Μετάβαση σε περιεχόμενο

περι αποκλειστικου θηλασμου..


Recommended Posts

Να ρωτησω κοριτσια γιατι δεν συστηνουν να δινουμε χαμομηλι ή αλλα βρασταρακια ενω θηλαζουμε τα μωρα μας? Το σκεφτομουν τωρα που η μικρη κανει κατι κολικους. Δεν εχω δωσει,δεν ειναι και συχνοι οι κολικοι της,εχουν αρχισει να υποχωρουν.Αλλα γιατι οχι?

αν δεν απαντησω αμεσως,σορυ αλλα τρεχω σαν την τρελλη με 2 μωρα :side: τωρα βρηκα λιγο χρονο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι να δωσεις αλλα υγρα???

Ετσι θα γεμισεις το στομαχακι της με "αχρηστη" για την ηλικια της τροφη!

Μπορει να την κανεις να ξεχαστει κ πιθανοτατα να παραλειψει γευμα..ταυτοχρονα δεν αφηνεις την γαλουχια να εδραιωθει!!

Το γαλα μας περιεχει 90%νερο!Κ τα βοηθαει να χαλαρωνουν κ να περναει ο πονος τους! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου το γαλατάκι της μαμάς έχει νεράκι μέσα και όταν διψάει του αρκεί αυτό γιατί να μπλέκεσαι με βότανα και μπιμπερά. Χώρια που πρέπει να εδραιωθεί η γαλουχία. Αλλά και μετά τους 6 μήνες πάλι γάλα θα προτιμάει όταν είσαι εσύ στο σπίτι. Εμένα είναι 14 μηνών και ακόμα από τα χεράκια μου νερό δεν θέλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι οτι απαγορευετε...απλα δεν συνισταται..και κατα την προσωπικη μου γνωμη δεν εχεις λογους να δοσεις.

ξερω οτι απαγορευετε σηγουρα μεχρη να εδρεωσεις γαλουχια για τους λογους που ειπε η Αναστασια.

Απλα σε μωρα που θηλαζουν δεν εχουν να προσφαιρουν κατι, ενω μωρα που πινουν γαλα σκινη χρειαζονται περισσοτερα υγρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δλδ δεν συνισταται μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια?Γνωριζω οτι το μητρικο ειναι κατα 90% νερο,αναρωτιομουν μηπως τα βλαπτει το να τους δωσουμε βρασταρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομιζω να τα βλαψει προς θεου...

Εμενα πχ η γιατρος μου γεννικα δεν εηθελε να δοσω και ειδκα τι κιντερτε, ενα διαστημα πιναμε χαμομιλακι λιγο λογω ερεθησμενο λαιμου...επο τα φαρμακα προτιμοτερο ηταν..μη φανταστεις οτι εκαναν και κατι.

Το θεμα ειναι οτι πινοντας αλλο υγρο και ενω ειναι σε φαση να ερεωσει γαλουχια εμμεσως σαμποταρεις τον θηλασμο πχ αν ποιει 100 γραμμ μαραθο αντι για γαλα θα γεμμυσει το στομαχακι του..και αμα ειναι κοντα σε γευμα μπορει και να το χασει.

καλο θα ηταν να αποφευγετε φυσικα αν εσυ θελεις να δοσεις κανεις δεν σου το απαγορευει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπα δεν σκοπευω να δωσω,ετσι κι αλλιως ειναι πολυ ηπιοι οι κολικοι της με λιγο μασαζ ανακουφιζεται. η γαλουχια εδραιωνεται στο 40ημερο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!!!!!!!!!!!

ειναι μαγαλη χαζομαρα το χαμομηλι και τα σχετικα...

οτιδηποτε δωσεις περα απο το γαλα σου θεωρειται συμπληρωμα,ολα τα αφεψηματα ειναι αδειες αχρηστες θερμιδες που δεν βοηθουν πουθενα...το γαλα σου εχει οτι χρειαζεται το μωρακι σου!οι κολικοι θα περασουν...χαλαρωσε εσυ...και θα δεις πως θα φυγουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

μπα δεν σκοπευω να δωσω,ετσι κι αλλιως ειναι πολυ ηπιοι οι κολικοι της με λιγο μασαζ ανακουφιζεται. η γαλουχια εδραιωνεται στο 40ημερο?

οσο πιο συχνα βαζεις το μωρο στο στηθος τοσο πιο γρηγορα εδραιωνεται η γαλουχια...περιπου στο τριμηνο εχει εδραιωθει,εκει παραγεις τοσο γαλα οσο χρειαζεται το μωρακι σου,σε σχεση με την αρχη που το σωμα ακομα δεν ξερει ποσα μωρακια πρεπει να πιουν γαλα,και αυτο εχει σαν αποτελεσμα εντονο πονο και πρηξιμο...εαν γενικα εχεις αποριες πεσ μου να σου στειλω το τηλ μιας συμβουλου θηλασμου με πμ.. :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manm ευχαριστω,ειμαι ενημερη σχετικα με τις συμβουλους.Αλλα μεχρι στιγμης τα καταφερνω καλα με τον θηλασμο και οποτε εχω θεμα απευθυνομαι στη Λαλα ¨η εδω στο φορουμ,οποτε δεν τις χρειαστηκα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το χα δει αυτο το θεμα .

Αν το μωρο χρειαζοταν χαμομήλι ή αλλα αφεψήματα , τοτε το στηθος θα εβγαζε χαμομήλι!

Εκτος απο τους γνωστους λογους (συγχηση θηλής , αντικατασταση γευματος , κολικοι λογο του αερα που εχει το μπουκαλι κλπ) που δεν πρεπει να δινουμε αφεψήματα στα μωρα , υπάρχει και μια "σκληρή αληθεια" . Δυστυχως δεν οφελει πουθενα! Ουτε στους κολικους , ουτε στις κενωσεις , ουτε στον βηχα , το κρυολογημα κλπ κλπ .

Αν καποια εχει το ερωτημα (οπως ο αντρας μου ) "γιατι οι ενηλικες πινουμε αφεψήματα?" , η απαντηση ειναι απλη ! Γιατι δεν πινουμε μητρικό γαλα !!! ;)

Η γαλουχια εδραιωνεται τυπικά το πρωτο 40ημερο-2μηνο αλλα μπορει και να "καθυστερήσει" σε καποιες περιπτώσεις. Γραψε μου βαρος γεννησης και σημερινο βαρος της μικρουλας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

-βαρος γεννησης (19/2) 3200

-βαρος εξοδου 3030

-βαρος πριν 10 μερες 4,500.

Θα την ζυγισουμε σημερα πριν το μπανιο και θα στο γραψω κι αυτο.

τις καλημερες μου!

ανακαλυψα οτι την πειραζει το κρεμμυδι (εφαγα 3 φορες και τις 3 ειχε αερια)

το γαλα μου εχει αυξηθει,βρεχω μπλουζες πια :) μεσα στη μερα μπαινει ανα 1 μιση με 2 ωρες στο στηθος,και μετα τις 11 το βραδυ συνηθως ξυπναει 2 φορες μεχρι τις 6.30.Δεν την ξυπναω αφου παιρνει καλο βαρος (καλα δεν κανω?). Α,και τρωει και απο τα 2 συνηθως,γυρω στα 15-20 λεπτα τη φορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα βρε κορίτσια θηλάζει κάθε 3 ώρες 20 λεπτά από το κάθε στήθος.

Το βράδυ όμως μόλις θηλάσει δεν κοιμάται με τίποτα και δείχνει να θέλει να φάει. Αν της κάνω τσάι kinderte που πρότεινε ο παιδίατρος μετά ηρεμεί και ξαναζητάει να φάει στο 3ωρο κανονικά...

Αν δεν της δώσω τσάι μου δείχνει ότι πειναει αλλά φοβάμαι να την ξαναθηλάσω αμέσως μήπως και μου κάνει εμετό γιατί θα της έρθει πολύ. Μήπως κάνω βλακεία και πρέπει να της δίνω πάλι απο το στήθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαριλου εννοειτε κ οχι τσαι..μα γιατι?

ακομα δε γεννηθηκε/....

τα πονακια αρχισουν μετα το 20 ημερο...

μονο βυζι...

δε προκειτε να κανει εμετο...

τισ πρωτες 2 βδομαδεσ εμ το που ξυ[ναει βαλτην στο στηθοσ...

εγω το πρωτο 2-3μηνο θηλαζα σχεδον οοοοολη μερα..μερα νυχτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!!

bebadomama,μια χαρα ειστε!!!!!εμενα στην αρχη την πειραζαν λιγο τα οσπρια!!αλλα τωρα που ειναι 3,5 μηνων βλεπω οτι δεν εχει πια θεμα!!!! ;) χαμομηλι και τετοια δεν εχω δωσει ποτε!!!!μονο στηθος!!!

marilou,δεν νομιζω οτι χρειαζεται τσαι.βαλτη καλυτερα στο στηθος παλι.αφου δειχνει οτι πειναει θελει κι αλλο γαλατακι.εμετο μπορει να τυχει καποια στιγμη να σου κανει.εμενα πιο μικρουλα εκανε σχεδον σε καθε γευμα.τωρα που μεγαλωσε(παραμεγαλωσε δηλαδη!!!! :P χαχα!!!3,5 μηνων ειναι)τους εχει μειωσει σε εναν με κανενα εμετο τη μερα!!αλλα εχει μειωσει και το χρονο θηλασμου απο ωρες σε 10 λεπτακια.... ;) εχουν αρχισει και μου λειπουν οι ατελειωτες ωρες που θηλαζαμε!!!!ειχα και πιο πολλη ωρα για το μαμμυ!!!!χαχα!!! :P τωρα στα 10 λεπτα τι να προλαβεις????χαχα!!!! :P

φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι παλιες διναν χαμομηλι κτλ για να τα ξεγελασουν,συνηθως θηλαζαν ανα 3ωρο.Στον γιο μου που του εδινα αφεψηματα (επινε γαλα εμποριου ομως) γιατι εκει οντως δεν εκανε να τρωει οποτε θελει! ποτε δεν ξεγελαστηκε :dry: πεινουσε και τσιριζε.Μεγαλη ευκολια ο θηλασμος κοριτσια,τωρα το ανακαλυπτω,πας οπου θες χωρις κανενα αγχος!με τον μικρο καναμε ετοιμασια και τσεκαραμε μη ξεχασουμε τιποτα πισω,και παρε θερμος,παρε μπιμπερο,παρε 2ο μπιμπερο μη τυχον και πεσει το 1ο :blink: ...ενω τωρα παιρνω τα παιδια παμε παιδικη χαρα,παιζει ο Γιαννης και οποτε πεινασει η μπουμπυ τη βαζω στο στηθος και τελος.Τοσο απλα!Μακαρι να το χα και στον γιο μου αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou έγραψε:

Εμένα βρε κορίτσια θηλάζει κάθε 3 ώρες 20 λεπτά από το κάθε στήθος.

Το βράδυ όμως μόλις θηλάσει δεν κοιμάται με τίποτα και δείχνει να θέλει να φάει. Αν της κάνω τσάι kinderte που πρότεινε ο παιδίατρος μετά ηρεμεί και ξαναζητάει να φάει στο 3ωρο κανονικά...

Αν δεν της δώσω τσάι μου δείχνει ότι πειναει αλλά φοβάμαι να την ξαναθηλάσω αμέσως μήπως και μου κάνει εμετό γιατί θα της έρθει πολύ. Μήπως κάνω βλακεία και πρέπει να της δίνω πάλι απο το στήθος;

Μην ξαναδωσεις τσαι στο μωρο! Αφου σου δειχνει οτι πειναει γιατι να μην την ταισεις ??? Τι σημαινει θα κανει εμετο ? Το τσαι γιατι δεν το κανει εμετο ??

Μετρα τις πανες του μωρου και θηλαζε το οσο το δυνατον περισσοτερο . Το προγραμμα καθε 3ωρες δεν ειναι φυσιολογικό για τοσο μικρα μωρα . Φυσικα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μην ξαναδωσεις τσαι ! Γεμιζεις το στομαχακι του με νερο και δεν ζητά να φαει . Το γαλα σου θα μεγαλωσει το μωρο σου ΟΧΙ το χαμομήλι .

Να σου ζήσει το μωρακι σου !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou έγραψε:

Εμένα βρε κορίτσια θηλάζει κάθε 3 ώρες 20 λεπτά από το κάθε στήθος.

Το βράδυ όμως μόλις θηλάσει δεν κοιμάται με τίποτα και δείχνει να θέλει να φάει. Αν της κάνω τσάι kinderte που πρότεινε ο παιδίατρος μετά ηρεμεί και ξαναζητάει να φάει στο 3ωρο κανονικά...

Αν δεν της δώσω τσάι μου δείχνει ότι πειναει αλλά φοβάμαι να την ξαναθηλάσω αμέσως μήπως και μου κάνει εμετό γιατί θα της έρθει πολύ. Μήπως κάνω βλακεία και πρέπει να της δίνω πάλι απο το στήθος;

βρε μαριλου αυτο το kindertee ποτε δεν το χωνεψα.Στην τελικη καλυτερα να δωσεις φυσικο χαμομηλι παρα αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama νομιζω οτι θελετε λιγο καιρο ακομα μεχρι να εδραιωθει η γαλουχία .

Επισης ακομα και στη διατροφη με ξενο γαλα , βρισκω λάθος να δινει η μητέρα χαμομήλι αν το μωρο πεινάει! Θυμαμαι το μωρακι μιας κοπελας που γεννησαμε την ιδια περιοδο . Οποτε τυχαινε να συναντηθούμε το μωρο εκλαιγε σπαρακτικά και εκεινη αγχωμένη απο τα λογια του παιδιατρου , το πηγαινε βολτες για να περασει το 3ωρο . Το καυμένο πεινουσε στις 2 ωρες και σπαραζε για μια ωρα! Δηλ τι θα παθαινε αν ετρωγε στις 2 ωρες και οχι στις 3?? Ειχε φοβερή ανάπτυξη , ειχε ανάγκη να φαει και ο γιατρος της ελεγε να το ξεγελάσει με τσαι που φυσικά το μωρο το εφτυνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφροδιτη σωστη παρατηρηση,το χαμομηλι το κανεις ελαφρυ και οχι κανονικα οπως το πινουμε εμεις,εγω του εφτιαχνα το γαλα με χαμομηλι (δλδ οχι σκετο νερο) αλλα πολυ αραιο,τον ειχε βοηθησει. Ασε που δεν ειναι για ολα τα παιδια,καποια αντιδρουν ακομη και στον καθαρισμο (προσωπο και ευαισθητη περιοχη) στο χαμομηλι.

Λαλα οταν ο μικρος επινε στο 2ωρο γαλα μετα εκανε εμμετους,καποιες φορες ρουκετες. Η ποσοτητα γαλακτος που επινε ηταν πανω απο το κανονικο λογω μεγαλης αναπτυξης.Οταν αυξησα την ποσοτητα τοτε σταματησε και η γκρινια αλλα κ παλι στις 2μιση ωρες ετρωγε.Ακομη και τωρα τρωει με τετοιους ρυθμους και για να μη μαθει στις μεγαλες ποσοτητες στερεας τροφης φροντιζω να μην απεχουν πολυ τα γευματα του,η μεριδα του ειναι κανονικο πιατο ενηλικα.Οκ,το φαγητο του ειναι σαφως πιο ελαφρυ και υγιεινο αλλα και παλι τρωει αρκετα.Και επειδη δεν θελω να τον στουμπωνω με ψωμια/μπισκοτα σε καθε γευμα (μου το προτειναν διαφοροι "εμπειρογνωμονες" του περιβαλλοντος μου αυτο :huh: ) γι αυτο φροντιζω να τρωει μικροτερα και συχνοτερα γευματα,βοηθαει πολυ οτι εχει μαθει να τρωει σαλατα με το φαγητο του.

Εχουμε ακομα με την μικρη για να εδραιωσουμε την γαλουχια ε? Θα γινει κι αυτο,θα σου γραψω το σημερινο βαρος το βραδακι που θα την εχω ζυγισει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια αγχώθηκα τώρα...σήμερα θα έρθει άλλος παιδίατρος και να δούμε τι θα πει κιαυτός....

Αλλα σωστά μου ακούγονται όσα λετε και δεν θα ξαναδώσω τσάι...απορώ τι το προτείνουν...

απλά κάποιες φορές κλαίει για καμιά ώρα αφού έχει θηλάσει αλλά όταν την ξαναέβαλα στο στήθος δεν ήθελε...λέτε να έχει πονάκια ή απλά προσπαθεί να προσαρμοστεί το γλυκό μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

OTAN ενα μωρο κλαιει δεν σημαινει οτι μονο πεινα!

υπαρχουν πολι λογοι που μπορει να κλαιει ενα μωρακι!

να εσταινεται, να κρυωνει ,α να θελει να ρευτει , να θελει αγκαλιτσα, να εχει πονακια κ.α.

το κλαμα ειναι ο τροπος επεικοινωνιας τους!

οταν θα μεγαλωσουν θα λενε οτι εχουν αναγκη!

το προτεινουν για να εχουν να λενε και αυτοι κατι κλαυπτοντα πολλες φορες την αμαθεια τους η την εσκεμενη αμαθεια.

μαριλου το μαρκι σου ειναι πολυ μικρο!

ποσες πανες βρεχετε τν ημερα?

ποσα γευματα κανετε?

δινιντας τσαι υπονομευεις την παραγωγη σου!

σε αυτη τη φαση που ειστε χρειαζεται μονο θηλασμος!

μερα νυχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebii έγραψε:

OTAN ενα μωρο κλαιει δεν σημαινει οτι μονο πεινα!

υπαρχουν πολι λογοι που μπορει να κλαιει ενα μωρακι!

να εσταινεται, να κρυωνει ,α να θελει να ρευτει , να θελει αγκαλιτσα, να εχει πονακια κ.α.

το κλαμα ειναι ο τροπος επεικοινωνιας τους!

οταν θα μεγαλωσουν θα λενε οτι εχουν αναγκη!

το προτεινουν για να εχουν να λενε και αυτοι κατι κλαυπτοντα πολλες φορες την αμαθεια τους η την εσκεμενη αμαθεια.

μαριλου το μαρκι σου ειναι πολυ μικρο!

ποσες πανες βρεχετε τν ημερα?

ποσα γευματα κανετε?

δινιντας τσαι υπονομευεις την παραγωγη σου!

σε αυτη τη φαση που ειστε χρειαζεται μονο θηλασμος!

μερα νυχτα!

πάνες περίπου 9 τηνημέρα.

Γεύματα 6 στο 24ωρο χωρίς του τσαγιού.

Ο παιδίατρος είπε ότι είναι καλά. Την ζύγισε σήμερα και έχει πάρει 800γρ από τότε που ήρθαμε στο σπίτι. Δηλ. μέσα σε 6 ημέρες. Δεν το πίστευε.

Αλλά μου είπε αυτά που είπατε κι εσείς. Μόνο θηλασμος όποτε το ζητάει το παιδί και χωρίς να την ξυπνάω.Οπότε τώρα είμαι πιο ήσυχη και θα εφαρμόσω αυτά που λετε κιεσείς! Ευχαριστώ πολυ πολύ!!!

Αχ σαν νέα μανούλα έχω άγνοια αλλά και άγχος να τα κάνω όλα σωστά. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...