Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιές τροφές απαγορεύοντ κ ποιές βοηθούν ?


Recommended Posts

Ξέχασα να γράψω οτι σήμερα εβγαλε 5-6 κόκκινα μικρούλικα σπυράκια. LALA ξέρεις αν υπάρχει περίπτωση να είναι αλλέργια? Τα κακάκια της είναι μια χαρούλα, κιτρινα με σποράκια και στο σωματάκι της δεν εχει πουθενα αλλού. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Lala μου, μπήκα μόνο να σου γράψω ότι πάμε κάπως καλύτερα με τον θηλασμό! Τουλάχιστον δηλαδή χθες και σήμερα, θηλάζουμε ανά 3 ώρες και όχι ακαταπαυστα όπως γινόταν πριν! Ελπίζω να μην έτυχε απλά, αλλά να ψιλοστρώσαμε!

Το βράδυ, τις περισσότερες φορες δεν τον αλλάζω και έτσι είναι πολύ πιο ανώδυνο!

Α! Βέβαια να σου πω την αμαρτία μου, του έδωσα μία φορά και λίγο συμπλήρωμα (προχθες το βράδυ) γιατί είχα εξαντληθεί και το παιδάκι μου παρόλο που με ρούφαγε όλη μέρα, πείναγε πολύ! Μόλις ήπιε λιγάκι (30ml), ηρέμησε αμέσως!

Σκέφτομαι ότι αν τύχει να το ξαναδώ να πεινάει τόσο, να του δώσω και πάλι λιγάκι! Δε νομίζω με τόσο λίγο να μην θέλει μετά το γάλα μου ή να πάθει σύγχυση θηλών, ε;;; Ποια είναι η γνώμη σου;;;

Φιλιά και σε ευχαριστώ! ;-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anthropaki έγραψε:

Ξέχασα να γράψω οτι σήμερα εβγαλε 5-6 κόκκινα μικρούλικα σπυράκια. LALA ξέρεις αν υπάρχει περίπτωση να είναι αλλέργια? Τα κακάκια της είναι μια χαρούλα, κιτρινα με σποράκια και στο σωματάκι της δεν εχει πουθενα αλλού. :kiss:

Μπα δε νομιζω μην ανησυχεις !

Χαιρομαι που βρεθηκε καποιος να σε ακουσει και να σε βοηθήσει . Αν καποιος γνωριζει , ειναι πολυ ευκολα τα πραγματα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολγα μου χαιρομαι που τα πατε καλυτερα . Να σου πω οτι τα 30 μλ που ήπιε το μωρο δειχνουν οτι δεν πεινουσε . Ειναι παρα πολυ μικρή ποσοτητα ;)

Τα μωρα γκρινιαζουν και απο υπερενταση ,κουραση ... Αν σε κανει τ ξενο να νιωθεις πιο ασφαλης τοτε δωσε οποτε νομιζεις , τους "κινδυνους" τους ξερεις .

Σιγα σιγα θα βρειτε τον κωδικα σας και δεν θα αγχωνεσαι τοσο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala μου, κατι τελευταίο!!!

Μήπως ξέρεις πώς είναι δυνατόν, από την μια ο Ρεβυθούλης μου παρόλο που ήταν μία ώρα στο στήθος, να δείχνει ότι πειναει ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ... αλλά ωστόσο μόλις του δώσω λίγο ακόμα γάλα (δίνοντας του και το άλλο στήθος ή ελάχιστο συμπλήρωμα) να κάνει εμετό;;;;

Τι να πω!! Από την μια τρέχουν τα γάλατα από το στόμα του επειδή έχει πιει τοοοοσο πολύ και από την άλλη κάνει σαν λυσσασμένο από την πείνα... μεχρι να κάνει εμετό!!!

Ουφ! Δεν ξέρω τι να κάνω!! Εκεί που νόμιζα ότι πάμε καλύτερα, τελικά μάλλον χειρότερα πάμε!! :-(

Άσε που από προχθες, κοιμάται ΕΛΑΧΙΣΤΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως καταλαβαινεις οτι πεινάει ? Η γκρινια , η υπερενταση , η αναγκη να ειναι στο στηθος δεν σημαινουν παντα πεινα .

Εχει πονάκια ? Δειχνει να δυσφορει ? Βγαινετε βολτες ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω την εντύπωση ότι πεινάει γιατί όταν τον κρατάω, κουνάει δεξιά και αριστερά το κεφάλι του νευρικά ψάχνοντας να θηλάσει! Πολλές φορές δηλαδή από το αμοκ που τον πιάνει, μπορεί να κάνει σαν να θηλάζει τον ώμο μου ή τον λαιμό μου! Μόλις του δώσω την θηλή, αρχίζει να πίνει νευρικά... μέχρι που μετά από λίγο κάνει εμετό!!!

Ναι, έχουμε πονάκια αρκετά και πολλά αέρια! Επίσης όταν κλαίει, τινάζει πίσω τα πόδια του σαν άλογο!!!

Βόλτες δεν έχουμε βγει ακόμα! :-(

Α! Πριν μια εβδομάδα, ήπιαμε και κάτι σταγόνες τις Infοlic, για τους κολικούς!!

Σήμερα κλαίει εδώ και 2 ώρες, και δεν ξέρω τι να κάνω!! Να του δώσω στήθος... ή θα μου κάνει εμετό και όλο αυτό που τρώμε εδώ και τόσην ώρα... και μετά πάλι από την αρχή;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολο αυτο που περιγραφεις ειναι τυπική συμπεριφορα μωρων που εχουν κολικους ή αερια . Στο στηθος βρισκουν παρηγορια και γιαυτο θελουν να θηλάζουν σνέχεια .

Ποσο εμετό κανει ? Βγαζει παρα πολυ γάλα ? Τα κακα του τι χρωμα εχουν ?

Βρε Ολγα μου κλαιει 2 ωρες και συ τι κανεις ? Παρτον αγκαλιτσα στον ωμο σου , βγες λιγο στο μπαλκονι , χαιδεψε του την κοιλιτσα κυκλικά .

Μετα απο 2 ωρες εχει πια χωνεψει ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολγα μου σαν να περιγραφεις τον μπεμπη μου...και εγω το ιδιο θεμα εχω...γκρινιαζει, του δινω το στηθος, τρωει, τρωει, ποναει, ξανατρωει, τον ρευω, αυτο το πραγμα μπορει να κρατησει και τρεις ωρες...καποια στιγμη τον πιανει και λοξυγγας και εκει στανταρ θα μου βγαλει γουλιες..εχω αρχισει και νιωθω ανασφαλεια οσον αφορα την ποσοτητα γαλατος που εχω...λεω μηπως δεν το φτανει...ομως πιεζω το στηθος μου και βλεπω οτι γαλα υπαρχει μπολικο..Βεβαια το στηθος μου δεν ειναι πια πρησμενο οπως στην αρχη..ειναι πολυ μαλακο...μηπωςς δεν εχω πολυ γαλα???καποιες φορες, ενω εχει φαει πολυ, πιανει με τετοια μανια την θηλη, λες και δεν εχει φαει για ωρες...προβληματιζομαι πολυ...

Lala εχω μια απορια...θελω το μωρο μου να μαθει να τρωει και απ το μπουκαλι (δικο μου γαλα εννοειται ;) )...Εχω λοιπον βγαλει δυο, τρεις φορες με το θηλαστρο και του το εχω δωσει..Χθες το βραδυ μπορω να πω οτι ηπιε με μεγαλη επιτυχια...

Το πρωι εβγαλα με το θηλαστρο 130 γρ. και λεω να του τα δωσω το βραδυ, για να τσεκαρω και ποσο πολυ πινει..

Η απορια μου ειναι η εξης...Αν κατα διαστηματα και οταν χρειαζεται, π.χ αν θελω να παω καπου, βγαζω λιγο γαλα, υπαρχει ο κινδυνος να μειωθει η παραγωγη μου????Εχω ακουσει οτι το θηλαστρο υπονομευει τον θηλασμο...

Επισις πως μπορω να ειμαι σιγουρη οτι χορταινει το μωρο μου???Τρωει ενα γευμα ανα στηθος, ομως οταν π.χ. καθεται παρα πολυ στο ενα στηθος (μιση ωρα) και τον βλεπω να εκνευριζεται (επειδη εχει πονακια) τον βαζω και στο αλλο..Αυτο συμβαινει καναδυο φορες στο εικοσιτετραωρο...

Συγγνωμη για το μεγαλο post, αλλα ειμαι μια αγχωμενη καινουρια μαμα!!! ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala μου, όταν κάνει εμετό... βγάζει πολύ μεγάλη ποσότητα! Περίπου σαν ένα μεγάλο ποτήρι γάλα, μπορεί και περισσότερο ! Ο λόγος όμως που κάνει εμετό, είναι γιατί έχει φάει ΠΟΛΥ ή γιατί θέλει να ΞΑΝΑφάει μισή ώρα περίπου μετά από την τελευταία φορά που έφαγε, με αποτέλεσμα ενώ να είναι πάνω στην χώνεψη... να ξανατρώει!

Δεν ξέρω αλλά έχω αρχίσει να "φοβάμαι" να του δίνω και άλλο στήθος ή συμπλήρωμα όταν εξακολουθεί να δείχνει ότι πεινάει, γιατί ξέρω ότι σίγουρα θα μου κάνει εμετό! Άσε που αμέσως μετά τον εμετό... όλες αυτές οι ατελείωτες ώρες θηλασμού πάνε χαμένες, γιατί μετά πεινάει ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ!!!

Τα κακάκια του είναι πάντα υδαρή στο χρώμα της μουστάρδας και ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ! Πολλές φορές γεμίζουμε κακάκια μέχρι την πλάτη! :-)

Έιχα δοκιμάσει τα πάντα Lala μου! Και στο μπαλκόνι βγήκαμε, και αγκαλίτσα τον είχα επί ώρες...!! Την κοιλίτσα του δεν μπορούσα να του την χαιδέψω γιατί λίγο που τον γύρισα ανάσκελα, μου έβγαλε γουλίτσες!!

Ούτε στο κρεβατάκι του μπορώ να τον βάλω γιατί δεν μου έχει ρευτεί! Τον κρατάω αγκαλιά με τις ώρες!

Δεν ξέρω πια τι να κάνω! Δείχνει ότι πεινάει!! Είμαι σίγουρη όμως ότι αν τον ταισω και άλλο... θα μου και τον σημερινό εμετό!!

Μαρια μου, ΑΚΡΙΒΩΣ για τον ιδιο λόγο που αναφέρεις, δίνω στο μωράκι στήθος ΟΠΟΤΕ το ζητήσει! Γιατί νοιώθω ότι το γάλα μου δεν είναι αρκετό και λέω ότι για να κλαιει το μωράκι μου και να ψάχνει απεγνωσμένα την θηλή, σίγουρα πεινάει!!! Έλα όμως που όταν βλέπω πόοοοσο γάλα μου έκανε εμετό, τότε ειναι που τελικά συνειδητοποιώ ότι και γάλα έχω και οτι το μωράκι μου μάλλον δεν πείναγε!

Άσε που όπως λες και εσύ, κάποιες φορες, ενω εχει φαει πολυ, πιανει με τετοια μανια την θηλη, λες και δεν εχει φαει για ωρες...

Σήμερα πάντως και χθες ήταν μια από τις χειρότερες μέρες... :-(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • καλησπερα Ελισσαβετ μου!!❤️ η χοριακη της Δευτερας αυξηθηκε κατα 90% και αγχωθηκαμε με τον αντρα μου. ο γιατρος πολυ κουλ και ικανοποιημενος. φσκ εκανα και 3η μετρηση χοριακη την Τεταρτη και ευτυχως 2πλασιαστηκε οποτε μετα ηρεμησαμε.. εχω ενα παραπεμπτικο ακομη αλλα λεω να κατσω στα αυγα μου.. δε χρειαζεται να αγχωθω...  αλλωστε και περυσι οι χοριακες μου ηταν τελειες και 2πλασιαζονταν αλλα δεν υπηρχε εμβρυο... στον υπερηχο θα φανει τι γινεται.... εσυ τι κανεις κοριτσι μου;; εχετε σκεφτει αν θα κανετε αλλη ετ αμεσα; ο γιατρος τι προτεινει;
    • αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια... φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂 ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο.... ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη.... δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα... επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...
    • ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!! ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓
    • Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️ να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏
    • Λευκη μου επειδη γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια και παιρνω καθε μηνα σιδηρο στις μερες της περιοδου, αν παιρνεις χαπι για το θυροειδη, νομιζω πρεπει να εχει καποια χρονικη αποσταση απο το χαπι του σιδηρου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...