Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΝΙΖΩ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΑΣΑΝΙΣΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΦΤΑΝΩ ΚΑΙ ΤΑ 20 ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.

ΝΙΩΘΩ ΤΟΣΟ ΕΝΟΧΗ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟΤΥΧΑΙΝΩ.

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΛΕΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΕΤΣΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΗ Η ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΒΩ ΜΑΧΑΙΡΙ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΤΟΣΟ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ?ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ?

ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΒΡΕΞΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΤΑΞΑ ΤΟ ΚΩΛΟΠΑΚΕΤΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρε κοπελα μου ενταξει καπνιζεις αλλα ενα πακετο??

Ξερω ειναι δυσκολο να κοπει αλλα εισαι υπευθυνη για μια ζωουλα που εχεις μεσα σου.Η γνωμη μου δεν ειναι να το ελλατωσεις αλλα να μη το ξαναβαλεις στο στομα σου γιατι ποτε δεν ειναι αργα.το οτι ειναι υγιεστατο δε σημαινει οτι οταν γεννηθει δε θα παρουσιασει αναπνευστικα προβληματα!!μακαρι να μην ειναι ετσι,καλη συνεχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera k apo mena ! Diavasa me prosoxi auta pou grafis k den sou krivo oti stenaxorethika ligo....prospathise esto k tora na stamatisis i esto na elatosis (20 ine para polla)ean sou erxete na anapsis tsigaro fora papoutsia k dromo ,pane volta to tetragono ti na po? exo di video uperixo tin adidrasi tou emvriou k exo pathi sok! Afou to agapas to mwraki sou giati tou to kanis auto? ine nomizo egoistiko apo mero sou ... se parakalo min mou thimosis den to leo apo kakia! exo paradigma pros apofigi me fili kapnistria tora to agoraki tis ine 6 xronon k exoun akoma provlimata anapneustika...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και σε σένα. Εγώ είμαι στον 6ο μήνα και ήμουνα κι εγώ καπνίστρια όπως εσύ. Τη μέρα που έκανα το 1ο τεστ εγκυμοσύνης, συγκεκριμένα εκείνη τη στιγμή είχα ανάψει τσιγάρο, περιμένοντας τα αποτελέσματα...μόλις το τεστ έδειξε θετικό, έσβησα αμέσως το τσιγάρο και απο τότε, 5 μήνες μετά, δεν το ξαναάναψα. Δεν το διανοήθηκα δηλαδή. Ξέρω οτι είναι δύσκολο (βέβαια εγώ τους πρώτους 2 μήνες δεν δυσκολεύτηκα γιατί είχα τόσες αναγούλες κτλ που σιγά μην ήθελα και τσιγάρο) αλλά τώρα που πέρασαν όλα αυτά, ίσως καμιά φορά το επιζητώ αλλά ούτε που σκέφτομαι να το ακουμπήσω. Είναι κρίμα τα μωράκια μας να μολύνονται απο μια κακιά μας συνήθεια, δεν είναι? Σε καταλαβαίνω απο τη μία και δεν μπορώ να σε στήσω στον τοίχο, είναι μια αδυναμία που ο κάθε άνθρωπος τη διαχειρίζεται διαφορετικά, αλλά σκέψου το έμβρυο που κουβαλάς και σκέψου οτι το τσιγάρο είναι απλά και μόνο μια συνήθεια, μια κίνηση των χεριών, τίποτα άλλο. Μπορεί το μωράκι σου να είναι υγιέστατο και να γεννηθεί υγιέστατο (στο εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου), αλλά παρόλα αυτά είναι κρίμα να δέχεται δηλητήριο ενώ ακόμα δεν έχει βγει απο την κοιλίτσα σου. Προσπάθησε τουλάχιστον να το ελαττώσεις σημαντικά, κάπνισε 1- 2 την ημέρα, δεν μπορείς? Με τον καφέ και με το φαγητό, να σου φεύγει η ιδέα και μόνο...Εγώ πάντως, μιλώντας προσωπικά, το είδα και σαν ευκαιρία να το κόψω μια και καλή, ελπίζω και μετά τη γέννα να διατηρήσω τη στάση μου. Εύχομαι και σε σενα τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κατερινακι! και εγω στενοχωρηθηκα,οχι βρε τοσα τσιγαρα δεν κανει...στο γιατρο το εχεις πει? και εγω ειμαι εγκυος και τους πρωτους 2 μηνες δεν καπνισα,τωρα μπορει που και που να θελω ενα τσιγαρο,αλλα και αυτο πολυ σπανια. μπορει να μην φαινεται κατι ακομη στο μωρο,αλλα δεν ξερουμε τι μπορει να εχει γινει στο αναπνευστικο του..και σε πολλα αλλα.δεν θελω να σε τρομαξω,σιγουρα τα ξερεις και εσυ αυτα. αλλα σε παρακαλω,για το παιδι σου μονο,περιορισε το,δεν σου λεω κοψτο,αυτο ειναι στη δικη σου κριση.αλλα να σου πω κατι? το οτι δεν ειναι ακομη εξω απο τη κοιλιτσα σου το μωρο,δεν παει να πει οτι δεν πρεπει να το υπολογιζουμε..ετσι δεν ειναι?? ελπιζω να μας πεις καλα νεα οτι το περιορισες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το πιστεύω αυτό που διαβάζω! 20 τσιγάρα την ημέρα? Θέλω να σου πω τόσα πολλά αλλα νομίζω ότι δεν θα καταλάβεις...καλύτερα να σωπάσω :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κραταω μια επιφυλαξη για την απαντηση μου... Παρολα αυτα θα σου πω πως ειναι απαραδεκτο ολο αυτο, το αν ειχε κατι η οχι το μωρο σου σιγουρα δε φαινεται στους υπερηχους. Αναρωτιεμαι αν σου εχει περασει απο το μυαλο οτι επειδη εσυ δε μπορεις να κανεις υπομονη για 9 μηνες οτι το παιδι σου ειναι πολυ πιθανο να εχει προβληματα για μια ολοκληρη ζωη.. Πραγματικα δε μπαινω στη διαδικασια να σου πω τι μπορεις να προκαλεσεις στο αγεννητο παιδι σου, γιατι εισαι κ εγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerinaκι , ίσως είναι καλυτέρα να το κόψεις ή να το ελαττώσεις βρε παιδί μου...το ότι δεν συνέβει κάτι μέχρι σήμερα είναι σημαντικό .. Κόψε το για το μωράκι σου και για σένα... εύχομαι να βρεις την δύναμη και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας! :)

Με το καλό να γεννήσεις ένα υγιέστατο μπεμπάκι!

Δε θα σε κρίνω (για την ακρίβεια κατακρίνω), αλλά θα σου πω τι μπορεί να πάθεις με το ρυθμό καπνίσματος που πας. Κάτι που ίσως γνωρίζεις ήδη (αν το έχεις αναφέρει στον γυναικολόγο σου είμαι σίγουρη ότι θα σου το έχει πει).

Υπάρχει τεράστια πιθανότητα να γεράσει ο πλακούντας νωρίς, να είναι ανεπαρκής για την τροφή και την ανάπτυξη του εμβρύου κι έτσι να γεννήσεις πρόωρα, πολύ πριν μπεις στο μήνα σου. Σε μία εβδομάδα κλείνεις τον 7ο αν δεν κάνω λάθος. Σκέψου να πρέπει να γεννήσεις 7 ή 7,5 μηνών... :huh:

Αρχικά υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο για καισαρική. Τοκετοί σε αυτούς του μήνες γίνονται με καισαρική. Εντάξει, αυτό είναι το λιγότερο! Συμφωνώ...

Μάλλον το αναπνευστικό του μωρού δε θα έχει αναπτυχθεί σωστά (και λόγω καπνίσματος αλλά και λόγω προωρότητας), θα πρέπει έτσι να κάνεις εσύ θεραπεία κορτιζόνης για την ανάπτυξη των πνευμόνων του μωρού, το μωρό μάλλον θα χρειαστεί υποστήριξη στη θερμοκοιτίδα, κτλ κτλ...

Αυτά οκ, συμβαίνουν και για άλλες αιτίες, που δεν μπορεί να αποφύγει και να ελέγξει η μάνα. Αλλά λόγω καπνίσματος δεν είναι κρίμα να υποβληθείτε σε τέτοιες διαδικασίες κι εσύ και το μωρό?

Καν'το τώρα, κόψε το κάπνισμα και μακάρι να είναι όλα καλά και να μην αποδειχθεί αργότερα ότι πήρες αργά την σωστότερη απόφαση για την υγεία του παιδιού σου.

Όλα με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ,ΚΑΠΝΙΖΩ ΑΠΟ 2 ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ Κ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ 26 ΠΛΕΟΝ...ΑΠΟ 20-25 ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ!!ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΚΑΝΑ 2 ΜΙΣΑ ΤΗ ΜΕΡΑ(Κ ΑΥΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ)

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο !!!!!!!!!

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΛΕΣ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΝΟΧΗ??ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΗΔΗ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ!!Κ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ"ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΩ" ΚΤΛ...ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙΣ Κ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΙΣΑ ΣΟΥ!!

ΔΕ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΕΔΩ 50-50...ΔΕ ΛΕΜΕ-ΛΕΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ??

ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ??ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙ Η ΨΥΧΟΥΛΑ??

ΜΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΑΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΔΙΚΟ, ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΥΜΟ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ.

ΝΑΙ ΤΑ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟΥΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΛΕΥΩ. ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΠΑΛΕΥΩ.

ΖΗΤΗΣΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ. ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΩ ΘΕΟΥΛΗ ΜΟΥ ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ?

ΓΑΜΩΤΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ?

ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΩ ΤΙΣ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΨΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑΤΕ ΤΟ ΤΕΣΤ!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΟΥΝ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΩ ΤΟ ΠΑΛΙΟΚΑΠΝΙΣΜΑ.

ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΘΥΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ, ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΠΝΙΖΩ, ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΛΙΓΟ ΑΕΡΑ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΑ ΣΕ ΣΑΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΡΥΦΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΛΑΤΤΩΣΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΕΛΕΙΩΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΔΕ ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΝΟΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ..

ΕΣΥ ΤΟ ΠΟΝΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ..Κ ΣΑ ΜΑΝΑ ΤΟ ΝΟΙΑΖΕΣΑΙ

ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΝΤΙΝΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΟΝΟΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΣΕ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι θα πει δεν μπορείς να το κόψεις? Έλα δε μπορώ να ακούω δικαιολογίες. Μιλάμε για ένα πλάσμα ανυπεράσπιστο που έχει μόνο εσένα να το προστατεύεις αλλά ούτε και συ φαίνεται να θέλεις το καλό του. Άντε συγχίστηκα πρωινιάτικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το παιδακι σου που δε μπορει να κανει ΤΙΠΟΤΑ για να προστατεψει τον εαυτο του?? Που δεχεται καθε μερα κ τοσες φορες τον καπνο μεσα του χωρις να μπορει να αντιδρασει?? Εχεις μεσα σου μια μικρη ψυχουλα που εξαρταται αποκλειστικα απο εσενα για να επιβιωσει κ εσυ το υποβαλλεις πριν καν γεννηθει σε αργο θανατο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KaterinaBaby έγραψε:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΑΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΔΙΚΟ, ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΥΜΟ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ.

ΝΑΙ ΤΑ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟΥΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΛΕΥΩ. ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΠΑΛΕΥΩ.

ΖΗΤΗΣΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ. ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΩ ΘΕΟΥΛΗ ΜΟΥ ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Κοριτσάκι μου, πέτα το πακέτο! Μόνο κακό κάνει στο μωρό... Πολλές από εμάς, είμασταν καπνίστριες, πριν μείνουμε έγκυες! Αλλά, οι περισσότερες το κόψαμε αμέσως, και άλλες το ελάττωσαν πολύ (μέχρι 1-2 τσιγάρα).

Και άγχος να έχεις, δεν σου προσφέρει τίποτα το ρημάδι. Ξέρεις, είναι όλα στο μυαλό μας. Σου το λέω, γιατί κάπνιζα πολύ, πριν μείνω έγκυος και μόλις έμαθα ότι είμαι, το έκοψα μαχαίρι εκείνη τη στιγμή! Δεν θα πω ψέματα: Ξανασκέφθηκα να καπνίσω, μου ήρθε μερικές φορές, αλλά το παιδί μου ήταν το κίνητρο!! Ηθελα να είναι γερό!!! Δεν ήθελα να γεννηθεί ελλιποβαρές. Και έτσι, το έβγαλα από το μυαλό μου. Γι' αυτο σου λέω: Είναι τελείως εγκεφαλικό!!

Δεν θα το σκέφτεσαι καθόλου, απέβαλέ το από το μυαλό σου, έχεις τόσο όμορφα πράγματα να ασχοληθείς!!! Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό από το μωράκι σου... το πιο πολύτιμο κομμάτι της ζωής σου, μεγαλώνει μέσα σου... και θα δεις ότι μόνη σου, θα φοβηθείς και θα το κόψεις το παλιοτσιγάρο!

Σου εύχομαι με το καλό... Να είσαι καλά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλλον πανικοβληθηκε η κατερινα...αν και δεν πιστευω να περιμενε να της πουμε ε καλα δεν πειραζει αφου προσπαθεις ολα καλα...εγω κοριτσια καπνιζα δυο πακετα την μερα πριν ανοιξω τα ματια μου επιανα το τσιγαρο...οτιδηποτε και αν εκανα ειχα ενα τσιγαρο στο στομα και οταν απετυχε η πρωτη σπερματεγχυση ε τοτε ξεφυγα το μονο που ηθελα ηταν τσιγαρο...οταν μπηκε η νεα χρονια εκατσα και το σκεφτηκα πως ειναι δυνατον να παρακαλω τον θεο να μου στειλει ενα μωρο οταν εγω η ιδια δεν"καταπιεζω"λιγο τον εαυτο μου και θελω και πιτα ολοκληρη και σκυλο χορτατο...????αρα λοιπον τελος το τσιγαρο νομιζω πως η χαρα η ικανοποιηση η ευχαριστηση που ενοιωσα οταν εμεινα εγκυος και τωρα που βλεπω το σπλαχνο μου ειναι εκατομμυρια φορες μεγαλυτερη απο ενα πακετο τσιαγαρα.... ;);););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KaterinaBaby έγραψε:

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΤΕΛΙΚΑ

Συγγνώμη, με όλο το θάρρος, τι περίμενες να ακούσεις; "Συγχαρητήρια, δεν πειράζει"; :dry:

Κι εγώ κάπνιζα πολύ και ήμουν από τις "τυχερές" που το έκοψαν χωρίς να έχουν αναγούλες και εμετούς. Το καταλαβαίνω όσο δε φαντάζεσαι ότι μπορεί να είναι εξαιρετικά δύσκολο να κοπεί ειδικά αυτή η συνήθεια. Καταλαβαίνω ακόμη και το ότι είναι δύσκολο να συλλάβει κάποιος τις πιθανές συνέπειες του να καπνίζει τόσο πολύ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Όμως αν δεν έχεις καταφέρει ΕΣΥ Η ΙΔΙΑ να πείσεις τον εαυτό σου για την ανάγκη να το κόψεις ή έστω να το περιορίσεις δραστικά, τι περιμένεις να σου πουν κάποιες άγνωστές σου που θα σε αγγίξει;

Τέλος πάντων, καλή επιτυχία στον αγώνα σου. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KaterinaBaby έγραψε:

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΤΕΛΙΚΑ

αυτο που με φοβιζει ειναι ποσες υποχωρησεις μπορεις να κανεις πανω στο παιδι σου τοσο για τη σωματικη οσο και την ψυχικη του ακαιραιοτητα για να μην χασες την βολη σου

Μιλαει μια πρωην καπνιστρια

δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω και εστυ δεν θελεις να το κοψεις δεν μπορω να σε δικαιολογησω δεν το εχεις ελλατωσει καν

καπνιζα μεχρι 2 μηνων επειδη δεν ειχα καταλαβει απο την αρχη την εγκυμοσυνη μου μετα οταν το εμαθα ημουν 1.5 μηνων εγκυος ειπα οτι θα το ελλατωνα αλλα δεν μπορουσα οποτε το εκοψα μαχαιρι

στην αρχη φυσικα και σου λειπει μετα απο 2-3 μηνες το ξεχνας

το μωρο μου γεννηθηκε μικρακι 2500 κιλα αν δςν καπνιζα αυτους τους 2 μηνες ειμαι 100% σιγουρη πως θα ειχε καλυτερο βαρος εσυ τι περιμενεις να βγει οταν γεννησεις ενα απολυτα υγιες μωρακι????

οταν γεννηθει θα καπνιζεις μπροστα στο προσωπακι του και μεσα στο σπιτιν αν βγει σωο επειδη ενταξει ολα πηγαν μια χαρα και φυσικα μεσα στο σπιτι χωρις καν να κανεις τον κοπο αφου θα καπνιζεις συνεχεια να κανεις μπανιο πριν το πιασεις αγκαλια ναι?????

τι θελεις να ακουσεις ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΣΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ????δεν νομιζω :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maimoudaki έγραψε:

Κραταω μια επιφυλαξη για την απαντηση μου... Παρολα αυτα θα σου πω πως ειναι απαραδεκτο ολο αυτο, το αν ειχε κατι η οχι το μωρο σου σιγουρα δε φαινεται στους υπερηχους. Αναρωτιεμαι αν σου εχει περασει απο το μυαλο οτι επειδη εσυ δε μπορεις να κανεις υπομονη για 9 μηνες οτι το παιδι σου ειναι πολυ πιθανο να εχει προβληματα για μια ολοκληρη ζωη.. Πραγματικα δε μπαινω στη διαδικασια να σου πω τι μπορεις να προκαλεσεις στο αγεννητο παιδι σου, γιατι εισαι κ εγκυος.

simfono me thn lena apolita .

LIPAME POLU POU H EKSARTISH SOU KANEI TOSO KAKO STO SPLAXNO SOU .

ekopsa to kapnisma otan apofasisa na prospathisw gia paidi ...prin kan dw oti eimai egkios ,hthela na silifthei se enan katharo organismo .

anarotieme exeis psaksei ti zimia kaneis sto paidi sou gia olh tou thn zwh ?oxi mono an tha gennithei proora h me anapneustiko alla se pragmata pou den fenonte me thn eksetash tou giatrou .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KaterinaBaby έγραψε:

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΤΕΛΙΚΑ

Αυτο που κανεις ειναι πολυ σοβαρο, ειναι ενα βημα βεβαια το οτι το ειπες σε καποιον, εστω και αργα. Αλλα το θεμα δεν ειναι να σου χαιδεψουμε τα αυτια ουτε να τα κλεισεις εσυ επειδη νιωθεις χειροτερα. Με ενα απλο googlαρισμα θα δεις οτι το παιδι σου μπορει να παθει ενα σωρο ζημιες απο το τσιγαρο..

Κοψτο το γαμημ**ο για να μας λες κ εσυ σε λιγο καιρο πως μεγαλωνει το παιδακι σου και να χαιρομαστε κ εμεις μαζι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:( Λυπαμαι! :(

Πραγματικα.

Λυπαμαι το μωρο, λυπαμαι και εσενα!

Δεν μιλαω ειρωνικα.

Λυπαμαι που η ζωη σου εξαρταται απο το τσιγαρο.

Λυπαμαι που το τσιγαρο σε κυριευει και δεν εισαι εσυ ο πρωταγονιστης στην ζωη σου αλλα το τσιγαρο.

Λυπαμαι που αφηνεις το τσιγαρο να σε κανει οτι θελει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

oxi mono an tha gennithei proora h me anapneustiko alla se pragmata pou den fenonte me thn eksetash tou giatrou .

Ακριβώς! Ακόμα και σε μαθησιακές δυσκολίες αργότερα ή πολυ θυμό και νεύρα προς τους γύρω του και άλλα σοβαρότατα θέματα που σαφώς δε φαίνονται σε κανέναν υπέρηχο και δεν προβλέπονται από κανέναν γιατρό!

Δεν έχει σημασία μόνο πώς θα γεννηθεί. Το κάπνισμα έχει μακροχρόνιες συνέπειες. Το ρισκάρεις;;;;; :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...