Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΤΙΛΗΨΗ-ΠΡΩΤΕΣ ΛΕΞΟΥΛΕΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ-ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ,ΑΛΛΑ Κ ΜΙΚΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΤΙ "ΝΕΟ" ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΩΡΟ..

ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΥΜΜΕΝΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΛΕΞΟΥΛΕΣ??ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑΝΤΑΡΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ Η ΘΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΗΣΕΙ..ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ Κ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ??

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥ ΜΑΘΩ ΤΟ "ΚΟΥΠΕΠΕ" Κ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΛΛΑΒΕΣ..ΜΑ,ΜΠΑ,ΤΑΤΑ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ ΔΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ..ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ??ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ??

Η' ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ?

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΔΕ ΔΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ :(:(

ΒΓΑΖΕΙ ΤΗ ΓΛΩΣΙΤΣΑ Κ ΠΕΤΑΕΙ ΣΑΛΙΑ ΣΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ :P ..ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ "ΜΟΥΓΚΡΙΖΕΙ" Κ ΑΛΛΕΣ ΤΣΙΡΙΖΕΙ..Κ ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΛΕΞΟΥΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΕΕΕΕ... Κ ΑΑΑΑΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατσε ρε ντινα..τι θες..στα 3 να σου απαγγελει την Ιλιαδα!!!!!!

φυσικα και ειναι σχετικο καθε παιδακι ποτε θα μιλησει.

Εσυ συνεχησε να του μηλας..και ας μην σε καταλαβαινει.

Βαζε του και τραγουδια διαφορα

Η ομιλια δισασκεται βλεποντας εσενα να μηλας, θα βγαλει και αυτο λεξουλες..αλλα αγροτερα..μην περιμενεις απο τωρα.

Εμενα εχει πει κατα καιρους μπαμπα και μπαμπακα....

οχι κοιτοντας τον αντρα μου στο ασχετο..αναλογα με την ημερα...και τα κεφια...δε βγαζει γλωσσα μεσα του ειναι ολο τια, ντα, νιανννν, μαμμμμ κλπ κλπ.

Αλλα εσυ να του μιλας να του λες διαφορες λεξουλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έλα βρε ντινα μου, μικρούλι ειναι ακόμα! το κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. πάντως διάβασε αυτο το κειμενο και θα σε κατατοπισει αρκετα πιστευω.

http://fatsoules.gr/ar04a.htm

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eixa kai ego tin idia aporia ntina,giati exo akousei kata kairous na lene kapoioi goneis oti ta mora tous eipan tin proti tous leksoula 7 minon,kai anarotiomoun einai dinaton?

maria mou to keimeno sou poli katatopistiko!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΕΧΕΧΕ...ΣΕΣΙΛΙΑ ΜΗ ΜΕ ΜΑΛΩΝΕΙΣ :P :silly: ....ΕΙΔΕΣ??Κ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ :kiss::kiss:

ΜΑΡΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΝΧ ;)

ΑΠΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ (ΕΠΕΙΔΗ Κ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ,ΝΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΣΥΛΛΑΒΕΣ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 7 ΜΗΝΕΣ)ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ..ΤΗΣ ΜΑΘΗΣΗΣ!!Κ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗ ΤΥΧΩΝ ΤΟΝ "ΑΦΗΝΩ ΠΙΣΩ"..ΜΑΛΛΟΝ ΒΙΑΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι ντινακη μου, εσυ καλα κανεις ...να του μηλας του παιδιου.

Ερευνες εχουν δειξει πως οταν οι γονεις μηλανε στο παιδι αυτα αναπτυσσουν καλυτερο και σωστοτερο λεξηλογιο.

Αλαλ οχι μαμα ντα ατα κλπ..να λες σωστα της λεξεις .

Εγω πχ μηλαω στον δικο μου του λεω Χριστοφορε Τωρα θα κατσουμε στο καρεκλακη..θα φαμε το φαγητο μας..κοτοπουλο με τραχανα..κλπ κλπ...ασχετο αν για απαντυση ο Χριστοφορς ουρλιαζει καιμουγκριζει!!!!!!!

Αν και εδω και μερικες μερες λεει συναχει μαμμμ...τωρα μαμα προσπαθει να πει..πειναει ολη την ωρα ..τι να πω..αναμενω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου θα συμφωνήσω με όλα τα κορίτσια,το κάθε μωράκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης...Κ μη νομίζεις οτι επειδή δε σου δίνει σημασία δε σε ακούει ή δε σε καταλαβαίνει...Κάποια στιγμή θα σε εκπλήξει με αυτά που απορροφάει τώρα!!!Η Ολίνα μου άρχισε να "μπαμπαλίζει" 6μιση μηνών κ μάλιστα μου φάνηκε οτι καθυστέρησε γιατι ακουγα διάφορα οτι ξεκινάνε απο 4 μηνών κ τέτοια..Επίσης της έκανα πλύση εγκεφάλου για χαιρετούρες κουπεπε κ παλαμάκια κ εκεί που έμοιαζε να μη μ ακούει καν,ξαφνικά είπα "μπράβοοοο!!!" κ άρχισε να χτυπάει παλαμάκια!!!! :laugh: :woohoo: :woohoo:

Σαφώς κ πρέπει να ασχολούμαστε αλλα να μην ακούμε τίποτα απ όσα μας λένε για άλλα μωράκια,το κάθε ενα είναι ξεχωριστό,πώς θα γίνει...????

Φιλάκια πολλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κάθε παιδάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης. Η πλειοψηφία των παιδιών λέει περίπου 50 λέξεις (όχι προτάσεις) μέχρι τα πρώτα 2 χρόνια.

Αυτό που μπορεί να βοηθήσει το παιδί να αναπτύξει τις γλωσικές του ικανότητες είναι να του μιλάμε με μικρές προτάσεις, να λέμε τις λέξεις κανονικά και να μην έχει πολλές ώρες πιπίλα κατά τη διάρκεια της ημέρας. (¨οταν έχει πιπίλα το στόμα δεν είναι "διαθέσιμο" να εξασκηθεί σε παραγωγή ήχων)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...