Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ Κ ΕΞΟΔΟΙ...


Recommended Posts

κορίτσια δίνω το γαλατάκι μου στο αντράκι μου μόνο με θήλαστρο, το στήθος για διάφορους λόγους το κόψαμε σε 10 μέρες :( . Βγάζω περίπου 500 ml k πινει κ συμπλήρωμα γιατί δεν του φτανει. Ξεκίνησα όμως επαναγαλακτισμό με νοσοκομειακό θήλαστρο με την ελπίδα να αυξηθεί το γάλα κ να πίνει μόνο δικό μου. Σκέφτομαι όμως ότι εφόσον τα καταφέρω (μακάρι :) ) τι θα κών όταν θα βγαίνουμε εκτός σπιτιού?

είναι ή ήταν καμιά σας στη θέση μου?

κ δεν αναφέρομαι σε μένα πως δηλ θα βγάζω το γάλα αλλά στο πως θα μεταφέρω το γάλα για να το πιεί το μωρό μου. Αν το βγάζω από το ψυγείο δεν αντέχει, τι θα κάνω? ακόμα κιόλας δεν έχει μεπι σε πρόγραμμα κ δεν έχει συγκεκριμένες ώρες που τρώει...

φοβάμαι ότι θα τον παω βόλτα κ θα πεινάσει αλλα δεν θα έχω γάλα να τον ταίσω, μήπως να του δίνω κ ξένο?

help me.... μακάρι να έπιανε στήθος θα ήταν όλα πιο εύκολα αλλά έχω πεισμώσει δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμό...έστω κ έτσι νομίζω ότι του κάνει καλό...πείτε μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω προσωπικα θηλασα 15 μήνες περιπου κ τωρα περιμενω διδυμακια κ θα προσπαθήσω να θηλασω κ παλι. Ναι ειναι δυσκολο δεν λεω οτι ειναι ευκολη υποθεση ο θηλασμός αλλα ειναι οτι καλύτερο. Δοκιμασες με θηλές σιλικόνης? εγω μιας κ ειχα προβλημα μιας κ το στηθος μου ειναι μεγαλο αλλα οι ρογες μου πολυ μικρες χρησιμοποιουσα θηλες σιλικόνης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

από την αρχή ξεκίνησα με θηλή σιλικόνης μιας κ οι θηλές μου είναι επίπεδες αλλά του δώσαμε ξένο΄λόγω ικτέρου.μετά όλοι μου έλεγαν να το βγάλω με θήλαστρο κ να του το δίνω γιατί έχανε βάρος κ έμαθε στο μπιμπερό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοννα να σου ζησει το αντρακι σου..

θελει γερα νευρα...κ υπομονη..ευχομαι να τα καταφερεις,,

αν δινεισ κ ξενο δε μπορεισ απο τη μια στιγμη στη αλλη να δωσεισ μονο γαλα σου

σιγα σιγα θα αυξηθε η παραγωγη σου

βαζε τον στο στηθος αφου εχει φαει..εστω να πιπιλαει..

γιατι αν πειναει δε προκειτε με τιποτα να κατσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα η μικρή μου είναι 7 μηνών και ακόμα θηλάζει. κι εγώ το έβγαζα με θήλαστρο, γιατί δούλευα απο την αρχή. Πάντως σε εξόδους της έδινα ξένο. Πόσο ξένο να ήπιε; Σιγά. Και ούτε μου μειώθηκε το δικό μου. Το ζήτημα είναι να χαιρόμαστε και εμεις τη ζωή μαζί με τα παιδάκια μας, και αυτά να μην είναι κλεισμένα μέσα. Μια ιδέα είναι, όταν το βγάζεις απο το ψυγείο, να το βάζεις σε θερμός για μπιμπερό, να το κρατάει κρύο και όταν έρθει η ώρα να το δώσεις, βάζεις το μπιμπερό σε ένα μπολάκι με ζεστό νερό που θα έχεις μαζί σου, για να πιάσει την θερμοκρασία. Καλή τύχη και μπράβο σου. Δοκίμασε και το θηλασμό μην τα παρατάς, έστω και για λίγο στην αρχή, πιστεύω οτι το παιδί σιγά σιγά θα βρεί τον τρόπο να θηλάσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελει πολυ υπομονη... :) :woohoo: και εγω δεν ηθελα με τιποτα να της δινω ξενο γαλα...δεν ειχα προβλημα με το στηθος αλλα μερικες φορες χρειαζοταν να το βγαλω με το θηλαστρο και πληγωνοταν το στηθος μου...εσεις δεν το παθενατε αυτο;;;Μεχρι μηνες ειχα γαλα μετα μου κοπηκε απο μονο του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βικουλινι σου κοπεικε γιατι εβαζες θηλαστρο..

εγω πηγα να τη πατησω ετσι..κ δε ειναι μονο αυτο..πονουσα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μιλαμε με το σκ@ατο θηλστρο τησ νουκ..πεταμενα λεφτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli δεν το εβαζα συχνα ...μονο οταν χρειαζοταν μου κοπηκε σε 4 μηνες ειχα πολυ αγχος και παρα πολλες μελανχολιες ...και ειναι οτι χειροτερο νομιζω ...εγω ειχα παρει της ΑVENT και πονουσα παρα πολυ αλλες δεν πονανε καθολου !μηπως παιζει ρολο το θηλαστρο;;Παντως thouli θα συμφωνησω μαζι σου...πεταμενα λεφτα... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε το χρησιμοποιουσες καθε μερα//?

κατι δε εκανες σωστα,,,

απο αγχοσ κ στεναχωρια δε κοβετε το γαλα...ετσι νομιζουμε αλλα δε ισχυει...

μονο αν δε βαζεις το μωρο οποτε ζηταει τοτε κοβετε ναι..

δε πειραζει βικουλινι..στο δευτερο ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια χρησιμοποιώ της chicco και της medela. Το πρώτο πονάει αλλά κάνει απίστευτη δουλειά. Αδειάζει τα στήθοι σε 5 λεπτά. Ενώ της medela δεν με πόναει, αλλά δεν αδειάζει τελείως το στήθος μου. Ξέχασα να πώ οτι και τα 2 είναι τα χειροκίνητα, όχι τα ηλεκτρικά. Πάντως θεωρώ οτι είναι μύθος η ιστορία οτι με το θήλαστρο κόβεται το γάλα. Εγώ τα χρησιμοποιώ συνεχώς απο την εικοστή μέρα έως σήμερα που΄ειναι 7 μηνών. Μάλιστα θα έλεγα το αντίθετο. Όταν έβλεπα οτι η παραγωγή μου μειωνόταν, χρησιμοποιούσα το θήλαστρο πιο συχνά και σε 2 μέρες πάλι είχα πολύ περισσότερο γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μυθος δεν νομιζω να ειναι....η προσωπικη μου εμπειρια αλλωστε οπως και πολλων αλλων κοριτσιων εχει αποδειξει το αντιθετο,φυσικα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι κ αυτο ο κανονας,σαφως θα υπαρχουν κ εξαιρεσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εαν το προβλημα ειναι οι θηλες σου Κοννα μου γτ δεν τραβας λιγο με το θηλαστρο να βγει η θηλη εξω κ βαλε το μωρο μετα ,πιστεψε με πιανει ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συνήθως 1 φορά το πρωί, 1 το μεσημέρι πρίν φύγω για δουλειά - δουλεύω απογευμα- και 1 το βράδυ. αν ήμουν σπίτι, και έβλεπα οτι ελαττώνεται , αντλούσα πρίν απο κάθε τάισμα της. Αυτό είναι και το καλύτερο βέβαια, γιατί το στήθος αντλείται συχνότερα οπότε παράγει και περισσότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρρα θα διαφωνισω μαζι σου..εγω ειχα νοσοκομειακο θηλαστρο και αλλα δυο ηλεκτρονικα..απο τοτε που αρχησα να αντλω συστηματικα για να πηγαινω στην δουλεα, και παρολο που θηλαζα τον μικρο πολυ συχνα οσο ημουν σπιτι παρατηρησα εντονη ελλατωση του ανρλουμενου γαλακτος μετα απο μερικους μηνες .

Ετσι- πηρα χαπακια μπυρας και βελτιωθηκε η κατασταση.

Παντως αν σου συνβαινει αυτο εισαι εξαιρεση..το 99 % των μαναδων παρατηρουν μειωση του αντλουμενου γαλακτος μετα απο καποιους μηνες χρισης θηλαστρου..ακομα και νοσοκομειακου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ισως τί να πώ. Άλλωστε κι εγώ αυτό είχα ακούσει απο άλλους. Ευτυχώς σε εμάνα δεν συνέβη. Χαπάκια μπύρας;;;; Τι είναι αυτά; Πρώτη φορά τα ακούω! Έ χω ακούσει για την επίδραση της μπύρας, ααλά δεν ήξερα τίποτα για τα χαπάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια καλημέρα

εγώ πήρα πριν μια εβδομάδα νοσοκομειακό θήλαστρο της medela (πριν είχα της medela το απλό το ηλεκτροκίνητο) κ είδα ήδη αύξηση του γάλακτος.

Το πήρα για να ξεκινήσω επαναγαλακτισμό κ πετυχαίνει. Θέλω να πω πως στον επαναγαλακτισμό με το θήλαστρο μπορείς να αυξήσεις το γάλα αν αντλείς συστηματικά κ συχνά.

Μείωση είχα στην αρχή λόγω πυρετού, ΄τωρα δεν παρατήρησα μείωση.

Δεν ξέρω βέβαια μετά από μήνες που λέτε τι θα γίνει...

Να ρωτήσβ κ κάτι αν ξέρετε. Αρχές Ιουλίου πάω για δουλεία. Θα λείπω 7 ώρες από το σπίτι. θα μπορέσω θα συνεχίσω το θηλασμό αν όλα τα άλλα είναι καλά μέχρι τότε? αν βγ΄ζω γάλα πριν φύγω κ αφού γυρίσω θα είμαι οκ? (στη δουλειά εννοείται δεν μπορώ να βγάλω γάλα)

΅Επίσης όταν αδειάζω το στήθος μετά από λίγο πονάω, νιώθω σαν βελονιές, το νιώθει καμία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαπακια μπυρας βοηθανε στην αυξηση του γαλακτος υπαρχουν στα φαρμακεια τα παιρνεις για λιγο - δεν ειναι και για χοραση- η μπυρα που λενε οτι βοηθαει...ΟΚ βοηθαει..αλλα για να ποιεις πρεπει να πινεις λητραααα..εγω την αγοραζα με το καφασι..χωρις αλκοολ εννωειται...μετα μου ανοιξαν τα ματια και πηρα τα χαπακια για 2 ευδομαδες..ΟΚ βελτιωθηκε δεν μπορω να πω.

Κοννα θα λειπεις για πολλες ωρες..πιστευω οτι εστω μια αντλυση θα επρεπε να κανεις στην δουλεια, ποσο θα ειναι το μωρο σου τοτε...μαλλον θα ειναι πολυ μικρο

Εσυ ακολουθεις πρωτοκολλο αντλησεων με νοσοκομειακο θηλατσρο- ειναι διαφορετικη περιπτοση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια αν κανεις μια αντληση στις 2-3 μερες οχι με νοσοκομειακο

θηλαστρο με της νουκ ηλεκτρικο λετε να μειωθει η παραγωγη μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

h παραγωγη σου μπορει να μην μειωθει αλλα σιγουρα θα πονεσει το στηθος!

θα κανεις αντληση για να πας για δουλεια?

εγω αντλω 1,5 και θηλαζω 2χρονια+

αντλω μονο στην δουλεια...

εινια πολυ βαρετο!

το πιο ευκολο ειναι να θηλαζεις!

αχ ποσο ωραια ηταν πο καθομουν και μονο θηλαζα.............τωρα παιζουμε μπαλα, κανουμε τουβλακια,μαζευω ψιχουλα απο παντου, φτοαχνω διαφορα φαγητα............!

α ωραιες στιγμες οταν ηταν μικρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δεν θα αντλω για να παω δουλεια αλλα μονο σε εκτακτες περιστασεις...αλλα ηδη ποναω τωρα που το μωρο θυλαζει γι αυτο και δεν χρεισημοποιησα καθολου θηλαστρο αυτες τις μερες...

ο καθενας με τον πονο του... :laugh: :laugh: εγω λεω ποτε θα μεγαλωσουμε λιγακιιι!!!

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • καλησπερα Ελισσαβετ μου!!❤️ η χοριακη της Δευτερας αυξηθηκε κατα 90% και αγχωθηκαμε με τον αντρα μου. ο γιατρος πολυ κουλ και ικανοποιημενος. φσκ εκανα και 3η μετρηση χοριακη την Τεταρτη και ευτυχως 2πλασιαστηκε οποτε μετα ηρεμησαμε.. εχω ενα παραπεμπτικο ακομη αλλα λεω να κατσω στα αυγα μου.. δε χρειαζεται να αγχωθω...  αλλωστε και περυσι οι χοριακες μου ηταν τελειες και 2πλασιαζονταν αλλα δεν υπηρχε εμβρυο... στον υπερηχο θα φανει τι γινεται.... εσυ τι κανεις κοριτσι μου;; εχετε σκεφτει αν θα κανετε αλλη ετ αμεσα; ο γιατρος τι προτεινει;
    • αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια... φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂 ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο.... ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη.... δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα... επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...
    • ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!! ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓
    • Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️ να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏
    • Λευκη μου επειδη γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια και παιρνω καθε μηνα σιδηρο στις μερες της περιοδου, αν παιρνεις χαπι για το θυροειδη, νομιζω πρεπει να εχει καποια χρονικη αποσταση απο το χαπι του σιδηρου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...