Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΑ ΟΣΤΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ


Recommended Posts

καλημερα σε ολες

ειμαι νεο μελος και ηθελα τη βοηθεια σας

εχω ενα μωρακι 2.5 μηνων το οποιο γεννηθηκε φυσιολογικοτατο

το κεφαλακι του αρχισε να παραμορφωνεται καπως και ο γιατρος ειπε πως μαλλον τα οστα του εκλεισαν προωρα

και μου ειπε να κανω καποιες εξετασεις

δεν ξερω τι να κανω ειμαι σε απογνωση

που να απευθυνθω

μενω θεσσαλονικη

ειχε καμια ιδια κατασταση

σας παρακαλω βοηθηστε με

οποια γνωριζει

ειναι σοβαρο εχει καποιο σοβαρο προβλημα?

με τον εγκεφαλο και την αναπτυξη του

σας παρακαλω βοηθηστε με

που να παω να το κοιταξουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου γλυκιά μου. Το ίδιο πρόβλημα έχει και το μωρό μιας φίλης μου, κι αυτή από Θεσσαλονίκη. Το μωρό είναι 4 μηνών και έχουν κλείσει τα οστά του κεφαλιού, αλλά ο εγκέφαλος αναπτύσσεται φυσιολογικά. Δεν έχει δηλαδή κανένα νοητικό πρόβλημα. Πρέπει να γίνει μια επέμβαση και το πρόβλημα αποκαθίσταται. Ξέρω ότι το πήγαν στην Αθήνα στο Παίδων, αλλά δεν ξέρω το όνομα του γιατρού. Αν θες το μαθαίνω.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο, ελπίζω άλλα κορίτσια να γνωρίζουν περισσότερα από εμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σορι αν τα εγραψα καπως αλλα μολις γυρισα απο τον γιατρο και εχω παθει σοκ

ο παιδιατρος ειπε να μην ανησυχω αλλα ειναι δυνατον

θα τρελλαθω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για εγχειρηση μου ειπε και ο παιδιατρος μας

θεσσαλονικη δεν υπαρχει καποιο νοσοκομειο η καποιος γιατρος να απευθυνθουμε/

μονο αθηνα?

πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο και ειναι στο δικο μου παιδι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχώς δεν έχω κάποια συμβουλή :(:( αλλα ελπίζω και εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να μην είναι τίποτα σοβαρό....έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου? αν ναι άκουσε τι θα σου πει... κανε όποιες εξετάσεις απαιτούνται...

περιμένουμε τα νεα σου...και μην πανικοβάλεσαι...όλα καλά θα πανε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

trella έγραψε:

για εγχειρηση μου ειπε και ο παιδιατρος μας

θεσσαλονικη δεν υπαρχει καποιο νοσοκομειο η καποιος γιατρος να απευθυνθουμε/

μονο αθηνα?

πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο και ειναι στο δικο μου παιδι

διασταύρωσε το και με καποιον άλλο γιατρό..ειδικά οταν προκειται για εγχείρηση ...μένω Αθήνα και δεν ξέρω να σου πω αλλά αθήνα σίγουρα το Παίδων έχει από τους πιο καλούς και έμπειρους γιατρούς...σορυ που δεν μπορω να βοηθησω παραπανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ki o gios mou eixe to idio problima...se katalabenw einai dyskolo gia esena alla ola tha pane mia xara.To zouzouni den exei kanena noitiko poroblima giati poly apla to problima einai sto kranio kai oxi ston egefalo ;) An xreiastei egxirisoula tha tin kanete gia na min exete argotera problima me to mialoudaki sas! Ola kala tha pane emeis exoume kaneis se 1 1/2 xrono 3 xeirourgia kai twra exoume ena omorfo strogilo kefalaki me mialo ksirafi ;) Pigene se paidoxeirourgo kai psaxto ki allo,pare ki alli gnwmi!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου ..

Και εμάς είχε κλείσει πρόωρα το οστό ...!!!!!!!αλλά δεν χρειάστηκε τιποτα παραπάνω..απλά ο νευροχειρουργος το διαπιστωσε..! μας ειπε οτι δεν πρεπει να ανησυχουμε..και οτι καπου στα 3 να τον ξαναπαμε..να δει αν εφτιαξε και ηα ληθεια ειναι οτι εφτιαξε το βλεπω και εγω.

εχει καπως περιεργο κεφαλακι ο αγγελάκος μου η αληθεια ειναι..και ετσι το καταλαβα εγω...γιατι το μετωπιαιο οστο το επιανα..!και μονη μου πηγα σε γιατρο που επαληθευτηκα..! το ειχα καταλαβει γιατι αυτο το μαλακό σημειο που λεμε στα μωρά ο αγγελάκος δεν το ειχε απο 40 μερων ειχε κλεισει..!!!!!!!!! :huh: και απορουσα.!

αυτο το θεμα εχει κλιμακες..εμεις ας πουμε ημσταν πολυ κατω σε αυτη την κλιμακα ποτ απλα χρειαζεται παρακολουθηση ..!

και εννοειται δεν επηρεαζει το μωρο νοητικα ..θα το πειραξει μονο αν προχωρησει και ενω χρειαζεται εγκειρηση δεν εγχειριστει ..

Η Μαιρη τα ξερει καλά..! :kiss:

μην ανησυχεις και πηγαινε σε νευροχειρουργο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξέρω πολλά κορίτσια που εδώ μέσα αλλά και σε άλλα αντίστοιχα site αντιμετώπισαν παρόμοια εμπειρία. Ψάξε καλύτερα και πάρε και άλλες γνώμες μέχρι να αποφασίσετε την έκβαση της κατάστασης.

Μην πανικοβάλεσαι όλα θα πανε καλά...όσο νωρίτερα ανακαλύψεις κάποιο πρόβλημα τόσο καλύτερη πρόγνωση και αντιμετώπιση θα έχει.

Καλό κουράγιο σου εύχομαι σε σένα και στο μπεμπάκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

trella έγραψε:

3 χειρουργια?

δεν τελειωνει με ενα

ωχχ θα πεθανω

που κανατε τις εγχειρησεις?

σε ποιον παιδοχειρουργο πηγατε?

Apapa se tromokratisa xwris na to thelw,sygnwmi :(

To oti kaname emeis 3 xeirourgia den simenei oti tha kanete ki eseis...sinithos me ena xeirourgeio teleiwnei.

Emeis menoume germania kai kaname edw tis epembaseis...

Min agxonese,pare kai deyteri kai triti gnwmi a xreiastei,mporei na min xreiastei kai kanena xeirourgio kai to eyxomai mesa spo tin kardia mou!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην στεναχωριεσαι!!

το οτι κλεινουν τα οστα δεν εχει καμια σχεση με τον εγκεφαλο..απλα ισως ο νευροχειρουργος(οταν το δει,που γνωμη μου ειναι να το δει)να σας πει να κανετε το χειρουργειο για να ανοιξει τις ραφες που εκλεισαν ετσι ωστε να εχει χωρο να αναπτυχθει ο εγκεφαλος.

επιδη περασα απο αυτην την φαση με τον μικρο μου(εμας οι ραφες δεν εχουν κλεισει και ειναι 21 μηνων!!!,εχει οριακη μικροκεφαλια αλλα ευτυχως κληρονομικη και οχι παθολογικη)και ειμασταν στην αναμονη για το αν θα κανουμε χειρουργειο ξερω εναν πολυ κορυφαιο νευροχειρουργο στο παιδων(που εχει χειρουργησει παιδακια απο ολη την ελλαδα με φοβερη επιτυχια)

ο γιατρος αυτος μαζι με τον παιδονευρολογο παρακολουθουν τον μικρο μου εδω και 7 μηνες.

τον εμπιστευομαι γιατι μου φερθηκε σαν σε μανα και οχι σαν σε πορτοφολι!!!

ενιωσε την αγωνια μου και με βοηθησε πολυ σε οτι απορια ειχα.

η γνωμη μου ειναι να επισκευτεις νευρολογο η νευροχειρουργο(αυτοι ειναι πιο εξιδικευμενοι απο τους παιδιατρους)

ευχομαι ολα να πανε καλα και να ξερεις οτι ακομη και χειρουργιο να κανει απο οτι μου ειπε ο ιδιος ο γιατρος δεν ειναι τιποτα..

αν θελεις να σου δωσω στοιχεια και τηλεφωνα στειλε μου πμ οκ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax sas eyxaristo oles

tha to psakso kalytera

to apogeyma imoyn me siggenis kai den mporesa na mpo

pantos an kapoia kserei kati gia thessaloniki giatroys kai tetoia tha me boithoyse poli

sas eyxarsto

eimai ligo pio iremi tora poy akoysa kai esas kai to epsaksa kai ligo sto intenet

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kopela mou mhn agxwnesai!einai kati pou dior8wnetai.molis rwthsa ton antra mou na me katatopisei ep'autou(einai paidiatros)kai mou eipe pws auto legetai kraniosunostwsh.den einai tpt apla xreiazetai xeirourgio giati auto mporei na ekselix8ei se mikrokefalia.steneuei to kranio kai o egkefalos den exei xwro na anaptux8ei.mporei na akougetai varu alla den einai.me mia epemvash auto ftiaxnei.h epemvash ousiastika 8a anoiksei to kranio tou+ola mia xara!euxomai na exei kalh epituxia+na mhn agxwnesai ka8olou.einai kati aplo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

kopela mou mhn agxwnesai!einai kati pou dior8wnetai.molis rwthsa ton antra mou na me katatopisei ep'autou(einai paidiatros)kai mou eipe pws auto legetai kraniosunostwsh.den einai tpt apla xreiazetai xeirourgio giati auto mporei na ekselix8ei se mikrokefalia.steneuei to kranio kai o egkefalos den exei xwro na anaptux8ei.mporei na akougetai varu alla den einai.me mia epemvash auto ftiaxnei.h epemvash ousiastika 8a anoiksei to kranio tou+ola mia xara!euxomai na exei kalh epituxia+na mhn agxwnesai ka8olou.einai kati aplo.

se eyxaristo poly

tha psaksoyme neyroxeiroyrgo

apla an exete kapoion na protinete poy na gnorizete oti einai kalos sti thelssaloniki

kserete na mhn pame sta tyfla

giati den einai kai kati aplo thelei psaksimo

sas eyxaristo oles poli

ola ta morakia na einai kala

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εγω 29 εβδ & 5 που είχα πάει ήταν με το κεφάλι κάτω αλλά ήταν νωρίς ακόμα  η αλήθεια είναι πως βλέπω εξογκώματα από τον οφαλο και προς τα πανω αλλά δεν ξέρω αν είναι ακόμα με το κεφάλι κάτω και τα εξογκώματα που βλέπω είναι πόδι 🤷‍♀️ 8/7 έχω ραντεβού ξανα εσυ ποτε έχεις επόμενο ραντεβού ; 
    • Αχχ τουλάχιστον εσένα πήρε ο μπεμπάκος! Καλύτερο μου ακούγεται για να δούμε τώρα την Τρίτη μαι εγω 35 μπαίνω είμαστε πολύ κοντά…εσύ κατάλαβες οτι πήρε θέση; Εννοώ νιώθεις κλωτσιές μόνο ψηλά στον θώρακα;;
    • Ναι Ε; Μήπως να ψαχτώ και εγώ για την μπάλα θα τον ρωτήσω τώρα που θα πάω την Τριτή τον γιατρό…άσε το βλέπω και στον ύπνο μου…οτι δεν πήρε θέση αλλά ντάξει τι να κάνουμε όπως έρθουν τα πράγματα 🙃
    • Τώρα η μικρούλα σου κοιμάται;; Αχ αναρωτιέμαι ποτε θα ξανά κοιμηθούμε, όπως παλιά!! Ρωτάω την μαμά μου, από ποτε μπορούμε να κοιμόμαστε εμείς και τα μικρά να βλέπουν παιδικά 😂😂😂 Αν και ο άντρας μου είναι πολύ πρωινός τυπος και τα σκ που δε δουλεύει παίρνει την μικρή και βγαίνουν βόλτες…οπότε από αυτήν την άποψη είμαι καλά.  Και να μην τον βάλεις πάντως δεν έγινε και κάτι… από του χρόνου πιστεύω θα το χαίρονται..φέτος πιο πολύ εμείς χαιρόμαστε!
    • Καλησπέρα κορίτσι μου,εγώ αύριο μπαίνω στην 35η εβδομάδα ο μικρούλης έχει πάρει θέση εδώ και 3 4 εβδομάδες αλλά ο γιατρός μου είπε να μη το δένω και κόμπο γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να αλλάξει πάλι οπότε μην αγχώνεσαι!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...