Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως θα "αρμέξω" το γάλα μου;


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας και φιλακια στα μωρα σας!

Σαραντίζω την Τρίτη και θα πρέπει να βγω καποιες φορες για να κανω καποιες δουλειες... ΙΚΑ και ψωνια για το μωρακι ανοιξιατικα για αρχη. θελω να αφησω δικο μου γαλα να ταισει η πεθερα μου που θαναι στο σπιτι να φροντισει το μωρο, με το μπιμπερο.

Τεταρτη θελω να βγω να κανω τις δυλειες μου. και θα ξαναχρειαστει περιστασιακα να βγαινω.

εχω χειροκινητο θηλαστρο της Ameda μονό με μαξιλαράκι.

Help! πως θα με.. αρμεξω, πότε, πόσο, αν θα βαλω μονο ενα μπουκαλακι, αν μπορω να αρμεξω στο ιδιο μπουκαλακι και τα δυο στηθη κλπ...

Πως ακριβως πρεπει να το κανω; παρακαλω θα ηθελα.. αναλυτικές οδηγιες χρήσης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Αθηνάκι και να σου ζήσει το μπεμπάκι!

Το θήλαστρο που έχεις δεν το γνωρίζω αλλα όταν και εγώ προσπάθησα να βγάλω γάλα με χειροκίνητο θήλαστρο δυσκολεύτηκα πολύ.

Εγώ είχα πάρει το ηλεκτρικό της Μεντέλα το οποίο νομίζω οτι είναι σχετικά καλό.

Μπορείς να βγάλεις με το θήλαστρο γάλα το οποίο πρώτα θα αποστηρώσεις και να το αποθηκεύσεις στο ψυγείο σε αποστειρωμένο μπιμπερό.

Αν θέλεις να ξαναβγάλεις γάλα με το θήλαστρο το αποθηκεύεις σε διαφορετικό μπιμπερό στο ψυγείο για να πάρει την ίδια θερμοκρασία με το προηγούμενο και μετά το ανακατεύεις με το άλλο. Πρέπει να έχουν την ίδια θερμοκρασία.

Υπολόγισε περίπου 100-120 γρ. για κάθε γεύμα αλλα καλού κακού να έχεις λίγο παραπάνω.

Ελπίζω λίγο να βοήθησα!

Υ.Γ Αυτό το "αρμέξω" στον τίτλο??? δεν γίνεται να το αλλάξεις?

Χωρίς παρεξήγηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το μωρακι!

Εγω απο οτι γνωριζω, ειναι καλυτερα να βγαζεις γαλα το πρωι που εχεις οερισσοτερο. Επισης, αν εισαι τυχερη και κοιμαται το μικρουλι το βραδυ αρκετες ωρες συνεχομενες, βγαλε το βραδυ για να μη σου πρηζεται και το στηθος.

Τωρα οσο για το χειροκινητο θηλαστρο, ξερω οτι καλο ειναι να αποφευγεται πριν εδραιωθει η γαλουχια (αυτο γινεται πανω στους2 η 3 μηνες αναλογα).Σε ενα φυλλαδιο που εχω λεει οχι πανω απο 1 φορα την εβδομαδα. Οποτε, γνωμη μου, μη χρησιμοποιεις θηλαστρο πολυ συχνα και μαλιστα χειροκινητο.

Τωρα, το μητρικο γαλα μπορει να συντηρηθει εκτος ψυγειου μεχρι και 8 ωρες, οποτε φανταζομαι μπορεις να βγαλεις και απο τα 2 στηθη σε ενα μπουκαλακι.

Ομως θα σου απαντησει πιο εγκυρα η Λαλα.

Ελπιζω να πηρες μια ιδεα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ στο άκουσμα αυτής της λέξης αισθανόμουν κάπως. τι είμαι; αγελάδα; έλεγα. μα το συνήθισα. το είδα από την κωμική του πλευρά το θέμα.

και δεν σε παρεξηγώ. αλλοίμονο! μεταξύ μας;

μπορώ στο ίδιο μπεμπερό και απο τα δύο στήθη, ε; πχ βγάζω 10 λεπτά από το ένα και τσουπ! στο άλλο το βάζω το θήλαστρο και βγάζω άλλα 10 λεπτά πχ...

θα το βάλω αμέσως στην συντήρηση του ψυγείου;

λέω να το κάνω το πρωί. ή μήπως άλλη ώρα; πχ την νύχτα της προηγούμενης πριν φύγω;

κι αν το μωρό πιει από το μπιμπερό γάλα και δεν θέλει άλλο, μπορεί να κρατηθεί το ίδιο μπιμπερό και να ξαναταιστεί από την πεθερά μου αργότερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh:

Και βέβαια μπορείς και απο τα δύο στήθη.

Καλύτερα να βγάζεις πρωί που έχει καλύτερη ροή.

Επίσης μπορεί να διατηρηθεί και έξω νομίζω λίγες ώρες θα ψάξω και θα βρώ οδηγίες νομίζω κάπου είχε γράψει η Λάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι!

με χειροκινητο δεν θα κανεις δουλεια στο λεω εκ πειρας!

3 εσπασα! απο το τσαφ τσουφ,απο το πολυ αρμεγμα εννοω :laugh:

πηρα το ηλεκτρονικο της medela που ειναι για μεχρι 6,7 αντλησεις την ημερα

τα χειροκινητα ειναι για 1 ,2 φορες δεν ειναι για συνεχεια

εγω εδωσα ενα καρο λεφτα κ μετα τα εμαθα ;)

επισης ειχα κουραστει μετα απο μηνες να βγαζω

κ επειδη ειχε αποκτησει κ υπομονη η μικρη μου τη θηλαζα κανονικα

κ σωθηκα

να ομολογησω ομως οτι της εδινα κ 1 φορα την ημερα συμπληρωμα,συνηθως βραδυ

καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διατήρηση-Αποθήκευση Μητρικού Γάλακτος – Περιληπτικός Πίνακας

Φρεσκοαντλημένο γάλα

Σε ζεστό δωμάτιο 25°C 4-6 ώρες

Θερμοκρασία χώρου 19 έως 22°C 10 ώρες

Σε θερμονωτικό τσαντάκι με παγοκύστες 15°C 24 ώρες

Στο ψυγείο (στο πίσω μέρος, μακριά από την πόρτα)

Στο ψυγείο που δουλεύει στο μέγιστο (φρέσκο γάλα) 0 έως 4°C 8 μέρες

Στο ψυγείο (αποψυγμένο) 0 έως 4°C 24 ώρες

Στο ψυγείο που δουλεύει μέτρια και ανοιγοκλείνει συχνά η πόρτα, αποθήκευση στην πόρτα (η χειρότερη θέση) 4 έως 10°C 2-4 μέρες

Στην κατάψυξη (Μην ξανακαταψύχετε, αποθηκεύετε

στο πίσω μέρος, μακριά από την πόρτα)

Κατάψυξη μέσα στο ψυγείο Ποικίλει 2 εβδομάδες

Κατάψυξη με ξεχωριστή πόρτα Ποικίλει 3-6 months

Καταψύκτης -19°C έως -32°C 6-12 months

Οι οδηγίες αυτές είναι για γάλα που αντλείται για ένα υγιές τελειόμηνο νεογνό.

Αν το νεογνό είναι σοβαρά άρρωστο και/ή νοσηλεύεται, συζητήστε τις οδηγίες διατήρησης με το γιατρό.

Τις οδηγίες αυτές της έχει δώσει η Αγλαϊα Παπαδήμα Πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού και γαλουχίας.

Νομίζω όμως οτι το θήλαστρο που έχεις δεν είναι και πολύ κατάλληλο.

Εχεις δοκιμάσει να βγάλεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν γέννησα πριν φύγω από το νοσοκομείο, και λόγω καισαρικής επειδή κάθησα 4 ημέρες και κανείς δεν μου είχε πει τίποτα, το στήθος μου είχε πετρώσει και είχε σχηματίσει φραμπαλάκια. μια μαία το είδε και πήγαμε στην αίθουσα και μου έβγαλε γάλα με΄θήλαστρο διπλό. έσωσα το θηλασμό μου. εκεί τα είδα όλα πρέπει να σας πω.

αυτό το χειροκίνητο δεν το έχω δοκιμάσει. με το νοσοκομειακό θα είναι καλύτερα λέτε, ε; λέω να δοκιμάσω το χειροκίνητο και αν δεν.. τότε θα νοικιάσω νοσοκομειακό. αλλα περιστασιακά το χρειάζομαι γιαυτό είχα την εντύπωση ότι το χειροκίνητο που μου έδωσε η αδερφή μου θα με βόλευε...

οι πληροφορίες που μου δίνετε, είναι πολύ χρήσιμες!

ειλικρινά, χαίρομαι που υπάρχετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν το θέλεις για συστηματική χρήση δεν χρειάζεται το νοσοκομειακό.

Νομίζω όμως πως αυτό που έχεις δεν θα βοηθήσει.

Είχα και εγώ το χειροκίνητο της Μεντέλα και δεν μπορούσα να βγάλω ενώ με το mini electric της ίδιας εταιρείας τα κατάφερνα καλύτερα.

Στην αρχή όμως ακόμα και με το ηλεκτρικό δεν μπορούσα να βγάλω.

Πάρε καλύτερα ένα ηλεκτρικό και ξεκίνα να βγάζεις.

Στην αρχή μπορεί να μην τα καταφέρεις. Μην απογοητευτείς δεν σημαίνει πως δεν έχεις γάλα απλώς μπορεί να μην ανταποκρίνεται το στήθος στο θήλαστρο.

Ξεκίνα και βλέπουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις κορίτσια!

με κατατοπίσατε! βέβαια,στην πράξη θα φανεί...

αν έχω άλλη απορία θα επανέλθω.. λέω ή σήμερα ή αύριο να κάνω μια μικρή δοκιμή...

ναι. συμφωνώ lala. άντληση λέγεται... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνακη θα σου συνηστουσα και εγω να παρεις ενα ηλεκτρονικο.

Οπως ειπε και η αμαντα πολυ σωστα, καλυτερα να αντλυσεις το πρωη.

Αποστειρωνεις μπουκαλακια θηλαστρο κλπ, απλα εγω θα σου προτεινα να αφισεις μικρα γευματα..πχ 2 μπουκαλακια των 70-80 γιατι αμα ποιει το μωρο και μεινει γαλα δεν μπορει να ξαμαπει στο ψυγειο.

Εγω οσο ανλουσα αφινα παντα ολοκληρα γευματα και ενα γευμα σε 2 δοσεις..αμα δεν φτασει το πινει αν οχι το αφινα για αλλο γευμα.

Επισης το γαλα θα το ζεστανεις ειτε σε ενα μπρικη στο οποιο θα εχεις βαλει ζεστο νερο και το μπιμπερο- οχι πανω στη φωτια. Αν θελεις γαι πιο γρηγορα μετα απο 2 λεπτα αλλαξε το νερο με ζεστο παλη- προσοχη ζεστο οχι καυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...