Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοριτσια τα φωτα σας - Λαινας γυναικολογος-


Recommended Posts

Κοριτσακια καλημερα!!!!

Ξερει καμια σας τον Λαινα? Ειναι στην κλινικη Ευγονια. Ο γυναικολογος μου, μου ειπε τα καλυτερα γιαυτον. Εγω εκανα την τελευταια εξωσωματικη στον Παντο η οποια εξεληχθηκε σε εξωμητριο. Και ειχα ξαναπροσπαθησει τον Σεπτεμβριο- Οκτωβριο στον Παρασχο, που δεν εμεινα ευχαριστημενη. Δεν ξερω αν θελω να αλλαξω παλι γιατρο αλλα η γνωμες σας και οι εμπειριες σας μου ειναι πολυτιμες.

Φιλακια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άβα είναι φοβερός άνθρωπος και καταπληκτικός γιατρός, τόσο αυτός όσο και το επιτελείο του.Εγώ σε αυτόν πάω είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη άσχτα αν δεν τα κατάφερα. Εκεί θα συνεχίσω γιατί υπάρχει τρομερή οργάνωση και όπως και όλες μου οι φίλες που τα κατάφεραν με την πρώτη σε αυτόν,ελπίζω να τα καταφέρω και εγώ.

Αν και δεν είμαι της άποψης να αλλάζουμε συνέχεια γιατρό,δεν χάνεις τίποτα να κλείσεις ένα ραντεβού μαζί του να δεις τι θα σου πει, τι πρωτόκολλο και φάρμακα σου προτείνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυδια και χελονιτσα σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Αν υπαχει και αλλη κοπελα που να εχει καποια εμπειρια ή γνωμη για αυτον τον γιατρο, παρακαλω να μου την γραψει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος στο forum γενικότερα και είναι η πρώτη φορά που γράφω. Έψαχνα πολύ καιρό να βρω που θα μπω και τι θα πρωτογράψω και η ερώτησή σου Άβα μου έδωσε την αφορμή για να ξεκινήσω.

Λοιπόν και εγώ έκανα την πρώτη προσπάθειά μου στον ίδιο γιατρό η οποία απέτυχε δυστυχώς :(

Μου τον σύστησε και εμένα ο γυναικολόγος μου και πήγαμε κατευθείαν εκεί με τον άντρα μου χωρίς να το ψάξουμε καθόλου. Το πρόβλημά μας, ανεξήγητη υπογονιμότητα μετά από προσπάθεια 3 ετών (πρόκληση ωορηξίας, σπερματεγχύσεις κ.α.). Ηλικία 32 ετών και οι δύο.

Σε γενικές γραμμές η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και η ενημέρωση άπό τις μαίες σε κάθε βήμα άψογη!Το σημαντικότερο από όλα ήταν ότι σε όλες τις κρίσιμες φάσεις (ιστορικό, ωοληψία, εμβρυομεταφορά) ήταν δίπλα μου και ο γυναικολόγος μου (ακόμα και μέσα στο χειρουργείο) και αυτό μέτρησε πιο πολύ από όλα.

Και τη δεύτερη προσπάθεια εκεί θα την κάνουμε. Είπαμε να δώσουμε άλλη μια ευκαιρία γιατί ενώ η διαδικασία με τα φάρμακα ολοκληρώθηκε επιτυχώς (είχα περίπου 15 ωάρια) μου πήρανε 11 από τα οποία κατάλληλα ήταν μόνο τα 4 τα οποία και γονιμοποιήθηκαν αλλά έδωσαν μέτριας ποιότητας έμβρυα. Δυστυχώς τα υπόλοιπα δεν ήταν ποιοτικά. Έτσι θα μου αλλάξουν πρωτόκολλο για να δουν αν αυτή τη φορά θα έχω καλύτερα ωάρια. Μακάρι...

Αν αποτύχει και η δευτερη τότε σίγουρα θα το ψάξουμε και για άλλο κέντρο. Έχουμε και κάποια γνωριμία με τον Μ.......α και εδώ θα ήθελα και τις γνώμες και των άλλων κοριτσιών τόσο για το αν γνωρίζουν παρόμοιο πρόβλημα "ποιότητας" που μπρεί να λύθηκε, όσο και για το να αλλάξω κέντρο.

Συγνώμη κορίτσια αν σας κούρασα με όλα αυτά που έγραψα αλλά είναι η πρώτη φορά βλέπετε....

Άβα ποιος είναι ο γυναικολόγος σου?

Φιλάκια και Καληνύχτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω Λύδια,

Ακολύθησα το μακρύ πρωτόκολλο, ξεκινώντας την 21 μέρα του κύκου με Arvekap και μετά συνέχισα με Gonal και 1/2 δόση Arvekap.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasso78 έγραψε:

Κορίτσια Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος στο forum γενικότερα και είναι η πρώτη φορά που γράφω. Έψαχνα πολύ καιρό να βρω που θα μπω και τι θα πρωτογράψω και η ερώτησή σου Άβα μου έδωσε την αφορμή για να ξεκινήσω.

Λοιπόν και εγώ έκανα την πρώτη προσπάθειά μου στον ίδιο γιατρό η οποία απέτυχε δυστυχώς :(

Μου τον σύστησε και εμένα ο γυναικολόγος μου και πήγαμε κατευθείαν εκεί με τον άντρα μου χωρίς να το ψάξουμε καθόλου. Το πρόβλημά μας, ανεξήγητη υπογονιμότητα μετά από προσπάθεια 3 ετών (πρόκληση ωορηξίας, σπερματεγχύσεις κ.α.). Ηλικία 32 ετών και οι δύο.

Σε γενικές γραμμές η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και η ενημέρωση άπό τις μαίες σε κάθε βήμα άψογη!Το σημαντικότερο από όλα ήταν ότι σε όλες τις κρίσιμες φάσεις (ιστορικό, ωοληψία, εμβρυομεταφορά) ήταν δίπλα μου και ο γυναικολόγος μου (ακόμα και μέσα στο χειρουργείο) και αυτό μέτρησε πιο πολύ από όλα.

Και τη δεύτερη προσπάθεια εκεί θα την κάνουμε. Είπαμε να δώσουμε άλλη μια ευκαιρία γιατί ενώ η διαδικασία με τα φάρμακα ολοκληρώθηκε επιτυχώς (είχα περίπου 15 ωάρια) μου πήρανε 11 από τα οποία κατάλληλα ήταν μόνο τα 4 τα οποία και γονιμοποιήθηκαν αλλά έδωσαν μέτριας ποιότητας έμβρυα. Δυστυχώς τα υπόλοιπα δεν ήταν ποιοτικά. Έτσι θα μου αλλάξουν πρωτόκολλο για να δουν αν αυτή τη φορά θα έχω καλύτερα ωάρια. Μακάρι...

Αν αποτύχει και η δευτερη τότε σίγουρα θα το ψάξουμε και για άλλο κέντρο. Έχουμε και κάποια γνωριμία με τον Μ.......α και εδώ θα ήθελα και τις γνώμες και των άλλων κοριτσιών τόσο για το αν γνωρίζουν παρόμοιο πρόβλημα "ποιότητας" που μπρεί να λύθηκε, όσο και για το να αλλάξω κέντρο.

Συγνώμη κορίτσια αν σας κούρασα με όλα αυτά που έγραψα αλλά είναι η πρώτη φορά βλέπετε....

Άβα ποιος είναι ο γυναικολόγος σου?

Φιλάκια και Καληνύχτα

Vasso78 καλωσηρθες!!!!

Σε ευχαριστω για την πολυ απαντηση. Ο γυναικολογος μου λεγεται Μπουλινανης. Ο δικος σου ποιος ειναι?

Δεν ειχα παρομοιο προβλημα με το δικο σου, εγω την τελευταια φορα ειχα 7 ωαρια απο αυτα τα 5 ηταν πολυ καλα και τα δυο ηταν μικρα. Γονιμοποιηθηκαν τα τεσσερα, αλλα οταν εκανα εμβρυομεταφορα μου μεταφερανε μονο δυο που ηταν αριστης ποιοτητας για τα αλλα δυο δεν μου ειπαν κατι αλλα υποθετω οτι δεν προχωρησαν. Θελω να σου πω να μην ανησυχεις γιατι τετοιου ειδους προβληματα σαν το δικο σου, οι γιατροι ξερουν να τα φτιαχνουν. Απο οτι εχω καταλαβει οι γιατροι συκωνουν τα χερια ψηλα απο τη στιγμη που κανουν την εμρυομεταφορα και μεχρι το τεστ της χοριακης γιατι τοτε πρεπει να βοηθησει η φυση και ο Θεος.Σε ολα τα αλλα μπορουν να επεμβουν.

Καλως ηρθες και παλι!!!!

Φιλακια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ Πολύ Λύδια και για το δικό σου ενδιαφέρον. Ο δικός μου γυναικολόγος λέγεται Σταθόπουλος.

Πάντως από ότι είδα έχεις ήδη επισκεφθεί δύο από τα "μεγαλύτερα" και πιο γνωστά κέντρα. Ίσως αξίζει να πας και σε ένα "μικρότερο" . Κατά τη γνώμη μου το ότι κάποιοι γιατροί έχουν εδραιώσει τη φήμη τους εδώ και πολλά χρόνια και έτσι πάρα πολλές γυναίκες πηγαίνουν καρφί στα δικά τους κέντρα δε σημαίνει το ότι και άλλοι γιατροί δεν είναι το ίδιο καλοί. Απλά δεν είναι τόσο διάσημοι!

Πάντως από θέμα συμπεριφοράς στο συγκεκριμένο κέντρο αυτό που έχω να σου πω είναι ότι δεν αντιμετώπισα καμία δυσκολία όσο αναφορα στη συνενόηση είτε για τα ραντεβού των εξετάσεων είτε με τις μαίες. Υπάρχει πολύ καλή οργώνωση. Η μόνη ταλαιπωρία ήταν στο πρώτο ραντεβού όπου εγίνε το interview με τον ίδιο το γιατρό. Εκεί μας καθυστερησαν αρκετά. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι ο συγκεκριμένος γιατρός (όπως μου φάνηκε εμένα) είναι καθαρά επιστήμονας και μιλάει αυστηρά επιστημονικά. Με αυτό εννοώ ότι δεν είναι απο τους ανθρώπους που χαιδεύουν τα αυτιά και τάζουν διάφορα. Αυτό ίσως αποθαρρύνει κάποιους ανθρώπους που περιμένουν να ακούσουν άλλα πράγματα.

Πάντως οτιδήποτε άλλο θέλεις σχετικά με το θέμα, μη διστάσεις να με ρωτήσεις!

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν Καλή Επιτυχία και φυσικά Δύναμη και Κουράγιο. Ας μας βοηθήσει όλες μας ο Θεός ή όποια άλλη δύναμη υπάρχει!

Φιλάκια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasso78 έγραψε:

Σε ευχαριστώ Πολύ Λύδια και για το δικό σου ενδιαφέρον. Ο δικός μου γυναικολόγος λέγεται Σταθόπουλος.

Πάντως από ότι είδα έχεις ήδη επισκεφθεί δύο από τα "μεγαλύτερα" και πιο γνωστά κέντρα. Ίσως αξίζει να πας και σε ένα "μικρότερο" . Κατά τη γνώμη μου το ότι κάποιοι γιατροί έχουν εδραιώσει τη φήμη τους εδώ και πολλά χρόνια και έτσι πάρα πολλές γυναίκες πηγαίνουν καρφί στα δικά τους κέντρα δε σημαίνει το ότι και άλλοι γιατροί δεν είναι το ίδιο καλοί. Απλά δεν είναι τόσο διάσημοι!

Πάντως από θέμα συμπεριφοράς στο συγκεκριμένο κέντρο αυτό που έχω να σου πω είναι ότι δεν αντιμετώπισα καμία δυσκολία όσο αναφορα στη συνενόηση είτε για τα ραντεβού των εξετάσεων είτε με τις μαίες. Υπάρχει πολύ καλή οργώνωση. Η μόνη ταλαιπωρία ήταν στο πρώτο ραντεβού όπου εγίνε το interview με τον ίδιο το γιατρό. Εκεί μας καθυστερησαν αρκετά. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι ο συγκεκριμένος γιατρός (όπως μου φάνηκε εμένα) είναι καθαρά επιστήμονας και μιλάει αυστηρά επιστημονικά. Με αυτό εννοώ ότι δεν είναι απο τους ανθρώπους που χαιδεύουν τα αυτιά και τάζουν διάφορα. Αυτό ίσως αποθαρρύνει κάποιους ανθρώπους που περιμένουν να ακούσουν άλλα πράγματα.

Πάντως οτιδήποτε άλλο θέλεις σχετικά με το θέμα, μη διστάσεις να με ρωτήσεις!

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν Καλή Επιτυχία και φυσικά Δύναμη και Κουράγιο. Ας μας βοηθήσει όλες μας ο Θεός ή όποια άλλη δύναμη υπάρχει!

Φιλάκια :)

Συνώμη έκανα λάθος στο όνομα! Για την ΆνναΤ πήγαινε αυτό το μήνυμα , που πριν νόμιζα πως την Έλεγαν Αβα :laugh:

Καινούρια βλέπετε είμαι. Θα συνηθίσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν φταις εσυ Vasso μου , εχθες μου ηρθε και αλλαξα το ονομα μου απο Αβα σε ΑνναΤ γιατι αυτο ειναι το πραγματικο μου ονομα :silly:

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααα ετσι εξηγειται. Γενικότερα όμως έχω ένα αγχος όποτε γραφω μην μπερδεψω ονόματα και τετοια. Anyway αρχη ειναι ακομα...

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρ Λυδία,

Και εγώ κάπου εκεί ξαναξεκινάς. Τέλη Μαίου με αρχές Ιουνίου. Αναλόγως πότε θα αδιαθετήσω. Η αλήθεια είναι ότι ήθρλα να σας ρωτήσω σχετικά με αυτό. Και στο κέντρο ο γιατρός αλλά και ο γυναικολόγος μου μου είπαν ότι η επόμενη προσπάθεια μπορεί να γίνει μετά από δύο κύκλους από ην προηγούμενη. Δηλαδή στον τρίτο. Και έτσι είπα να μην το αφήσω και να πάω κατευθείαν. Τι λέτε υπάρχει κάποιος κίνδυνος έτσι? Πρέπει να αφήνουμε να περνάει ακόμα μεγαλύτερο διάστημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω κοριτσια τα ιδια με εσας, μου ειπανε να αφησω δυο μηνες να περασουν, τωρα ειναι ο πρωτος, θα περασει και ο Μαιος και αναλογος ποτε θα αδιαθετησω εκεινο τον μηνα. Οποτε κι εγω τον Ιουνιο.

Λυδια να σε ρωτησω κατι κι ελπιζω να μην σε μπερδευω με αλλη κοπελα και πω καμια χαζομαρα.. Αν δεν κανω λαθος ειχες κι εσυ εξωμητριο (αν κανω λαθος συγνωμη), ποτε σου ηρθε περιοδος μετα την επεμβαση? Εγω εκανα 24 Μαρτιου λαπαροσκοπηση και μου ηρθε περιοδος 31 Μαρτιου, ομως εκανα μια εξεταση χοριακης την προηγουμενη εβδομαδα γιατι η θερμοκρασια μου ειναι ακομη 37,2 και βγηκε 143. Κι εχω μπερδευτει δεν ξερω αν ηταν κανονικη περιοδος ή αν ειναι επειδη εκοψα τα ουτροζεσταν. :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια....μετα απο 3 σπερματεγχυσεις και μια εξωσωματικη κατεληξα στον γιατρο Κανακα....απλα τελειος και τελεια οργανωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και σενα terina. Είσαι νέο μέλος και εσύ? Γιατί και εγώ πριν από λίγες μέρες μπήκα και έγραψα πρώτη φορά σχετικά με εμένα.

Έχεις ξεκινήσει την επόμενη προσπάθειά σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και επιτελους εμεινα εγγυος.Παντως και η συνυφαδα μου στον Λαινα εκανε την τελευταια εξωσωματικη μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες σε αλλον γιατρο και τελικα τα καταφερε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

terina έγραψε:

Και επιτελους εμεινα εγγυος.Παντως και η συνυφαδα μου στον Λαινα εκανε την τελευταια εξωσωματικη μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες σε αλλον γιατρο και τελικα τα καταφερε

Χαίρομαι για σένα και σοθ εύχομαι ότι καλύτερο!

Ελπίζω σύντομα όλες να τα καταφέρουμε.

Εγώ πάντως θα κάνω και τη 2η προσπάθεια στον ίδιο γιατρό και ελπίζω να μη χρειαστεί να ψαχτλω ξανά, γιατί θα είναι η τυχερή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

terina έγραψε:

Γεια σας κοριτσια....μετα απο 3 σπερματεγχυσεις και μια εξωσωματικη κατεληξα στον γιατρο Κανακα....απλα τελειος και τελεια οργανωση

Κι εγω θα κανω την 1η μου εξωσ/κη στον Κανακα.Οντως μου φανηκε εξαιρετικος κ υπηρχε τρομερη οργανωση κ ενημερωση.Η πρωτη μας εντυπωση ηταν η καλυτερη!!

Συγχαρητιρια για την εγκυμοσυνη σου!Ολα να πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γεννησα πριν 3 εβδομαδες...σας ευχομαι σε ολες καλη επιτυχια και να ξερετε οτι τη σημερον ημερα ολα γινονται...

Lollipop αν θελεις οτιδηποτε να με ρωτησεις για τον Κανακα,εσυ η καποια αλλη κοπελα ....ελευθερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

terina έγραψε:

Εγω γεννησα πριν 3 εβδομαδες....

αντε αντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :blink::blink: !!!!! ολο λαθη κανω σημερα!!!! :blink::blink:

να σου ζησει τοτε κοριτσακι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τερινα μου συγχαρητηρια!!!!

Κοριτσια πειτε μου για τον Κανακα, σε ποιο κεντρο ειναι? Ειναι καλος γιατρος? Ασχολειτε μαζι σου ή μιλας με μαιες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ΑνναΤ. :kiss:

Ο Κανακας ειναι στο embryoland (Αθηνα).Εμεις πηγαμε πριν μια εβδομαδα περιπου.Περιμεναμε στο "σαλονι" του κεντρου και οταν ηρθε η σειρα μας ηρθε ο ιδιος και μας ειπε να περασουμε στο γραφειο (ακριβως την ωρα του ραντεβου!).

Και εγω και ο αντρας μου(που ειναι αρκετα καχυποπτος)μειναμε κατενθουσιασμενοι.Ηταν φιλικος, αμεσος,συμπαθης,δεν μας χα'ι'δεψε τα αυτια,καναμε και την πλακα μας :P .Γενικα νιωσαμε ανετα.

Μας ειπε λιγα λογια για το πρωτοκολλο και τα φαρμακα κ μετα φωναξε μια μαια μας τα ειπε πιο αναλυτικα κ μας τα εδωσε και γραπτως.Οσο μας μιλουσε η μαια ο γιατρος ηταν παρον.

Αν πας στην αρχικη σελιδα του mammy και κανεις κλικ στα κεντρα εξω/κης θα βρεις το κεντρο και θα δεις και φωτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lainas eeeee egw ton lew poly kalo ekana ekei thn deyterh ekswswmatikh kai se ligoys mhnes tha exw sthn agkalia moy to asteraki moy opote ta kalhtera einai vevaia ligo apotomos alla to apotelesma metraei emena einai idiokthths o giatros moy stn eygonia kai gia ayto ola ta kanw ekei kai genna sto iasw me ton giatro moy ton pasxoydh elpizw na sas kalypsa filakia kai epytixies se ola ta koritsia giati oles prepi na zhsoyme ayto to oneiro ............... :lol::kiss::cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...