Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ!!!!!


Recommended Posts

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΙΧΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΑΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ

ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΑΣ... ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ

ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gia na βοηθησεισ τισ υποψηφιες, καλο ειναι να κανεισ κατι του στυλ ερωτηματολογιο γιατι ετσι αοριστα αλλαγες στην εγκυμοσυνη..δε στεκει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

a εγω 8α πω !

1. ΕΓΙΝΑ ΥΠΕΡΕΥΑΙΣ8ΗΤΗ (ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΑΠΟΤΟΜΑ ΣΕ 1 ΤΡΑΠΕΖΑ Κ ΕΚΛΑΙΓΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

2. ΣΥΝΑΙΣ8ΗΜΑΤΙΚΗ (ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΛΟΧΟΥ , ΜΕΧΡΙ Κ ΣΤΙΣ ΚΟΛΛΗΤΕΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΜΑΜΑ)

3. ΦΟΒΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ 8Α ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ... ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ !!!

ΦΟΒΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ 8Α ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ

4. ΝΕΥΡΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ 2 1/2 ΜΗΝΕΣ ΣΕ 1 ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΚΑ8ΗΛΩΜΕΝΗ

5. ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΑ 20 ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΚΑ8ΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 ΕΤΩΝ( ΕΧΑΣΑ 15 ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ , ΑΛΛΑ 3 ΣΤΑΔΙΑΚΑ Κ ΜΕΙΝΑΝΕ 2 ΜΟΝΟ) - ΑΝΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ 8Α ΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΡΟΛΟ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ (ΤΙ ΧΑΖΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ...)

6. ΝΕΥΡΑ ΚΑ8ΩΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΤΟ ΠΟΔΟΜΟΥ 2 ΝΟΥΜΕΡΑ ( 1 ΤΩΡΑ) ΚΑΙ ΜΟΥΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ 2 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΠΟ ΤΑ 25 ΠΟΥ ΕΧΩ !!!

Ε ΤΩΡΑ ΚΑΛΑ ΛΕΕΙ Η ΣΩΣΩ ΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραιαααααα κ ειχα ορεξη να γραψωωωωωωω.....

Λοιπον,εγω εμεινα εγγυος στα 28 μου υστερα απο μια σχεση 3 μηνων,η οποια βεβαια δεν ηταν(απο δικη μου μερια τουλαχιστον),σχεση η οποια θα ηθελα να καταληξει σε γαμο..ποσο μαλλον στην αποκτηση ενος παιδιου.Τελος παντων υστερα απο ενα "ατυχημα" που συνεβη,εσπασε το προφυλακτικο...και...μια φορα γταν αρκετη για να συλλαβω.

Αυτα στα γραφω για να καταλαβεις πως η εγκυμοσυνη μου ηρθε απο το πουθενα,εκεινη την εποχη ειχα εντελως αλλα σχεδια για τη ζωη κ το μελλον μου.

Τελικα πηρα επανω μου ολη την ευθηνη κ κρατησα το παιδι,οχι πως ο πατερας δεν το ηθελε,ανελαβε τις ευθηνες του,αλλα δυστηχως..δεν μπορουσε να ανταπεξελθει οπως φανηκε στην πορεια.

Η εγκυμοσυνη μου λοιπον,δεν ηταν κ η ευτηχεστερη εποχη για μενα.Επαθα μελαγχολια,σχεδον καταθλιψη με αποτελεσμα να το ριξω στο φαι κ να παρω 40 κιλα!Ειμουν 73 κ οταν γεννησα 113!!

Οι αλλαγες στο σωμα μου...τεραστιες.Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ενοιωθα σαν βουνο,καποια στιγμη επαθα ενα ψιλοσοκ οταν καταλαβα οτι πια δεν με χωραει η μπερζερα που ειχα στο σαλονι.Αλλα ημουν τοσο βυθισμενη στον κοσμο μου που η αληθεια ειναι πως δεν εβλεπα το κακο που προκαλω στο σωμα μου.

Οταν γεννησα τιποτα δεν θυμιζε αυτο που ηξερα...ειμουν το ιδιο ατομο σε αλλο σωμα..εκει "εφαγα τη φρικη μου",που λενε.

Η ψυχολογια μου δεν ειχε ιδιαιτερες διακυμανσεις...κλαμα,κλαμα,κλαμα κ ξανα κλαμα....ενοιωθα εγκλωβισμενη,φυλακισμενη κ στη διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα κ της λοχειας.Συνηλθα αρκετα χρονια αργοτερα.

Το να κρατησω το παιδι ηταν δικη μου επιλογη,κανεις δεν με πιεσε.Το ηθελα...απλα δυστηχως δεν ειχα τον καταλληλο ανθρωπο να με στηριξει σε ολο αυτο κ γενικα δεν ειχα απο κανεναν τη στηριξη που θα επρεπε εκεινο το διαστημα.

Δεν χαιδεψα ποτε την κοιλια μου,δεν μιλησα ποτε γλυκα στο μωρο μου,ακομα κ τη στιγμη που τη γεννησα,δεν ετρεξε ουτε ενα δακρυ...

Δεν ειμαι το αντιπρωσοπευτικοτερο δειγμα...σιγουρα,αλλα μιας κ ζητησες εμπειριες ειπα να σου γραψω τη δικη μου.

Το παιδι μου το λατρεψα στην πορεια,δεν ντρεπομαι να το πω,ισως να ακουγομαι σκληρη αλλα αυτη ειναι η αληθεια μου.

Τωρα πια δεν την αλλαζω με τιποτα κ αν ξαναζουσα παλι την ιδια επιλογη θα εκανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα δεν το κανω για να βοηθησω τις υποψηφιες, εργασια εχω να κανω και θελω τις εμπειριες αυτων που ειναι ηδη μαμαδες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax έγραψε:

ΑΧ ΚΑΛΕ ΣΩΣΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ , ΕΝΝΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ 8Α ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ 8ΕΛΕΙΣ !

....δαγκωτο juliax!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax έγραψε:

ΠΩ ΠΩ ΒΡΕ ΖΟΥΜΠΙ ΜΟΥ ...

ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕΣ...!!!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ...

Την εχω πει πολλες φορες την ιστορια μου,οι παλιες θυμουνται...δεν τα γραφω για να αποδειξω κατι,τι να αποδειξω με ολα αυτα;απλα...ισως καποια κοπελα βρεθει στη θεση μου καποια φορα,τα διαβασει κ την βοηθησουν...ειναι μια αλλη, διαφορετικη προσεγγιση της "μητροτητας",που την βιωσα.Εμαθα,επαθα,ωριμασα...εζησα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΩΣΩ έγραψε:

ζουμπι το θετικο ειναι οτι δε μετανιωσες για τιποτα..και ειναι πολυ σημντικο..

Τι να πεις...;;;η ζωη πολλες φορες μοιαζει να παιζει μαζι μας.Το λεω αυτο γιατι υστερα απο ολα αυτα,τωρα που ειμαι ετοιμη,κυριως ψυχολογικα,να κανω αλλο ενα παιδι,δεν ερχετε....

Καμια φορα,οταν σκεφτομαι ολα τα παραπανω που σας εγραψα λεω....μηπως ο Θεος με τιμωρει;μηπως θελει κατι να μου πει κ με παιδευει τοσο τωρα...;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή επιτυχία στην έρευνά σου, σου γράφω τα μέχρι τώρα δικά μου συμπτώματα:

Σωματικές Αλλαγές:

-Έγινα Pamela Anderson (ως προς το στήθος)

-Πάχυνα και άνοιξε λίγο η λεκάνη μου

-Κουράζομαι ευκολότερα

-Πονάνε τα κόκκαλα που είναι μέσα στους προσαγωγούς

-Όταν μύριζα το άρωμα του άντρα μου έκανα απευθείας εμετό.

-Υπνηλία (τους 2 πρώτους μήνες)

-Αλλαγές στις ώρες και την ποιότητα του ύπνου

-Τρομερά ζωντανά όνειρα

Ψυχολογικές Αλλαγές:

-Στο πρώτο τρίμηνο ένοιωθα κυκλωθυμία, αντικοινωνικότητα (είχα κλειστό το κινητό γιατί δεν ήθελα να μιλήσω ούτε με τις κολλητές μου), νεύρα και ενδοιασμούς (άραγε, θα τα καταφέρω???)

-Από τότε που μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο αγαπάω όλο τον κόσμο, όλο χαμογελάω, απέκτησα γαϊδουρινή υπομονή, δεν τσαντίζομαι με τίποτα και νοιώθω τρισευτυχισμένη.

Αυτά θυμάμαι! Αν μου έρθουν και άλλα θα τα συμπληρώσω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής:

ΣΤΟ ΣΩΜΑ:

-πρήξιμο στο στήθος

-ζαλάδες

-τρομερή ξινίλα και καούρα

-τον τελευταίο μήνα πρήξιμο των ποδιών

- απ' τον 6ο μήνα και μετά όταν έτρωγα κάπως παραπάνω με πονούσε υπερβολικά στο στομάχι μου

ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ

-έγινα εσωστρεφής

- μελαγχολική

-ευσυγκίνητη

-πολλά νεύρα

-άλλοτε προβληματιζόμουν πολύ για τα πάντα και άλλοτε ήμουν σε νιρβάνα κατάσταση

-είχα μια τρομερή ευστροφία σε πρακτικά θέματα

-αισθανόμουν πολύ δυνατή για όλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην πρωτη εγκυμοσύνη... μονο συναισθηματικη ευαισθησια (απ οτι θυμαμαι)κατα τα αλλα μες την τρελη χαρα

στη δευτερη εγκυμοσυνη... κυκλοθυμια, ελλειψη υπομονης, τρελο πρηξιμο, καουρες, διαταραχες υπνου .... ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα ηθελα να ζητησω απο οσες μου εγραψαν τις εμπειριες τους αν γινεται να μου στειλετε pm με το ονομα σας, επιθετο και την ηλικια σας για να μπορεσω να τα βαλω στην εργασια...

ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

beboula1 έγραψε:

θα ηθελα να ζητησω απο οσες μου εγραψαν τις εμπειριες τους αν γινεται να μου στειλετε pm με το ονομα σας, επιθετο και την ηλικια σας για να μπορεσω να τα βαλω στην εργασια...

ευχαριστω!

μαζι με το ψευδονυμο σας για να ξερω ποια ειναι ποια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι βρε... θα εχει ενα κομματι που θα γραφει εμπειριες γυναικων και θα γραφει σε εισαγωγικα αυτα που ειπατε και στο τελος το ονομα το επιθετο και την ηλικια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax έγραψε:

TZOYLIA , 33 , KALA 8ES K EPI8ETO ?

ΕΧΕΙ ΥΨΙΣΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ???

Επειδη η εργασια θα ειναι επισημη... Αν ηταν ετσι θα εβαζα τα ψευδωνυμα σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eboula1 το δικό σου ονοματεπώνυμο ποιό είναι; Έτσι για να ξέρουν

οι κοπέλες από ποίον θα χρησιμοποιηθεί το δικό τους όνομα και επίθετο.;)

Και τι ακριβώς σπουδάζεις; :huh:

διορθώνω: σε ποιά σχολή σπουδάζεις σε ποιό έτος είσαι

ποιό το θέμα της εργασίας σου και ποιός ο καθηγητης που σου έβαλε

την εργασία αυτή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

eboula1 το δικό σου ονοματεπώνυμο ποιό είναι; Έτσι για να ξέρουν

οι κοπέλες από ποίον θα χρησιμοποιηθεί το δικό τους όνομα και επίθετο.;)

Και τι ακριβώς σπουδάζεις; :huh:

διορθώνω:

-ποιό το δικό σου ονοματεπώνυμο

-σε ποιά σχολή σπουδάζεις

-σε ποιό έτος είσαι

-ποιό το θέμα της εργασίας σου και

- ποιός ο καθηγητης που σου έβαλε

την εργασία αυτή;

αφού η εργασία θα είναι επίσημη όπως λες , περιμένω την απάντησή σου.

Λογικά θα αναγράφονται και τα δικά σου στοιχεία. Έτσι γίνεται στα επίσημα έγγραφα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Α ωραια Ευχαριστω κορίτσι μου! Θα δω κ εγω τι θα μου πει η γυναικολόγος μ την Δευτέρα! 
    • Κορίτσια μου μόλις βγήκα απ' το ραντεβού της αυχενικής!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ❤️ Το μωράκι βέβαια αυτή τη φορά κοιμόταν του καλού καιρού που λέμε 😂 😂 😂 😂 εννοειται @Kiddo εκεί εσένα σκέφτηκα, μου φύγε ο γελωτας, και λέω Παναγιά μου πες ότι απλά κοιμάται το μωρουλι μου 🙏🙏🙏 μου λέει ο εμβρυολογος γιατί δεν έφαγες κάνα γλυκό 30' πριν; Του λέω δε μου το ανεφερε κανείς όταν ρώτησα για προετοιμασία 🙄  Ε τελικά μου κουνούσε την κοιλιά με τον υπέρηχο, Μ έβαλε να κουνηθώ πάνω κάτω μπας και ξυπνήσει 😂😂 τελικά μας έκανε τη χάρη αλλά είχε σίγουρα τα νεύρα του και δεν γυρνούσε να δούνε όλες τις πλευρές. Ε κουτσά στραβά όμως ο γιατρός τα κατάφερε να δει αυτά που ήθελε, όλα μας είπε είναι φυσιολογικά, ακόμα και για τρισωμιες βγήκαν η 13 και 18, πιθανοτητες 1 στις 20000 και για σύνδρομο ντάουν 1 στις 10000.  Φύλο ούτε καν, το μωρό σου λεει εμ ξυπνήσατε εμ θέλετε και να σας κάνω νάζια;;; 🤣🤣🤣🤣 Δε μπορώ να πω, ο γιατρό προσπάθησε να το κάνει κουνηθεί μπας και έχουμε εικόνα ανάμεσα στα πόδια αλλά δεν ψήθηκε 😅 Τέλος πάντων, τα βρήκε όλα φυσιολογικά αυτό έχει σημασία εννοείται ❤️ μετά μας εξήγησε τις επιλογές μας για ΝΙΠΤ και αμνιοπαρακέντηση αν θέλουμε, αλλά ο ίδιος δε το κρίνει απαραίτητο. Αν το αποφασίσουμε πρότεινε το πιο βασικό πακέτο ΝΙΠΤ αλλά κορίτσια νομίζω είναι ανώφελο με τέτοια ποσοστά κι επιπλέον η ασφάλεια δε το καλύπτει εδώ. Είναι στα 370€ για τρισωμιες 13,18,21 + 30€ για φύλο προαιρετικά. Τώρα ρωτάω τις φίλες μου και τις κουνιάδες μου τι πιστεύουν κι αυτές και μέχρι στιγμής μου λένε ότι οι τιμές μας είναι σούπερ και δε θα έκαναν.  Αυτά από εμάς 😍  Αααα καλέ και ΠΗΤ έχω μαζί με @Kate1992 8/01/2025!!! Ε χέρι - χέρι απ' την αρχή πάμε βρε κορίτσι ❤️❤️❤️
    • Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας θα δω τι θα κάνω ίσως την παρω τηλ την Τετάρτη να τα στείλω να δει 
    • 2 φιλες μου π είχανε πάρει τις βόλεψε πολύ η φωλιά, εγώ τότε είχα πολλά έξοδα κ ζούσαμε σε ένα μικρό διαμέρισμα κ δεν είχαμε πολύ χώρο όποτε βολεύτηκα με το πορτ μπεμπέ κοιμόταν εκεί  για αυτό τώρα σκέφτομαι για την φωλιά αν κ μου είπανε να πάρω κάποια τύπου 40-50 ευρώ δε χρειάζεται κάτι ακριβό… καροτσι εννοώ κανονικό με 4 τροχούς γιατί ο δικός μου κοιμάται κιολας στο καρότσι αν πάμε κάπου όποτε ψάχνω κάποιο καλό… γιατί τώρα το άλλο μας καρότσι θα πάει στην μικρή… αυτό π λες έχουμε μας πήρανε δώρο οι νονοί του τον πάμε βόλτα κ σου αρέσει π είναι σαν ποδήλατο λες;    κρεβάτι θα του πάρω χαμηλό ναι από ικεα δε δινω πολλά λεφτά γιατί μετά από λίγα χρόνια θα ξανά αλλάξουμε κ τότε ναι να πάρω κάτι πιο ακριβό 
    • αχ κορίτσι μου, διαβάζω το μήνυμά σου και η καρδιά μου πονάει. Πρόσφατα βίωσα αποβολή στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς είναι να χάνεις το μωρό σου στις 35 εβδομάδες.  Είναι τόσο λογικό όλο αυτό που νιώθεις.. πάρε το χρόνο σου κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς για την ψυχική σου ηρεμία και φυσικά είναι παρήγορο το ότι έχεις ήδη ένα κοριτσάκι αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το μωρό που έφυγε, το καταλαβαίνω. Ο πόνος θα μαλακώσει κάποια στιγμή, θέλει χρόνο, και είναι εντάξει να σου δώσεις αυτό τον χρόνο ενώ ταυτόχρονα φροντίζεις το παιδί σου. Τι σου είπαν οι γιατροί, γιατί μπορεί να έγινε αυτό; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...