Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κλαίνε τα παιδάκια σας όταν βλέπουν άγνωστο?


Recommended Posts

Κορίτσια δεν ξέρω τι θα κάνω με την μπουρμουλίθρα μου, αλλά έχει αρχίσει και με ανησυχεί ο φόβος της με τους ξένους και γενικά με άτομα που τα έχει δει αλλά δεν έχουμε πολλές επαφές...

Είναι 15 μηνών και μόλις την πλησιάσει κάποιος εκτός οικογενείας κλαιει με αναφιλητά!!! Μετά από κάμποση ώρα βέβαια συνηθίζει, αλλά με στεναχωρεί η πρώτη της αντίδραση...

Λετε να φταιει ότι έμεινε 21 ημέρες σε θερμοκοιτίδα και της έμεινε καμία φοβία??

Πείτε μου βρε κορίτσια πρέπει να ανησυχώ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχας μην σε στενοχωρει αυτο..ειναι απολυτα φυσιολογικο για καποια παιδακια να αντιδρουν ετσι..εμενα η δικια μου ειναι μολις 6 μηνων κ το κανει αυτο..δεν φταις εσυ ουτε να νιωθεις ασχημα..θελει απλα τον χρονο της να δειξει εμπιστοσυνη..εγω στη θεση σου δε θα ανησυχουσα..θα το ξεπερασει μονη της..δεν ειναι λυση να την ξεκοψεις απο οσους δεν εχετε παρτιδες ουτε ομως να την πιεσεις να πηγαινει σε αλλες αγκαλιες με το ζορι..θα σου πουν καλυτερα κ οι αλλες κοπελες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έτσι είναι το κοριτσάκι του κουνιάδου μου, επειδή μένουν και στο εξωτερικό για ένα διάστημα και τα παιδιά δεν έχουν πολλές επαφές με κόσμο αλλά είναι κυρίως σπίτι με τη μαμά και το μπαμπά, η μικρή (κοντεύει δύο) όταν βλέπει ξένο πρόσωπο σε κοιτάει στα μάτια κι αρχίζει το ψευτοκλάμα και καλά "μην τυχόν με πλησιάσεις, δεν σε θέλω!" :) ακόμα κι όταν σε βλέπει για αρκετές μέρες, πάλι δεν θέλει με τίποτα να την πλησιάσεις και τρέχει και κολλάει στη μαμά της... νομίζω ότι κάποια παιδάκια τα πιάνει μια φοβία κατά καιρούς, δεν νομίζω να έχει να κάνει με τη θερμοκοιτίδα, αλλά αν το αντιμετωπίσεις χαλαρά θα το ξεπεράσει μόνη της... τώρα που το σκέφτομαι και η μικρή η ανιψιά μου ήταν κολλημένη στη μαμά της και δεν πήγαινε σε κανέναν απολύτως, ούτε σε άφηνε να την πλησιάσεις, αλλά έχει γίνει μια τσαούσα και γλωσσού που λες είναι δυνατόν;;; :) οπότε μην σε ανησυχεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συνηθίσει καρδούλα μου μη στεναχωριέσαι,εσύ απλά να τη βγάζεις έξω όσο πιο συχνά μπορείς κ κυρίως να μη την πιέζεις να πάει κάπου που δε ξέρει..Μάλλον θέλει το χρόνο της να προσαρμοστεί αλλα είμαι σίγουρη οτι θα στρώσει..

Η δικιά μου το ακριβώς αντίθετο..Ξεβράκωτος κ.... :laugh: :laugh:

Απλώνει παντού τα χέρια της να την πάρουν αγκαλιά,γελάει κ χαιρετάει σε όλο τον κόσμο..Αφού ο άντρας μου ανησυχεί,λέει είναι το τέλειο παιδί για απαγωγή... :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο παιδάκι είναι νομίζω. Και μένα έμεινε κάποιες μέρες στη θερμοκοιτίδα αλλά με τους αγνώστους τα πάει μια χαρά. Απλώνει και χέρια να τον πάρουν. Γνώμη μου είναι να μην το πιέσεις καθόλου και να σε "χορταίνει" όσο το δυνατόν πιο πολύ για να νιώθει ασφάλεια. Θα το ξεπεράσει με τον καιρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗ ΣΚΑΣ ΤΖΑΜΠΑ.

ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ.........

ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΘΑ ΕΞΟΙΚΕΙΩΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ.

ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ Ο ΘΟΔΩΡΑΣ ,ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΛΕΨΟΥΝΕ :P:P

ΕΙΔΗΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ!!!

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας, καλή λευτεριά στα κοριτσάκια που είναι εγκυούλες και με το καλό όσες προσπαθούν!!!

mummidy η μπουμπού σου είναι μια γλύκα!! φτου φτου φτου!! χαχαχα πάει παντού ε??? και την δικιά μου έτσι θα την ήθελα, δεν με νοίαζει όμως αν είναι θέμα χαρακτήρα και όχι θέμα φοβίας ή κάτι άλλου...

Αγορομαμάδες... τα αντράκια σας θα γίνουν καρδιοκατακτητές!!! Κάνουν από τώρα προπόνηση για να πολιορκούν τις γυναίκες και είναι κοινωνικοί!! Αν πέσουν στην δικιά μου επάνω πολύ φοβάμαι οτι θα τους πάρει από τα μούτρα... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Πάντως δεν σας κρύβω ότι μέχρι να το ξεπεράσει θα με ανησυχεί λίγο... γιατί μεγαλώνει με απίστευτη αγάπη, φροντίδα και αφοσίωση και με παραξενεύουν οι ανασφάλειες της.... Δεν την πιέζω ποτέ να πάει κάπου που φοβάται, και πάντα την έχω αγκαλίτσα και την φιλάω, της μιλάω, της εξηγώ ότι δεν πρέπει να φοβάται γιατί όλα είναι οκ, αλλά εκείνη κλαίει με απίστευτο παράπονο... και εχω και τον χαζομπαμπά της να μου λεει "η Θερμοκοιτίδα φταει... φοβάται μην μας ξαναχάσει..." και παθαίνω χειρότερο λαλα εκεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΚΑΤ έγραψε:

Κι εμενα τα ιδια κανει μην ανησυχεις, θα το ξεπερασουνε πιστευω!

Μακάρι κοριτσάκι μου... μακάρι..

Εντωμεταξύ να σας πω να γελάσετε τώρα... εγώ είμαι γενικά έξω καρδιά, ο μπαμπάς της είναι μετρημένος και αρκετά συγκρατημένος... Επειδή λοιπόν η μικρή μας είναι αντίγραφο του μπαμπά της στην εμφάνιση τον κράζω ότι και στον χαρακτήρα από εκείνον πήρε και τίποτα δεν του άφησε πια... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...η κόρη μου πήγαινε παντού!

Ο μικρός τώρα, εεε.. είναι μαμάκιας! παέι, διστακτικά, αλλά

κλαίει και τσιρίζει κοιτάζοντας με σαν να θέελι να πει

"Μαμά πάρε με!!! δεν θέλω αλλη αγκαλιά!!!!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

...η κόρη μου πήγαινε παντού!

Ο μικρός τώρα, εεε.. είναι μαμάκιας! παέι, διστακτικά, αλλά

κλαίει και τσιρίζει κοιτάζοντας με σαν να θέελι να πει

"Μαμά πάρε με!!! δεν θέλω αλλη αγκαλιά!!!!"

Ο ζουζούνος μου... και κλαίνε σπαρακτικά.... :(

Τελικά νομίζω καλά κάνω και κράζω τον άντρα μου... από ότι βλέπω είναι θέμα χαρακτήρα... γονιδιακό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον ο γιος μου...παρε κοσμε...πηγαινε παντου και σε ολους,και μεχρι τωρα ειναι κοινωνικοτατος!Εγω οταν ημουν μικρουλα,μολις χτυπαγε το κουδουνι του σπιτιου ετρεχα πανικοβλητη,με τρελο κλαμα απτον φοβο!Δεν μπορουσαν να με ηρεμησουν!Τι να πω ειναι στο παιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα δεν εχει προβλημα με κανενα ολους φιλους τους βλεπει κ στους πακιστανους στα φανάαρια γεια λεει...ετσι ημουνα κ εγω μικρη :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ειναι αρκετα ντροπαλουλης,μεχρι να συνηθησει το ατομο που βλεπει δεν φευγει απο κοντα μου αλλα τουλαχιστον δεν κλαιει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MHN ANISIXEIS EINAI STHN HLIKIA TOU AYTO POU EGDILONEI ....ARXIZOUN OI NTROPES .

PANTOS O DIKOS MOU MEXRI TORA PIGENE PANTOU MA PANTOU KAI GELOUSE SE OLOUS AKOMA KAI 2 DEYTERA NA TOUS PROTO EBLEPE .

EXEI TORA 1 MHNA PO KANEI NTROPES .DEN KLEEI FUSIKA ALLA STOUS ENTELOS KSENOUS POU TOU MHLANE BAZEI TA XERAKIA TOU STO PROSOPO KAI KRIBETE .META APO 10 LEPTA TO KSEPERNAEI FUSIKA .

ME AYTOUS POU GNORIZEI APO TOTE POU GENNITHIKE MAZEUTIKE LIGO KAI DEN APLONEI ME TO POU TOUS DEI XERIA GIA AGALIA ,PERIMENEI 10 LEPTA NA TOUS SINITHISEI .META KOLAEI KAI KANEI AGALITSES .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χμμμ νομιζω πως ειναι θεμα χαρακτηρα.. δεν ξερω αν παιζει τοσο μεγαλο ρολο η ενθαρρυνση η δικη σου να γνωρισει καινουρια ατομα και δε νομιζω να φταιει η θερμοκοιτιδα. Ο δικος μου ενω ειναι τρομερα κοινωνικος, γελαει σε ολο τον κοσμο, χαιρεταει κλπ δεν παει ευκολα σε "ξενες" αγκαλιες. Στην αρχη γελαει, χαιρεταει κανει λιγο κουκου τζα με τα χερακια του αλλα για να παει αγκαλια στον αλλο που εχει δει για 1-2η φορα του παιρνει πολυ ωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε νομιζω να ειναι κατι ανυσηχητικο..ξεκινα να τον πηγαινεισ σε μερη που εχει κοσμο...συστηματικα..θα καλαψει μια,δυο ε μετα θα συνηθισει φανταζομαι..τι να πω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμένα όποιον βλέπει για πρώτη φορά κλαίει αλλά νομίζω ότι αυτό είναι φυσιολογικό να συμβαίνει στα παιδάκια και όχι γονιδιακό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini έγραψε:

και εμένα όποιον βλέπει για πρώτη φορά κλαίει αλλά νομίζω ότι αυτό είναι φυσιολογικό να συμβαίνει στα παιδάκια και όχι γονιδιακό

Για ένα παιδάκι 4 μηνών οκ το καταλαβαίνω, αλλά η δικιά μου είναι 15 μηνών και το κάνει ακόμα... γιαυτό και έχει αρχίσει να με προβληματίζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...