Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρο με αλλεργιες ,τι το ταϊζουμε?


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια αφου υπαρχει ενα θεματακι γ το τι πρεπει κ δεν πρεπει να τρωνε οι μαμαδες που θηλαζουν ειπα να συζητησουμε τι μεπιτρεπεται να δωσουμε στα ιδια να φανε καθοτι οι αποψεις διαφερουν κ ως προς αυτο.Η κορη μου εχει αλλεργια στην πρωτεϊνη του αγελαδινου γαλακτος κ τωρα προσφατα δοκιμασαμε κροκο αυγου ,δεν τρωμε επισης μοσχαρι κ ψαρι ακομη παροτι ειναι 14 μηνων....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον ταιζουμε

τραχανα λαχανικων

κοτοπουλακι με λαχανικα

κουνελι,

ρυζακι,

σπανακορυζο

φασολακια

Αρνακι- κατσικακι

πλυγουρη

λαχανιακ διαφορα

κατσικισιο γιαουρτι- σε περιπτοση σοβαρης αλλεργιας ανω του βαθμου 3 αποφευγετε το γιαουρτι γεννικα

μμμ αμα θυμηθω τι αλλο ταιζουμε θα γραψω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου σαβρογιωτα :P:)

λοιπον...θα σου πω για τον ταλιμπαν αν και την εχει ξεπερασει την αλλεργια του....

του εφτιαχνα κεικ χωρις γαλα και διαφορα κουλουρακια επισης χωρις γαλα...μπορεις ομως να παρεις γαλα καρυδας η γαλα ρυζιου και να της δινεις τα παντα....εγω αυτο θα εκανα...

μοσχαρι γιατι δεν εχετε δοκιμασει ακομα;;;;εμενα το ετρωγε κανονικα απο 6 μηνων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα σε μωρα που εχουν αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου Μοσχατη απαγορευετε..κανονικα μονο σε οσα εχουν σοβαρη αλλεργια απαγιρεβετε γιατι εχει καια υτο την ενοχη προτεινη αλλα συστηνουν την εισαγωγη του πολυ πολυ αργοτερα..και εμενα που δεν εχει μεγαλη αλεργια φαγαμε νομιζω 8 μηνων περιπου μοσχαρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σες και μενα ειχε αλλεργια αλλα το εφαγε μια χαρα....δεν ειναι σιγουρο οτι δεν θα μπορεσει να το φαει....

η αλλεργιολογος μου ειχε πει οτι πολλα παιδακια με αλλεργια στο γαλα τρωνε με μεγαλη επιτυχια μοσχαρι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα..

και εμεις φαγαμε μοσχαρι απο νωρις περιπου 7 μηνων και ολα καλα και μενα αλλεργια στο αγελαδινο γαλα εχει αλλεργια..

δεν εχουμε δοκιμασει ακομα αυγο και ψαρι (οπου τελικα αποδειχθηκε απο εξετασεις οτι εχει αλλεργια και στο αυγο :( )

εγω κοριτσια της δινω κουλουρι θεσσαλονικης τρελενετε μαζι με χυμο φρεσκο και κανει παρτι....χαχα

επισης και μουστοκουλουρο και νηστισιμα κουλουρια πορτοκαλιου ή κανελας

απο κει και περα σχεδον ολα τα λαχανικα ολα τα κρεατα και ολα τα φρουτα

μελι μονο δεν της εχω δωσει εσεις εχετε δωσει?

Cesilia τραχανας λαχανικων τι ειναι ?

εννοεις τραχανα με λαχανικα?

μηπως ειναι κατι που μπορει να φαει και η δικια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mitsaki nai exei traxana laxanikon exei k sto masouti ,trelenete i dikia mou, epeidi argisame na katalavoume tin allergia giafto kopsame k to mosxari ,torasiga siga eipe na doso g na doume alla thelo na perimeno ligo,outos i allos sous 6 mines me to eidiko gala eipame na kanoume mia dokimi ,allos enamisi emeine,exthes ekana keik me xumo portokali anti g gala k mou bgike neroulo k den kalopsithike,to ekana apo to mualo mou ,exete kammia suntagi?k ta lala mpiskota re paidia as valei kapoios ti suntagi!!

aaa perimeno to mpampa mou na ferei pisia me patata ekane i giagia mou ,piroski g tous mi pontious!!!

kale xrusa liga liga grafta tha to thapseis to thema me mia apantisi xaxaxaxaxaxaxa ta filia mou stis omoiopathouses!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπισκοτακια βρώμης- λαλακουλουρα!!!!!

(καταλληλα και για παιδακια )

2 φλιτζάνια νιφάδες βρωμης

1 κουταλακι μπεικιν

3 μπανανες πολτοποιημένες

1/4 φλιτζανιου ηλιελαιο

1/2 κουταλακι κανελα

1/2 φλιτζάνι αμυγδαλα τριμμένα (προαιρετικά)

1/2 φλιτζάνι σταφίδες (προαιρετικά )

Τα ανακατευεται ολα μαζι , ριχνετε κουταλιες σε ενα ταψι (καλυτερα με λαδοκολα) και ψηνετε σε προθερμασμενο φουρνο για 15 λεπτα περιπου στους 170 .

Γιωτα εχω συνταγη με χυμο πορτοκαλη η μηλο θα πρεπει βνα την ψαξω..θα σου τη στειλλω

Αλλο που μπορουν να τρωνε, μπιφτεκια λαχανικων,

πολετα

λαχανικα ψητα αμα βαρεθουν τα νεροβραστα

χυλο βρομης

χυμο φρεσκο φυσικο φρουτων και λαχανικων

αχ δεν θυμαμαι αλλα αλτσχαιμερ προιμο..και πολυ φοβαμαι καλπαζον!!!!αλλα...θα θυμηθω τι ταιζα τοσο καιρο τον μικρο...γιατι γιουπι γιουπι στο γαλα το ξεπερναμε.....εχω θεμα τωρα με τα πορτοκαλια..κλαψ κλαψ!!!!..και με την ντοματα..με το ψαρι παλη και το αυγο οχι...τι να πω..ποιλυ αναποδο πλασμα ο γιος μου

Α!!! Και εγω του μασουτη τον τραχανα αγοραζω...χιχιχιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υλικά για κεικ πορτοκαλη- μυν περιμενεις να φουσκοσει και παααααρα πολυ αφου δεν εχει ουτε αυγο!!!

- 3 ποτήρια φαρίνα

- 1 ποτήρι ζάχαρη

- 1/2 ποτήρι χοντροκομμένα καρύδια

- 1/2 ποτήρι μαύρες και ξανθές σταφίδες

- 1/2 ποτήρι λάδι

- 1 ποτήρι χυμό πορτοκαλιού

- 1/2 κουταλάκι του γλυκού κανέλλα

- 1/2 κουταλάκι του γλυκού γαρύφαλλο

- 1 κουταλάκι του γλυκού ξύσμα πορτοκαλιού

Εκτελεση- ελπιζω οχι κανονικοτατη στα 5 μετρα!!!!

- Χτυπάμε στό μίξερ τη ζάχαρη με το λάδι, ρίχνουμε τη κανέλλα, το γαρύφαλλο το ξύσμα, και το χυμό του πορτοκαλιού και λίγο λίγο το αλεύρι.

- Αλευρώνουμε τα καρύδια και τις σταφίδες και αφού τα βάλουμε στη ζύμη την ανακατεύουμε καλά.

- Λαδώνουμε μια φόρμα, την πασπαλίζουμε με σιμιγδάλι.

- Ρίχνουμε το μείγμα και το ψήνουμε στους 180 για 75 λεπτά. Το αφήνουμε να κρυώσει για 10 λεπτά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε κοριτσια πωπω.........

εισαστε φοβερες νοικοκυρες...

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ

Ουτε που τα ηξερα πολλα απο αυτα ουτε που φανταζομουνα

θα φτιαξω σιγουρα το κεικ σου Cesilia αλλα χωρις ξηρους καρπους γιατι ακομα δεν τρωμε...οπου να ναι ομως θα δοκιμασουμε...

τραχανα μασουτη??

γαλα ρυζιου?????

γαλα καρυδας??????

πολετα??????????

χυλο βρομης??????????

τοσες αγνωστες λεξεις χαχα :P:blush:

ουτε που τα ηξερα ουτε που τα εχω ξαναακουσει ουτε που ξερω πολλα απο αυτα τι ειναι....χαχα :silly:

αχ κορουλα μου καλα που υπαρχει και το mammyland και θα φας κατι διαφορετικο χαχα ;):P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον εφτιαξα και σπανακορυζο του Χριστοφορυ και τον τσακισε.

Σημερα λεω να του φτιαξω γυουβετσακι με κοτοπουλο.

Χτες το απογευμα του εδοσα πλυγουρη με πολτοποθημενα λαχανικα...το τσακησε εγλειψε και το μπολ!!!

Μιτσι να φτιαξεις και τα μπισκοτακια βρομης, και κεικ βρομης χωρις αυγο και γαλα...δεν γινονται αφρατα αλλα γινονται πολυ νοστημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εκανα την προκληση εχθες...

πωπω δυσκολη και αγχωτικη διαδικασια....

ΑΛΛΑ.....................

φαινετε να εχει ξεπερασει την αλλεργια στο γαλα.....ΓΙΟΥΠΙ!!!!!!!!!

παμε καλα...

οποτε μετα θα εχουμε μονο το αυγο..ειμαστε σε καλο δρομο κοριτσιαααααα!!!!

τι χαρα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mitsi αμα ειναι μονο σπο αυγο ειστε σουπερ!!!

Εμεις δεν θα χρειαστει να κανουμε προκληση μαλλον, θα παμε παιδιατρο και 22 Ιουνιου εχουμε Αλλεργιολογο...αλλα εμεις ειχαμε πολυ μικρη ουσιατσικα αλλεργια 3 βαθμου..οποτε μαλλον ειμαστε ΟΚ

Αντε καλες μασε τωρα....φτιαξε κανενα γαλακτομπουρεκο για να το γιορτασεις..η κανενα ρυζογαλο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ακομα δεν ειμσι απολυτα σιγουρη για το θετικο αποτελεσμα αλλα νομιζω οτι το ξεπερασε θα φανει και με το βραδυνο γαλα αν καταφερω να της το δωσω γιατι δυστηχως δεν το πινει...απορω επινε το ξεπλυμα το υποαλλεργικο και δεν μπορει να πιει το κανονικο??

Cesilia το πρωτο πραγμα που εχω πει οτι θα της φτιαξω ειναι πιτσα με μπολικο τυρι και σουφλε...χαχα αληθεια οσες φορες εφτιαχνα εκλαιγε και ζηταγε της το εχω υποσχεθει...

κοριτσια μακαρι σε ολα μας τα παιδακια να περασουν οι παλιο αλλεργιες..

καντε υπομονη και εσεις...και ολα θα πανε καλα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

καλε αυτο το θεμα γιατι θαφτηκε???

να ρωτησω κατι?

ξηρους καρπους ασχετως ελλεργιας δινουμε κανονικα? δεν υπαρχει περιπτωσση πνιγμου?

να βαζω μεσα στα μπισκοτα δηλ. για αλλαγη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα κοριτσια η κορη μου ειναι σχεδον 2 μηνων παρακατι στο νοσοκομειο πιναμε το aptamil το οποιο το παιδακι το επινε και δεν εδειξε τιποτα στα κοπρανα του...Οταν ηρθαμε σπιτι ο παιδιατρος μας εδωσε το frisolac και ετσι αρχισε να κανει συχνα κακα και αυτα με βλεννες αιματος.....του το ειπαμε μας αλλαξε το γαλα τωρα πινουμε το frisolac ac με σπασμενη την πρωτεινη γαλακτος δεν εχουμε ουτε αιμα ουτε βλεννες και περιμενω και τις απαντησεις απο δυο εξετασεις που καναμε να δουμε εαν ειναι αλλεργικη ΙGE OLIKH KAI REST ΣΤΟ ΓΑΛΑ.Μονο που η μπουμπου μου τρωει λαιμαργα ρεβεται πολυ συχνα και πολυ και βγαζει γουλιτσες οχι ρουκετες αλλα μικρες γουλιτσες δεν εχω πει τιποτα ακομα στο παιδιατρο θα μιλησω μαζι του μολις παρω τις απαντησεις....Ρε κοριτσια δεν μπορω να διανοηθω εμεις αλλεργιες δεν ειχαμε η μαμα μου μετα τον 6 με ταιζε με βλαχας εβαπορε γιατι δεν ειχαν και δεν ειχαμε τιποτα προβληματα τωρα τα μωρας μας γεννιουνται και ειναι επιρρεπεις σε ολα.......και εμας το γαλα στο σπιτι δεν λειπει θελω 9 μπουκαλια του 1,5 λιτρου παστεριωμενο την εβδομαδα πινω και εγω και ο αντρας μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω νομιζω πως παντα υπηρχανε αλλεργιες αλλα δεν τα γνωριζανε οι γονεις μας τοτε.

εγω ηξερα πως αλλεργια ειναι να πρηζεσαι και να βγαζεις εξανθηματα και χιλια δυο αλλα δεν ηξερα για μικρη αναπτυξη ή διαρροιες ή δυσκοιλιοτητα κτλ κτλ

π.χ εμενα δεν ειχε εμφανη σημαδια και ομως το τεστ βγηκε θετικο... :dry:

μιας φιλης η γιατρος ειπε

¨βλεπεις τοοοοσο κοσμο μικροκαμωμενο πιστευεις πως ειναι στο dna τους? σε ολους?"

αυτο εχω ασπαστει και σε οποιον με λεει υπερβολικη λεω αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασχετο...Βενη αυτο που μου ειπες με προβληματησε...

Η Γιαγια μου δεν θηλασε τον μπαμπα μου καθολου...λοιγο μετ ατην γεννα της εκανα μερικη μαστεκτομη..

Μεγαλωσε πινοντας φρεσκοαρμεγμενο γαλατακι απο τις αγελαδες του παππου μου μηλαμε πριν απο 58 χρονια..ουτε ειδικα επεξεργασμενα γαλατα ..ουτε υποαλλεργια..τιποτα..

Βασικα παντρα πιστευω οτι αυτο δεν ειχε καμια σχεση μεχρι που εκανα παιδι...ανακαλυψα οτι ο μπαμπας μου εχει δυσανεξια στη Λακτοζι...δεν επινε γαλα σχεδον ποτε γιατι τον πειραζε..εκ τουτου στο σπιτι μας - οσο θυμαμαι τον εαυτο μου δεν υπηρχε πιεση πιες το γαλα σου κλπ κλπ...Αλλα με αυτο που ειπες...με εκανες να σκεφτω οτι ο μπαμπας μου ειναι ο πιο μικροκαμομενος απο τα αδελφια του..και εμεις απο τα ξαδελφια μας..

Ομολογω οτι ποτε δεν το σκεφτικα ετσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσαρες!!! Πλεον οπου δω αλλεργια μπαινω, μια που την λουστικα και την λουζομαι ακομα με την μικρη. Σεσιλια...τελικα και εγω δεν μπορω να φαω σχεδον τιποτααααα!!! Μεγαλες πεινες λεμεεε!!

Αυτο που ηθελα να πω εγω ειναι, οτι εγω μεχρι τα 25 μου ειχα πολλες αλλεργιες και θυμαμαι την μανα μου να λεει, εσυ παιδι μου ησουν το πιο ησυχο μωρο, αλλα εκανες συνεχεια εμετο. Τωρα που πηγα στην γιατρο την ρωτησα αν υπαρχει περιπτωση να ημουν και εγω αλλεργικη στην πρωτεινη του αγελαδινου και μου ειπε οτι ειναι που πιθανο, γιατι πριν 35 χορνια που γεννηθηκα δεν ειχαν ιδεα στην παιδιατρικη οτι υπαρχει τετοια αλλεργια. Παντως εγω δεν εχω παραπονο Χρυσα....ειμαι 1, 76

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI έγραψε:

μιας φιλης η γιατρος ειπε

¨βλεπεις τοοοοσο κοσμο μικροκαμωμενο πιστευεις πως ειναι στο dna τους? σε ολους?"

αυτο εχω ασπαστει και σε οποιον με λεει υπερβολικη λεω αυτο...

Και ομως αυτο ειναι λαθος . Μπορει ενα παιδακι ως βρεφος ή νηπιο να ειναι μικροκαμωμένο (ή να μην παιρνει βαρος) λογω των αλλεργιων αλλα τελικα θα αναπτυχτει οπως ειναι γραμμενο στο DNA του .

Οι συνηθες αλλεργιες που ταλαιπωρουν τα βρεφη , με το περασμα του χρονου εξασθενουν ή παυουν και το παιδι θα αναπτυχτει φυσιολογικά .

Αν μιλησετε με αλλεργιολογους αυτο θα σας πουν .

Να συμπληρωσω ομως εδω οτι υπάρχει ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που ειχαν στην παιδική ηλικια προβλημα με την αυξητική ορμονη . Αυτη δεν συσχετιζεται αμεσα με τις αλλεργιες (ισως εμμεσα γιατι γενικα και οι αλλεργιες ειναι κατι μη φυσικό για τον οργανισμο -αλλα εγω δεν εχω γνωσεις ουτε ειμαι γιατρος για να ξεκινησω τετοια συζητηση) .

Τα προβληματα της αυξητικής ορμονης φυσικα διαταράσουν το DNA και αν δεν εντοπιστει νωρις το προβλημα τοτε το παιδι παραμένει μικροσωμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...