Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ?


nana82

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, τι κάνετε? Σας διαβάζω σχεδόν κάθε μέρα αλλά δεν έχω πάντα πολύ χρόνο για να γράφω. Πάντος έχω μάθει πολλά πράγματα. Είμαι έγκυος 12 εβδομάδων περίπου και όλα ευτυχώς πηγαίνουν πολύ καλά! Η πεθερά μου είναι πολύ ψαγμένη και διαβασμένη στα ιατρικά θέματα, ασχολείται με έρευνες χρόνια και έχει παρακολουθήσει πολλά σεμινάρια σε Ελλάδα και εξωτερικό. Συζητούσαμε πρόσφατα για τα εμβόλια στα μωρά είναι κάθετη και δεν συμφωνεί με το πρόγραμμα εμβολιασμού που γίνετε στα μωρά. Απο 2 μηνών δηλαδή ένα σωρό εμβόλια. Μου είπε ότι τα εμβόλια ευθύνονται για πολλές και σοβαρές ασθένειες που μπορεί να εμφανίσει κάποιος στην ενήλικη ζωή του και ότι γενικά έχουν πολλές παρενέργειες. Είναι άσκοπα όλα αυτά τα εμβόλια γιατί πλέον πολλές απο τις ασθένειες για τις οποίες εμβολιάζονταν παλιά θεραπεύονται. Όπως πνευμονία, ηλαρά, ερυθρά, κοκίτης, ηπατήττιδα κ.α. Τα πιό απαραίτητα θεωρεί του τετάνου και δεν θυμάμαι κανά δυό άλλα. Μου είπε να μην τα κάνω όλα τα εμβόλια που γράφουν στο βιβλιάριο στο παιδί. Και η ίδια έχει κάνει πολύ ελάχιστα εμβόλια και στα 4 παιδιά της. Μάλιστα έκανε ολόκληρες φασαρίες όταν κάνανε εμβολιασμό στο σχολείο για να μην κάνουν στα δικά της παιδιά, ξέρετε αυτό που μας κάνουν στο δημοτικό για την φυματίωση νομίζω ήταν. Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά εσείς τι γνώμη έχετε? Έχω προβληματιστεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σόρι βρε κορίτσια μήπως έχετε μιλήσει και παλαιότερα για αυτό το θέμα? Δεν θέλω αν σας κουράζω, αν υπάρχει κάποιο σχετικό ποστ πείτε μου να το βρώ. Ή μήπως πρέπει να ρωτήσω και τους γιατρούς που γράφουν εδώ. Ποιόν να ρωτήσω. Σας ευχαριστώ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανα αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό θεμα συζήτησης, αλλά όσο διαβασμένη και αν είναι η πεθερά σου και παρακολουθει τα τεκτενόμενα, εσύ καλά θα κάνεις να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου, και να εμπιστεύεσαι αυτόν! εγώ προσωπικά είμαι υπέρ των εμβολίων (είμαι μοριακή βιολόγος και δούλευα πάνω στα εμβόλια στην GSK της Αγγλίας) αλλά και πάλι ούτε την δική μου γνώμη πρέπει να ακούς. υπευθυνος είναι ο παιδίατρος να σε συμβουλεύσει ποια εμβόλια είναι απαραίτητα και ποια όχι, και ποια είναι έγκλημα να τα παραλήψεις. μην ξεχνάς ότι πολλες ασθένειες αν τις περάσει ένα μωρό παιδί, κινδυνευει άμεσα η υγεία του πολύ περισσότερο από έναν ενήλικα! οπότε για οποιαδήποτε τετοια συμβουλή εμπιστεύσου τον γιατρό σου και όχι την πεθερά σου όσο διαβασμένη και αν είναι περί του θέματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Νανα!! Με το καλο να αποκτησεις το μωρακι σου!!

Εχω δυο αγορακια, το μικρο μου χθες εκανε το πρωτο του εμβολιο!!

Δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα αλλα φυσικα κανω στα παιδια μου τα εμβολια οπως ολος ο κοσμος (τον υποχρεωτικο εμβολιασμο οχι αλλα επιπλεον)

οσο για το οτι κανουμε εμβολια και γι αυτο ακριβως καποιες ασθενιες εχουν εξαφανιστει. Νομιζω στην Αγγλια την δεκαετια του 80 υπηρξε ταση απο τους γονεις να σταματησουν το εμβολια της ηλαρας κοκκυτη ερυθρα και μετα απο λιγο καιρο υπηρξε επιδημια ερυθρας που στηχισε την ζωη σε μερικα παιδια!! Βεβαια απο την αλλη καποια εμβολια ενοχοποιουνται (μαλλον εχουν ακουστει φημες) οτι ενεργοποιειται τη σκληρηνση κατα πλακας ή τον νεανικο διαβητη!! ποιος ξερει τι ειναι το σωστο? κανεις!! Εγω παντως ακολουθω τον βασικο εμβολιασμο οπως σου ειπα, πιστευω οτι τα εμβολια ειναι χρησιμα και αναγκαια και περισσοτερο προστατευουν παρα βλαπτουν, αλλα στην τελικη ο καθε γονιος θα αποφασισει για το παιδι του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η πεθερά σου συμφωνεί μαζί μου απόλυτα. Μετάνιωσα ΟΙΚΤΡΑ που έκανα μερικά εμβόλια στο παιδί μου και φυσικά του έκοψα μαχαίρι τα όσα είχε να κάνει από κει και πέρα. Η παιδίατρος μου δεν έκανε ΚΑΝΕΝΑ στα παιδιά της και είναι και αυτή και ο άντρας της γιατρός. Είναι πολύ ευαίσθητος ο οργανισμός ενός βρέφους για να τον βομβαρδίζουμε με χημικά και βαρέα μέταλλα. Φοβάμαι τις παρενέργειες πιο πολύ από τις ίδιες τις αρρώστιες. Σου στέλνω πμ με ένα link και τα συμπεράσματα δικά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχετε άδικο στις απαντήσεις που μου δώσατε και έχετε και πολύ σωστά επιχειρήματα. Η πεθερά μου λέει πως ο παιδίατρος θα μου πεί να κάνω κανονικά τα εμβόλια που υπάρχουν στο βιβλιάριο και ότι είναι υποχρεωτικό, δεν τους ενδιαφέρουν οι παρενέργειες αλλά επειδή τα εμβόλια κοστίζουν τους συμφέρει να τα κάνουν για τα χρήματα. Δεν ξέρω βρε κορίτσια πολύ μπερδεμένο μου φαίνεται το θέμα, θα το ψάξω βέβαια, έχω ακόμα καιρό μέχρι τότε. Απλά ήθελα και τις δικές σας γνώμες που ίσως ξέρετε κάτι παραπάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Η πεθερά σου συμφωνεί μαζί μου απόλυτα. Μετάνιωσα ΟΙΚΤΡΑ που έκανα μερικά εμβόλια στο παιδί μου και φυσικά του έκοψα μαχαίρι τα όσα είχε να κάνει από κει και πέρα. Η παιδίατρος μου δεν έκανε ΚΑΝΕΝΑ στα παιδιά της και είναι και αυτή και ο άντρας της γιατρός. Είναι πολύ ευαίσθητος ο οργανισμός ενός βρέφους για να τον βομβαρδίζουμε με χημικά και βαρέα μέταλλα. Φοβάμαι τις παρενέργειες πιο πολύ από τις ίδιες τις αρρώστιες. Σου στέλνω πμ με ένα link και τα συμπεράσματα δικά σου.

Σε ευχαριστώ πολύ papaki70. Η αλήθεια είναι ότι διχάζονται πολύ οι γνώμες ακόμα και των γιατρών άλλοι υποστηρίζουν τα εμβόλια και άλλοι όχι και έτσι πέφτει το μπαλάκι στους γονείς να αποφασίσουν τι θα κάνουν. Με έχει πολύ προβληματίσει. Εσύ απο την παιδιατρό σου άλλαξες γνώμη για τα εμβόλια ή το έψαξες αλλιώς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Η πεθερά σου συμφωνεί μαζί μου απόλυτα. Μετάνιωσα ΟΙΚΤΡΑ που έκανα μερικά εμβόλια στο παιδί μου και φυσικά του έκοψα μαχαίρι τα όσα είχε να κάνει από κει και πέρα. Η παιδίατρος μου δεν έκανε ΚΑΝΕΝΑ στα παιδιά της και είναι και αυτή και ο άντρας της γιατρός. Είναι πολύ ευαίσθητος ο οργανισμός ενός βρέφους για να τον βομβαρδίζουμε με χημικά και βαρέα μέταλλα. Φοβάμαι τις παρενέργειες πιο πολύ από τις ίδιες τις αρρώστιες. Σου στέλνω πμ με ένα link και τα συμπεράσματα δικά σου.

papaki70, στείλε και σε μένα το λινκ αν μπορείς!

Έχω προβληματιστεί πολύ με το θέμα και πλησιάζει ο καιρός για το δεύτερο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ψαξεις λιγο θα δεις οτι ειχαν γινει και αλλες συζητήσεις παλιοτερα . Η αληθεια ομως ειναι οτι δεν "προχωράνε" τετοιες συζητήσεις σε αυτο το φορουμ ...

Καλη ερευνα ! :)

(Δεν λες στην πεθερα σου να γινει μελος? Πολλη θα με ενδιεφερε η αποψη της !!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα της το πω αν και δεν νομίζω να το βρεί και πολύ ενδιαφέρον, μια χαρά είναι το sait απλά είναι λίγο μεγάλη για να σηζητάει τέτοια θέματα, δεν έχει μικρά παιδιά πια, είναι πάνω απο 60.

Εσύ πάντος πια γνώμη έχει για το θέμα? Είναι όντως ένα θέμα που διχάζει και που δεν βγάζεις άκρη. Σε ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...