Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απογευματινό;;;1-2 ετών.


Recommended Posts

Καλησπερα Κατερινα μου...!!!

Εγω για απογευματινο κοιταω να του δινω καθε μερα και κατι διαφορετικο για να μην τα βαριεται... εχω προσπαθησει πολλα αλλα τρωει συγκεκριμενα σνακ...!!!

Π.χ. γιαουρτακι, κομποστα φρουτων που την φτιαχνω εγω, φρουτακι ωμο, τσουρεκακι, τοστακι με τυρι και γαλοπουλα, κριτσινακι ενδιαμεσα, ενα ποτηρακι χυμο μαζι με κατι απο τα παραπανω, μηλοπιτα σπητικη... οτι εχω του δινω... αυτο γινεται γυρω στις 6 που ξυπναει... κατα τις 8 θα φαει την κρεμα του και μετα θα ψιλοτσιμπισει και λιγο απο το φαι μας... συνηθως καμια πατατα η ντοματα... και το βραδυ θα πιει γαλατακι, αλλα τωρα τελευταια το βραδυνο γαλα το σνομπαρει...!!!

Παλι κατι απο ολα αυτα του το δινω για δεκατιανο... δωδεκατιανο για την ακριβεια γιατι στις 10 ακομα κοιμαται... κατα τις 1 τρωει φαγακι, οπου εαν δεν εχει και πολυ ορεξη η δεν του αρεσει μπορει να του το δωσω το απογευμα...!!!

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα γιατι τα εγραψα λιγο αναποδα...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου φίλη Κατερίνα!!!!!!!

Τώρα μυρίστηκα το θέμα....

Εγώ έχω επιλέξει να μην δίνω οτιδήποτε περιέχει ξάχαρη τουλάχιστον μέχρι τα 2. Από κει και πέρα θα μπορεί να τρώει ό,τι την περιέχει μόνο σε κοινωνικές εκδηλώσεις (πάρτυ,κλπ) και ποτέ στο σπίτι.

Φυσικά αποφεύγω ακόμη το αλάτι.

Σνακ ,μπισκότα,κέικ,σοκολάτες, πίτες κλπ θα αργήσει πολύ να φάει.

Απογευματινό δίνω φαγητό από το μεσημέρι,φρούτα,χυλό βρώμης,γλυκοπατάτα κλπ,κομπόστα σπιτική χωρίς ζάχαρη. Όταν δεν έχω όρεξη να ετοιμάσω οτιδήποτε δίνω ρυζογκοφρέτα με ανθότυρο, τοστάκι με κίτρινο τυρι,κανένα γιαούρτι και κάποια κρέμα της Holle που υπήρχε για κάποιο διάστημα στο σπίτι...

Να συμπληρώσω οτι γλυκιά γεύση δεν δίνει μόνο η ζάχαρη αλλά και οι μπανάνες,τα αχλάδια η γλυκοπατάτα. Μπορούμε εναλλακτικά να αντικαταστήσουμε στα μπισκότα πχ τη ζάχαρη με λιωμένες μπανάνες! ;)

Δεν είναι τόσο γλυκά αλλά σίγουρα είναι πιο υγιεινά και δε χαλάνε τα δόντια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΚΟΣ ΜΟΥ(17ΜΗΝΩΝ)ΕΧΕΙ 16ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ..ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΡΕΜΑ ΝΟΥΝΟΥ Η ΤΟΣΤΑΚΙ ΜΕ ΤΥΡΙ ΕΜΕΝΤΑΛ..ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ...ΧΥΜΟ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ?ΦΥΣΙΚΟ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Να συμπληρώσω οτι γλυκιά γεύση δεν δίνει μόνο η ζάχαρη αλλά και οι μπανάνες,τα αχλάδια η γλυκοπατάτα. Μπορούμε εναλλακτικά να αντικαταστήσουμε στα μπισκότα πχ τη ζάχαρη με λιωμένες μπανάνες! ;)

Δεν είναι τόσο γλυκά αλλά σίγουρα είναι πιο υγιεινά και δε χαλάνε τα δόντια!

Πολυ καλα κανεις...!!!

Εγω δεν του εδινα καθολου ζαχαρη μεχρι να χρονισει... μετα δυστυχως την εμαθε απο τους παππουδες... αλλα ευτυχως δεν του πολυαρεσουν τα γλυκα... και κεικ καμια φορα που του δινω με ελαχιστη ζαχαρη και αυτη μαυρη (παντα) δεν το πολυτρωει... εχει μια προτιμηση στη σοκολατα αλλα μονο kinder και οχι καθε μερα...!!!

Τις λιωμενες μπανανες δεν τις τρωει οπως και πολλα ακομα υγειηνα φαγητα οπως το ρυζογαλο...!!!

Ειναι δυσκολα τα παιδακια στο φαγητο... αυτο που δεν του εχω δωσει ακομα ειναι μελι... ολοι, μα ολοι επιμενουν να του δωσω αλλα εχω ακουσει οτι παθαινουν αλλαντιαση και το αποφευγω ακομα...!!! Επισης τις φρυγανιες και τα μπισκοτα δεν τα τρωει...!!! Αυτο που θελω να του δοκιμασω ειναι ζελεδακια με φρουτα αλλα και παλι νομιζω πως θα φαω εγω στο τελος...!!! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απαντάω στη Λαλα...

Προσωπικά δε δίνω μεσημεριανό φαγητό το απόγευμα γιατί απλά το μεσημεριανό μας το τρώμε αργούτσικα.

15.00 σχολάμε με τον άντρα μου, 15.30 τρώμε όλοι μαζί.

Θα ξυπνήσει στις 18.00, τότε θα φάει το τοστάκι και εννοείται μέχρι να κοιμηθεί θα φάει και κάτι άλλο, συνήθως γιαούρτι με κριτσίνια, τσουρέκι ή κέικ της μαμάς και γιαγιάς, ή ότι άλλο ζητήσει.

Μέχρι τις 15.30 που τρώει μεσημεριανό, τρώει αυγό, φρούτα, ψωμί με μαρμελάδα γιαγιάς ή επίσης ότι άλλο τραβάει η όρεξή της. Εννοείται όχι όλα μαζί, ότι και όποτε το ζητήσει.

Τα προγράμματα των παιδιών διαφέρουν εννοείται.

Στη δική μας περίπτωση, βρήκαμε ένα πρόγραμμα να συμβαδίζει με το πρόγραμμα το δικό μας.

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητη Κατρινα εχεις δικιο οτι το τσιμπολόγημα δεν συστινεται στα παιδακια διοτι σε ορισμένα παιδιά κοβει την ορεξη για φαγητό . Ειδικά για κακοφαγα παιδάκια ειναι τελειως λανθασμένη τακτική αν μαλιστα το "σνακ" ειναι μια κακης ποιοτητας επεξεργασμένη τροφή .

Για το θεμα του μεταβολισμου δεν εχω κατι υποψην μου, αυτο που ξερω γενικα ειναι οτι ο μεταβολισμος λειτουργει καλυτερα με μικρα συχνα γευματα παρα με λιγα μεγάλα .

Η μικρη μου απο ημερων , τοτε που θηλαζε αποκλειστικά , εκανε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μικρα γευματα . Θηλαζε 20 φορες το 24ωρο απο λιγο . Αυτο που εκανα τοτε συνεχίζω να κανω και τωρα . Τοτε εδινα το ιδιο στηθος πολλες συνεχομενες φορες ωστε να παρει και το πιο λιπαρο γαλα και τωρα δινω το φαγητο της πολλες φορες στη διαρκεια της μερας .

Το τσιμπολογημα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι καποια τροφή με μικρη θρεπτική αξια (πχ γλυκά , ψωμι , κουλουρακια κλπ ) αλλά φρουτα , λαχανικά , κομματάκια κρεατος σε τοστ (ποτέ ψωμι του τοστ αλλα μαυρο ψωμί ) .

Νομιζω οτι για τα παιδακια που δεν εφαγαν ποτε ή που ξεκινουν τωρα να τρωνε μη αλεσμένη τροφη , το σωστο τσιμπολογημα τα βοηθά να διαχειριζονται καλυτερα την τροφή και να τρωνε οσο "πρέπει" .

Δεν σου γραφω τι τρωει η μικρή μου γιατι ειναι απο τις εξαιρέσεις και δεν θα σε βοηθήσω . Θα σου ελεγα ομως να σκεφτεις την αξια της καθε τροφης και μετα να αποφασισεις να τη δωσεις στη μικρή σου .

Επισης μην σκεφτεσαι οτι το απογευμα πρεπει να τρωει "απογευματινό " ή κατι γλυκό . Ολες οι σωστες τροφες μπορουν να γινουν "απογευματινο" , "πρωινο" , ακομα και "μεσημεριανο"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη μικρη μου ο,τι φτιαχνω για μεσημεριανο το ιδιο συνηθως της δινω κ το απογευμα. Μονο σε περιπτωση που δεν μου περισσεύει τοτε της φτιαχνω λιγο τραχανα με ανθοτυρο ή κριθαρακι ή κατι αντιστοιχο τελος παντων.

Βεβαια να σημειωσω οτι κ μενα ολο το απογευμα, κυρίως, τσιμπολογαει ασταματητητα. Πότε κριτσινι ολικης δικης μου παραγωγης, πότε λιγο κασερι, ποτε λιγο γιαουρτακι, ποτε μπανανα κατι παντως θελει να μασουλαει. Συνηθως ζητα κατι μονη της κ αν εγω επιδιωξω να της δωσω κατι και αυτη πει οχι ειναι οχι! :P

Όσο για το προγραμμα του παιδιου συμφωνω με τη Ιφιγενεια. Το προγραμμα του καθε παιδιου συνηθως προσαρμοζεται σε αυτο της οικογενειας του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια και πάλι!!!

Θούλη αυτό με τα δόντια ούτε το γνώριζα...και παρεπιπτόντως οι τραπεζίτες ''έσκασαν'' +2 κάτω και μας παραπήρε...πονάει πολύ!!!

Τσίριζε προχθές βράδυ...

Μαρινάκι πώς είσαι;;;Εχαθήκαμε!

Μακάρι η Άλεξ να είναι τόσο φαγανή όσο ο Μιχαήλ!

Ρυζόγαλο!!!Ναι και μαζί εγώ καμιά 10 μπολάκια!!!

Και εγώ μέχρι 3 ετών απαγόρευση ολική σε όσα ανέφερε η Νατάσσα!!!

Στριμμένη θα είμαι...

Νατάσσα μπισκότα με λιωμένη μπανάνα!!!Ούτε το είχα σκεφτεί!!!

Ναι Θεανώ και εμείς στα ίδια βαδίζουμε...πάντως κριτσίνια ακόμη δεν έφαγε αλλά όντως μαύρα όπως και ψωμί, δυστυχώς μόνη ζόρικο...

Ιφιγένεια μόλις επιστρέψω πίνω ένα LEXOTANIL να ηρεμήσω από όλη τη μέρα!!!Φίλησε το Μαράκι!!!Ευελπιστώ σύντομα για καφεδάκι!

Λάλα συμφωνώ κατά πολύ σε όσα έγραψες!Φυσικά όταν θηλάζει το μωρό δεν ισχύει αυτό. Όσο έχω ενημερωθεί όχι πριν 3ωρου, διότι μποκάρει ο μεταβολισμός και παχαίνει ο άνθρωπος. Γεύματα ολοκληρωμένα όχι ογκώδη!

Αλλά έχεις δίκιο πολύ ότι όταν μαθαίνει να τρώει τσιμπολογάει, καθώς και τα γεύματα και ο τρόπος ποικίλει!!!

Πάντως εμάς ο γιατρός μας ήταν πολύ κάθετος!!!Όχι επεξεργασμένα μέχρι 3 ετών για πολλούς και διαφόρους λόγους!Ελπίζω να μάθουμε σύντομα να τρώμε και μπορέσουμε να το τηρήσουμε!!!

Ευχαριστώ πολύ πάντως, ωραίες ιδέες κάποιες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...