Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ...


Recommended Posts

Μολις εφυγε ο παιδιατρος. Μας ειπε οτι το παιδι εχει βαλει μονο 100 γραμμαρια και μηπως δεν φτανει το γαλα μου... Γεννηθηκε 3450 και σημερα ειναι 7600. Βρεχει 8-9 πανες την ημερα και ειναι ευδιαθετος. Σημερα δεν εφαγε τιποτα γιατι ειμασταν εξω και ηπιε μονο μεμεδογαλατακι... Ο πατερας αγχωθηκε και αρχισε να με κοιταει με μισο ματι οτι υποσιτιζω το παιδι του! Τι στο καλο? Ειναι αδυνατος? Βοηθηστε με γιατι μας ειπε να του ξεκινησω ξενο γαλα που δεν προκειτε φυσικα αλλα θα δεχτω επιθεσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αγάπη μου να κάνεις αυτό που εσύ πιστευεις καλύτερο για το μωράκι σου,ότι κ αν είναι αυτό..Καλό θα είναι να συνεργαστείς με το γιατρό σου κ να βρείτε μια μέση λύση!

Πάντως νομιζω οτι τα κιλάκια είναι μια χαρά,κ η Ολίνα απο τον 6ο μεχρι τον 7ο είχε βάλει μόνο 200 γρμ,κ πίνει μόνο ξένο γάλα(δυστυχώς)..Δε σημαίνει κάτι!!

Για να σε βοηθήσω,να σου πω οτι η μικρή μου 7 μηνών ήταν 7800-είχε γεννηθεί 3 κιλά αλλα στον 8ο έφτασε τα 8400!Μην αγχώνεσαι,κ άστους όλους να τραγουδάνε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακι μου!!!!εμενα η βαφτιστηραμου γεννηθηκε 2100 κ τωρα ειναι 7,500 κιλα κ κοντα στον 8 μηνα!!!!εχει αρχισει να τρωωει κρεμουλες κ φαγοιτουλι;;;λογικα πρεπει ετσι;;;;αν ειναι τοτε δεν οφειλεταιο στο γαλα σου κ καλα θα κανεις να μην του αρχισεις ξενο απο την στιγμη που εχεις γαλα κ ειναι μια χαρα!!!!τι προγραμμα εχει καθε μερα;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μου ξερεις πολυ καλα οτι θηλασμος και υποσιτισμος

δεν ισχυει.Τα κιλα ειναι καλα πιστευω.

η παιδιατρος ειναι η ιδια που εκανε και το πουλακι του?

το λεω μηπως πρεπει να την αλλαξεις.

Ας σου απαντησει και η λαλα που ειναι πιο ειδικος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALLI5 έγραψε:

καλησπερα κοριτσακι μου!!!!εμενα η βαφτιστηραμου γεννηθηκε 2100 κ τωρα ειναι 7,500 κιλα κ κοντα στον 8 μηνα!!!!εχει αρχισει να τρωωει κρεμουλες κ φαγοιτουλι;;;λογικα πρεπει ετσι;;;;αν ειναι τοτε δεν οφειλεταιο στο γαλα σου κ καλα θα κανεις να μην του αρχισεις ξενο απο την στιγμη που εχεις γαλα κ ειναι μια χαρα!!!!τι προγραμμα εχει καθε μερα;;;;
τρωει φρουτακια και σουπιτσες αλλα δεν τον εχω πιεσει ποτε!! οσο θελει! Μα να ηταν κατω απο την καμπυλη να το καταλαβω. Να ειναι πανω απο το μεσω ορο και να μου την λενε... Τι να πω? Αρχιζω κι εγω κι εχω αμφιβολιες :(
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ponticaki έγραψε:

Αννα μου ξερεις πολυ καλα οτι θηλασμος και υποσιτισμος

δεν ισχυει.Τα κιλα ειναι καλα πιστευω.

η παιδιατρος ειναι η ιδια που εκανε και το πουλακι του?

το λεω μηπως πρεπει να την αλλαξεις.

Ας σου απαντησει και η λαλα που ειναι πιο ειδικος.

Το ξερω γι αυτο τσαντιζομαι... Ο ιδιος ειναι αλλα ρε γμτ ηταν αυτος που με επρηζε και με πορωσε με τον θηλασμο και τωρα μου λεει αλλα!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όντως, τι τρωεει κάθε μερα? το θέμα Τρισευτυχισμένη δεν ειναι αν ειναι τωρα αδύνατος, αλλά ότι πήρε μονο 100 γραμμάρια. τα 100 γραμμάρια ειναι μεσα σε ένα μήνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

τρωει φρουτακια και σουπιτσες αλλα δεν τον εχω πιεσει ποτε!! οσο θελει! Μα να ηταν κατω απο την καμπυλη να το καταλαβω. Να ειναι πανω απο το μεσω ορο και να μου την λενε... Τι να πω? Αρχιζω κι εγω κι εχω αμφιβολιες :(

Έλα μου ντε ! Να ειναι πανω απο το μεσο ορο και να σου την λενε ????

Για τι πραγμα εχεις αμφιβολιες ?

Τον παιδιατρο γιατι τον καλεσατε ? Εχει καποιο προβλημα ο μικρουλης ?

Εμενα η παιδιατρος την ειδε οταν ήταν 6 μηνων και την ξαναειδε (οπου καναμε και τις μετρήσεις) στο χρονο !!! Αυτες οι μηνιαιες μετρησεις ειναι για να γεμιζουν οι τσεπες των παιδιατρων .

Το βαρος του ειναι μια χαρά ! Θα μπορουσε και να μην βαλει καθολου βαρος και παλι θα ηταν ΜΙΑ ΧΑΡΑ !

Κοιτα και συ τον αντρα σου , παρε σοβαρο υφος και πες του " Τα φρουτα , το ρυζαλευρο και οι σουπες φταινε . Ειδες πριν που θηλαζα αποκλειστικά τι καλο βαρος επερνε ? ΤΑ ΚΟΒΩ " :P :laugh: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

του δινω πρωι φρουτα το μεσημερι σουπα και το απογευμα κανα φρουτακι. απλα δεν ειμαι πολυ τυπικη γιατι ενταξυ ηταν τσουποτουλη και αμελουσα. 1οο γραμμαρια σε εναν μηνα πηρε αλλα ειχε 2 μερες δοιαροια απο την πρωτη του βουτια σε πισινα! :dry: και σημερα δεν του εδωσαα τιποτα γιατι λειπαμε οοοολη μερα και σπιτι ηρθαμε πολυ λιγο.. Ο παιδιατρος ηρθε για εμβολιο οπως καθε μηνα... Μου ειπε επεισης να αρχισω τον κροκο του αυγου ποθ εμενα μου φαινετε νωρις.. Αχ τα νευρα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όχι θα διαφωνήσω Lala. επτα μηνων ειναι το μωρο και 100 γραμμάρια δεν ειναι αρκετα. δεν λέω να δωσεις ξένο γάλα, δεν ειναι αυτή η λύση, τι περισσότερο θα του προσφέρει έτσι και αλλιως αλλά δες λιγο την καθημερι΄νη του διατροφη. ποτε ξεκινησατε τις στερεες τροφες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα το θεμα ειναι οτι δεν μου ειπε να τον πιεσω λιγο με το μεσημεριανο του πχ! Μου ειπε μην τον πιεζεις με το μεσημεριανο του και δωσε φορμουλα! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλόοοοοοο! χαχα!

Τρις, μια χαρουλα ειναι το μωρακι.

οσο για το οτι ο παιδιατρος σου ηταν θετικος στο θηλασμο...οι πιο πολλοι ετσι ειναι μεχρι να περασει το 6 μηνο. Μετα ολα τους φταινε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Μα το θεμα ειναι οτι δεν μου ειπε να τον πιεσω λιγο με το μεσημεριανο του πχ! Μου ειπε μην τον πιεζεις με το μεσημεριανο του και δωσε φορμουλα! :blink:

τι?? αλλο πάλι και αυτο!! δηλαδή τωρα που εισαγουμε το φαγάκι να το εξάγουμε για να πιει φόρμουλα? :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Μα το θεμα ειναι οτι δεν μου ειπε να τον πιεσω λιγο με το μεσημεριανο του πχ! Μου ειπε μην τον πιεζεις με το μεσημεριανο του και δωσε φορμουλα! :blink:

Ναι καλαααα .... Μετα τον 6ο τα μωρα που πινουν ξενο ξεκιναν απογαλακτισμο και συ θα δινεις αντι μεσημεριανο φορμουλα . Πως τα λεει αυτα και καθεσαι και τον ακους ???

Επαναλαμβάνω !Θα μπορουσε να μην βαλει και ΚΑΘΟΛΟΥ ΒΑΡΟΣ καποιον μηνα!

Σε καμια περιπτωση μην πιεσεις το μωρο να φαει ΑΛΛΑ να εισαι περισσοτερο τυπική και συνεπης . Δεν χαθηκε ο κοσμος αν δεν φαει μια ωρα την συγκεκριμενη ωρα τα φρουτα του αλλα καθημερινα πρεπει να προσφερεις σωστες τροφες και ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ θα φαει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θηλασε το παιδι σου και ασε ολους τους αλλους να εχουν

αμφιβολιες.. :)

Τελειο ειναι το βαρος του μικρουλη.

Και το οτι πηρε μονο 100 γραμ. αυτον τον

μηνα, που ειναι το προβλημα?

Δεν καταλαβαινω. :S

Δηλαδη πρεπει να βαζουν 1 κιλο τον μηνα

για να ειναι καλα? :blink:

Αγαπη μου ξερεις τι ειναι σωστο για το παιδι σου.

Θηλασε το και μη ακους ΤΙΠΟΤΑ.

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aurore έγραψε:

Kαλόοοοοοο! χαχα!

Τρις, μια χαρουλα ειναι το μωρακι.

οσο για το οτι ο παιδιατρος σου ηταν θετικος στο θηλασμο...οι πιο πολλοι ετσι ειναι μεχρι να περασει το 6 μηνο. Μετα ολα τους φταινε

Α μπράβο το ξεχασα αυτο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου ειπε επισης οτι απο την λακουβιτσα στο κεφαλακι του δειχνει οτι ειναι χωρις υγρα. Οτι δηλαδη το παιδι διψαει... και σημερα εστειλα μηνυμα στην λαλα οτι δεν αντεχω να ειμαι συνεχεια με το μεμε εξω! :P Και πινει και νερακι που ξερω οτι αλλα παιδακια δεν το θελουν καθολου... Τοι εχετε ακουσει αυτο για την λακουβιτσα? Τι να κανω? Να του δινω κι αλλο νερακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια χαρα ειναι το βαρος του...δεν σημαινει οτι καθε μηνα πρεπει να βαζουν μισο κιλο...ελεος πια...γι αυτο ολα τα μωρακια και τα παιδακια ειναι βουβαλακια πια.... :angry:

μια χαρα ειναι το παιδακι σου...να ακους την καρδια σου και το ενστικτο σου αυτο μερικες φορες μας οδηγει καλυτερα ;)

α!!!!για μενα αυτο που επρεπε να σου πει ειναι να κανετε μια γενικη ουρων και καλλιεργια για τυχον ουρολοιμωξη...γιατι πολλες φορες δεν κανει πυρετο και φαινεται απο την μη προληψη βαρους...

ωχχχχχχχχχχχχ....να δω εγω τι εχω να ακουσω με το βαρος....λογω αλλεργιας...θα με πριξουν ολοι :(:angry:

φιλακια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια εμεις σημερα πηγαμε για εμβολιο!τον ζυγισε ο γιατρος κ ειναι 9.800 κ σε μια βδομαδα γινεται 8 μηνων!!! :woohoo:

μολις το ειδε μου λεει:<<μα γιατι μου το παχαινεται το παιδιμου λετε??>> :blink::blink:

ε κ τι νηστικο θα το αφησουμε του λεω?!!! :huh: οσο θελει θα τρωει,δεν θα του κανω διαιτα!

τρισευτυχισμενη δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τον μικρουλη σου!!κ το μαμαδογαλατακι τον χορταινει,κ οι σουπιτσες,κ τα φρουτακια!!!

οσο θελει τρωει!!!ισως ο γιατρος σου να πιστευει οτι μετα τον εκτο ειναι καιρος για φορμουλα :blink:

οπως λεει κ σε μενα δηλαδη,οτι μεχρι τον εκτο ειναι καλα,δεν χρειαζεται παραπανω,αλλα αν θελεις μου λεει δεν υπαρχει προβλημα!

σιγα μην τον ακουσα!!! :lol: ακομα του δινω το γαλατακι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοίτα τι με έκανες τώρα που το έκλεινα να ψάχνω να βρω το βιβλιάριο να σου πω .

όταν εισάγαμε και εμείς κρέμα εκείνον τον μήνα δεν πήρε βάρος μόνο 200γραμμαρια .

ειναι απόλυτα φυσιολογικό τον μήνα που εισάγεις κρεμά η τον επόμενο μήνα να εχει μια πτώση στο βάρος που θα πάρει .αν ανατρέξεις σε παλιά ποστ εδώ θα δεις ότι όλων μας τα μωρά κοντά στον 5-6 μήνα είχανε πάρει 100-200 γραμμάρια .

δεν μπορει κάθε μήνα να παίρνει το ίδιο βάρος ...θα μιλούσαμε και γιγαντισμό !!!

από την εισαγωγή στέρεας τροφής και μετά δεν παίρνουν 1 με 1,5 κιλό όπως έπαιρναν μέχρι τότε .

το βάρος μέχρι τον έκτο μήνα πρέπει αν εχει διπλασιαστεί από το βάρος της γέννησης .είσαι πολύ καλα σε αυτό .

δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι .

ο γιατρός σου (συγγνώμη κιόλας) δεν πάει καθόλου καλα και θα σου πρότεινα να επισκεφτείς κάποιον άλλων .από εκείνο που κατέβασε το πουλάκι του σε τόσο μικρό μωρό εδώ μου κάθετε .το είπα στην παιδίατρο μου και έφριξε η γυναίκα .

δεν ειναι δυνατόν όλοι οι παιδίατροι να κατεβάζουν έπειτα από αγωγή με αλοιφή το πουλάκι και μετά τον πρώτο χρόνο και αυτός ούτε με αγωγή αλλά και σε σχεδόν νεογέννητο!!!

επισκεφτείτε κάποιον άλλων ...άντε και πολύ αργήσατε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα δικα μου παιδια παντως ηπιαν νερο κανονικα μετα τον 7ο μηνα γιατι δεν ηθελαν !!! και επερνα αυτο που χρειαζονταν απο το γαλα μου!! μην ακους κανεναν κανε αυτο που σου λεει το σωμα σου και η καρδια σου !!!!! ολες οι κακες σκεψεις περνανε πρωτα απο το γαλα !! ξερει με ρωτανε πολλες κοπελες πως μετα απο τοσα χρονι εχω ακομα γαλα !! ξερεις τι ααντω ;; οτι ποτε δεν σκεφτηκα οτι δεν εχω γαλα η οτι δεν αρκει για τα παιδια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για τον κροκο του αυγου ειναι σωστο? Να του δωσω? Αφροδιτακι συγνωμη για την ταλαιπωρια. Σ ευχαριστω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...