Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΛΑ?SOS


Recommended Posts

γεια σας.στις 25 φεβρουαριου εφερα στον κοσμο το πρωτο μωρακι μου.τον αγοραρο μου.κανονικα ειχα πητ 19 μαρτιου.το μωρο γεννηθηκε 2900 και βγηκε απο το νοσοκομειο 2760.ξεκινησα με αποκλειστικο θηλασμο αλλα επειδη επαιρνε λιγα κιλα και πολλεσ φορεσ εχανε και αυτα που επερνε μου συνεστησε η παιδιατροσ να δινω και λιγο ξενο το βραδυ.το θεμα ειναι οτι απο τοτε εχει παει 3700 κι ενω τισ 7 τελευταιες μερες δινω και το απογευμα ξενο (απο 150 καθε φορα)εγω θελω μονο να θηλαζω αλλα καποιες φορες φαινεται οτι δεν χορταινει..τρωει ,τρωει και μετα γκρινιαζει πολυ...τα εχω κανει ολα..δινω απο το ενα στηθος τη μια φορα απο το αλλο την αλλη...μετα ξεκινησα να δινω και απο τα δυο..χρησιμοποιω θηλες και παρατηρω οτι δεν βγαινει παντα πολυ γαλα..αλλες φορες πλημμυριζω και αλλες τιποτα...αν παλι βγαλω απο το θηλαστρο μια φορα μονο εβγαλα απο το ενα στηθος 60 μλ απο το αλλο 20 σε αλλες περιπτωσεις μπορει να μην βγει και καθολου..εχω στεναχωρεθει πολυ...τι μπορει να συμβαινει?κακα του κανει ανα2-3 μερες και ειναι υγρα και πρασινωπα.θελω να συνεχισς τουλαχιστον μεχρι 6 μηνων να θηλαζω...φταιει αραγε κατι με τη διατροφη η οτι δεν πινω πολλα νερα?οι εμπειριες σας και οι δικες σας ιστοριες θα μου φανουν χρησιμες.συγνωμη για τον σιδηροδρομο!θα περιμενω με αγωνια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη καλημέρα και να σου ζήσει το αγοράκι σου!!!

Κατ' αρχήν το θήλαστρο δεν δείχνει πόσο γάλα έχεις.

Υπάρχουν μητέρες που ενώ θηλάζουν με επιτυχία δεν μπορούν να βγάλουν γάλα με το θήλαστρο.

Τώρα για τα πράσινα κακά μπορεί να φταίει κάτι απο τη διατροφή σου.

Η πιο συχνή αλλεργία είναι στην αγελαδινή πρωτείνη.

Η πιο αρμόδια να σου απαντήσει είναι η Λάλα. Μπορείς να στείλεις πμ.

Θα ήταν χρήσιμο όμως να απαντήσεις σε κάποιες ερωτήσεις για να έχει μια σαφή "εικόνα".

Εξαρταται εσύ τί θέλεις να κάνεις.

Θέλεις να συνεχίσεις με αποκλειστικό θηλασμό μειώνοντας σταδιακά το συμπλήρωμα?

Είμαι σίγουρα πως άν θέλεις θα τα καταφέρεις!

Σου παραθέτω τις ερωτήσεις:

http://www.mammyland.com/index.php?opti ... &id=218328

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη να σου ζησει το μωράκι σου :)

Απαντησε στις ερωτησεις του λινκ που σου εδωσε η Αμαντα για να μπορεσουμε να σε βοηθήσουμε αποτελεσματικά .

Ψευδοθηλες γιατι φορας ?

Για το θηλαστρο με καλυψε η Αμαντα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to moraki gennithike 37 ebvomadvn me fisiologiko toketo!

ekana episkliridio!

emfanise iktero mexri 10,5 apo 7,5

ksekinise me varos 2900 vgike apo to nosokomeio 2760

kapoies meres exane kapoia grammaria kai alles eperne ma liga!

twra einai 3675

diafores times(13-03 ..2885 # 19-03 ..3000 # 26-03 ..3140 # 05-04 ..3360 #12-04 ..3430)

den exei stantar gevmata opote peinasei..sinithws 2 me 3 wres

kseno tou dinw to vradu giro stis 23:30 150 ml to frezylac to biologiko

env edv kai mia evdomada tou dinw kai to apogevma stis 5 .

to thilastro moy legete core kai vgazw poli spania giati gen vgainei panv apo 40 ml sinolika

oso gia tis panes ana 3 wres pou ton allazw ine panta vregmenos kai tis mises fores i pana ine 100 kila!!!!!kaka kanei ana 2 me 3 meres

genika sfiggetai polles forees afinei aeria polla kai dixnei na ponaei...ine prasina kai igra!i alithia ine oti den pinw poli nero kai apo fagito an thimithw tha faw ...trvv poli sokolata!dden kderw an paizei kapoio rolo.mono ospria den trvv..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη το μωρο σου εκανε παντα πρασινα κακα ? Πως θηλάζεις ? Δινεις ενα στηθος σε καθε γευμα ή κανεις εναλλαγες ?

Δεν μου απαντησες για τις ψευδοθηλές , νομιζω οτι πρεπει να τις ξεφορτωθεις . Δεν σε βοηθάν πουθενα αντιθετα νομιζω σε δυσκολευουν .

Απαντας πολυ γενικα στις ερωτησεις και γω δεν μπορω να μαντεψω τι συμβαινει . ΠΡΕΠΕΙ να ξερεις ποσες πανες βρεχει το μωρο , ΠΟΣΕΣ φορες θηλάζει περιππου , ΑΝ ξυπναει το βραδυ κλπ

Το βαρος του μωρου σου δεν ειναι ικανοποιητικό . Σ΄αυτο παιζουν ρολο τα πρασινα κακα , το οτι πιθανον δεν ξυπναει τη νυχτα για φαγητο και οι ψευδοθηλές . Η σοκολάτα πιθανον να παιζει καποιο ρολο προσπαθησε να τη μειώσεις ή ακομα καλυτρα να την κοψεις για λιγο καιρο .

Ξεφορτωσου τς θηλες σιλικονης και θηλαζε το μωράκι σου πιο συχνα . Μην αφηνεις πανω απο 2 ωρες να περασουν απο τον τελευταιο θηλασμο . Το θηλαστρο σουδεν το ξερω , νομιζω ομως οτι δεν ειναι καταλληλο για σενα και θα προτεινα να μην το χρησιμοποιήσεις ξανα .

Βοηθησε με να καταλάβω δινοντας μου περισσοτερες πληροφοριες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TO MVRAKI EKANE PANTA PRASINA KAKA..THILAZW APO TO ENA STITHOS KATHE FORA EKTOS KI AN PEINAEI KI ALLO TOU DINW KAI APO TO ALLO.OI THILES ME VOITHOUN POLI GIATI DEN PIANEI ALLIOS TO STITHOS.VASIKA TO ENA TO PIANEI ME PROSPATHEIA KAI TON AFINW POLLES FORES XORIS THILI..TO ALLO OMWS ME TIPOTA ..I ALITHIA INE POS ME DIEFKOLINOUN OI THILES GIATI VLEPO KIOLAS AN ROUFAEI..EPEIDEI GEMIZEI ME GALA.DEN EXEI STANTAR ORES STO FAGITO..MPOREI NA FAEI ANA MIA ORA ALLA MPOREI KAI META APO 3 I 4 ORES.TO VRADI KATA TIS 12 TOU DINO KSENO KAI KOIMATAI MEXRI TIS 5 ME 6 ..META TON THILAZW.I ALITHIA INE POS TIS TELEFTEES MERES TOO KALA KAI PINO IGRA KAI EXO PANTA GALA KAI MPOLIKO..MALISTA PROTI FORA POU TB THILASA GIA KANA 5 LEPTO SIMERA KAI META TOU EDOSA TO KSENO KAI ANTI GIA 180 EFAGE 120..ARA KATI EFAGE APO MENA...KSEXILIZEI TO GALA MOU AFTES TIS MERES..ARA MIPOS EFTEGE POU DEN TREFOMOUN KALA?PAROLAYTA EFXARISTW GIA TIS SIMVOULES KAI ANAMENOUME GIA EKSELIKSIS!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η διατροφή σου , αν το μωρο δεν αντιμετωπιζει θεμα αλλεργιων , δεν παιζει ρολο στο θηλασμο .

Δυστυχως δεν ξερω πως να σε βοηθήσω , αν εχει καποια κοπελα καποια ιδεα μακαρι να σε βοηθήσει . Δεν καταλαβαινω γιατι θηλαζεις 5 λεπτα μονο και μετα δινεις ξενο , δεν μπορω να καταλαβω τα γευματα , ποσο ξενο δινεις και αλλα πολλα οποτε δεν μπορω και να βοηθήσω .

Δυο πραγματα πρεπει να προσεξεις και θα σου ελεγα να συζητησεις με τον γιατρο σου ή να βρεις καποιον να σε βοηθήσει . Τα πρασινα κακα και το βαρος του μωρου . Πιθανον να ειναι σε αμεση σχεση αυτα τα δυο και νομιζω οτι πρεπει να βρεις μια λυση .

Ολα καλα ευχομαι !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...