Μετάβαση σε περιεχόμενο

dna sperma fragmentation( KATATMΗΣΗ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ)


Recommended Posts

Ειμαι ετοιμη να σπουδασω γυναικολογος και να ανοιξω κεντρο εξωσωματικης. :lol::lol::lol: Μετα απο την 3 αποτυχημενη εξωσωματικη, ο γιατρος μας προτεινε κατατμηση σπερματος για να δουμε αν ειναι θνησιγενες ,τι να πω η γυναικα, κανω το σταυρο μου και προχωραω.Παντως χωρις πλακα κοντευουμε με τον αντρα μου να εξαντλησουμε ολες τις γυναικολογικες-ανδρολογικες εξετασεις και μωρακι δεν εχουμε δει ακομη, δεν πειραζει το βλεπω σαν ετοιμασια για κατατακτηριες στην ιατρικη :silly: :silly: Νιωθει καμια αλλη σαν εμενα;Η αρχιζω και το χανω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις ανοίξετε το κέντρο θα στείλω βιογραφικό για να με προσλάβετε.!!!

Αν νοιώθουμε το ίδιο?Νομίζω ότι πιο πολύ κατέχω τη γυναικολογία παρά την προπαίδεια.:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και απο εμενα ενα βιογραφικο παρακαλω :woohoo: :woohoo:

δεν εισαι η μονη κοριτσακι μου δυστυχως ειμαστε πολλα τα ζευγαρια με τα ιδια προβληματα...

κια εγω τα ιδια νιωθω,ειναι στιγμες που που πραγματικα ποναω τοσο πολυ σφιγγεται η καρδια μου απο τον πονο...και περιμενω και περιμενω και οι μηνες περνανε η κοιλιτσα δεν γεμιζει η θλιψη εχει φωλιασει μεσα μου στα ματια μου στην ψυχη μου...τα ματια μου ειναι υγρα συνεχεια και η μονη μου παρηγορια μια μεγαλη αγκαλια του αντρουλη μου...............

ποτε θα γεμισει και το δικο μας σπιτακι παιδικα χαμογελα???????????

αχχχχχχχχ να ηξερα ποτε????????? :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!!! :):):)

Κι εμεις στο ιδιο γκρουπ ειμαστε :laugh: :laugh:

μιας και ολα τα παραξενα σε εμας συμβαινουν, τι να πω, προσπαθω να το παρω στην πλακα γιατι αλλιως "θα πηδηχτω απο το παραθυρο" :laugh: :laugh: :laugh: , αλλα δυστυχως δεν καταφερνω να εχω παντα θετικη διαθεση, πολλες φορες βαλτωνω.

Να σε ρωτησω κατι, ειναι αλλο πραγμα ο καρυοτυπος και αλλο η κατατμηση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Και εγώ νοιώθω ότι ξέρω πιο πολλά και από τον γιατρό πλέον!!!!

Παιδιά , έχω απογοητευτεί πλήρως. Αφού σκέφτομαι να υιοθετήσουμε κανένα παιδάκι, να μου φύγει ο καημός και μετά να προσπαθήσω και για εγκυμοσύνη. Φανταστείτε σε τι σημείο έχω φτάσει. Και βαρέθηκα να ακούω ''ηρέμησε, δε σε πήραν και τα χρόνια''. Δηλαδή επειδή είμαι μικρή (σχετικά), θα πρέπει να μη φρικάρω τόσο;;;; Αμάν!! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συννεφάκι κουράγιο. Μια από τα ίδια και εγώ. Μάλιστα άνοιξα και το "λάθος χειρισμοι στην εξωσωματική" όπου ανέλυσα τον πόνο μου. Το θέμα της κατάτμισης του DNA με προβληματίζει αρκετό καιρό τώρα. Εμείς την έχουμε κάνει 3 φορές αυτή την εξεταση, μια στην αρχή, μία μετά από θεραπείες και μια μετά από μερικούς μήνες λήψης βιταμινών. Τρίχες. Όλα τα αποτελέσμτα παρεμφερή. Το μόνο μου ερώτημα ήταν αν κατά τη διάρκεια της μικρογονιμοποίησης μπορούν να ξεχωρίσουνν αν το επιλεγμένο σπερματοζωάριο έχει άριστο DNA ή μπορεί να επιλεγεί ένα οποιοδήποτε που απλά θα έχει την καλύτερη όψη στο μικροσκόπιο.

spirin όλες ονειρευόμαστε να γεμίσει η κοιλίτσα μας. Που θα πάει θα πετύχουμε μια μέρα

Άννα Τ σε νιώθω όσο δε φαντάζεσαι. Κι εγώ σε απόγνωση είμαι. Όσο για την ερώτησή σου το ένα είναι εξέταση στο αίμα (καρυότυπος) και ο άλλος στο σπέρμα (κατάτμιση). Η κατάτμιση μπορεί να προέρχεται από πολλά, όπως η μεγάλη χρονική διάρκεια που παραμένει το σπέρμα στους όρχεις χωρίς να ανανεώνεται (ειδικά αν δεν υπάρχουν πολύ συχνές επαφές)

etoile τα άστρα δε σβήσανε. Αν μιλάς εσύ για υιοθεσία που (απ'ότι λες) είσαι μικρή εγώ θα πρέπει να ανέβω σε ουρανοξύστη και πέσω από κάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys έγραψε:

συννεφάκι κουράγιο. Μια από τα ίδια και εγώ. Μάλιστα άνοιξα και το "λάθος χειρισμοι στην εξωσωματική" όπου ανέλυσα τον πόνο μου. Το θέμα της κατάτμισης του DNA με προβληματίζει αρκετό καιρό τώρα. Εμείς την έχουμε κάνει 3 φορές αυτή την εξεταση, μια στην αρχή, μία μετά από θεραπείες και μια μετά από μερικούς μήνες λήψης βιταμινών. Τρίχες. Όλα τα αποτελέσμτα παρεμφερή. Το μόνο μου ερώτημα ήταν αν κατά τη διάρκεια της μικρογονιμοποίησης μπορούν να ξεχωρίσουνν αν το επιλεγμένο σπερματοζωάριο έχει άριστο DNA ή μπορεί να επιλεγεί ένα οποιοδήποτε που απλά θα έχει την καλύτερη όψη στο μικροσκόπιο.

spirin όλες ονειρευόμαστε να γεμίσει η κοιλίτσα μας. Που θα πάει θα πετύχουμε μια μέρα

Άννα Τ σε νιώθω όσο δε φαντάζεσαι. Κι εγώ σε απόγνωση είμαι. Όσο για την ερώτησή σου το ένα είναι εξέταση στο αίμα (καρυότυπος) και ο άλλος στο σπέρμα (κατάτμιση). Η κατάτμιση μπορεί να προέρχεται από πολλά, όπως η μεγάλη χρονική διάρκεια που παραμένει το σπέρμα στους όρχεις χωρίς να ανανεώνεται (ειδικά αν δεν υπάρχουν πολύ συχνές επαφές)

etoile τα άστρα δε σβήσανε. Αν μιλάς εσύ για υιοθεσία που (απ'ότι λες) είσαι μικρή εγώ θα πρέπει να ανέβω σε ουρανοξύστη και πέσω από κάτω.

28 είμαι. Είπα απλά αυτό που νοιώθω.... Και ειλικρινά ντρέπομαι, γιατί κοπέλες με περισσότερα προβλήματα είναι πιο δυνατές. Εγώ έχω απογοητευτεί. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys έγραψε:

συννεφάκι κουράγιο. Μια από τα ίδια και εγώ. Μάλιστα άνοιξα και το "λάθος χειρισμοι στην εξωσωματική" όπου ανέλυσα τον πόνο μου. Το θέμα της κατάτμισης του DNA με προβληματίζει αρκετό καιρό τώρα. Εμείς την έχουμε κάνει 3 φορές αυτή την εξεταση, μια στην αρχή, μία μετά από θεραπείες και μια μετά από μερικούς μήνες λήψης βιταμινών. Τρίχες. Όλα τα αποτελέσμτα παρεμφερή. Το μόνο μου ερώτημα ήταν αν κατά τη διάρκεια της μικρογονιμοποίησης μπορούν να ξεχωρίσουνν αν το επιλεγμένο σπερματοζωάριο έχει άριστο DNA ή μπορεί να επιλεγεί ένα οποιοδήποτε που απλά θα έχει την καλύτερη όψη στο μικροσκόπιο.

spirin όλες ονειρευόμαστε να γεμίσει η κοιλίτσα μας. Που θα πάει θα πετύχουμε μια μέρα

Άννα Τ σε νιώθω όσο δε φαντάζεσαι. Κι εγώ σε απόγνωση είμαι. Όσο για την ερώτησή σου το ένα είναι εξέταση στο αίμα (καρυότυπος) και ο άλλος στο σπέρμα (κατάτμιση). Η κατάτμιση μπορεί να προέρχεται από πολλά, όπως η μεγάλη χρονική διάρκεια που παραμένει το σπέρμα

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ DNA FRAGMANTATION ΜΕ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑΝ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ , ΠΑΝΕ ΠΙΟ ΒΑΘΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΟΙ ΓΕΝΕΤΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ 6.000 ΕΛΕΓΧΟΥΣ.ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΤΟΥ ΠΑΡΑΣΧΟΥ .

[

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Etoile εδώ είμαστε για να δίνουμε κουράγιο η μία στην άλλη. Σίγουρα κάποια στιγμή ερχόμαστε σε απόγνωση και απογοητευόμαστε και νομίζουμε ότι ήρθε το τέλος του κόσμου αλλά αν ηρεμίσουμε πάντα θα δούμε και λίγο φως στο τούνελ

Συννεφάκι σε όλα τα κέντρα εξωσωματικής γίνεται αυτή η εξέταση του σπέρματος ή μόνο στο κέντρο του Παράσχου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάνθη_ραφαέλ έγραψε:

Να στειλω κ εγω για γεννετιστης....χαχαχα....ξερω τα παντα για τα χρωμοσωματα...τις μεταλαξεις...τα μωσαικα....

Θες να ανοιξουμε ενα ιατρικο κεντρο σχετικο με αποβολες;; Ειμαι σιγουρη οτι ξερουμε πιο πολλα και απο τους γιατρους πλεον!!!!! :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια και εγώ στο γκρούπ σας ανήκω. Ξεκινάω τώρα την 6 προσπάθεια, έχουμε κάνει νομίζω ότι υπάρχει σε εξέταση, μαζί με υστεροσκόπηση και λαπαροσκόπηση, έχουμε κάνει και κατάτμηση (νομίζω το μόνο που ήταν καλό). Έχουμε υπομονή και επιμονή αλλά είναι πολύ δύσκολα, το χειρότερο είναι αυτή η σταθερή κακή διάθεση όλο αυτό το καιρό...ούτε μία στιγμή ευτυχίας...Ελπίζουμε όμως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έψαχνα κάτι για μια φίλη μου και διάβασα το συγκεκριμένο θέμα.

Μια συνάδελφός μου έμεινε έγκυος μετά από 4 εξωσωματικές, πολλές σπερματεγχύσεις, πάρα πολλά φάρμακα και πάρα πολύ κλάμα.

Είχε ξεκινήσει διαδικασία υιοθεσίας, ήταν 37 χρονών και έμεινε έγκυος φυσικά, όταν πια δεν το περίμενε. Έκανε ένα γιο και όταν αυτός ήταν βρέφος 4 μηνών, έμεινε πάλι έγκυος. Η δεύτερη εγκυμοσύνη δεν είχε καλή εξέλιξη (απέβαλλε στις 7 βδομάδες), σε λίγο καιρό όμως (νομίζω 3 μήνες) συνέλλάβε κοριτσάκι. Περιμένει να γεννήσει από μέρα σε μέρα και ... όταν αποθηλάσει με το καλό την κορούλα που περιμένει, θα βάψει τα μαλλιά της κόκκινα,γιατί θα έχει χάσει το στοίχημα που έχει εδώ και χρόνια βάλει με τον άντρα της ότι πριν τα 40 της θα έχει δύο παιδιά. ;)

Αυτή η ιστορία που την ζω απο κοντά μου δίνει κουράγιο σε κάθετι που επιδιώκω και που χρειάζεται να προσπαθήσω πολύ μέχρι να έρθει. Την έγραψα με την ελπίδα να σας δώσει δύναμη.

Σας θαυμάζω για το κουράγιο σας και σας στέλνω κάθε θετική σκέψη και ευχή από την καρδιά μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Βρε κοριτσια, τελικα το σπερμα παιζει ρολο στις παλλινδρομες;; Οι γυναικολογοι λενε οχι, αλλα νεες μελετες λενε ναι. Εμεις να ψαξουμε και αυτο;;; Και αν ναι, σε τι γιατρο να απευθυνθουμε; Σε ουρολογο;

Ευχαριστω!!

Υ.Γ. Εγω να δεις ποσο καλη γυναικολογος-ενδοκρινολογος-διαβητολογος-αιματολογος-ανοσολογος εχω γινει!!!!! Προσεχως και ουρολογος!!! Χα χα χα :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω το εχω ακουσει αυτο...λενε οτι συμβαινει γιατι συνηθως το σπερμα που δεν εχει καλη κινητικοτητα εχει και αλλα προβληματα με αποτελεσμα να μην γινεται σωστα η διαιρεση κατα την διαδικασια της γονιμοποιησεις...ολα σχετικα ειναι κοριτσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάνθη_ραφαέλ έγραψε:

Θες να ανοιξουμε ενα ιατρικο κεντρο σχετικο με αποβολες;; Ειμαι σιγουρη οτι ξερουμε πιο πολλα και απο τους γιατρους πλεον!!!!! :ohmy:

ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!!!!

ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΠΟΤΕ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι μεσα απο την καρδια μου σε ολες σας να μαθετε συντομα ευχαριστα,μην το βαζετε κατω,επιμεινετε,ο θεος σας εδωσε αυτο το ''φορτιο''και πρεπει να φανειτε δυνατες,εξαλου μας δινει τοσα οσα μπορουμε να αντεξουμε,πιστεψτε πρωτα στον εαυτο σας,αποβαλεται το αγχος γιατι ειναι χειροτερο και απο το ιδιο το προβλημα,εγω ζω το θαυμα μεσα μου και ευχαριστω το θεο συνεχεια για αυτο..Ξερω πολλες περιπτωσεις ζευγαριων που υιοθετησαν και μετα κανανε δικο τους παιδακι,αλλα και αν τελικα ο θεος δεν φυτεψει σκουληκακι στην κοιλιτσα σας και σκεφτεστε να υιοθετησετε,καντε το μανα δεν ειναι αυτη που γενναει ενα μωρο αλλα αυτη που θα το μεγαλωσει...Οποια και αν ειναι η πορεια της ζωης σας,ευχομαι τα καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι μεσα απο την καρδια μου σε ολες σας να μαθετε συντομα ευχαριστα,μην το βαζετε κατω,επιμεινετε,ο θεος σας εδωσε αυτο το ''φορτιο''και πρεπει να φανειτε δυνατες,εξαλου μας δινει τοσα οσα μπορουμε να αντεξουμε,πιστεψτε πρωτα στον εαυτο σας,αποβαλεται το αγχος γιατι ειναι χειροτερο και απο το ιδιο το προβλημα,εγω ζω το θαυμα μεσα μου και ευχαριστω το θεο συνεχεια για αυτο..Ξερω πολλες περιπτωσεις ζευγαριων που υιοθετησαν και μετα κανανε δικο τους παιδακι,αλλα και αν τελικα ο θεος δεν φυτεψει σκουληκακι στην κοιλιτσα σας και σκεφτεστε να υιοθετησετε,καντε το μανα δεν ειναι αυτη που γενναει ενα μωρο αλλα αυτη που θα το μεγαλωσει...Οποια και αν ειναι η πορεια της ζωης σας,ευχομαι τα καλυτερα!

ΣΈΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ.

ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΦΙΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΓΟΥΡΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!

Με τα λυπης μου τις τελευταιες μερες διαπιστωσα οτι αυτη η εξεταση ειναι απαραιτητη ακομη και για τους αντρες των οποιων το σπερμα ειναι σωστο σε κινητικοτητα και ποσοτητα. Εμεις εχουμε προβλημα με το σπερμα , εχουμε κανει ηδη τρεις εξωσωματικες και κανενας εξωσωματικος δεν μας την ζητησε. :evil: :evil:δυστυχως οταν το ποσοστο βγαινει απο 30-40% , τοτε ακουσα οτι πρεπει να ματαιωνεται η εξωσωματικη ή να γινεται ληψη σπερματος με βιοψια. Απιστευτο και τραβηγμενο μου φαινεται αλλα ειναι η αληθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλο κουραγιο κοριτσια!!

Παλι μαυρα Χριστουγεννα θα κανουμε!!! Ολοι αγοραζουν δωρα για τα παιδια τους... Πικρη κατασταση!!

Μακαρι το νεο ετος να παει καλυτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μια χαρά είναι κορίτσι μου ο μπέμπης σου 🥰 καλα και εμένα είχε πέσει έξω εμένα μου είχε πει το πολύ μέχρι 3 κιλά και τελικά πήγε 3280 συγγνώμη που δεν θυμάμαι λογικά το έχεις ξανά πει το πρώτο παιδάκι σου πως το γέννησες φυσιολογικά ;
    • Καλημέρα κορίτσια!! @Antonia2 και έγκυος να μην είναι κάποιος όταν τρομάζει σφίγγετε και είναι λογικό να πονάει μετά!! @ΛΕΥΚΗ μου ήρθε η μέρα επιτέλους!! Περιμένουμε νέα σου για να μας πεις και πότε θα κάνεις την αυχενική 
    • Συγχαρητήρια!!!! Μια καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη κορίτσι μου!!!! Πάμε ο μήνας έχει μπει υπέροχααααα!
    • Καλημέρα κορίτσι μου!! Μπράβο ο μπεμπούλης!! Λογικά τώρα θα σε βλέπει ανά βδομάδα υποθέτω! 🤗🤗🧿🧿🧸
    • Καλημέρα. Κι εγώ είχα ψάξει το θέμα της φύλαξης των βλαστοκυττάρων, μας είχαν δώσει και έντυπα απ' τον γιατρό, αλλά το είχαν αφήσει εντελώς πάνω μας. Απ' ότι θυμάμαι (γιατί έχουν περάσει κοντά τρία χρόνια) οι ιδιωτικές τράπεζες κρατάνε τα βλαστοκύτταρα για 20 χρόνια και πληρώνεις ένα σημαντικό ποσό τον χρόνο για φύλαξη. Τα βλαστοκύτταρα αυτά μπορεί να χρησιμοποιηθούν σε συγκεκριμένες ασθένειες, σπάνιες, και όπως καταλαβαίνεις αν εμφανιστούν μέσα στα 20 πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού. Η δημόσια τράπεζα απ' την άλλη, ουσιαστικά δέχεται δωρεές και βοηθάει όποιον έχει ανάγκη και απευθυνθεί σε αυτήν. Δηλαδή σε περίπτωση που χρειαστείτε στο μέλλον, ψάχνουν στο παγκόσμιο καταθετήριο να βρουν συμβατά με την περίπτωσή σας (παγκόσμιο, αν θυμάμαι καλά), όχι τα δικά σας. Η διαδικασία της συλλογής- φύλαξης γίνεται εξ ολοκλήρου από εσάς, που πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί τους, να πάρετε το κιτ λίγες μέρες πριν τον τοκετό και ο σύζυγος να τρέξει μέσα σε σύντομο διάστημα μετά τον τοκετό να το παραδώσει. Επίσης, απ' ΄ότι θυμάμαι, και στις δύο περιπτώσεις, είναι αυστηρά προσωπική η χρήση για το άτομο. Δεν μπορούν στο μέλλον να χρησιμοποιηθούν από εξ αίματος συγγενή, ούτε καν μεταξύ αδελφών. Με μια επιφύλαξη όλα αυτά, γιατί έχει περάσει καιρός από τότε που τα έψαχνα. Αν θέλεις, μπορώ να σου στείλω το όνομα της ιδιωτικής τράπεζας που είχαν προτείνει σε εμάς και να τους ρωτήσεις. Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο και μου είχαν εξηγήσει αναλυτικά.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...