Μετάβαση σε περιεχόμενο

έμπειρο ή αρχάριο γιατρό


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.Θα 'θελα τη γνώμη σας.Είμαι στην 31 εβδομάδα.Μέχρι τώρα πήγαινα στον γιατρό μου αλλά επειδή ξεγεννάει σε ιδιωτική κλινική και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω εκεί αποφάσισα να ξεκινήσω σε γιατρό του νοσοκομείου για να μπορέσω να γεννήσω εκεί.Όσο κι αν ρώτησα απόψεις μου είπαν για διάφορους και καλές και άσχημες εμπειρίες.Τελικά διάλεξα έναν που παίρνει ειδικότητα.Τον ξέρει ο γιατρός μου και μου είπε ότι είναι καλός,έχει ξεγεννήσει κι άλλες και φυσιολογικό και καισαρική.Μία φορά που του είχα μιλήσει παλαιότερα μου φάνηκε μια χαρά.Και ευχάριστος και με ενδιαφέρον.Μήπως όμως θα πρεπε να πάω σε έναν παλιό,έμπειρο κι ας είναι ψυχρός ή έχω ακούσει κακές εμπειρίες γι' αυτόν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλισα καλημερα .Η εμειρια σε εναν γιατρο ειναι θεωρω βασικη διαφορετικα λειτοργει καποιος που εχει κανει 50 γεννες και διαφορετικα καποιος πο εχει κανει 200 τα χρονια εμπειριας οποσδηποτε εινα σχολειο .Απο την άλλη βασικη προυποθεση για μενα ειναι να νιωθεις και ανετα και πιστευω οτι αυτο μπορεις να το συνδυασεις.Δεν νομιζω οτι ειναι και η πιο σοφη λυση να πας σε καποον που απαλ κανειπρακτικη .Σε ποιο νοσοκομειο θα γεννησεις; Υπαρουν γιατροι σε δημοσια νοσοκομεια που παιρνουν πολυ πιο λιγα χρηματα .Προσεχε μην παρει την ειδικοτητα του πανω σεσενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα πας σε εκεινον που σε εμπνεει εμπιστοσυνη και θα μπορεις να μιλησεις ανετα για ολα οσα σε απασχολουν

αλλαξα γιατρο στην 35η εβδομαδα για λογους εμπιστοσυνης ο παλιος με ειχε γραψει και ετσι πηγα σε αλλον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω alisa πιστευω πως οπου αισθανεσαι καλυτερα εκει να πας.ειχα γιατρο 55 χρονων με εμπειριες και εμπειριες και εξ αιτιας του εχασα το μωρο μου στην προηγουμενη εγκυμοσυνη οχι πανω στη γεννα αλλα λιγο πριν γεννησω απο λαθος του,υπερεκτιμησε την αξια του,τωρα στη 2η εγκυμοσυνη μου εχω ενα γιατρο μα τι γιατρο.37 χρονων και με κανει και αισθανομαι τελεια και χωρις ανασφαλειες σε σχεση με αυτο που περασα,τον προηγουμενο δεν τολμουσα να του κανω μια ερωτηση θα με ετρωγε.ενω αυτον τον παιρνω τηλ οποτε θελω και με κανει να τον εμπιστευομαι..ελπιζω να βοηθησα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ποιος γιατρος ειναι "καλος" ειναι σχετικο!!

Η κουνιαδα μου γεννησε 2 φορες με ενα γιατρο που εγω ουτε για τεστ παπ δεν πηγαινα οχι να γεννησω...βρες ενα γιατρο συντομα που μπορεις να τον εμπιστευτεις,ειναι το βασικοτερο!!

Συγνωμη που το λεω αλλα νομιζω εχεις αργησει!!

Παντως υπαρχει ενας λαμπρος επιστημων σε ενα δημοσιο νοσοκομειο...αν θες στειλε μου pm να σου πω!

Δεν ειναι ο δικος γιατρος αλλα μου εχει μιλησει με τα καλυτερα λογια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω πιστευω οτι εκτος των ικανοτητων του, το θεμα του γιατρου ειναι καθαρα χημεια... εγω την πρωτη φορα αλλαξα γιατρο στον 7ο μηνα και πηγα σ εναν που πραγματικα αποδειχτηκε πολυ καλος.

τωρα το θεμα της εμπειριας ειναι πολυ σημαντικο...νομιζω οτι θα πρεπει να βρεις καποιον που ει δυνατο να συνδυαζει και τα δυο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια η φιλη μας μας λεει να παει σε καποιον που παιρνει ειδικοτητα ακομα δηλαη δνε εχειτο πτυχιο θερω οτι ειναι τζογος .Και μενα ο γυναικολογος μου ειναι νεος 44 ετων αλλα εχει μεγαλη εμπειρια .Η δικη μου ενσταση εχει να κανει απλα και μονο στο τη τωρα ειναι στην ειδικοτητα και οχι στο νεαρο τηες ηλικας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο ιατρος μου ειναι 50 περιπου και εχει απιστευτη εμπειρια ,αλλαααα δεν νιωθω ανετα μαζι του και δεν ειναι γλυκομιλητος.με ξεπεταει!!!5 λεπτα 50 ευρω και γεια σας!Δεν τον αλλαζω απο φοβο μην παθω κατι απο μη εμπειρο ιατρο!δν ξερεις που θα πεσεις...μετα την γεννα μου ομως θα τον αλλαξω σιγουρα!θα ψαξω καποιον καλο και συννενοησιμο!πρεπει ναναι καποιος με εμπειρια και να μιλαει και γλυκα με υπομονη.και φανταστειτε οτι εγω τον ιατρο μου τον εχω παρει τηλεφωνο σε ολη την εγκυμοσυνη εως τωρα 1 φορα και αυτη μου μιλουσε κοφτα και ντρεπομουν να του πω τι ηθελα...αμα ειναι ετσι να το χεσω που ειναι καλος ιατρος...σορρυ για την εκφραση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τίποτα γιατρό χωρίς εμπειρία. Γέννα πάς να κάνεις. Άλλαξα 2 φορές γιατρό στην εγκυμοσύνη. Ο 3ος με ενέπνευσε. Αφού να φανταστείτε όποτε τον έπαιρνα και δεν το σήκωνε μετά από λίγο με έπαιρνε αυτός πίσω και ήταν και γλυκύτατος. Για να μην πολυλογώ μετά τη γέννα αφού με έρραψαν (φυσιολογικός τοκετός) έπαθα μια εσωτερική αιμορραγιούλα :S:unsure: ..Πώς θα αντιμετώπιζε την κατάσταση ένας ειδικευόμενος;; Ένας άπειρος γιατρός;; Τι θα γινόταν αν δεν έπαιρναν χαμπάρι την αιμορραγία;; Δε θέλω να σκέφτομαι. Ψάξε για έναν έμπειρο γιατρό, καλό άνθρωπο και καλό επιστήμονα. Υπάρχουν αρκετοί στα δημόσια νοσοκομεία.

Με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΣΗ ΛΥΣΗ?

ΒΡΕΣ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΧΕΙ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 80 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!

ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΟΥΝ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ! ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟΙ ΘΕΟΙ!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρω 27 έγραψε:

Εμενα ο ιατρος μου ειναι 50 περιπου και εχει απιστευτη εμπειρια ,αλλαααα δεν νιωθω ανετα μαζι του και δεν ειναι γλυκομιλητος.με ξεπεταει!!!5 λεπτα 50 ευρω και γεια σας!Δεν τον αλλαζω απο φοβο μην παθω κατι απο μη εμπειρο ιατρο!δν ξερεις που θα πεσεις...μετα την γεννα μου ομως θα τον αλλαξω σιγουρα!θα ψαξω καποιον καλο και συννενοησιμο!πρεπει ναναι καποιος με εμπειρια και να μιλαει και γλυκα με υπομονη.και φανταστειτε οτι εγω τον ιατρο μου τον εχω παρει τηλεφωνο σε ολη την εγκυμοσυνη εως τωρα 1 φορα και αυτη μου μιλουσε κοφτα και ντρεπομουν να του πω τι ηθελα...αμα ειναι ετσι να το χεσω που ειναι καλος ιατρος...σορρυ για την εκφραση...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Μου συμβαίνει ακροβώς το ίδιο, ακριβώς όμως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Εγώ γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο με γιατρό ειδικευόμενο.

Ηταν ΑΨΟΓΟΣ! Στην κυριολεξία! Σε όλες τις επισκέψεις μου φερόταν υπέροχα και στη γέννα ήταν αστέρι! Γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο!

Εχε στα υπόψιν πως ένας ειδικευόμενος στον τοκετό, έχει πάντα εναν επιβλέπων ιατρό κοντά του. Εγώ παντως του είχα απόλυτη εμπειστοσύνη!

Επίσης, ενας ειδικευόμενος, νομίζω πως είναι πιο "ψηρας" από τους εμπειρους:

1) για να μην κάνουν κάποιο λάθος τα τσεκάρουν όλα,

2) για να αποκτήσουν καλή φήμη και

3) για να πάρουν τα ευσημα από τους ανωτερους τους.

Εύχομαι να εχεις μια καλή γέννα και να αποκτήσεις ενα υγιές και όμορφο μωρούλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θεμα ειναι αυτο που γραφουν τα κοριτσια.Να νοιωθεις ανετα με το γιατρο σου κ να τον εμπιστευεσαι απολυτα.Τωρα,αυτο για την καθεμια ειναι πολυ υποκειμενικο..δηλ.ενας γιατρος που για μενα θεωρειτε τελειος,για την αλλη μπορει να ειναι ασχετος...

Μην εππηρεαζεσαι κ ακολουθησε το ενστικτο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, θα κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά πιστεύω ότι το έχουμε παρακάνει με τους γιατρούς μας! ΟΚ, είναι πολύ σημαντική η περίοδος που περνάμε, αλλά έχω βαρεθεί να ακούω αυτό το "ο γιατρός μου είναι εξαιρετικός επιστήμονας και πάνω από όλα άνθρωπος!"... αλλά για κάποιο λόγο η συντριπτική πλειοψηφία τα παίρνει και μας χώνει στις καισαρικές και στις προκλήσεις για πλάκα... δλδ τι σχέση εξάρτησης είναι αυτή που έχουμε; ΟΚ, όλες οι γυναίκες φοβούνται τον τοκετό, αλλά στο εξωτερικό που πάνε στο νοσοκομείο και γεννάνε με το γιατρό της βάρδιας όλες τι παθαίνουν; και μέχρι τότε τις βλέπει γιατρός μόνο αν έχουν πρόβλημα, κατά τα άλλα της βλέπει μόνο μαία... δλδ έχουμε φτάσει στο σημείο να πληρώνουμε με φακελάκια τους γιατρούς των δημόσιων νοσοκομείων και να το θεωρούμε και φυσιολογικό...τους δε ιδιωτικούς τους δίνουμε το μισό ετήσιο εισόδημά μας και λέμε κι ευχαριστώ από πάνω! :blink:

τώρα εγώ θα έλεγα ότι αν ο νεαρός γιατρός σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα, σαφώς να πας σε αυτόν... εφόσον ακόμη παίρνει ειδικότητα, δεν θα κάνει τη γέννα μόνος του, θα είναι και κάποιος πιο έμπειρος μαζί του. και στην τελική, ένας γιατρός σε δημόσιο έχει από πίσω του ολόκληρο νοσοκομείο, δλδ δεν λειτουργεί από μόνος του, αλλά υπάρχει πλαίσιο υποστήριξης. και οι μεγαλοκαθηγητάδες πολλές φορές νομίζουν ότι τα έχουν δει όλα και σε αντιμετωπίζουν κάπως υποτιμητικά, ενώ ο νεαρός που έχει περισσότερη όρεξη μπορεί να είναι πιο δραστήριος...

σόρρυ για το μεγάλο μνμ κορίτσια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα μεγαλυτερα λαθη τα εχουν κανει εμπειροι γιατροι λογω της σιγουριας τους,ο νεος προσεχει πιο πολυ και ειναι πιο ευαισθητοι επειδη ειναι η αρχη,αν αντιμετοπισουν κατι δεν δισταζουν να ζητησουν και αλλη γνωμη,ενας παλιος δεν θα το κανει αυτο,στο λεω γιατι το πρωτο μου μωρο το εχασα απο την μεγαλη σιγουρια του εμπειρου γυναικολογου που ειχα,και το κυριοτερο το ενστικτο μας δεν λεει ποτε ψεμματα,πρεπει να αισθανεσαι καλα με τον γιατρο.και εννοειται πως ολοι οι εμπειροι δεν ειναι σαν τον δικο μου...προς Θεου,υπαρχουν και ανθρωποι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συφνωνησω με την κινκαζουζου να σου οω οτι ακομα και αν εχεια καποιον μεγαλοκαθηγητη δε δημοσιο νοσοκομειο, αν δεν τον πληρωσεις να σε ξεγενησεις αυτος...θε γεννησεις με τον γιατρο της βαρδιας...ο οποιος μπορει να ειναι ο συμπαθεστατος κατα τα αλλα ειδικευομενος σου. Το οτι θα σε παρακολουθει δεν συμαινει οτι θα σε ξεγενησεις αυτος, αν τον πληρωσεις να ειναι παρον στην γεννα ναι..φυσικα θα σε ξεγεννησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ (ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ) , ΟΤΙ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Κ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣ8ΗΣΙΑ (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ , ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΚΛ)

ΟΛΕΣ ΕΙΧΑΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΥΠΟΤΙ8ΕΤΑΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kinkajoujou έγραψε:

Καλημέρα κορίτσια, θα κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά πιστεύω ότι το έχουμε παρακάνει με τους γιατρούς μας! ΟΚ, είναι πολύ σημαντική η περίοδος που περνάμε, αλλά έχω βαρεθεί να ακούω αυτό το "ο γιατρός μου είναι εξαιρετικός επιστήμονας και πάνω από όλα άνθρωπος!"... αλλά για κάποιο λόγο η συντριπτική πλειοψηφία τα παίρνει και μας χώνει στις καισαρικές και στις προκλήσεις για πλάκα... δλδ τι σχέση εξάρτησης είναι αυτή που έχουμε; ΟΚ, όλες οι γυναίκες φοβούνται τον τοκετό, αλλά στο εξωτερικό που πάνε στο νοσοκομείο και γεννάνε με το γιατρό της βάρδιας όλες τι παθαίνουν; και μέχρι τότε τις βλέπει γιατρός μόνο αν έχουν πρόβλημα, κατά τα άλλα της βλέπει μόνο μαία... δλδ έχουμε φτάσει στο σημείο να πληρώνουμε με φακελάκια τους γιατρούς των δημόσιων νοσοκομείων και να το θεωρούμε και φυσιολογικό...τους δε ιδιωτικούς τους δίνουμε το μισό ετήσιο εισόδημά μας και λέμε κι ευχαριστώ από πάνω! :blink:

τώρα εγώ θα έλεγα ότι αν ο νεαρός γιατρός σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα, σαφώς να πας σε αυτόν... εφόσον ακόμη παίρνει ειδικότητα, δεν θα κάνει τη γέννα μόνος του, θα είναι και κάποιος πιο έμπειρος μαζί του. και στην τελική, ένας γιατρός σε δημόσιο έχει από πίσω του ολόκληρο νοσοκομείο, δλδ δεν λειτουργεί από μόνος του, αλλά υπάρχει πλαίσιο υποστήριξης. και οι μεγαλοκαθηγητάδες πολλές φορές νομίζουν ότι τα έχουν δει όλα και σε αντιμετωπίζουν κάπως υποτιμητικά, ενώ ο νεαρός που έχει περισσότερη όρεξη μπορεί να είναι πιο δραστήριος...

σόρρυ για το μεγάλο μνμ κορίτσια! :)

μπραβο με καλυψες εντελως!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ,ΑΣ ΜΗΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΟΛΛΗΤΑΡΙ Κ ΑΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ! (ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ 8Α ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ)

Ο ΝΕΑΡΟΣ ΔΕΝ 8Α ΦΟΒΗ8ΕΙ ΜΗΝ ΤΟΥ '' ΒΓΕΙ ΤΟ ΝΟΜΑ'' ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΟΝΟΜΑ !

ΑΦΗΣΤΕ ΓΙΑΤΙ 1 ΓΜΩΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ (Κ ΤΗΣ ΡΕΝΑΤΑΣ) , ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΟΝ ΝΕΑΡΟ Κ ΤΗΣ ΞΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΜΕΣΑ !!!! ΑΝΤΕ Κ ΚΑΠΑΚΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ... ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ , ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΕΙΡΟ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ.

ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ (ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΠΕΞΩ ) ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ... ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΥΡΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!κ εγω ειχα την ιδια αμφιβολια.ο γιατρος μου τελειωνει την ειδικοτητα σε δημοσιο νοσοκομειο κ εχει ξεκινησει ηδη σε ιδιωτικο.μου δινει κ τις 2 δυνατοτητες να γεννησω οπου θελω αναλογως των οικονομικων.η λεξη ειδικευομενος μπορει να φερνει αμφιβολιες αλλα εξαρταται,αν εχει μπει 1-2 χρονια αστο,αν τελειωνει κ τον χωριζουν μηνες για το τιτλο μη σε αγχωνει.επιπλεον ηξερες οτι στα δημοσια νοσοκομεια λογω του φορτου εργασιας τα μεγαλα κεφαλια φορτωνουν το μεγαλυτερο ποσοστο γεννων στους πιο εμπιστους τους ειδικευομενους με αποτελεσμα οι πλειοψηφια των γεννων να περνα καθημερινα απτους ειδικευομενους επι πτυχιω?εννοειται οτι τα χρονια προυπηρεσιας ενος γιατρου αποτελουν αισιοδοξο στοιχειο,αλλα κ παλι εχει να κανει με την ευσυνειδησια κ την αφοσιωση του καθενος.ελπιζω να μη σε κουρασα!ε?αν εχεις συστασεις για τον ειδικευομενο προχωρα.αλλιως ψαξε εναν εμπειρο που να σου εμπνεει εμπιστοσυνη, με ηρεμια!ο θεος μαζιμας,σε ολες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου γεννήθηκε μία απορία. Κατά καιρούς πολλές κοπέλες ζητούν μια γνώμη για κάτι που τους αποσχολεί. Διαβάζουν λοιπόν μετά ένα κάρο γνώμες εκ διαμέτρου αντίθετες..Πάντα. Σε τι τελικά βοηθάει αυτό;; Εγώ πάντως χειρότερα μπερδεύομαι..Άσχετό! Ό,τι θυμάμαι χαίρομαι..

Εύχομαι να πάρεις την καλύτερη απόφαση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι έγραψε:

Το θεμα ειναι αυτο που γραφουν τα κοριτσια.Να νοιωθεις ανετα με το γιατρο σου κ να τον εμπιστευεσαι απολυτα.Τωρα,αυτο για την καθεμια ειναι πολυ υποκειμενικο..δηλ.ενας γιατρος που για μενα θεωρειτε τελειος,για την αλλη μπορει να ειναι ασχετος...

Μην εππηρεαζεσαι κ ακολουθησε το ενστικτο σου.

ΣΩΣΤΗΗΗΗ!!!!! ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Α ωραια Ευχαριστω κορίτσι μου! Θα δω κ εγω τι θα μου πει η γυναικολόγος μ την Δευτέρα! 
    • Κορίτσια μου μόλις βγήκα απ' το ραντεβού της αυχενικής!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ❤️ Το μωράκι βέβαια αυτή τη φορά κοιμόταν του καλού καιρού που λέμε 😂 😂 😂 😂 εννοειται @Kiddo εκεί εσένα σκέφτηκα, μου φύγε ο γελωτας, και λέω Παναγιά μου πες ότι απλά κοιμάται το μωρουλι μου 🙏🙏🙏 μου λέει ο εμβρυολογος γιατί δεν έφαγες κάνα γλυκό 30' πριν; Του λέω δε μου το ανεφερε κανείς όταν ρώτησα για προετοιμασία 🙄  Ε τελικά μου κουνούσε την κοιλιά με τον υπέρηχο, Μ έβαλε να κουνηθώ πάνω κάτω μπας και ξυπνήσει 😂😂 τελικά μας έκανε τη χάρη αλλά είχε σίγουρα τα νεύρα του και δεν γυρνούσε να δούνε όλες τις πλευρές. Ε κουτσά στραβά όμως ο γιατρός τα κατάφερε να δει αυτά που ήθελε, όλα μας είπε είναι φυσιολογικά, ακόμα και για τρισωμιες βγήκαν η 13 και 18, πιθανοτητες 1 στις 20000 και για σύνδρομο ντάουν 1 στις 10000.  Φύλο ούτε καν, το μωρό σου λεει εμ ξυπνήσατε εμ θέλετε και να σας κάνω νάζια;;; 🤣🤣🤣🤣 Δε μπορώ να πω, ο γιατρό προσπάθησε να το κάνει κουνηθεί μπας και έχουμε εικόνα ανάμεσα στα πόδια αλλά δεν ψήθηκε 😅 Τέλος πάντων, τα βρήκε όλα φυσιολογικά αυτό έχει σημασία εννοείται ❤️ μετά μας εξήγησε τις επιλογές μας για ΝΙΠΤ και αμνιοπαρακέντηση αν θέλουμε, αλλά ο ίδιος δε το κρίνει απαραίτητο. Αν το αποφασίσουμε πρότεινε το πιο βασικό πακέτο ΝΙΠΤ αλλά κορίτσια νομίζω είναι ανώφελο με τέτοια ποσοστά κι επιπλέον η ασφάλεια δε το καλύπτει εδώ. Είναι στα 370€ για τρισωμιες 13,18,21 + 30€ για φύλο προαιρετικά. Τώρα ρωτάω τις φίλες μου και τις κουνιάδες μου τι πιστεύουν κι αυτές και μέχρι στιγμής μου λένε ότι οι τιμές μας είναι σούπερ και δε θα έκαναν.  Αυτά από εμάς 😍  Αααα καλέ και ΠΗΤ έχω μαζί με @Kate1992 8/01/2025!!! Ε χέρι - χέρι απ' την αρχή πάμε βρε κορίτσι ❤️❤️❤️
    • Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας θα δω τι θα κάνω ίσως την παρω τηλ την Τετάρτη να τα στείλω να δει 
    • 2 φιλες μου π είχανε πάρει τις βόλεψε πολύ η φωλιά, εγώ τότε είχα πολλά έξοδα κ ζούσαμε σε ένα μικρό διαμέρισμα κ δεν είχαμε πολύ χώρο όποτε βολεύτηκα με το πορτ μπεμπέ κοιμόταν εκεί  για αυτό τώρα σκέφτομαι για την φωλιά αν κ μου είπανε να πάρω κάποια τύπου 40-50 ευρώ δε χρειάζεται κάτι ακριβό… καροτσι εννοώ κανονικό με 4 τροχούς γιατί ο δικός μου κοιμάται κιολας στο καρότσι αν πάμε κάπου όποτε ψάχνω κάποιο καλό… γιατί τώρα το άλλο μας καρότσι θα πάει στην μικρή… αυτό π λες έχουμε μας πήρανε δώρο οι νονοί του τον πάμε βόλτα κ σου αρέσει π είναι σαν ποδήλατο λες;    κρεβάτι θα του πάρω χαμηλό ναι από ικεα δε δινω πολλά λεφτά γιατί μετά από λίγα χρόνια θα ξανά αλλάξουμε κ τότε ναι να πάρω κάτι πιο ακριβό 
    • αχ κορίτσι μου, διαβάζω το μήνυμά σου και η καρδιά μου πονάει. Πρόσφατα βίωσα αποβολή στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς είναι να χάνεις το μωρό σου στις 35 εβδομάδες.  Είναι τόσο λογικό όλο αυτό που νιώθεις.. πάρε το χρόνο σου κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς για την ψυχική σου ηρεμία και φυσικά είναι παρήγορο το ότι έχεις ήδη ένα κοριτσάκι αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το μωρό που έφυγε, το καταλαβαίνω. Ο πόνος θα μαλακώσει κάποια στιγμή, θέλει χρόνο, και είναι εντάξει να σου δώσεις αυτό τον χρόνο ενώ ταυτόχρονα φροντίζεις το παιδί σου. Τι σου είπαν οι γιατροί, γιατί μπορεί να έγινε αυτό; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...