Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πώς είναι οι πρώτες μέρες?


Recommended Posts

Η αλήθεια είναι,όπως έχω ξανα πεί,οτι δεν εχουμε ξεκινήσει ακόμα προσπάθειες με το σύζυγο...φόβος θα έλεγα πως είναι ο λόγος γιατι περα απο την απεριγραπτη χαρα πρεπει να ειναι και ζορυ....μανούλες θα μου πειτε πως ηταν τον πρωτο καιρο?που δυσκολευτήκατε?ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimeroudia!!pote kai se kamia ilikia den tha niwsete etoimoi..(gnwmi mou).tha erhtei kai ola erxontai me ti seira tous gi auto min to kathustereite!!vourrrr!!den uparxei kai tipota den mporei na antikatastisei auto pou sou dinei ena paidaki...apo tin prwti stigmi pou tha to agkaliaseis...alla kai kathe stigmi pou eperxetai autis!einai tromero pragmatika..i kourasi pou niwtheis stin arxi kai ws nea manoula fusika...einai toso glukia pou mono kourasi den mporeis na tin peis!!einai tromerooooo mono auto exw na pw...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα...εγω μια και εγινα προσφατα μανουλα τα εχω φρεσκα...λοιπον τις πρωτες 20-25 μερες εγω προσωπικα ειχα τρομερο αγχος αν τα κανω σωστα...αν χορταινει...αν παιρνει βαρος.....αν θα την πιασουν κολικοι....τι θα κανω αν ποναει το μωρο μου και οτι αλλο φανταστεις!!

Τωρα βεβαια ολα αυτα μου μοιαζουν μακρυνο παρελθον....για μενα τουλαχιστον οι πρωτες 3 εβδομαδες ηταν δυσκολες...τωρα δοξα το Θεο εχουμε βρει τα ωραρια μας, εχουμε μαθει η μια την αλλη, αυτοκολλητες,συννενοουμαστε και εχω παψει πια να ειμαι η ψαρωμενη μαμα!!!Δεν πιστευω φυσικα οτι εχω γινει η σουπερ μαμα γιατι οπως καταλαβαινεις και εσυ καθε μερα ειναι διαφορετικη και καθε μερα που περνα γεννιεται μια καινουρια αναγκη καθως το μπουμπουκι μου μεγαλωνει...αλλα πιστεψε με δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευτυχια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κοριτσάκια μου,ας μη γελιόμαστε,νομίζω οτι όλες τις πρώτες μέρες κάποιες στιγμές νιώθαμε οτι όλα ήταν βουνό!!!Αλλα -θα συμφωνήσω με τη ΣοφίαΚ- μετά τον μήνα προσαρμόζεσαι απόλυτα κ είναι όλα τέλεια κ ονειρεμένα....Τίποτα μα τίποτα δε συγκρίνεται με την απόκτηση ενός παιδιου!!Είναι σαν να ζείς σε παραμύθι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την ευτυχία την αντιλαμβάνομαι,γιατι δε θα πω οτι καταλαβαινω εφοσον δε το εχω ζησει...ηθελα απλα να μου πειτε και τα ζορια...την αλλη πλευρα ισως,αν υπαρχει βεβαια αρνητικη πλευρα...

αληθεια οι αντρες σας αλλαξαν συμπεριφορα με τη γεννηση του μωρου?γιατι ακουω οτι στην εγκυμοσυνη δε το εχουν συνειδητοποιησει και πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρνητικα ειλικρινα δεν μπορω να βρω...τα παιδια ειναι ευλογια τι αρνητικο να εχει η ευλογια λοιπον??

Εμενα προσωπικα ο αντρας μου εχει γινει τρυφεροτατος η μπεμπα του ξυπνησε απιστευτα συναισθηματα....ουτε ο ιδιος δεν το περιμενε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενταξει δεν ειναι ολα ενα ροζ συννεφάκι...και κουραση πολλη ειδικα αν δεν εχεις βοηθεια και ζορια υπάρχουν απο όλες τις απόψεις αλλά όλα ξεχνιούνται όταν έχεις ένα αγγελουδάκι να σε λεει μανουλα και να σε τρελαίνει με τις κινησεις του!!δεν ξέρω για τις άλλες κοπέλες εμένα ο αντρούλης μου έχει τρελαθεί και περιμένει πως και πως να μας έρθει και ακόμα ένα θαυματάκι στη ζωή μας..ελπίζω ο θεούλης να μας το στείλει σύντομα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελευθερια καθε τι καινουριο και διαφορετικο δεν ειναι στην αρχη μαγικο μετα δυσκολο και στο τελος καταλαβαινουμε οτι απλα το χουμε βρε παιδι μου?

λογικα στην αρχη θα λες ουαου τι τελεια,μετα ω θεε μου τι κανω και στο τελος θα λες ε καλα αυτο ειναι παιχνιδακι! το θεμα ειναι να εχεις υπομονη και να ζησεις τη μαγεια με τα ευκολα και τα δυσκολα που θα σε βρουν!

αν υπηρξε ποτε καποια που απο το πρωτο λεπτο ηξερε να κανει τα παντα τελεια...τοτε πρεπει να μπει στο βιβλιο των ρεκορ! ασε που αποτι ξερω ακομη και στο τεταρτο παιδι υπαρχουν δυσκολιες γιατι καθε παιδι ειναι διαφορετικο! δεν ξερω ομως να εχει πει καμμια σωστη μαμα οτι δεν της αρεσει να μεγαλωνει τα παιδια της με τις οποιες δυσκολιες κ αν βρηκε απο το πρωτο λεπτο!

το ζητουμενο νομιζω ειναι να εχεις υπομονη και ορεξη!

το πολυ πολυ να φερουμε τη ζαχα να σε βοηθαει! πρεπει να την αξιοποιησουμε θα λεει τις ατακες της στο μωρο και αυτο θα γελαει!χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

....και τις περισσοτερες φορες οντως οι αντρες καταλαβαινουν μολις δουν το μωρο και οχι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης..

Παντως θα προτεινα στις γκαστρουλες και στις κοπελες που θελουν να κανουν παιδακι να ζησουν την απιστευτη στιγμη της γεννησης μαζι με τους συντροφους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαζι με τους συντροφους?εννοεις να ειναι μεσα?βοηθαει να ειναι μεσα στη γεννηση αληθεια?

ραμονα :kiss::kiss::kiss::kiss: ή θα γελαει το παιδι με τη ζαχα η θα τη μουντζωνει οπως κανει η μαμα του :P:P:P:P:P:P:P :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το θεωρω δικαιο να ειναι μεσα ο αντρας αν ειανι εφικτο γιατι κανει πιο δικαιη τη διαδικασια! απο την αρχη μαζι δεν το κανουμε το μωρο?γιατι να χασει την πιο τελεια στιγμη?

αααχ ποσο την αγαπας ομως δεν μπορεις ακομη να παραδεχτεις χΑαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο δικος μου για μεσα δε θα ειναι...λιποθυμαει και μονο στη μυρωδια του νοσοκομειου....σοβαρα αυτο...δε κανω πλακα...εχει θεμα...

εγω να αγαπαω τη ζαχα?μπα...βλεπω κληση της και πεταω το κινητο :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φανταζομαι ανα δεκα λεπτα αγοραζεις νεο κινητο χαχαχαχα

εμενα ο πατερας μου εχει θεμα με τα νοσοκομεια!

παντως σοβαρα τωρα μη μασας για τις πρωτες μερες! καμμια δε γεννηθηκε γνωριζοντας ολες στη πορια γινανε εξπερτ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως ειναι οι πρωτες μερες?Που να δεις πως ειναι οι πρωτες νυχτες!!Εκανα τη νυχτα μερα ,που λεει και το τραγουδι!Εγω που ειχα 0 βοηθεια παντως μια χαρα τα καταφερα,αγαπη θελει και θεληση!Το μονο που μου ελειψε ηταν τα beaute μου που δεν προλαβαινα με τιποτα να κανω!Αφου οταν με ειδε η αισθητικος μου μετα απο κατι μηνες,μου ειπε,τωρα πρεπει να σου βγαλω το μετωπο,οχι το φρυδι....Εκει ειχαν φτασει οι τριχες!! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελευθεριτσα μουουουου!!!!Διακρινω εναν τρομο ή μου φαινεται :P ??

Μη μου αγχωνεσαι στο εχω ξαναπει!!

Αχ αληθεια πιστευω οτι η φυση προνοει για ολα...

Κοιτα εγω τις πρωτες μερες το μονο που με ταλαιπωρησε δυστυχως ηταν ο θηλασμος...μεχρι κ 41 πυρετο εκανα κ με πηγαν στο Ιασω.Πολλα λαθη απο την αρχη κ δυστυχως απετυχα συντομα:(:(:( !!Δεν ειχα γινει κ μελος τοτε,ειμαι σιγουρη οτι θα ειχα μαθει πολλα κ θα τα ειχα παει καλυτερα!Στο επομενο ;) !

Κατα τ'αλλα τα υπολοιπα σαν απειρη νεα μανουλα ηταν αρκετα καλα,ημουν ετοιμη ψυχολογικα κ για ξενυχτια κ για κλαμματα κ για λιγη κλεισουρα(μολις μεγαλωσε τη βουταγα κ οργωναμε τους δρομους ;) )για πολλα αλλα δοξα τω Θεω η μικρουλα μου ηταν αγγελουδι :) !Περα απο μια μικρη περιοδο(πολυ μικρουλα,στις αρχες)που ειχε μπερδεψει κυριολεκτικα τη νυχτα με τη μερα(κοιμοταν ολη μερα κ ηταν ξυπνια Ο Λ Η νυχτα)κ δε μπορουσα να συμβαδισω,δε με ταλαιπωρησε ΚΑΘΟΛΟΥ!

Αυτο το 40ραντισμα που λενε,ειναι ιδανικη περιοδος προσαρμογης πιστευω κ για τη μαμα κ για το μωρο!Στους 2 μηνες δε, ολα ηταν ρολοι!

Ο μπαμπακας νομιζω οτι στην εγκυμοσυνη δεν ειχε συνειδητοποιησει απολυτως τιποτα(οπως κ εγω :P )!Με το που την ειδαμε ολα πηραν το δρομο τους ;) !!

Μη μου αγχωνεσαι στο ξαναλεω!Ειμαι σιγουρη οτι ο εαυτος σου αλλα κ ο αντρας σου θα σε εκπληξει εκεινη την μαγικη ωρα!Εγω ευχομαι να γινεις μανουλα συντομα κ να γνωρισεις συναισθηματα που δε μπορεις καν να φανταστεις :) !!!!Οχι τιποτα αλλο....μεγαλωνουμε εμεις...εχουμε γενεθλια το καλοκαιρι συμπεθερααααα :P:P:P !!!!

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν πριν απο 1 χρονο μου ελεγε κάποιος οτι φετος τετοιο καιρο θα ημουν εγκυος στο πρωτο μου παιδακι δεν θα το πιστευα.αλλα προεκυψε και μας χαροποιησε πολυ... :) στην αρχη πακετωθηκα λιγο αλλα εκεινες τις στιγμες μου ερχοντουσαν στο μυαλο τα λογια του συγχωρεμενου του πατερα μου που μου ελεγε πως "κανεις δεν ειναι ποτε 100% ετοιμος για ενα παιδι!".σιγουρα θα ερθουν δυσκολιες αλλα και μεγαλες χαρες, οχι μονο τις πρώτες μέρες,αλλα με τη σιγουρια της γκαστρουλας σου το υπογράφω οτι τα συναισθηματα ειναι απεριγραπτα ηδη απο τωρα που την εχω μεσα στην κοιλια μου!! :)

το πασχα που πήγα στο χωριο του αντρα μου ειχα τις θειτσες και τις ξαδερφουλες να μου λένε διαφορα του στυλ "τωρα που θα κανεις παιδι θα καταλαβεις τι γλύκα!!" και "δεν θα ξαναεισαι ο ευατος σου πια!!δεν θα χεις χρονο για τιποτα " και αλλα τετοια "σοφα" λογια...το αποτελεσμα ηταν να τα πάρω κρανιο!! σιγουρα δεν ειναι το ιδιο και εχεις μια εννοια παραπανω αλλα τα παιδια ειναι ευλογια.επειδη δηλ. αυτες ηταν ολη μερα με το σφουγγαροπανο το παιδακι τους εφταιγε??επειδη δεν εκαναν καμμια προσπαθεια να περιποιηθουν τον ευατο τους και απ την στιγμη που παντρευτηκαν κατσικοθηκαν σε μια καρεκλα και εγινε ο πωπος τους σαν την πλατεια Συνταγματος,τα παιδια τους εφταιγαν??επειδη δεν δεχτηκαν ποτε ενω μπορουσαν την βοηθεια της μανας τους,του αντρα τους ή μιας γυναικας επειδη θεωρουσαν πως θα τις χαρακτηρισουν ανεπροκοπες, τα παιδια τους εφταιγαν??δηλ.η μανα μου που στις 20 μερες επεστρεψε στη δουλεια της και ειχε μια ζωη να φροντισει 1 επιχειρηση και μια οικογενεια τι να πει???δεν παραπονεθηκε ποτε και αν καμμια φορα αγχωνομαι ειναι αυτη που με προσγειωνει...και χαιρομαι.

κανε την ζωη σου ευκολη...μη βασανιζεσαι με τετοιου ειδους σκεψεις!!!ολα παλευοντε...θεληση να υπαρχει!! :):):)

ετσι μου ελεγαν και για το γαμο...οτι ειναι δυσκολα και παυεις να χεις τη προσωπικη σου ζωη και αρλουμπες...εγω παιρναω σουπερ!!!μοιραζομαι τα παντα με τον συντροφο μου και η ζωη μας κυλαει σαν νερακι!!!life is easy...when u take it easy!!!chill out.... :silly: :woohoo: :silly: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liberty81 έγραψε:

ο δικος μου για μεσα δε θα ειναι...λιποθυμαει και μονο στη μυρωδια του νοσοκομειου....σοβαρα αυτο...δε κανω πλακα...εχει θεμα...

εγω να αγαπαω τη ζαχα?μπα...βλεπω κληση της και πεταω το κινητο :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σε πληροφορω οτι ο δικος μου ειναι χειροτερος...η πεθερα μου επαθε εμφραγμα και πηγε με το ζορι 1 φορα....αλλα στη γεννα οχι απλα εκατσε απο την αρχη...ειχε και συμμετοχη, η μαια μου ειναι αδερφικη μου φιλη!!Στο τελος ελεγε πως δεν θα ηθελε να το χασει με τιποτα κ οτι ετσι καταλαβαινει ενας αντρας πως γεννιεται ενας ανθρωπος!!

Δεν υπαρχει πιο ομορφο πραγμα να σε κραταει ο ανθρωπος σου απο το χερι τη στιγμη που θα συναντησετε για πρωτη φορα το λουλουδι σας!!!

(καλα εννοειται οτι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ελεγε οτι δε θα μπει....με τιποτα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με την Ελενη η ζωη σου αλλαζει με τον ερχομο ενος παιδιου.Εγω τα βρηκα δυσκολα στην αρχη λεχωνα χωρις βοηθεια και με τον αντρα μου στο νοσοκομειο!αλλα με πολυ υπομονη και θεληση τα καταφερα και τωρα ειμαι πολυ ευτυχισμενη με τον μπεμπολη μου!οσο για τον αντρα μου ειναι πολυ χαζομπαμπας και ας μην του φαινοτανε ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα οι πρώτες μέρες είναι δύσκολές και κουραστικές όμως μετά το μήνα θα βρείτε τα πάντα και θα προσαρμοστείται!!!Μπορεί να υπάρχει κούραση και ξενύχτι τα συναισθήματα όμως είναι τόσο δυνατά που τα ξεπερνάς όλα,όσο για τη φροντίδα του μωρόυ μόλις γεννήσεις θα βγούν τα μητρικάσ ου ένστικα που λένε άν έχεις και βοήθεια μή φοβάσαι τίποτα.

Όσον αφορά εσένα και τον άντρα σου λίγο η κούραση λίγο το ξενύχτι λίγο όλα μαζί κανένα καυγαδάκι θα είναι στο πρόγραμμα όλα λογικά είναι, μόλις όμως βρέίτε τη σείρα σας πράγμα που θα γίνει γρήγορα όλα θα είναι COOL!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...