ γύρω στις 3 το βράδυ για τουαλέτα και μετά δυσκολεύομαι να ξανακοιμηθώ (όχι γιατί με ενοχλεί κάτι ή νιώθω κάτα αλλά γιατί από πάντα όταν ανοίξω τα μάτια μου δυσκολεύομαι να τα ξανακλείσω).

Ειλικρινά σας αξίζουν συγχαρητήρια που παρόλη την ταλαιπωρία ακόμα το παλεύετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, κι εμένα ο ύπνος μου με δυσκολεύει πολύ, αργώ πολύ να κοιμηθώ, συνήθως πετάγομαι στη μέση της νύχτας στο άσχετο και μετά δυσκολεύομαι να ξανακοιμηθώ, μετά μόλις με πάρει ο ύπνος ξαναξυπνάω για τουαλέτα και το κυριότερο είναι ότι το μωρό μας κάνει πάρτυ όλο το βράδυ και σε όποιο πλευρό κι αν προσπαθήσω να βολευτώ η κλωτσιά πάει σύννεφο... κι αρχίζω μετά να ανησυχώ μήπως το πιέζω και γι' αυτό κλωτσάει τόσο, αλλάζω πάλι πλευρό, κλωτσάει από την άλλη και πάει λέγοντας... είμαι σαν το ζόμπι, η αφηρημάδα μου πλέον δεν παλεύεται και πιστεύω ότι φταίει που δεν κοιμάμαι...αφήστε που νιώθω πτώμα συνέχεια... βέβαια δεν έχω τα συμπτώματα αυτά με τις καούρες και τους καρπούς, κορίτσια τι να σας πω, είστε ηρωίδες! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειμαι στην 28η βδομαδα και υποφερω!!!!!

για υπνο δεν το συζηταμε φυσικα.αστεια πραγματα!!!!

δυσπνοια, αδυναμια, καουρα, πονοι στα πλευρα, πονοι παντου δηλαδη!!!

και αυτο θεωρειται φυσιολογικη και καλη εγκυμοσυνη!!!!

ασε που τωρα που πιανουν και οι ζεστες δεν παελυεται με τιποτα.

και οχι τιποτα αλλο ειναι και οι ορμονες τρελαμενες και η υπομονη ξαφνικα εχει χαθει απο το λεξιλογιο μας!!! :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένα θα σου πω... Γεννάω σε 2 εβδομάδες, και δεν αντέχω άλλο, από τον τέταρτο και μετά, άρχισα τα ξενύχτια! Κοιμάμαι, καθημερινά μετά τις 4, και ξυπνάω 9 με 9,30. Ακόμα και αυτός ο λιγοστός ύπνος, είναι χάλια, γιατί πονάνε τα πλευρά μου (στη δεξιά πλευρά), αναπνέω με δυσκολία, με έχει ταράξει στην κλωτσιά, και καίγομαι σαν να τρώω κάθε μέρα μεξικάνικα!!!! Πίνω maalox και δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ!!! Μέχρι και εμετό έχω κάνει τις τελευταίες μέρες από την πολύ κλωτσιά στο στομάχι! Εκτός των άλλων πονάνε τα κόκκαλα στη λεκάνη, στα πόδια κλπ. Και όλα αυτά αποτελούν σημδια μιας φυσιολογικότατης εγκυμοσύνης...!!!!! Υπομονή μέχρι τη γέννα!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια χαρα και απο εμενα κοριτσια!!!Νομιζα πως ειμαι μονη αλλα τελικα δεν ειμαι....

Καθε βραδυ αν δεν παει 5 η ωρα το πρωι δεν κοιμαμαι....εν τω μεταξυ μετα δεν μπορω και να ξυπνησω πρωι να μαγειρεψω αλλα τι να κανω αναγκαστικα ξυπναω σαν το ζομπι και μαγειρευω(κριμα ειναι και ο αντρουλης μου να φευγει νηστικος για δουλεια το μεσημερι..)

Δεν μπορω να κανω τιποτα γιαυτο!εχω προσπαθησει να μεινω αυπνη μεχρι το βραδυ απο νωρις το πρωι μηπως και καταφερω να κοιμηθω φυσιολογικα 12 το βραδακι αλλα τιποτααααααααα....παλι στις 5 με πιανει ο υπνος...

αυτη τη στιγμη διανυω τον 7ο μηνα και δεν ξερω που θα παει η κατασταση αυτη...

Τα χερια μου ειναι αδυναμα αλλα δεν με πονανε οι καρποι.

Το προβλημα το εχω με την αναπνοη μου λιγακι που δεν μπορω να μιλαω γρηγορα γιατι λαχανιαζω λες και εχω ανεβει 50 σκαλες...

Δεν πειραζει ομως!!!χαλαλι τους!!!σε λιγο καιρο θα αγκαλιασουμε τα νινακια μας και θα μας περασουν ολα αυτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mdion έγραψε:

Καλημέρα και από'μένα!

Μου φαίνεται οτι πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ! Εγώ την άλλη εβδομάδα μπαίνω στον 9ο και κοιμάμαι σαν πουλάκι!!! Δεν έχω νιώσει ίχνος καούρας (οπότε λογικά δε θα έχει τρίχα στο κεφάλι του :laugh: ) και πήγα προχθές για στένεμα τη βέρα μου γιατί έχουν αδυνατήσει τα χέρια μου :blink: ! Έχω πάρει 6 κιλά...και με τη διατροφή που με έχει βάλει να κάνω ο γιατρός μου μέχρι να γεννήσω (ψητά - σαλάτες) βλέπω να τα χάνω και αυτά!!!

Επίσης, ενώ κατά τη διάρκεια της ημέρας (στο γραφείο όπου υποτίθεται οτι θα έπρεπε να έχω σταματήσει από 19/4) κυκλοφορώ με κοντομάνικο στο σπίτι κρυώνω και έτσι ακόμα κοιμάμαι με παπλωματάκι...και ο άντρας μου απορεί πως δεν έχω σκάσει ακόμη!

Το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι μπορεί να σηκωθώ γύρω στις 3 το βράδυ για τουαλέτα και μετά δυσκολεύομαι να ξανακοιμηθώ (όχι γιατί με ενοχλεί κάτι ή νιώθω κάτα αλλά γιατί από πάντα όταν ανοίξω τα μάτια μου δυσκολεύομαι να τα ξανακλείσω).

Ειλικρινά σας αξίζουν συγχαρητήρια που παρόλη την ταλαιπωρία ακόμα το παλεύετε...

Ουτε εγω ειχα καουρες αλλα μια χαρα μαυρα μαλλακια ειχε οταν γεννηθηκε!!

Με το καλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...