Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΠΟ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑΑΑΑ!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε, κάποια πράγματα τα θυμάμαι σαν εχθές (κάποια άλλα πάλι δεν τα θυμάμαι καθόλου...).

Σε όλη την διάρκεια της διέγερσης, ήμουν σχετικά χαλαρή και αισιόδοξη... Θυμάμαι ότι κάθε φορά που πήγαινα για μέτρηση, ένιωθα μεγάλη χαρά που έβλεπα τα ωάρια μου να μεγαλώνουν και όλα να πηγαίνουν καλά. Έφτασα στην ωολήψία χωρίς ιδιαίτερο άγχος θυμάμαι...είχα μια ανεξήγητη ηρεμία για την ιδιοσυγκρασία μου. Η ωοληψία έγινε, δεν κατάλαβα τίποτα και πήγα σπιτάκι μου. Την επόμενη ημέρα χτύπησε το τηλέφωνο μου, οπου ο γιατρός μου (αυτός ο γλυκίτατος άνθρωπος) μου είπε ότι είχαμε πολύ καλά αποτελέσματα πήραμε 7 ωάρια όπου τα 3 ήταν εμβρυάκια Α ποιότητας και τα υπόλοιπα 4 Β. Μόλις τον άκουσα να μου τα λέει με τόσο ενθουσιασμό έβαλα τα κλάματα... Έτσι την επόμενη το πρωί πήγα και μου τοποθέτησαν τα 3 καλά μου εμβρυάκια. Αυτό που δεν θα ξεχάσω εκείνη την ημέρα ήταν το εξής: Πριν από μερικές ημέρες, είχα δει ένα όνειρο όπου μια γυναίκα μου έλεγε ότι ο Αγιος Σάββας με βοήθησε. Όταν ξύπνησα και αναρωτήθηκα πως μου ήρθε ο Αγιος Σάββας, ανακάλυψα ότι έχω γεννηθεί ανήμερα της γιορτής του. Την ώρα λοιπόν που ήμουν ξαπλωμένη και έτοιμη για την εμβρυομεταφορά, ο γιατρός μου συζητούσε με την μαία και της έλεγε πως τον τελευταίο καιρό, οπου βρεθεί βρίσκει μπροστά του μια εκκλησία του Αγίου Σάββα (εγώ δεν είχα πει τίποτα και εκείνη την ώρα όπως φαντάζεστε ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!!). Έγινε λοιπόν η εμβρύομεταφορά και εκεί ξεκίνησε το "μαρτύριο"... Κάθε μέρα να ψάχνω για συμπτώματα, οι ημέρες να περνάνε βασανιστικά αργά και ο γιατρός μου να μην με αφήνει να κάνω νωρίτερα μια εξέταση... Δυο-τρείς ημέρες τόν πήρα πανικόβλητη τηλέφωνο γιατί ξαφνικά ένιωσα ότι ξεπρήστηκε το στήθος μου... με καθυσήχασε και μου είπε να μην δίνω σημασία και ότι δεν είναι κάποιο δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά... Εντωμεταξύ το μόνο που ήταν πρησμένο ήταν ή κοιλιά μου (το θεωρούσα φυσιολογικό όμως μετά από την ωοληψία και τις ορμόνες και όλα αυτά που πέρασα...). Στο γραφείο άρχισαν να με ρωτάνε αν είμαι έγκυος και εγώ τώρα τι να απαντήσω που είχα ακριβώς την ίδια απορία??? Και φτάνει επιτέλους η ώρα της χοριακής... το πρωί έδωσα αίμα και το απόγευμα περίμενα τηλέφωνο από τον μικροβιολόγο μου για τις απαντήσεις... Τι να σας πω κορίτσια.... έχετε δεί λιοντάρι που μόλις το βάλανε στο κλουβί???? Έτσι ήμουν.... και αυτός ο μικροβιολόγος να έχει αργήσει να με πάρει (μου είχε πει γύρω στις 6 και ήταν 7 παρά...). Χτυπάει το σταθερό... ήταν η κολλητή μου, που και εκείνη μάσαγε σίδερα... "Ακόμα βρε μανάρι μου??" μου λεει?? πριν προλάβω να απαντήσω χτυπάει το κινητό μου... απαντάω και ήταν ο μικροβιολόγος... "Έλα Μαράκι... σου έχω ευχάριστα... 710 η χοριακή σου... πάνω από ένα μωρό πρέπει να είναι..." Κορίτσια σας το γράφω και τα μάτια μου βουρκώνουν... Να κλαίω, να γελάω να μιλάω και στα δύο τηλεφωνα ταυτοχρόνα, να ευχαριστώ τον μικροβιολόγο στο ενα (που με ακουγε έτσι και γέλαγε) και να μεταφέρω τα νεα στην κολλητή μου και στον άντρα μου, που ήδη είχαμε αγκαλιαστεί και κλαίγαμε.... Μην νομίζετε βέβαια ότι το λιοντάρι βγήκε από το κλουβί... μετά να δείτε πως ήμουν... Προσπαθούσα να το συνειδητοποιήσω "είμαι έγκυος.... εγώ??? και όμως ειμαι έγκυος... και τι κάνω τώρα?? πως πρέπει να κάθομαι? να σηκώνομαι? να ξαπλώνω?? μήπως να πέσω στο κρεβάτι και να σηκωθώ σε 9 μήνες για να γεννήσω???" Καπάκι πήρα τον γιατρό μου, του είπα τα ευχάριστα και κανονίσαμε για τον πρώτο υπέρηχο. Και φυσικά μόλις όλα πήραν τον δρόμο τους το λιοντάρι άρχισε να βγαίνει από το κλουβί και σε μερικές περιπτώσεις να ξαναμπαίνει και αυτό συνεχίζεται μέχρι και σήμερα που έχω την κοράκλα μου... χαχαχαχαχα

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά αυτή ήταν η δικιά μου εμπειρία από αυτή την όμορφη περιόδο της ζωής μου, γιατί τώρα που τα θυμάμαι, τελικά παρόλες τις αντιξοότητες ήταν όμορφη...

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχω περασει αναλογη εμπειρια αλλα σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου ολα να πανε τελεια και σε 9 μηνες να κρατας αγκαλιτσα το - τα μωρακια σου!!!!!!!!!!!!!!

μαρακι πολυ ομορφη η ιστορια σου!!!!να σου ζησει η κορακλα σου και συντομα να της χαρισετε κι ενα αδερφακι αν το επιθυμεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MarakiNefeli η ιστορια σου με εκανε να δακρυσω να εισαι καλα και να χαιρεσαι την κορουλα σου.GUAPA σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα να εισαι δυνατη και να πετυχεις αυτο που θες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ πολύ!

GUAPA μου σου εύχομαι να έχεις τα ίδια και ακόμα καλύτερα αποτελέσματα στην προσπάθεια σου! Να είσαι χαρούμενη και αισιόδοξη γιατί θα ζήσεις στιγμές που άλλες γυναίκες τις περνάνε και δεν τις καταλαβαίνουν... (θα δεις το μωρό σου από την αρχή που θα είναι μόνο κυτταράκια...θα έχεις υπέρηχο την στιγμή που θα το βάλουν στην μήτρα σου... είναι απίστευτα συγκινητικά όλα αυτά...). Σε ευχαριστώ που με αυτό το θέμα μου θυμίσες και την δική μου πορεία μέχρι εδώ... γιατί οι άνθρωποι ξεχνάμε και γίνόμαστε μίζεροι... και δεν πρέπει....

Κ.Τ.Κ μου να χαίρεσαι και εσύ την κοριτσάρα σου! Να την καμαρώσεις όπως επιθυμείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KA1 έγραψε:

MarakiNefeli η ιστορια σου με εκανε να δακρυσω να εισαι καλα και να χαιρεσαι την κορουλα σου.GUAPA σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα να εισαι δυνατη και να πετυχεις αυτο που θες.

Σε ευχαριστώ κοριτσάκι μου πολύ!!! Και εσύ ότι επιθυμείς σου εύχομαι να γίνει πραγματικότητα!

Guapa αυτές οι 11 ημέρες περνάνε πολύ αργά και δύσκολα... περνάνε όμως... προσπάθησε να απασχολήσαι με διάφορα για να ξεχνιέσαι (λίγο.. ;) ). Και προπάντων... ζήσε το ταξίδι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eyxaristw Maraki. Koita, ta prwta stadia diegershs mexri kai embryometafora ta perasa sxetika aneta. Gia mena poy eimai anypomonos an8rwpos, parormhtikos den jerw alla eixa mia xalarothta....bebaia eftaige oti den allaja tipota apo tis drasthriothtes moy. Na fantasteis ekana thn enesh kai etrexa katey8eian sto gym.......

Egw ekana fysiko tropopoihmeno kyklo dhladh elaxisth dosh ormonwn ki etsi moy phrane 3 aygoylakia kai thn Kyriakh me eidopoihsane oti gonimopoih8hke to ena. Rwthsa gia thn diairesh alla moy eipan oti fainetai mono pws gonimopoih8hke.

Thn Deytera kaname embryometafora kai h diairesh moy eipan pws htan to aristo dhladh 4 kaloshmatismenwn kyttarwn.

Mexri edw kala, omws aytes tis meres anamonhs pws tis paleyw? Na jekinhsw apo Deytera jana gym? Kanoyme xoreytiko..........

S' eyxaristw poy me akoyses!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ταπεινή μου άποψη να μην ζορίζεσαι πολύ! Οκ δεν ειμαι υπερ του ξαπλώνω στο κρεβάτι και σηκώνομαι όταν θα παω για χοριακή, προς Θεού, εξάλλου ούτε εγώ ήμουν στο κρεβάτι... αλλά όχι κάτι που θα ζορίζει το σώμα σου. Εγω δούλευα κανονικά (εντάξει υπάλληλος γραφείου είμαι), έκανα τις βόλτες μου, μόνο που είχα τον νου μου να ξεκουραστώ και λίγο... Το σημαντικό είναι να είσαι χαλαρή. Η σωματικη άσκηση σε χαλαρώνει απόλυτα, δεν ξέρω όμως η έντονη σωματική καταπόνηση αν παίζει κάποιο ρόλο αρνητικό στην σύλληψη...

Υπάρχει κάτι άλλο που θα σε ευχαριστούσε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GUAPA έγραψε:

O giatros moy eipe oti an den yparxei poly kopwsh na paw. Moy apagoreyse dia ropaloy to mpanio sth 8alassa...... Eyxaristw opws kai na xei gia to endiaferon!!!

Ο γιατρός σου και εσύ ξέρετε καλύτερα από όλους!!!

ΑΑΑχχχ θάλασσα... τι μου λες τώρα... 2 χρόνια έχω να κάνω μπάνιο.. την πρώτη χρονιά ήμουν έγκυος και μου ειχε πει ο γιατρός να κάνω αν βρω θάλασσα καθαρή και όχι πολύ παγωμένη... (ναι κατι μας είπε τώρα... χαχαχαχα δεν το ρίσκαρα..) και τον δεύτερο χρόνο που είχα την κόρη μου 7 μηνών πήγαμε Πάρο όπου τέτοιον αέρα δεν εχω ξαναδεί τόσα χρόνια που πηγαίνω και ήταν τόσο χάλια η θάλασσα που ούτε εγώ ούτε εκείνη κάναμε! Εφέτος ελπίζω να πάρουμε την ρεβανς!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Emena to apagoreyse gia twra logw thw owlhpsias mhn pa8w molynsh.

Soy eyxomai na xareis fetos ola ta mpania poy exases ta 3 teleytaia xronia.

Na se rwthsw? esy ti diairesh eixes kata thn embryometafora kai poia mera?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GUAPA έγραψε:

Emena to apagoreyse gia twra logw thw owlhpsias mhn pa8w molynsh.

Soy eyxomai na xareis fetos ola ta mpania poy exases ta 3 teleytaia xronia.

Na se rwthsw? esy ti diairesh eixes kata thn embryometafora kai poia mera?

αν θυμάμαι καλά, 5 την δεύτερη ημέρα... θα το τσεκάρω όμως και θα σου πω σιγουρα αύριο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guapa ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ, ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ? ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ 1 ΕΜΒΡΥΑΚΙ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ. ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΥΚΛΟ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?

ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ...ΠΡΙΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ. ΤΩΡΑ ΑΣ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΔΕΣΕΙ ΚΑΛΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax fotini moy ti kala ti kala!!! Ante na to perasoyme pareaki. Fysikos trop/menos enai me elaxistes ormones kai stoxeysh gia to ena kalo diko moy. Bebaia ekana perissotera aygoylakia, moy phrane 3 kai gonimopoih8hke to 1. H diairesh moy eipan pws htan aristh gia thn deyterh hmera. 4wn kyttarwn. Esena? Ti prwtokollo ekanes? Poso soy eipane japla?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aman me agxwses twra. Kai sto internet poy diabasa kai ap' ayto poy moy eipe o giatros moy kai h embryologos, to gonimopoihmeno wario 2 hmeres apo thn wolhcia prepei na einai apo 2-4 kyttara. 8a parw thlefwno ton giatro moy twraaaaa!!!! Ti aristo kai ahdies? Kai pali ayta poy diabasa? gmt mperdeythka!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωχ δεν ήθελα να σε αγχώσω..... περίμενε... γιατί τώρα που το λες νομίζω έχεις δίκιο... εγώ την ημέρα που πήγα για την εμβρυομεταφορα ήταν 6 που ήταν η 3η ημερα.... Συγνώμη... λάθος σου έγραψα... την δεύτερη που μου είπε ότι ήταν Α ποιότητας στο τηλέφωνο δεν τον ρώτησα για τα κύτταρα γιατί ημουν βαθιά νυχτωμένη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλλά και πάλι να σου πω κάτι??? όλα αυτά ειναι βλακείες... αν θέλει να πιάσει θα πιάσει και μην αγχώνεσαι με ποιότητες κτλ.. Εγώ με τρια άριστα πιάσανε τα δύο και τελικά γεννήθηκε 1 οπότε μην αγχώνεσαι γιατί αυτα ειναι τυχερά και εσύ έχεις την τύχη με το μέρος σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

4 κύτταρα την 2η μέρα μετά την ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ είναι μία χαρά, σκέψου ότι διπλασιάζονται ανά ημέρα δηλ. το ένα γίνονται 2, τα 2 γίνονται 4, τα 4 γίνονται 8.

Εγώ την 3η μέρα είχα 3 έμβρυα από 8 κύτταρα το καθένα, αλλά τζίφος....ΓΙΑΤΙ;

Ολα είναι σχετικά....και η επιστήμη όσο και αν έχει προχωρήσει δεν δίνει εξηγήσεις για όλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!!!

Και συμφωνώ με την προηγούμενη κοπέλα "αν είναι να πιάσει θα πιάσει".... ακόμα και αν σε κρεμάσουν ανάποδα για τις επόμενες μέρες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GUAPA ΝΟΜΙΖΩ 4 ΚΥΤΤΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΚΎΠΤΟΥΝ ΟΤΑΝ Η ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ 3 Η 4 ΜΕΡΑ. ΤΟ 4 ΓΙΑ 2Η ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ. ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ 8 ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΟ ΗΤΑΝ 4ΗΣ ΜΕΡΑΣ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙς ΔΙΑΙΡΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΑΛΙ...ΤΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΣΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΤΡ.Φ.Κ? ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eyxaristw Irene moy. Exeis dikio telika.....O,ti einai na ginei 8a ginei....

Fotini moy, koita egw eimai idaitero atomo. Den 8elw na phgainw kontra sth fysh moy....kai yperabash ekana me ayta ta liga poy phra.

Puregon ekana alla mono 50 monades gia 7 hmeres. ayta. tipote allo kai thn pregnyl prin thn wolhcia.

Pisteyw pws h fysh - an den yparxoyn alla problhmata - mas exei proikisei me ta kalytera.

Esy ti ekanes?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...