Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΓΑΛΑ....


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες :):):)

η μικρη μου εκοψε ξαφνικα το γαλα :ohmy::ohmy:

πριν 5 μερες παω να την δωσω το γαλα της και μου λεει οχιιιιιιι

λεω και εγω δεν θα πειναει οκ.....

την αλλη μερα τα ιδια.......

οσπου χθες το πρωι το βλεπει και μου λεει μαμα κακα το γαλα

καλε τις λεω οχι κακα καλο ειναι το γαλα αλλα αυτη τιποτα....

τωρα την ρωταω θελεις γαλα????

μου λεει οχιιιιιιιι :S:S

πιστευω περναει φαση και δεν την πιεζω για να μην το σιχαθει.

επινε 250μλ γαλα το βραδυ και ξυπνουσε και τα χαραματα και φωναζε

γαλα-γαλα...ξαναεπινε αλλα 180μλ..

το μονο καλο στην υποθεση ειναι οτι δεν με ξυπναει 4-5-6 ωρα τα χαραματα :laugh:

να σημειωσω οτι κλεινει τα 2 και ειναι 17 κιλα...

να την αλλαξω το γαλα?????? επινε φρεσκο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι μικρουλα για να κοψει το γαλα, όντως ίσως περναει καποια φαση. τρωει γαλακτοκομικά? σε αυτην την ηλικια οι ημερησιες αναγκες σε ασβεστιο καλυπτονται στο παιδι με 3 ποτηρια γαλα ή ισοδυναμη ποσοτητα γαλακτοκομικων προιοντων. ενα ποτηρι γαλα ειναι 200γρ περιπου και ισοδυναμει σε ό,τι αφορα στην περιεκτικοτητα σε ασβεστιο με 30γρ σκληρο τυρι ή γραβιερα (αποφευγε τη γραβιερά όμως), ή με 50γρ ημισκληρο τυρι ή με 300γρ μαλακο τυρι φετα ή με 180γρ παγωτο. αν σου κοψει το γαλα δινε της την αντισοιχη ποσοτητα σε γαλακτοκομικα. δοκιμασε όμως να της το δωσεις με δημητριακα, ή με καποιο τεχνασμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα μανουλεσ και μη..ειχα και γω προβλημα με το γαλα...εχω ακομα μαλλον.Οταν εγινε 2 χρονων τησ εκοψα το μπιμπερο και απο τοτε το πινει δε το πινει το γαλα.Στισ αρχεσ τιποτα ουτε ν ατο δει δεν ηθελε αλλα εγω τησ το εφτιαχνα κι ασ πηγαινε χαμενο.Της το αλλαξα της πηρα το νεσλακ 2+ αλλα και παλι το ιδιο.Αυτο χρισιμοποιω ακομα.Μια μερα ετσι στα καλα καθουμενα μου ζηταει γαλα τησ εφτιαξα σε ποτηρι και το ηπιε,αλλα ευτυχωσ μου ετρωγε πολυ φετα.Τωρα ειναι 2.5 περιπου και ακομα εχουμε ενα ψιλοπροβληματακι αλλεσ φορεσ το πινει αλλεσ οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα.

Κι ο δικος μου ο γιος εκει στα δυοπερασε μια φαση που αρνιοταν να πιει γαλα.

Δοκιμασα λοιπον με λιγο σοκολατα σκονη και το ηπιε.

Την επομενη μερα τα ιδια παλι και σιγα σιγα αρχισα να δινω το πρωι σκετο και το βραδυ με κακαο ωσπου το ηπιε ολο παλι ασπρο.

Τωρα μεθαυριο κλεινει τα 3 και πινει πρωι βραδυ φρεσκο γαλα.

Πιστευω οτι ειναι μια φαση που περνανε ολα τα παιδακια αλλα την ξεπερνανε κιολας.

Αν τρωει και αλλα γαλακτοκομικα δεν εχεις κανενα λογο να ανησυχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααχ! Απο την Κυριακη του Πασχα μετραω τις μερες... Μια μερα μονο τον ψιλοκοροιδεψε η μανα μου και κατι ηπιε κατα τα αλλα ουτε γουλια. Κι εμενα ετσι μου λενε οτι ειναι μια φαση που θα περασει. Ποτε ομως?

Του δινω παιδικο γιαουρτακι και λιγο ανθοτυρο. Αυτα του αρεσουν. Ειναι πολυ μικρος ακομα και φοβαμαι να του δωσω κι αλλα γαλακτοκομικα.

Εχω δοκιμασει καθε πιθανη μεθοδο κοροιδεματος αλλα τιποτα δεν απεδωσε. Ετσι φτιαχνω γαλα καθε μερα και μολις στραβωσει η μουρη του, το πεταω. 400 ml πανε καθημερινα στο νεροχυτη... Μια χαρα ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχχχ αγγελικη μου την περασαμε κι εμεις την φαση αυτη και την ξαναπερναμε παλι τωρα!!!

εχει 2 μερες που πινει γαλα με το ζορι..απο 250ml πηγε στα 100!!!

και με κοροιδεμα(που δεν πιανει)και λιγο ζορι τον καταφερνω και το πινει γιατι απο γαλακτοκομικα εμενα μονο γιαουρτακι τρωει και τιποτε αλλο!!!

υπομονη!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά... επιδημία έπεσε; και μένα από χθες δεν το θέλει!

Σήμερα το πρωί ήπιε μόνο 40 μλ . Κάτι όμως κατάφερα πριν λίγο.

του το έδωσα να το πιεί κοιμισμένος. Από τα 200 ήπιε τα 130!

Δοκιμάστε να το δώσετε στον ύπνο! Ίσως πιάσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για εμας στον υπνο δεν πιανει... Ξυπναει ακομα και αν του δωσεις πιπιλα, ποσο μαλλον μπιμπερο με το πολυμισητο του γαλα!!!

Κοριτσια υπομονη!!!

Εδω http://www.mammyland.com/index.php?opti ... &id=376795 υπαρχουν κι αλλες συμβουλες μαμαδων που τα περασαν και προσπαθησαν να με βοηθησουν... Σε εμας δεν επιασε τιποτα! Ελπιζω για εσας κατι να γινει συντομοτερα! Παμε για μηνα πια...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...