Μετάβαση σε περιεχόμενο

παχυσαρκία, ορμονικό, θυρεοειδής...κ υπογονιμότητα


Recommended Posts

Κορίτσια μου αγαπημένα..

Είμαι η Ευγενία και είμαι 30 χρονών και προσπαθούμε με τον αντρούλη μου για παιδάκι εδώ και 2 χρόνια.

Εχω πολλά προβλήματα υγείας που εμποδίζουν το όνειρό μου να γίνει πραγματικότητα. Συνοπτικά να σας

αναφέρω ότι πάσχω από το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, από υποθυρεοειδισμό, από υπερινσουλιναιμία

και από διάφορες ορμονικές διαταραχές..Και όλα αυτά σε συνδυασμό με τό βάρος μου των 110 κιλών... πράγμα

που επηρεαζει όλα αυτά και αντίστροφα...

Ξεκινάω θεραπεία .. την παρατάω ... Ξεκινάω δίαιτα... την παρατάω... και γενικώς είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση..

έχω αγχωθεί πάρα πολύ και επιπρόσθετα έχω και μία δουλεια που τραβάει όλον τον προσωπικό μου χρόνο και δεν μου αφήνει

περιθώρια ούτε καν να σκεφτώ τα ίδια μου τα προβλήματα. Απο την άλλη τα οικονομικά δεν είναι τόσο άνετα ωστε να μπορέσω να σταματήσω..

τι να κάνω βρε κορίτσια???? πού να βρώ δύναμη να τα αντιμετωπίσω όλα αυτα?? Πώς να ηρεμήσω και να στρωθώ στην σωστή προσπάθεια

πραγματοποίησης της ευχής μου..???

Κάποια που να είχε ανάλογη εμπειρια υπάρχει?? Κάποια με παρόμοιο ιατρικό πρόβλημα???

Σας ευχαριστώ πολύ όλες και εύχομαι μεσα από την καρδιά μου να πραγματοποιήσετε το ένα και ουσιαστικότερο όνειρό σας!!

Μακάρι όλες να γίνουμε μανούλες!!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gia sou eugenia!!! λοιπον κ εγω εχω λιγο απο ολα αυτα.. θυροειδη.. πολυκιστικεσ και υπερσουλιναιμια.. κ λιγα παραπανησια κιλακια!!!

ο γιατροσ μου ειπε οτι απλα χρειζεται παραπανω προσπαθεια να βρουμε τισ γονιμες μερεσ! εγω περιοδο χωρισ χαπια βλεπω καθε μηνα!! δν εχω προβλημα σε αυτο οπωσ μου βλεπει ο γιατροσ κ αυγουλακια..

ακου λοιπον.. ειχα μια φιλη που περιοδο εβλεπε καθε 2 μηνεσ σαραντα μερεσ κ βαλε...

ειπε λοιπον να κανει μια διαιτα σε συνδιασμο με το glucophage που το πινω κ εγω... μετα απο κανα 2 μηνο (χωρις να προσπαθει για παιδακι εκανε ομως ελευθερα ερωτα) δν τις ειχε ερθει η περιοδοσ κ ειχε σπιτι ενα ξεχασμενο τεστ λεει δν το κανω???

και τι βλεπει ενα ++++++ ! τωρα εχει ενα μπεμπαρο!! κ ειναι και φανερα αδυνατισμενη.. γιατι ξερεισ τι λενε εε? οτι εμεις με ολα αυτα τα ορμονικα μολισ κανουμε παιδακι ερχομαστε στα ισα μασ!!!

και λεω μηπως πρεπει να χαλαρωσουμε λιγο??? οπως κ αυτη??

αυτααα!!! καλη μασ επιτυχια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαιρεται και απο μενα..εγω λεω κοριτσια αφου ξερετε την αιτια για ολα αυτα,να την καταπολεμησετε..θα μου πειτε 1 κουβεντα ειναι..αλλα με πολυ υπομονη και θεληση και ισως καποια υποστηριξη ψυχολογικη ολα να γινουν..

καλη επιτυχια σε ολα..και η ψυχικη υγεια ειναι περσοοτερο σημαντικη απο ολα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωσωκα μου γεια σου!!! οτι μας λεει ο γιατροσ το κανουμε.. κ τα χαπια μασ τα παιρνουμε κ οτι χρειαζεται!! τωρα για τα κιλα προσπαθω αλλα κολαει στα 5 η ζυγαρια!!! μετα τπτ!! οσο μπορω βοηθω τν ευατο μ με περπατημα με κολυμπι με οτι μπορω!!

εγω πιστευω οτι ειναι κ λιγο στο μυαλο μας ολα!! τι να πω?? παντως εμενα με εχει παρει η κατω βολτα~!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμα σε παρει καλο μου η κατω βολτα..το εχασες το παιχνιδι..πιες motion και σκεψου θετικα..αλλα καλυτερα αποφυγε την γιατι εχει ζαχαρη..δε σου μιλαω εκ του ασφαλους..μη νομιζεισ..

εχω χασει 2 φορες απο 25 κιλα και τα εχω παρει στην εγκυμοσυνη και πρεπει να χασω 15..οποτε συμπασχω και δινω κουραγιο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Τετουλίνα , γειά σου σωσώκα !!

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. εμένα Τετουλίνα περίοδος μου έρχεται 2 φορές... το χρόνο και όχι από μόνα τους αλλά με βοήθεια χαπιών..

Σαφώς έχετε δίκιο με την αποβολή του άγχους και την δύναμη της θετικής σκέψης. Αλλά πως βρε σωσώκα όταν μαζεύονται όλα μαζί??

Συγνώμη αν σας ρίχνω ψυχολογικά.. αλλά δεν νοιωθω πολύ καλά με όλα αυτά. Να χαίρεσαι το μικρό σου σωσώκα μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai sy na gineis << καλα..>> να χαρεισ και εσυ το δικο σου..ευχαριστω για τις ευχες..οταν μαζυονται ολα μαζι,τα ξεδιπλωνεις και τα αντμετωπιζεις 1-1 ..με το καλυτερο δυνατο τροπο...φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με εχει παρει η κατω βολτα σε σχεση με το παιδακι λεω εγω γιατι οχι??

εμενα ευγενια μου ερχεται η περιοδοσ αυτο ειναι το μονο θετικο!!! μακαρι ομως να μην μου ξαναερθει για 9 μηνες αχ ποσο το θελω!!!

σκεφτειτε θετικα!! το μονο που εχουμε να κανουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια...

Ωωωχχχ σαν να διαβάζω για μένα....Πάρα πολλά κιλά, υποθυρεοειδισμός, περίοδος 1 φορά το δίμηνο...

Ανακάλυψα οτι έχω υποθυρεοειδισμό πριν 1,5 χρόνο όταν κάναμε τις ετοιμασίες του γάμου μου...Δεν μου είχε έρθει περίοδος για 60 μέρες και είπα οτι φταίει το άγχος της προετοιμασίας...Μετά τον γάμο και βλέποντας οτι περίοδος πουθενά πήγα στον γυναικολόγο ο οποίος με παρέπεμψε να κάνω ορμονικές εξετάσεις...Εκεί βρήκαμε το πρόβλημα!

Πήρα χάπια να μου έρθει περίοδος και επειδή ηθελα πολύ να κάνω παιδάκι έκανα μια θεραπεία πρόκλησης ωορρυξίας με ένεση Pregnyl και έμεινα έγκυος...Απο την θεραπεία αυτή δυστυχώς πήρα 6 κιλά ενώ είχα ήδη πάρα πολλά κιλά...

Εμείνα αμέσως έγκυος αλλά δυστυχώς η εγκυμοσύνη δεν προχώρησε...Επρεπε για 8 μήνες να μην μείνω έγκυος λόγω ενός πολύ σπάνιου φαινομένου που προέκυψε απο την εγκυμοσύνη...Εκανα πάλι θεραπειά με αντιβιώσεις και διάφορα κορτιζονούχα φάρμακα γιατί το πρόβλημα αυτό είχε κάνει μετάσταση στα πνευμόνια και προκάλεσε πνευμονία...Αλλά τόσα κιλά απο εκεί...Περισσότερο πρήξιμο ήταν...

Προσπαθούσα πάρα πολύ με δίαιτες, άλλαξα πολλούς διαιτολόγους αλλά τα κιλά εκεί...Εχανα γύρω στα 4-5 κιλά και μετά στοπ...

Ωσπου ανακάλυψα μια ιριδολόγο...Μια ξαδέρφη του αντρούλη μου είχε πολλά κιλά που δεν μπορούσε να χάσει και τελικά μέσω της ιριδολόγου έχασε πάρα πολλά κιλά...

Δοκίμασα κι εγώ...Μιλήσαμε στο skype γιατί η κοπέλα βρίσκεται στην Αυστραλία. Της έστειλα μια φωτό απο την ίριδα του ματιού μου και αφού βρήκε όλα τα προβλήματα υγείας που έχω μέσω της ίριδας (χωρίς να της πω το παραμικρό) μου έδωσε διατροφή που να ταιριάζει στον οργανισμό μου!Εχασα γύρω στα 10 κιλά μεσα σε 2 μήνες και έμεινα αμέσως έγκυος με την πρώτη προσπάθεια αφού είχε ήδη περάσει το απαγορευμένο 8μηνο!!!

Εχω βέβαια πάρα πολλά κιλά ακόμα, αλλά προσπαθώ στην εγκυμοσύνη να μην πάρω πολλά κιλά κάνοντας διατροφή (την είχα εγκαταλείψει για αρκετό καιρό λόγω εμετών και παραξενιών στην εγκυμοσύνη αλλά την ξεκίνησα πάλι γιατί αρχισα να πρηζομαι πάλι και φοβήθηκα μην ξεφύγω)

Οσο για τον θυρεοειδή μου τον έχουμε ρυθμίσει με τον ενδοκρινολόγο μου παίρνοντας ένα χαπάκι κάθε μέρα!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες!

Ρωτήστε με ότι θέλετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσακια μου!διαβαζοντας αυτον τον τιτλο λεω να μαστε 3εδω ειμαστε!εχω υποθυροειδισμο και 25 παραπανω κιλα που δεν λεω να χασω με τιποτα τα οποια σαφως δυσκολκευουν την κατασταση.τουλαχιστον δεν εχω κυστες και ο γιατρος τα βρηκε ολα φυσιολογικα αλλα φωναζει για τα κιλα και λεει πως μπορει να φταινε και για τον αστατο κυκλο μου.βλεπω μεν καθε μηνα περιοδο αλλα δεν ειναι σταθερη πχ καθε 30 μερες.οποτε της ερθει.προσπαθουμε ενα χρονο και τιποτα ακομη :( το θελω παρα παρα παρα πολυ και ευχομαι να ερθει πολυ συντομα και σε μενα και σε ολες μας!!!ευγενια μου αν θες στειλε και pm.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κέλυ μου πρόκειτα για εναλλακτική ιατρική...

Η ίριδα του ματιού αποτυπώνει μέσω σχημάτων, γραμμών, χρωμάτων πολλά απο τα προβληματα που έχουμε στον οργανισμο μας...

Μου έβγαλε ο αντρούλης μου φωτό μόνο τις ίριδες απο κάθε μάτι και τις έστειλα με μαιλ στην κοπέλα...

Η κοπέλα αφού έκανε την ανάλυση της ίριδας μου είπε οτι έχει πρόβλημα ο θυρεοειδής μου, είμαι πολύ αγχώδης τύπος, ότι έχω πρόβλημα με τον ύπνο (που είχα εκείνο το διάστημα), οτι έχω μαύρους κύκλους κάτω απο τα μάτια, οτι έχω υπόταση, ζαλίζομαι συνεχώς, ότι έχω πρόβλημα με το συκώτι μου (κάτι το οποίο δεν το γνώριζα) και πολλά άλλα...

Εμεινα... :blink:

Μετά απο την ανάλυση μου έδωσε ειδική διατροφή και έχασα αρκετά κιλάκια και το βασικό είναι οτι είχε αρχίσει να μου φεύγει το πρήξιμο...

Την διατροφή την ανανεώναμε κάθε μήνα!

Μέσα σε 2 μήνες έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια αλλά την σκότωσα την διατροφή μου...Τώρα προσπαθώ να επανορθώσω!

Κι εγώ όταν πρωτοάκουσα για την ιριδολογία το κορόιδεψα...αλλά είδα την ξαδέρφη του άντρα μου και τρελλάθηκα.Είχε γίνει άλλος άνθρωπος...

Αν και δεν ακολούθησα το πρόγραμμα για πολύ διάστημα με βοήθησε πάρα πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασουλα μπλορεις να μου δωσεις κ μενα καποια στοιχεια;;;να σε ρωτησω κατι κ αν θες απαντασ;;;ποσα κιλα εισαι τωρα στην εγκυμοσυνη ;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VASOMITS έγραψε:

κέλυ μου πρόκειτα για εναλλακτική ιατρική...

Η ίριδα του ματιού αποτυπώνει μέσω σχημάτων, γραμμών, χρωμάτων πολλά απο τα προβληματα που έχουμε στον οργανισμο μας...

Μου έβγαλε ο αντρούλης μου φωτό μόνο τις ίριδες απο κάθε μάτι και τις έστειλα με μαιλ στην κοπέλα...

Η κοπέλα αφού έκανε την ανάλυση της ίριδας μου είπε οτι έχει πρόβλημα ο θυρεοειδής μου, είμαι πολύ αγχώδης τύπος, ότι έχω πρόβλημα με τον ύπνο (που είχα εκείνο το διάστημα), οτι έχω μαύρους κύκλους κάτω απο τα μάτια, οτι έχω υπόταση, ζαλίζομαι συνεχώς, ότι έχω πρόβλημα με το συκώτι μου (κάτι το οποίο δεν το γνώριζα) και πολλά άλλα...

Εμεινα... :blink:

Μετά απο την ανάλυση μου έδωσε ειδική διατροφή και έχασα αρκετά κιλάκια και το βασικό είναι οτι είχε αρχίσει να μου φεύγει το πρήξιμο...

Την διατροφή την ανανεώναμε κάθε μήνα!

Μέσα σε 2 μήνες έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια αλλά την σκότωσα την διατροφή μου...Τώρα προσπαθώ να επανορθώσω!

Κι εγώ όταν πρωτοάκουσα για την ιριδολογία το κορόιδεψα...αλλά είδα την ξαδέρφη του άντρα μου και τρελλάθηκα.Είχε γίνει άλλος άνθρωπος...

Αν και δεν ακολούθησα το πρόγραμμα για πολύ διάστημα με βοήθησε πάρα πολύ!

γεια σου κοπελα μου.μπορεις να μου πεις και μενα καποιες περισσοτερες πληροφοριες για αυτη την ειδικοτητα και πως ακριβως επικοινωνησες μαζι της?

ακουγεται πολυ ενδιαφερον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα αν και γραμμενη καιρο στο φορουμ σημερα γραφω πρωτη φορα και αυτο γιατι μου κεντρισε το ενδιαφερον η συζητηση σας αυτο για την ιριδα του ματιου μου το ειχε πει και εμενα οφθαλμιατρος και αυτο γιατι ακριβως απο πισω ειναι ο εγγεφαλος μας και απο εκει μπορουν να δουν την κατασταση της υγειας μας

και θα ηθελα και εγω εαν μπορουσατε να μου δωσετε τα στοιχεια της κοπελας εγω αντιμετωπιζω το εξης προβλημα ειμαι εγκυος 6 εβδομαδων ολα καλα πανε μεχρι ωρας αλλα υποφερω απο αλλεργια εχω πεταξει πεταλες σε ολο το σωμα μεχρι,πριν να μεινω εγκυος καπως το κοντρολαριζα μα χαπια με κορτιζονη τωρα ομως που δεν πινω πραγματικα υποφερω δεν ξερω εαν εχω την δυναμη να αντεξω 8 μηνες αυτην την στιγμη μου φαινεται βουνο

σας ευχαριστω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...