Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΑΙΔΙΟΥ 1 ΕΤΟΣ!ΑΠΟΡΙΕΣ!


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια μου!!!Εμεις χρονίσαμε την Κυριακή 28 μαρτίου και ξεκινάμε και εισαγωγή νεων τροφών στο διαιτολογιο μας!!Το θέμα μου ειναι οτι η καλή μας η παιδίατρος δεν σηκώνει τα τηλ-'οπως πάντα-εδω και μια εβδομάδα και μιας και θα την αλλάξω επιτέλους γιατι η υπομονή έχει και τα όρια της και μέχρι να βρω σύντομα καινουρια θα ηθελα σας παρακαλώ πάρα πολύ τη βοηθεια σας!!!!!Εσεις στο χρόνο τι αλλαγές κάνατε;;;Σημερα του έδωσα το frisogrow γάλα 3ης βρεφικής ηλικίας.Γράφει πάνω ομως 180ml σε ποτηρι με 3 μεζουρες..εμεις πινουμε σε μπιμπερο..και του έφτιαξα 240ml γιατι και στα υπολοιπα την ιδια ποσοτητα επινε..

Φρέσκο γάλα απο πότε;;; :dry::dry: Το βράσιμο νερού πότε σταματάει;;;να του δίνω εμφιαλωμένο απο δω και πέρα;;

Ψάρι πώς να του το δώσω;;ποιο να πάρω για αρχή;;Αυγο;;το κρόκο μόνο;;και πώς;;

Ανθος αραβοσίτου;;διαφορες άλλες κρέμες;;;

Αχ κορίτσια θα με βοηθούσατε πάρα πολύ!!!!Το ξέρω οτι παιδιατροι δεν είστε αλλά μέχρι να βρω αυριο-μεθαυριο έναν της προκοπής πειτε μου εσεις απο τους δικους σας παιδιατρους τι αλλαγές σας έκαναν;;;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και συγνώμη για τα πολλα ερωτήματα..αλλά προς το παρόν δεν ηξερα που να απευθηνθώ!!

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το frisogrow πήναμε κι εμείς, λοιπόν αυτό είναι 60γρ/μεζούρα δηλαδή για 240γρ θέλεις 4μεζούρες.

Αυγό θα δόσεις πρώτα τον κρόκο και ποτέ την ίδια μέρα με το ψάρι.

Ψάρι καλό είναι για αρχή ο μπακαλιάρος και το κοκκινόψαρο.

Κρέμες καλύτερη είναι η βανίλια-ρυζάλευρο.

Και εναλλάξ θα φτάχνεις κρεατόσουπα με κοτόπουλο και την επόμενη μέρα με μοσχάρι, κατσικάκι και αρνάκι με ζυμαρικά και φρέσκια ντοματούλα και γενικά ελαφριά φαγητά ακόμα και από τα δικά σας μπορεί να φάει αν δεν τα κάνεις πικάντικα...και περιορισμένο αλάτι εεε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου julianaki μου,τι κανετε?Χρονια πολλα,να χαιρεσαι το αγορακι σου.

Και εμενα η δικια μου παιδιατρος ετσι εκανε και την αλλαξα!

Λοιπόν,εμένα με το που χρόνισε του εδωσε φρεσκο γαλα ,κοψαμε την σκόνη,το βρασιμο του νερου το εχουμε κοψει μηνεσ τωρα ουτε που θυμαμαι και το αυγο το εχουμε αρχισει πάλι γυρω στον χρονο.Στην αρχη του δινεις λιγο κροκο και σταδιακα βαζεισ και το ασπράδι.

Για τισ κρεμες δεν ξερω να σου πω γιατι ο δικος μου εφαγε πολυ λιγο κρεμα (αντικατασταθηκε με γιαουρτι).

Αυτα κοριτσάκι.

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέχασα να σου πω πως εμείς φρέσκο γάλα ξεκινήσαμε στα 2. Μέχρι τότε πίναμε σκόνη διότι είναι πιο εμπλουτισμένα με σίδηρο και βιταμίνες.

Όσο για το νερό δεν χρειάζεται να το βράζεις πλέον αλλά ούτε και να πάρεις εμφιαλωμένο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τζουλιανα γιατι δινεισ βρασμενο νερο?

εγω απο 6 μηνων που αρχισα εδινα η απο τη βρυση η εμφιλωμανο..

αυγο εγω εδωσα τη πρωτη μερα λιγο κροκο κ τη επομενη ολοκληρο :blink:

εγω κ πριν το χρονο εδινα ψωμι τοστ με φιλαδελφεια..

κ τοστ με κασερακι...

σε φιλω..ναι αλλαξε παιδιατρο

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ κορίτσια μου!!Το αυγουλάκι το κρόκο το βάζω μέσα στη κρεατόσουπα ή σκέτο;;

Το ψάρι να φανταστω το φτιάχνω όπως τις κρεατοσουπες δηλαδή με καροτο,πατάτα,κ.τλ ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Julia υπαρχουν πολυ τροποι, εγω πχ βραζω μονο το κρεας τα περισσοτερα λαχανικα τα κανω στον ατμο η ψητα, ειναι φορες που βαζω ειδικα το κοτοπουλο και το ψαρι..γιατι μας ςπετρεψε απο αυτον τον μηνα να φαμε μπακαλιαρακι φρεσκο. το βαζω στην λαδοκολα, βαζω απο πανω τα λαχανικα μου, καροτακι σε λεπτες φετες, κολοκυθακι σελινο καμια πιπερια ραντιζω με λεμονι κλεινω την λαδοκολα σε πακετο και τα βαζω στο φουρνο θελει 20-30 νλεπτα αναλογα με το μεγεθος του ψαριου.

Επισης ο δικςο μου το αυγο πρωτιμαει να το τρωει σφηχτο με ψηζουλα ψωμιου- τρωμε μονο κροκο προς το πατρον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το αυγο του το δινεις μονο του .Εγω του το δινω λιγη ωρα πριν το μεσημεριανο.Ποτε ομως την ημερα που θα εχω ψαρι.Ναι το ψαρι φτιαχτο οπως και την κρεατοσουπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά το χρόνο εγώ δε τους είχα δώσει γάλα 3ης βρεφικής ηλικίας (μου είχε πει ο γιατρός ότι δεν είναι απαραίτητο)αλλά κατευθείαν φρέσκο. Στην αρχή τους έπαιρνα το Δέλτα Advance για κανένα εξάμηνο και μετά συνεχίσαμε με το κανονικό που πίνουμε κι εμείς :)

Να προσέξεις όμως , αν αποφασίσεις να του δώσεις φρέσκο, να μην είναι υψηλής παστερίωσης (αυτά δηλαδή που έχουν μακρινή ημερομηνία λήξης) διότι, λόγω του ότι παστεριώνονται σε υψηλές θερμοκρασίες προκειμένου να διατηρούνται περισσότερο, καταστρέφονται όλα τα πολύτιμα συστατικά τους.

Αυγό εγώ τους έδινα από τον όγδοο μήνα. Πρώτα ξεκινήσαμε με τον κρόκο και μετά με το ασπράδι.

Το ψάρι ήταν το τελευταίο που προσθέσαμε στο διαιτολόγιό μας μόλις κλείσαμε το χρόνο. Να ζητάς απ' το ιχθυοπωλείο ψάρι για βραστό. Τα πιο συνηθισμένα είναι τα κοκκινόψαρα.

Τις κρέμες τις σταματήσαμε πάνω στο χρόνο και αντί για κρέμα το απόγευμα τους έδινα γιαουρτάκι.

Νερό ακόμη και τώρα τους δίνω εμφιαλωμένο γιατί το νερό της βρύσης μας δεν είναι καλό (υψηλή περιεκτικότητα σε άλατα).

Άντε ...και καλά φαγοπότια ;):lol: !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κρέμα και γω την εχω αντικαταστήσει με γιαουρτάκι.το δέλτα αντβάνς δινω.Εννοούσα ρυζόγαλα,κρέμα γιοτης ανθος αραβοσίτου κ.τ.λ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω απο 6-7 μηνων δινω νερο βρυσης για το γαλα δε μπορω να σου πω γιατι θηλαζω ακομα στα αλλα μου ομως 3 παιδια αμεσως μετα το χρονο εδινα φρεσκο .ψαρι εδωσα τωρα που χρονιζουμε με λαχανικα οπως κανουμε και την ψαροσουπα για εμας ,γενικα εγω εδω και καιρο του δινω το φαγητο που τρωμε εμεις πριν βεβαια προσθεσω αλατι και μπαχαρικα και για απογευματινο λαχανικα με λαδολεμονο πατημενα με το πηρουνι.τοστακι ,πιτες ,τραχανα , αυγο για πρωινο και πολυ γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμείς φρέσκο γαλατάκι πλέον ΜΕΒΓΑΛ(γνήσια ΜΑΚΕΔΟΝΑ) μικρής διάρκειας και φτου-φτου μην την ματιάξω πίνει πολύ-πολύ!

Το advance δεν της άρεσε καθόλου!

Αυγό τρώμε κρόκο μόνο κάθε 2 ημέρες από 10 μηνών, ψάρι ακόμη δεν το δέχεται, νερό επίσης, δίνει με το ποτηράκι της σ'εμένα!

Και βασικά τρώει μόνη της!Δηλαδή γινόμαστε γουρουνάκια!

Ερώτηση γενικής και ειδικής φύσεως:πίτες επιτρέπονται;;;δεν είναι για το στομάχι κάπως;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια ου κοριτακι μου...εμεις ειμαστε πιο μθκρουληδες αλλα θα σου πω αυτα που γνωριζω

νερακι βρυσης δινω απο τον 6 περιπου μολις αρχισαμε στερεες οχ εμφιαλωμενο δεν τα εμπιστευομαι εχουν πολυ συντηριτικο μενουν καιρο στα μπουκαλια κ τισ αποθηκες...εβαλα ενα καλο φιλτρο βρυσης και ολ ΚΑΛΑ

απογευματινο δε τρωμε κρεμες εμποριου μονο γλυκοπατατες κολοκυθες με λχανικα η φρουτα βρασμενα ολα μαζι βρωμη με μπανανα κ σταφιδες γιαουρτακι κατσικισιο με πλιγουρι η βρωμη η φαγοπυρο μεσα εσυ λογικα μπορεις κ τοστακι με ανθοτυρο να δωσεις επισης υπαρχουν και καποιες βιολογικες κρεμες της χολ με δημητριακα αλλα αφου μεγαλωσε το νινι γιατι να μη δωσεις τοφια δημητριακα

μπορεισ να φτιαξεις χυμο με 1/3 αλεσμενο φρουτο και το υπολοιπο νερο (2/3 δλδ)

για γαλα δε γνωριζω ακομη αλλα για το φρεσκο οι αποψεις διαφερουν..υπαρχει κ το κατσικιιο πουναι πολυ καλυτερο απο το αγελαδινο αλλα νομιζω μπορεις κ να δωσεις εμπλουτισμενο συμπηκνωμενο γαλα....αλλα με τα κονσερβοποιημενα δε ξερω τι γινετε..παντως ειναι καλυερα απο τις σκονες σιγουρα

και σαφως το φρεσκο ακομη καλυτερο αλλα να μη σε παρω στο λαιμο μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοπελα μου

καταρχας σιγουρα να αλλαξεις παιδιατρο γιατι το θεωρω απαραδεχτο να μην σηκωνει το τηλεφωνο εδω και μια εβδομαδα!!!!

φυσικα και μπορει να πιει φρεσκο γαλα απο τον χρονο και μετα

εμεις καναμε πρωτα την εισαγωγη του αυγου(εδινα μια κουταλια ξεκινωντας απο τον κροκο μεχρι που τελειωσε και επιασε και το ασπραδι και τελειωσε και αυτο)μια κουταλια σημερα,δυο αυριο κοκ...

επειτα βαλαμε και το ψαρι(μετα απο μια εβδομαδα για να δουμε πρωτα μην τυχον μας κανει καμια αλλεργεια το αυγο)

ψαρι του βραζω μπακαλιαρακια(δοκιμασα και αλλα,αλλα αυτα του αρεσουν πιο πολυ οποτε εμεινα εκει)με λαχανικα ,σουρωνω το ζουμι προσθετω ριζακι και γινεται ενα φαγακι πεντανοστιμο.

νερο εμενα επινε απο μικρος βρυσης!!

δεν του εδωσα ποτε εμφιαλωμενο

κρεμες(εμποριου) του ειχα δωσει και για καλη μας τυχη εχει αλλεργεια και δεν μπορει να τις φαει οποτε το απογευματινο μας περιοριζεται σε γιαουρτι,τσουρεκακι και οτιδιποτε αλλο πχ ψωμακι με ελαχιστη μερεντα γιατι το τυρι δεν το θελει με τιποτα η σκετο ψωμακι,ριζογκοφρετα,φρυγανιες,μανταρινια κ.α διαφορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου και χριστος ανέστη!!Να χαιρεστε τις οικογένειες σας!!

Την παιδιατρο την πηρα χτες παλι τηλ και επιτέλους συννενοήθηκα!!Ψαρι και αυγο μου ειπε οτι και εσεις..Για φρέσκο γάλα ουτε λογος!!Μου ειπε μετα τα 2 χρονια !!Παντως το κρόκο αυγού ουτε να τον δει!!! :(:( Αναγούλιαζε!!!Ετσι και γω εβαλα λιγο μεσα στη φρουτοκρεμα ;)

Κοριτσια νομιζω οτι τα χει σιχαθει γενικα τα φαγητα που ετρωγε :dry::dry: Ουτε τη φρουτοκρεμα θέλει,ουτε το μεσημεριανο :unsure::unsure: Χτες του έφτιαξα ανθος αραβοσιτου γιοτης με γαλα δελτα αντβάνς και ξετρελάθηκε!!!! :ohmy::ohmy: Θα θέλει και καινουριες γευσεις!!και γω δινω ριζογκοφρέτες του αρεσουν πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά...

Εμάς από την μέρα που χρόνισε μας έβαλε φρέσκο γάλα, ψάρι, αυγό , μέλι. Προχτές που πήγαμε μας είπε ότι μπορεί να τρώει τα πάντα, απλά να μην είναι πολύ αλμυρά, πικάντικα κ όχι πολλά γλυκά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο αυγό δοκίμασε να βάλεις λίγο λάδι και λίγοοο αλάτι.

Και εμένα δεν το έτρωγε στην αρχή. Μετά από κανένα μήνα, αφού τον είχα αφήσει για αρκετό διάστημα με το αυγό σε πιάτο μπροστά του να "παίζει" ξεκίνησε μόνος του να το βάζει στο στόμα και να το τρώει.

Χαζή ερώτηση: τί είναι οι ριζογκοφρέτες? τίς παίρνουμε από Σούπερ Μάρκετ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!!!!!!!

juliana με το αυγο ειχαμε κ εμεις το ιδιο προβλημα.

αναγουλιαζε κ δεν μπορουσε να το φαει.

μια μερα της ετριψα ντοματα μεσα στο αυγο,εβαλα λιγο λαδι κ λιγο ψωμακι κ ξετρελαθηκε.τωρα το γυαλιζει το πιατο!!!

giupi τις ριζογκοφρετες τις βρισκεις σε ολα τα σουπερ μαρκετ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...