Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διώξτε τα παιδιά από το σπίτι στα 18!!!


bell

Recommended Posts

Νόμος ο οποίος θα υποχρεώνει τα «bamboccioni», τα «παιδιά της μαμάς» που μένουν στην πατρική εστία ακόμα και μέχρι τα 40, να την εγκαταλείπουν στα 18, ζητεί να ψηφιστεί στην Ιταλία υπουργός της κυβέρνησης Μπερλουσκόνι.

O ίδιος ο υπουργός Δημόσιας Διοίκησης και Καινοτομίας του Σίλβιο Μπερλουσκόνι, Ρενάτο Μπρουνέτα, ομολογεί μετά ντροπής πως έμαθε να στρώνει το κρεβάτι του μετά τα 30. Σύμφωνα άλλωστε με τη «La Stampa», το 59% των Ιταλών από 18 έως 34 ετών (το ποσοστό είναι σαφώς υψηλότερο μεταξύ των ανδρών...) ζουν στο πατρικό τους σπίτι. Οι μισοί ισχυρίζονται πως το κάνουν «για οικονομικούς λόγους». Ο Ρενάτο Μπρουνέτα, εντούτοις, υποψιάζεται πως πολλοί το κάνουν απλώς και μόνον επειδή τους αρέσει να έχουν κάποιον να τους μαγειρεύει, να τους πλένει- και να τους στρώνει το κρεβάτι.

Η συζήτηση

«Χρειαζόμαστε αυτή τη συζήτηση», δήλωσε ο υπουργός στην «Ιndependent». «Υπό μία έννοια, γίνομαι προκλητικός. Ωστόσο, όλοι αυτοί οι νέοι που νομίζουν πως ζουν δωρεάν σε ξενοδοχείο, στην πραγματικότητα πληρώνουν ένα τίμημα. Δίνουν το δικαίωμα στους γονείς τους να συνεχίζουν να τους ελέγχουν συναισθηματικά, κοινωνικά, οικονομικά...». Για τον Μπρουνέτα, η σταγόνα που έκανε το ποτήρι να ξεχειλίσει ήταν μια δικαστική απόφαση: δικαστήριο του Μπέργκαμο υποχρέωσε έναν 60χρονο διαζευγμένο πατέρα, τον Τζιανκάρλο Καζαγκράντα, να συνεχίσει να καταβάλλει μηνιαίως επίδομα 350 ευρώ στην 32χρονη κόρη του Μαρτίνα, η οποία σπουδάζει εδώ και οκτώ χρόνια φιλοσοφία.

Η υπουργός Παιδείας της Ιταλίας Μαριαστρέλα Τζέλμινι στήριξε τον Μπρουνέτα, λέγοντας πως «η έγκαιρη χειραφέτηση από την οικογένεια είναι κάτι καλό». Πολλοί άλλοι υπουργοί, ωστόσο, αντέδρασαν έντονα. Ο Ρομπέρτο Καλντερόλι, υπουργός Απλοποίησης των Νόμων, δήλωσε πως η απόφαση του δικαστηρίου του Μπέργκαμο αντιβαίνει στην κοινή λογική - αλλά το ίδιο συμβαίνει και με την πρόταση του Μπρουνέτα, την οποία χαρακτήρισε «απαράδεκτη παρέμβαση στην οικογενειακή ζωή των Ιταλών». «Έμενα σπίτι με τους γονείς μου μέχρι τα 27, οπότε παντρεύτηκα. Περιμένω από την κόρη μου να κάνει το ίδιο», δήλωσε ο υπουργός Άμυνας Ιγκνάτσιο Λα Ρούσα. «Αν ο υπουργός βρει τρόπο να εξασφαλίσει στους νέους ένα αξιοπρεπές εισόδημα, τότε ναι, ας τον περάσει τον νόμο», σχολίασε από την πλευρά του στην «Guardian» ο Μαουρίτσιο Σκιάβι, ένας υποαπασχολούμενος- λόγω οικονομικής κρίσης- ηχολήπτης: «Είμαι επαγγελματίας ηχολήπτης. Έχω ζήσει μόνος και στο εξωτερικό. Έχω παντρευτεί και χωρίσει. Να ΄μαι όμως πίσω στο πατρικό μου, στα 36 μου».

Στην Ελλάδα

68%

των ανδρών και 47% των γυναικών ηλικίας 25-29 ετών ζουν στο πατρικό τους σπίτι 31

έτη είναι ο μέσος όρος ηλικίας εγκατάλειψης της οικογενειακής εστίας για τους Έλληνες, 27 έτη για τις Ελληνίδες 68%

των Ελλήνων μένουν με τους γονείς τους τουλάχιστον μέχρι να παντρευτούν 1ο

αίτιο της επί μακρόν παραμονής στο πατρικό σπίτι ή και της επιστροφής σε αυτό έπειτα από μια περίοδο ανεξαρτησίας είναι το χαμηλό εισόδημα

πηγή: ΤΑ ΝΕΑ ONLINE.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρω οτι ενα παιδι αν μπορει να παει για σπουδες μακρια απο το πατρικο του τοτε καλιστα μπορει καινα μεινειμονο του ανεξαρτητο το φυλλο του , βεβαια εμεις οι ελληνες ακομα ακι 40 ετων να ειμαστε οι γονεις μας θεωρουν μωρα και δνεξερω κατα ποσο υπευθυνους και ανεξαρττους μας κανουν .Προσωπικα δνε μπορεικανενας νομος να μου απαιτησει αν διωξω το παιδι μου απο το σπιτι αλλα αν θελει εκινο να μεινει μονοτου δνε εχω κανενα προβλημα αλλα πρεπει να μου αποδειξει οτι μορει να τα καταφερει μονο του αλλωστε το τη μενει καποιο παιδι μονο του δνε σημεινει οτι ξεκοβει απο την πατρικη αγκαλια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου φαινεται οτι δεν παμε καθολου καλα....ακου εκει νομος που θα με υποχρεωνει να διωξω το παιδι μου :blink::blink::blink::blink::blink: βρε ουστττττττττττττττττττ!!!!!!!!!!!!! :angry::angry::angry:

τωρα για το ποτε πρεπει να εγκαταλειπει ενα παιδι το σπιτι του αυτο ειναι δικο του θεμα....αν και στις μερες αλλα και στις μερες που θα ερθουν δεν το βλεπω να ειναι και πολυ ευκολο...γιατι πολυ απλα και να θελουν δεν θα εχουν λεφτα για να μπορουν να συντηρησουν ενα σπιτι :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαζευε κατι αρθρα ο αγγελος στο ιντερνετ και ξαφνηκα επεσε σε αυτο εδω...και τσουπ μου το διαβαζει χωρις να πει οτι ειναι "δικο" μας και μου λεει "ποια ειναι η βανια στο μαμυλαντ?" σκαλωσα και του λεω ελα την εχεις δει τη μαμα του μικρουλι που ερωτευτηκα και μου κανει "μπες γρηγορα να της πεις ποσο τελεια μανα ειναι και οτι συμφωνω με την απαντηση της!"

υγ βανια ο αγγελος συμφωνει με την απαντηση σου

υγ βανια ο αγγελος λεει οτι ζηλευει το γιο σου

υγ3 μπελ ο αγγελος λεει οτι του αρεσει που ειμαστε τοσο ενημερωμενες γυναικες

υγ4 η ραμονα λεει "φιλια κουκλαρες μου"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Poly kalo,me bridkei simfoni!

Giati na min aneksartitopiounte ta paidia apo ta 18 afou mporoun na kanoun tosa alla???? Egw tha ithela to paidi mou na menei mono tou sta 18 kai tha to parotrinw otan erthei ekeini i stigmi.To oti fevgei se diko tou spiti den simenei oti ksekobei apo tous goneis.

Den tha ithela me tipota o gios mou otan tha einai25-30 xronwn(sta 40 oute na to skeftomai) na menei mazi mas,tha ithela na exei tin diki tou zwi,to diko tou spiti :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω απολυτα με την αποψη τα παιδια να φευγουν απο το σπιτι μολις ενηλικιωθουν κ εχοντας βεβαια βρει τροπο να συντηρουνται.

Ομως δεν θα ηθελα να εχω νομο του κρατους που θα μου το επιβαλλει αυτο.Δεν νομιζω πως θα βοηθησει σε κατι ενα τετοιο νομοσχεδιο.

Το θεμα ειναι να μεγαλωνουμε εμεις σωστα τα παιδια μας ωστε οταν φτασουν στην καταλληλη ηλικια να μπορουν να παρουν τη ζωη τους στα χερια τους.Να τους δωσουμε τα εφοδια,αυτη ειναι αλλοστε η δουλεια ενος γονεα.Το να ζει ενας ανθρωπος,ανεξαρτητου φυλου,μαζι με τους γονεις του μεχρι τα 30 η 40,εγω τουλαχιστον το βρισκω αρρωστημενο.

Ειδικα εδω στην Ελλαδα εχουμε πολυ "αναποδη" νοοτροπια στο συγκεκριμενο θεμα.Το μεγαλο λαθος μας ειναι οτι θεωρουμε τα παιδια μας "κτημα μας".

Οποτε κ τα μεγαλωνουμε μεσα στην ανασφαλεια,τους περναμε το μυνημα οτι εξαρτονται απολυτα απο εμας.Τραγικο....για αυτο πλεον τα ζεγαρια χωριζουν με το παραμικρο.Οταν παραμενουμε στο βρακι της μαμας κ του μπαμπα κ ξαφνικα στα 30,αποφασιζουμε να φυγουμε απο το σπιτι επειδη παντρευομαστε,πως να εχουμε την ωριμοτητα να διατηρησουμε ενα γαμο,να αντιμετωπισουμε προβληματα κ οτι συνεπαγετε η πορεια της ζωης.

Εγω,αν κ η κορη μου ειναι πολυ μικρη,απο τωρα της περναω μυνηματα σιγα-σιγα.Για εμενα θα θεωρηθω οτι πετυχα σαν μανα αν δω το παιδι μου,απο νωρις να πιανει τη ζωη απο τα κερατα που λεμε,και να μαθει να την αντιμετωπιζει.Να διατηρει ενα σπιτι μονη της,να πληρωνει το νοικι της,να εχει τη δουλεια της,τι το καλυτερο;

Εγω θα ειμαι παντα εδω,μια αγκαλια ζεστη για τις δυσκολες στιγμες της,ποτε ομως το δεκανικι της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι έγραψε:

Συμφωνω απολυτα με την αποψη τα παιδια να φευγουν απο το σπιτι μολις ενηλικιωθουν κ εχοντας βεβαια βρει τροπο να συντηρουνται.

Ομως δεν θα ηθελα να εχω νομο του κρατους που θα μου το επιβαλλει αυτο.Δεν νομιζω πως θα βοηθησει σε κατι ενα τετοιο νομοσχεδιο.

Το θεμα ειναι να μεγαλωνουμε εμεις σωστα τα παιδια μας ωστε οταν φτασουν στην καταλληλη ηλικια να μπορουν να παρουν τη ζωη τους στα χερια τους.Να τους δωσουμε τα εφοδια,αυτη ειναι αλλοστε η δουλεια ενος γονεα.Το να ζει ενας ανθρωπος,ανεξαρτητου φυλου,μαζι με τους γονεις του μεχρι τα 30 η 40,εγω τουλαχιστον το βρισκω αρρωστημενο.

Ειδικα εδω στην Ελλαδα εχουμε πολυ "αναποδη" νοοτροπια στο συγκεκριμενο θεμα.Το μεγαλο λαθος μας ειναι οτι θεωρουμε τα παιδια μας "κτημα μας".

Οποτε κ τα μεγαλωνουμε μεσα στην ανασφαλεια,τους περναμε το μυνημα οτι εξαρτονται απολυτα απο εμας.Τραγικο....για αυτο πλεον τα ζεγαρια χωριζουν με το παραμικρο.Οταν παραμενουμε στο βρακι της μαμας κ του μπαμπα κ ξαφνικα στα 30,αποφασιζουμε να φυγουμε απο το σπιτι επειδη παντρευομαστε,πως να εχουμε την ωριμοτητα να διατηρησουμε ενα γαμο,να αντιμετωπισουμε προβληματα κ οτι συνεπαγετε η πορεια της ζωης.

Εγω,αν κ η κορη μου ειναι πολυ μικρη,απο τωρα της περναω μυνηματα σιγα-σιγα.Για εμενα θα θεωρηθω οτι πετυχα σαν μανα αν δω το παιδι μου,απο νωρις να πιανει τη ζωη απο τα κερατα που λεμε,και να μαθει να την αντιμετωπιζει.Να διατηρει ενα σπιτι μονη της,να πληρωνει το νοικι της,να εχει τη δουλεια της,τι το καλυτερο;

Εγω θα ειμαι παντα εδω,μια αγκαλια ζεστη για τις δυσκολες στιγμες της,ποτε ομως το δεκανικι της.

συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!!!

αν και εγω δεν εφυγα μικρη απο το σπιτι μου εχω μαθει,μαλλον με εμαθαν οι γονεις μου να μην ειμαι το παιδι του 'δωσε μου'

απο μικρη ξεκινησα δουλεια γιατι ηθελα το χαρτιλικι μου και συνεχισα ετσι.

το μονο μειον ειναι οτι στην ελλαδα δεν υπαρχουν οι καταληλλες προυποθεσεις για να μπορει ενα παιδι 18 χρονων να συντηρησει ενα δικο του σπιτι.

με χαλαει ομως που αυτο γινεται νομος!!! ναι να το μαθω το παιδι μου να αντιμετωπιζει μονος του την ζωη οχι ομως να του το επιβαλλουν με νομο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εφυγα απο τα 18 για σπουδες αρχικα και μετα για δουλεια,γάμο κτλ.

Πραγματικα δε μπορω να σκεφτω οτι θα εμενα με τους δικους μου.

Αλλα πραγματικα ρωτω

ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΕΝΑ 18-ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΔΙ.

ΜΕ 700 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το καλύτερο είναι αυτό που γίνεται στη Γαλία. (Τουλάχιστον έτσι μου έχει πει μια φίλη που ζει εκεί, δεν ξέρω αν είναι αλήθεια). Μόλις το παιδί γίνει 18 ετών ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ του δίνει επιδότηση ενοικίου για να μείνει μόνο του! Μόνο έτσι θα μπορούσε να γίνει. Γιατί εαν είναι να πληρώνουν οι γονείς το ενοίκιο απλά και μόνο για να μείνει το παιδί μόνο του (όπως όταν σπουδάζει) τότε για ποια ανεξαρτησία μιλάμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα ενταξει ,τωρα που κοβουν μισθους κ κανουν κρατησεις και δεν υπαρχουν δουλειες οχι μονο δεν θα τα διωξουμε ,σκεφτομαστε και εμεις να γυρισουμε στην πατρικη εστία ...ONE BIG HAPPY FAMILY.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

καλα ενταξει ,τωρα που κοβουν μισθους κ κανουν κρατησεις και δεν υπαρχουν δουλειες οχι μονο δεν θα τα διωξουμε ,σκεφτομαστε και εμεις να γυρισουμε στην πατρικη εστία ...ONE BIG HAPPY FAMILY.....

Πές το ψέμματα !!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτά να τα πούνε στην αδερφή μου που είναι 28 Νηπιαγωγός αδιόριστη πάιρνει 640 ευρώ και θέλει σαν τρελή να μείνει σε δικό της σπίτι. 640 ευρώ σας το είπα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Εγω εφυγα απο τα 18 για σπουδες αρχικα και μετα για δουλεια,γάμο κτλ.

Πραγματικα δε μπορω να σκεφτω οτι θα εμενα με τους δικους μου.

Αλλα πραγματικα ρωτω

ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΕΝΑ 18-ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΔΙ.

ΜΕ 700 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ??????

Οέο; Πώωωως;

Το τί θα κάνω στο σπίτι μου με το παιδί μου σε ΑΥΤΗ την περίπτωση είναι δικό μου θέμα και δε θα έπρεπε να ενδιαφέρει το κράτος!

Το κράτος θα έπρεπε να το ενδιαφέρει να είναι ένα κράτος δικαίου να δίνει ίσες ευκαιρίες, να έχει κοινωνικό χαρακτήρα και να δημιουργεί ευνοϊκές συνθήκες για την ανεξαρτητοποίηση και την ένταξη των παιδιών μας στο σύστημα.

Πιστεύω πως είναι λίγες οι περιπτώσεις ανθρώπων που γουστάρουν να μένουν με τους γονείς τους στα 25 και πόσο μάλλον στα 30, αλλά το να συντηρήσεις σπίτι με 700 είναι μάλλον άθλος!

Εγώ έφυγα από το σπίτι μου στα 25 και ο μπαμπάς μου δε μου μίλαγε για 9 μήνες!!!! Είχε πέσει σε βαριά καταθλιψη και είχε πάρει όλες τις θείες μου να τους πει να με μεταπείσουν. :blink::blink::blink: :woohoo: :woohoo:

Παρότι η αδερφή μου είχε ήδη φύγει για σπουδές στη Θεσ/νίκη! 'Ηταν σίγουρος οτι θα γύριζε και θα μέναμε όλοι μαζι!

Ύπάρχουν γονείς που δεν εναθαρρύνουν τα παιδιά τους να σταθούν στα πόδια τους, δε συμφωνώ με αυτήν την τακτική. Μακάρι το παιδί μου να έχει τη δυνατότητα να ζήσει αξιοπρεπώς, όσο το δυνατόν συντομότερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την απάντηση της ζουμπι. Κι εγώ έφυγα στα 18 μου από το σπίτι και με πολλές οικονομικές δυσκολίες στάθηκα στα πόδια μου όλα αυτά τα χρόνια και νιώθω περίφανη γι΄αυτό. Δεν μπορεί τίποτε, κατά τη γνώμη μου, να συγκριθεί με τις εμπειρίες που μπορεί να σου προσφέρει αυτή η ζωή. Έγινα πιο υπέυθυνη, πιο ώριμη, έτοιμη να αντιμετωπίσω τις προκλήσεις της ζωής, δεν με φοβίζουν πράγματα που οι άλλοι τα βλέπουν βουνο, έμαθα να διαχειρίζομαι τα οικονομικά μου και τόσα άλλα πράγματα.

Το γεγονός ότι στην Ελλάδα πολλοί μένουν στο πατρικό τους είναι πέρα απ΄αυτά που ήδη είπατε, καθάρα θέμα βολέματος. Όλα είναι έτοιμα, δεν έχεις να νοιαστείς για τίποτε κι ας βρίζεις όλη μέρα ότι δεν αντέχεις τους γονείς και ότι θέλεις την "μεγάλη ευκαιρία" να΄φύγεις.

Απ΄την άλλη όμως, έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα ποτέ δεν ξέρεις τι θα σε κάνει η ανάγκη να κάνεις. Και για μένα, μία επιστροφή στο πατρικό μου θα ισοδυναμούσε με αυτοκτονία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα... καλα οι ιταλοι ειναι φοβεροι...!!! :P

Εγω παντως οταν ο γιος μου φτασει 18 χρονων και τελειωσει το σχολειο θα τον στειλω για σπουδες και θα τον προτρεψω ταυτοχρονα να βρει και δουλεια... τελειωνωντας τις σπουδες, και εχοντας συνηθισει να ζει μονος του νομιζω πως ουτε και ο ιδιος θα ηθελε να γυρισει στους γονεις του... θα ηθελα να ανεξαρτητοποιηθει και να σταθει στα ποδια του... στην αρχη παντα με τη βοηθεια τη δικη μας και μετα μονος του... δεν θελω να εχω στο σπιτι 30 χρονους μαμακηδες που εχουν βολευτει και δεν το κουνανε...!!! Ουτε προκειται να γινω παραδοσιακη μαμα που τρεχει πισω απο τον γιο της... θα μαθει να ζει σαν εργενης ακομα και στο πατρικο του σπιτι... να στρωνει το κρεβατι του πχ κτλ ωστε να ειναι ετοιμος στα 18 να φυγει για σπουδες... !!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

καλα ενταξει ,τωρα που κοβουν μισθους κ κανουν κρατησεις και δεν υπαρχουν δουλειες οχι μονο δεν θα τα διωξουμε ,σκεφτομαστε και εμεις να γυρισουμε στην πατρικη εστία ...ONE BIG HAPPY FAMILY.....

ναι πως θα τα βγαλουμε περα με τοσες αυξησεις ? οπως τα παλια χρονια παππους γιαγια μαμα μπαμπας παιδια μη πω και αδερφια ξαδερφια σε ενα σπιτι!

παντως οι ιταλοι το εχουν χασει. αν θελουν οι νεοι τους να γινουν πιο ανεξαρτητοι και να μαθουν να στρωνουν το κρεβατι τους ας τους στειλουν φανταρους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε παιδιά με τα νέα μέτρα...και με τους μισθούς των 6οο ευρώ που θα γίνουν 500... όχι στα 18...ούτε στα 48 προβλέπω να μπορούν να φύγουν τα παιδιά απο το σπίτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Στην Αμερική έτσι κάνουν διώχνουν τα παιδιά στα 18 γιατί θεωρούνται μεγάλα.

Συμφώνο ότι πρέπει να γίνονται ανεξάρτητα αλλά να διώξο το παιδί απο το σπίτι του , ΔΕΝ θα το έκανα ποτέ. Αν ειναι να σπουδάσει στο εξωτερικό ναι, αλλά να του πώ φεύγα , με τίποτα ρε κορίτσια.

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ συμφωνώ με το να φεύγουν νωρίς τα παιδιά από το σπίτι, δεν ξέρω αν θα είναι στα 18 κι αν θα έρχεται ο αστυφύλακας να τα πάρει από το αυτί :laugh: , αλλά όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. Κι εγώ έφυγα από την πόλη μου και ήρθα στην Αθήνα να ζήσω με πρώτο μισθό 600 ευρώ, αλλά μπροστά στην ανεξαρτησία μου οι στερήσεις ήταν μικρές. και δεν ήταν ότι ζούσα άσχημα στο σπίτι και ήθελα πάση θυσία να φύγω, αλλά ήθελα να μπορώ να αποφασίζω εγώ τι θα κάνω, χωρίς να χρειάζεται να δίνω λογαριασμό. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις μεγάλων ανθρώπων (πάνω από 30) που μένουν με τους γονείς, με κορυφαία δύο αδέρφια (αγόρι-κορίτσι) 35 και 38 χρονών, που έμεναν με τη μαμά τους και κοιμόντουσαν στις κουκέτες στο παιδικό τους δωμάτιο :blink::blink: εγώ πραγματικά θα είχα καταλήξει στου Σινούρη! αυτά τα θεωρώ λίγο αρρωστημένες καταστάσεις, αλλά στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο σπάνιες τελικά..

Εγώ προσωπικά χαίρομαι όλους αυτούς τους ξένους που έχουν μεγαλώσει τα παιδιά τους νωρίς και αυτοί γυρνάνε τον κόσμο διακοπές (ξέρετε, οι γριες με το πορτοκαλί μαλλί και οι γέροι με τα σαντάλια που βλέπουμε στα νησιά τσούρμο :laugh: :laugh: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια εξηγήστε μου πως γίνεται να φύγεις από το σπίτι με μισθό 600 ευρώ (και το καλοκαίρι άνεργη). Όταν θα πας να νοικιάσεις ένα σπίτι δεν πρέπει να έχεις χρήματα να δώσεις?? Αν πάιρνεις 600 πως να μαζέψεις να φύγεις?? Και όταν φυσικά ο μπαμπάς δεν έχει να σε στηρίξει στα πρώτα σου βήματα γιατί το μοναδικό εισόδημα του ειναι 800 ευρώ και αυτό μόνο μπαίνει στο σπίτι και δεν φτάνει ούτε για τους ίδιους??

Αυτό δεν το καταλαβαίνω :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και οι δυο πλευρές έχουν λογική. Απ' την μια είμαι υπέρμαχος της ανεξάρτητης ζωής γιατί αυτό έχω βιώσει, αλλά απ΄την άλλη έχουν στενέψει τόσο πολύ τα οικονομικά που πραγματικά η κατάσταση δεν είναι βιώσιμη για πολύ κόσμο.

Δεν υπάρχει λοιπόν άσπρο-μαύρο σ΄αυτές τις περιπτώσεις. Αυτό όμως που θεωρώ πιο τραγικό είναι να σε αναγκάζουν οι συνθήκες να γυρνάς πίσω στο πατρικό σου, αφού έχεις περάσει ένα μεγάλο διάστημα ζώντας μόνη σου και να ζεις στο παιδικό σου δωμάτιο και όλα να θυμίζουν την σχολική σου ηλικία και όλα όσα τότε ήθελες ν΄αλλάξεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...