Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιές τροφές απαγορεύοντ κ ποιές βοηθούν ?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Super το symfony!!! Σε 20 λέπτα κάνω την άντληση που έκανα σε 40 με το swing, αρα είναι λογικό οτι προλαβαίνω περισσότερες αντλήσεις :) . Πήραμε φυσικά το διπλή αντλησης! Το παλεύουμε και θα δείξει!φιλάκια απο εμένα και την Νεφελίτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala μου, παίρνω το θάρρος, έστω μέσα από την συγκεκριμένη σελίδα, να ζητήσω και εγώ τη βοήθεια σου και τις συμβουλές σου!

Ο Ρεβυθουλάκος μου είναι 23 ημερών και από την πρώτη στιγμή θηλάζουμε αποκλεστικά! Αυτό όμως που θέλω να ρωτήσω... είναι μήπως κάνω κάτι λάθος, αφού προκειμένου το μικρούλη μου να χορτάσει, φτάνω να το θηλάζω σχεδόν κάθε μία ώρα!!!

Διαβάζοντας για το συγκέκριμένο θέμα από άλλες κοπέλες, δεν βλέπω καμμία να πρέπει να θηλάζει το μωράκι της για... 20 ώρες!

Για αυτό λοιπόν τον λόγο, έχω φτάσει να αναρωτιέμαι, αν όλα αυτά που κάνω είναι σωστα!

Από την άλλη, η αλήθεια είναι οτι ο Ρεβυθούλης, παίρνει το απαιτούμενο βάρος. Συγκεκριμένα μέσα με μια εβδομάδα πήρε 400γρμ. Ο παιδίατρος που μας είδε την Πέμπτη είπε ότι πάμε καλά όσο αφορά το βάρος! Αναρωτιέμαι όμως! Για να πηγαίνουμε καλά... πρέπει το μωρό να τρώει ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΩΡΑ;;;;

Lala σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala μου, να σε ρωτήσω και κάτι άλλο;;;

Υποφέρουμε πολύ από κολικούς! Αν είναι δηλαδή κολικοί αυτό που έχουμε!

Σφιγγόμαστε και πιέζουμε τα ποδαράκια μας στην κοιλιά, κοκκινίζουμε και κλαίμε!

Μήπως λοιπόν ο Ρεβυθούλης μου κάθεται στο στήθος τόσες ώρες επειδή απλά ανακουφίζεται από τους πόνους;;;

Και αν όντως ισχύει αυτό τι πρέπει να κάνω;;;

A! Επίσης να σου πω ότι κάνουμε ΠΟΛΛΑ κακάκια υδαρή σε χρώμα μουστάρδας! Είναι όμως 3 μέρες που δεν έχουμε κάνει! :-(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oλγα μου , να σου ζήσει ο ρεβυθουλης σου !(τι γλυκο !!)

Αν διαβάσεις διαφορες εμπειριες μαμαδων μεσα στο φορουμ θα δεις οτι πολλες θηλαζαν συνέχεια τον πρωτο καιρο . Εγω ειμαι μια απο αυτες!

Τον πρωτο καιρο , μεχρι να εδραιωθει η γαλουχία και λιγο ακομα , τα μωρα θηλάζουν πολλες φορες το 24ωρο .

Δεν κανεις τιποτα λαθος , αντιθέτως κανεις πολυ σωστά που βαζεις το μωρο στο στηθος οταν το ζητάει . Ακομα και αν δεν θελει να φαει αλλα να παρηγορηθει απο τους κολικους ή να νανουριστει ή απλα να νιωσει τη μανουλα . Ειναι παρα πολυ μικρο το μωρακι σου και εσυ εισαι τα ΠΑΝΤΑ γιαυτο . Συναχίζει να νιωθει οπως οταν ήταν στην κοιλια σου και τρεφοταν απο εσενα , νανουριζόταν οταν περπατούσες ,κοιμοταν ..

Σε λιγο καιρο το μωρακι σου θα μεγαλωσει , θα αραιωσει τα γευματα και θα υπάρχουν και αλλα πραγματα που θα του τραβουν την προσοχη .

Εχω την εντυπωση πως αυτο που εχετε δεν ειναι κολικοι αλλα αερια . Συμβαινει σε πολλα μωρακια (και στο δικο μου) και το μονο που μπορουμε να κανουμε για να τα βοηθήσουμε ειναι ασκησεις με τα ποδαράκια , μασαζ στην κοιλιτσα και καλο ρεψιμο αν γινετε . Πολλη αγκαλιά , θηλασμος και σταση παπαγαλάκι στον ωμο .

Μειωσε ή αν μπορεις κοψε τα γαλακτοκομικα απο τη διατροφή σου και δες αν υπάρχει διαφορά .

Μετα τις 20 μερες δεν μας απασχολει ποτε κανει κακα το μωρο . Αν βλεπεις να ζοριζεται κανε μασαζ στην κοιλιτσα οπως παει το ρολοι . Καθως κανεις κυκλικες κινήσεις να πατας ελαφρά στο 3-6-9-12.

Τα πατε τελεια μην αγχωνεσαι ! Θα περασουν και τα πονακια σε λιγο καιρο και ολα θα ειναι σουπερ ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anthropaki έγραψε:

Super το symfony!!! Σε 20 λέπτα κάνω την άντληση που έκανα σε 40 με το swing, αρα είναι λογικό οτι προλαβαίνω περισσότερες αντλήσεις :) . Πήραμε φυσικά το διπλή αντλησης! Το παλεύουμε και θα δείξει!φιλάκια απο εμένα και την Νεφελίτσα!

Φιλακια και απο μας :)

Ειδες ? Καταπληκτικό θηλαστρο . Σα να ετρεχες με το αυτοκινητο σου και τωρα ανεβηκες στη Φορμουλα 1 !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου Lala, καταρχήν σε ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για την γρήγορη απάντηση σου!!! :-)

Η μεγάλη μου αγωνία ήταν μήπως το γάλα μου δεν ήταν αρκετό και δεν χόρταινε το μωράκι, γι΄αυτό και ξύπναγε κάθε μία ώρα... αλλά από την στιγμή που μου λες ότι δεν κάνω κάτι λάθος, μπορώ να πω ότι ηρέμησα...! :-)

Όσο για τα αέρια, αυτό που με προβληματίζει είναι ότι συνήθως πονάει αφού έχει φάει... που σημαίνει ότι δεν έχω την δυνατότητα να το βάλω ανάσκελα για να του κάνω μασαζάκι στην κοιλίτσα, γιατί 3 φορές που έτυχε και τον έβαλα ανάσκελα μετά από το φαγητό, μου έκανε εμετό!

Πώς θα μπορούσα επομένως να τον ανακουφίσω;;;

Ασε που σχεδόν πάντα, εμένα δεν μου ρέβεται!!!

Και κάτι τελευταίο! (Sorry, σε έπρηξα!).

Μήπως τις ώρες που δεν τρώει και κάθεται απλά στο στήθος για ανακούφιση να του έδινα πιπίλα;;;

Σε ευχαριστώ και πάλι!!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa οταν μπορεσεις θα ηθελα κ εγω τη βοηθεια σου...τον Οκτ. γυριζω στη δουλεια ποτε πρεπει να αρχισω να αποθηκευω γαλα στην καταψυξη...με πιο θηλαστρο...και καθε ποσες ωρες?

Εχω αγορασει το μινι της medela αλλα το χρησιμοποιω ελαχιστα...μονο οταν εχω καμια δουλεια και την αφηνω με τον αντρα μου!

Ευχαριστω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολγα μου τα αερια ή οι κολικοι εμφανιζονται μετα που τρωνε τα μωρακια γιατι ειναι ανωριμο ακομα το εντερακι τους και ζοριζονται.

Δεν θα βαζεις το μωρακι σου ανασκελα αλλα παπαγαλάκι πανω στον ωμο σου . Πατιεται η κοιλιτσα πανω στον ωμο σου και ηρεμουν ετσι .

Τις ασκησεις θα τις κανεις αλλη στιγμή και το βραδυ ακομα μετα ή πριν το μπανακι .

Πιπιλα μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια καλο ειναι να μην δωσεις . Σε ενοχλει που θελει να ειναι τοσο πολυ στο στηθος ?

Μη νομιζεις και γω τωρα που φαινομαι χαλαρη να σου πω οτι οταν η μικρη ήταν ενος μηνων , φτασαμε μεχρι νοσοκομειο :blush: Εκλαιγε η μικρουλα μου , ειχε τα πονάκια και γω πανω κατω στο σπιτι να την εχω στον ωμο . Δεν ηρεμουσε οποτε ετοιμαστηκαμε για νοσοκομειο ... Με το που βγηκαμε απο το σπιτι το μωρο ηρεμησε... Τελικα ειχε τα γνωστα αερια αλλα επειδη ηταν Ιουνιος επαιρνε θερμοτητα απο εμενα και ζεσταινοταν ! Μου μοιασε σε αυτο , με κρυο νερο κανει μπανιο δεν την μπορει τη ζεστη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφιαααααα θα με τρελάνεις ???

Τοτε το μωρο θα ειναι 8και μπορει να μην χρειαστει να αντλήσεις και καθολου . Θα δουμε πως θα τα παει με τις στερεες , πως θα ειναι το προγραμμα σου και θα το συζητήσουμε ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ!

Απολαυσε το καλοκαιρι που ρχετε και ασε τις αντλησεις και τη δουλεια απο Σεπτεμβρη !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α! Μάλιστα! Γι΄αυτό πονάει μόλις φάει! Αυτό πάντως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όσο πιο πολύ πονάει, τόσο πιο πολύ θέλει να φάει!

Λες και τρώγοντας ανακουφίζεται από τον πόνο!

Βρε τι σας έκανε η μικρούλα σας! :-) Λες να φτάσω και εγώ στο νοσοκομείο με τον Ρεβυθούλη;; ;-)

Lala μου, όταν λες μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία, εννοείς μέχρι να σαραντίσω, σωστά;; Μετά δηλαδή θα μπορώ να του δώσω πιπίλα;;; Σκέφτηκα την πιπίλα γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί λιγάκι που θέλει το καημενούλι να είναι τόσο πολύ στο στήθος! Στην κυριολεξία 20 ώρες το 24ωρο!

Σκέφτομαι επίσης μόλις σαραντίσω με το καλό, να αγοράσω ένα θήλαστρο ώστε να δίνω κάποιες φορές με μπουκάλι ή μήπως έδινα και λίγο συμπλήρωμα.

Αλήθεια, ποιά είναι η γνώμη σου;;;

Ποιο θήλαστρο λες να έπαιρνα ή να νοικιαζα;;

Για άλλη μια φορά... να είσαι καλά βρε Lala μου!

Ωχ, ξύπνησε ο Ρεβυθουλάκος! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το στηθος ειναι παρηγορια για τα μωρακια γιαυτο και οταν πονουν θελουν να ειναι στο στηθος .

Η γαλουχια εδραιωνεται στις 40-50-60 μερες , αναλογως .

Το θεμα της πιπιλας ειναι προσωπικό . Να ξερεις οτι μπορεινα μην την δεχτεί αλλα και να θυμασαι επισης οτι δεν θα ειναι παντα ετσι . Σιγα σιγα το μωρακι σου θα περναει λιγοτερες ωρες στο στηθος .

Για ποιο λογο θελεις να δωσεις μπουκάλι?

Ανάλογα ποσες φορες θελεις να δινεις μπουκάλι θα πρεπει να παρεις και το καταλληλο θηλαστρο . Γιατι ομως να μπεις σε τετοια διαδικασια ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala μου, σκέφτομαι να αγοράσω ένα θήλαστρο και να δίνω μπουκάλι ώστε να υπάρχει η δυνατότητα, πρώτον να το ταίζει κάποιος άλλος αν εγω λείψω έστω και λίγο από το σπίτι, και δεύτερον να του δίνω με μπουκάλι το βράδυ ώστε να τρώει πιο εύκολα.

Επίσης λέω, αφού σαραντήσω να δίνω και λίγο συμπλήρωμα γιατί έχω στ΄αλήθεια εξαντληθεί!

Δεν ξέρω, από την μια σκέφτομαι έτσι, από την άλλη, βλέπω το συμπλήρωμα σαν απαγορευμένο καρπό... και νοιώθω τύψεις και μόνο που σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο...

Φαντάσου όμως ότι είμαι μόνο στις 24 ημέρες και σέρνομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Σοφιαααααα θα με τρελάνεις ???

Τοτε το μωρο θα ειναι 8και μπορει να μην χρειαστει να αντλήσεις και καθολου . Θα δουμε πως θα τα παει με τις στερεες , πως θα ειναι το προγραμμα σου και θα το συζητήσουμε ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ!

Απολαυσε το καλοκαιρι που ρχετε και ασε τις αντλησεις και τη δουλεια απο Σεπτεμβρη !!!

Μιχ μιχ...μη με μαλωνεις!!! :blush:

Με ζαλισε μια γνωστη μου χθες οτι επρεπε να ειχα ηδη ξεκινησει και διαφορα τετοια και με αγχωσε!!!

Αλλα εγω ακουω τη "μαμα" LaLa! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΓΑ ΚΟΚ έγραψε:

Lala μου, σκέφτομαι να αγοράσω ένα θήλαστρο και να δίνω μπουκάλι ώστε να υπάρχει η δυνατότητα, πρώτον να το ταίζει κάποιος άλλος αν εγω λείψω έστω και λίγο από το σπίτι, και δεύτερον να του δίνω με μπουκάλι το βράδυ ώστε να τρώει πιο εύκολα.

Επίσης λέω, αφού σαραντήσω να δίνω και λίγο συμπλήρωμα γιατί έχω στ΄αλήθεια εξαντληθεί!

Δεν ξέρω, από την μια σκέφτομαι έτσι, από την άλλη, βλέπω το συμπλήρωμα σαν απαγορευμένο καρπό... και νοιώθω τύψεις και μόνο που σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο...

Φαντάσου όμως ότι είμαι μόνο στις 24 ημέρες και σέρνομαι...

Εγω θα σου ελεγα να μην κανεις τιποτα τωρα . Σαραντησε με το καλο και το ξανασυζητάμε :)

Λογικο ειναι να σερνεσαι . Οι απαιτησεις του μωρου ειναι μεγαλες και εσυ ακομα δεν εχεις ξεκουραστει απο την εγκυμοσυνη και τον τοκετο.

Δωσε χρονο στον εαυτο σου , προσπαθησε να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις και ζητα βοηθεια απο τους δικους σου . Αν βλεπεις οτι δεν αντεχεις δωσε και συμπλήρωμα ενα βραδυ για να μπορεσεις να κοιμηθεις . Μην μπλεκεις με θηλαστρα ομως τωρα . Αξιοποιησε οσο ελευθερο χρονο εχεις να ξεκουράζεσαι ή να κανεις κατι για σενα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου Lala!!! Επιτέλους βρίσκω χρόνο να γράψω όλα αυτά που έγιναν!

Χθες ήταν μια από τις χειρότερες μέρες από τότε που ήρθαμε από το μαιευτήριο!

Ο Ρεβυθούλης μου από το πρωί έκλαιγε νοερά, μάλλον επειδή πόναγε, γιατί είχε πολλά αέρια και μάζευε και μετά τέντωνε τα πόδια του σαν άλογο.

Όσο το μικρούλη μου πόναγε, τόσο όλη την μέρα ήθελε το στήθος για να φαει αλλά και να ανακουφιστεί!

Το αποτέλεσμα ήταν λοιπόν από το πολύ φαί να μας κάνει το μεσημέρι έναν ωραιότατο εμετό!

Προς στιγμήν το καημενο ηρέμησε, αλλά δυστυχώς τα πράγματα μετά έγιναν χειρότερα, γιατί εκτός των άλλων πείναγε κιόλας αφού είχε βγάλει ότι είχε φάει!

Όσο όμως πέρναγαν οι ώρες, είχε και το ίδιο εκνευριστεί και κουραστεί, με αποτέλεσμα να μη τον ανακουφίζει ούτε το στήθος!

Στις 10 το βράδυ λοιπόν και εφόσον δεν μπορούσα να κάνω τίποτα πλέον για να το ηρεμήσω και αφού αυτό σπάραζε στο κλάμα, παίρνω τον μα.... τον παιδίατρο, ο οποίος μου είπε να του δώσω να φάει συμπλήρωμα!!!

Του εξήγησα ότι ίσα ισα το παιδί έκανε εμετό από το πολύ φαί, αλλά αυτός επέμενε να δώσω συμπλήρωμα και μόνο τότε, αν εξακολουθεί να πεινάει να δώσω κάτι σταγόνες, τις Infacolic, που είναι για τους κολικούς!!

Τελικά πήγε ο άντρας μου στα φαρμακείο και αγόρασε γάλα και σταγόνες, ΑΛΛΑ ευτυχώς γάλα ΔΕΝ του δώσαμε!! Δώσαμε άπό μόνοι μας τις σταγόνες, και το καημενούλη ηρέμησε και κοιμήθηκε για 5 ώρες!!

Σήμερα ειναι πολύ καλύτερα, αλλά έχει ακόμα πονάκια και αέρια!!

Πραγματικά χθες δεν ήξερα τι να κάνω και ελπίζω αυτό που έκανα να ήταν το σωστό...

Ήθελα όμως να ρωτήσω, αν δίνω όπως λες το βράδυ συμπλήρωμα, μήπως μετά συνηθίσει το μπουλάκι και δεν θέλει το στήθος;; Πάντως κάτι τέτοιο θα με ξεκούραζε πολύ! Έστω και μια φορά δηλαδή να δίνω συμπλήρωμα! Μήπως όμως έτσι μειωθεί το γάλα μου;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολγα μου κουράγιο και υπομονή !

Τα μωρά που θηλάζουν σπανια κανουν εμετό απο το πολυ φαγητό . Μην φοβασαι οτι τον ταιζεις πολυ .

Θα σου προτεινα αν τον δεις να ειναι ξανά τοσο εκνευρισμένος να τον πας μια βολτα ή να τον κανεις ενα μπανάκι . Η ενταση του μεταδίδεται σε σενα και μετα εσυ του την γυριζεις πισω αθελα σου . Τα μωρα εχουν πολυ αναπτυγμένη την ενσυναισθηση . Για να ηρεμησετε και οι δυο καλο ειναι να αλλαζετε παραστασεις .

Κοιτα μαλλον με παρανοησες . Εγω σε καμια περιπτωση δεν προτεινω να δινεις καθημερινά το βραδυ συμπήρωμα! Ειδικα σε σενα που δεν εχεις ακομα εδραιωσει γαλουχια και το μωρο εχει θεμα με κολικους !

Απλα ειπα ΜΙΑ ΦΟΡΑ - ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ αν θελεις να δωσεις συμπλήρωμα .

Το συμπήρωμα σ΄αυτη τη φαση θα σας δημιουργησει πολλα περισσοτερα προβληματα απο αυτα που θα λυσει . Ζητα απο τον αντρα σου το βραδυ να σου φερνει το μωρο στο κρεβάτι να τον θηλάζεις κοιμισμενη . Ετσι δεν θα σηκωνεσαι και θα μπορεσεις να ξεκουραστεις παραπάνω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala μου, το σκέφτηκα και εγώ να του κάνω ένα μπανάκι χθες, αλλά το πρόβλημα ήταν ότι είχε φάει τόοοοσο πολύ... που λίγο ανάσκελα αν τον έβαζα π.χ. για να τον γδύσω θα ξαναέκανε εμετό!!!

Γενικά όταν κλαιει θέλω να τον βοηθήσω π.χ. να του κάνω μασάζ στην κοιλιτσα, αλλά πάντα όταν κλαίει είναι φαγωμένος και δεν μπορώ!!

Α! Και εγώ που νόμιζα συμπλήρωμα κάθε βράδυ!! :-)

Ωραία ιδέα αυτό που λες να μου τον φέρνει ο άντρας μου στο κρεβάτι, αλλά εγώ κάθε φορά πριν τον ταίσω του αλλάζω πάνα, ακόμα και το βράδυ!!

Μάλλον λέω να το κόψω αυτό γιατί είναι μεγάααααλη ταλαιπωρία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΝΕΑ ΜΑΜΑ!

ΛΑΛΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΑΜΕ ΜΕΣΩ ΠΜ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΕΙΠΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΚΑΤΙ!

ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΙΤΡΙΝΟΠΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΙΑ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟΠΑ.ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΕ?

ΤΡΩΩ ΑΚΤΙΝΙΔΙΑ ΛΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ?ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ?

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΟΜΑΤΙΤΙΔΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ?

ΠΩΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΝΕΤΕ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΕΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hello και απο εμένα :)! Lala και εμένα της μικρής καποιες φορές μπορεί η κένωση να είναι πρασινοπή αλλά δεν δείχνει να εχει καμία ενόχληση. Η παιδίατρος που είπε οτι μπορεί να είναι απο κάτι που έφαγα π.χ μαρούλι :unsure: και οτι τα παιδάκια που θηλάζουν εχουν καποιες φορές κενώσεις διαφορετικές . Εχω διαβάσει οτι μπορεί να είναι σημάδι αλλεργίας, γνωρίζεις κάτι? Επαναλαμβάνω οτι η μικρούλα είναι μέσα στην τρελή χαρά και με πρασινοπά κακάκια :laugh:!

Η φεράρι τρέχει μια χαρά (symphony) :laugh: , τρέχω και εγω αλλά είναι πιο εφικτό να κάνουμε πολύ συχνές αντλήσεις :) . Τώρα της δίνω 1-2 γεύματα ξένο το πολύ. Σήμερα την έβαλα και στο βυζάκι της! Αυτό το παιδί είναι γεννημένο να θηλάσει , κρίμα που μας έτυχαν διάφορες στραβωμάρες και δεν πήγαν ολα ωραια και καλά. Ούτε συγχηση θηλών παθαίνει, παρόλο που απο όταν γεννήθηκε πίνει απο βυζάκι, ψευδοθηλές, και μπιμπερό. ΜΌλΙς μυρίσει γαλατάκι απο το βυζάκι κάνει σαν βαμπιράκι :laugh:, στρίβει το κεφαλάκι της και ψάχνει ανοιγοκλείνοντας το στοματάκι της . Κάποιες φορές όταν της δίνει γαλατάκι ο αντρούλης μου στρίβει το κεφαλάκι της και πάει να θηλάσει απο το δικό του βυζί :laugh: ... Τα πάμε καλά! Καθε μερα που πίνει γαλατάκι απο την μανούλα της είναι κέρδος. Πάντως και να μην καταφέρουμε να κάνει σωστούς θηλασμους (δηλαδή να χορταίνει κάποια στιγμή απο το βυζάκι) εγω θα της βγάζω οσο περισσότερο γίνεται με την φεράρη και θα την βάζω και καποιες φορές την ημέρα στο βυζάκι της να ηρεμεί και να νιώθει κοντά στην μανούλα της και οσο πίνει. Είναι μπελάς ακόμα και η φεράρη (εχω τρελαθεί να αποστηρώνω :laugh: ), μακάρι να είχε παει καλά με το βυζάκι ή να στρώσει στην πορεία! φιλάκια απο το Νεφελάκι μου κ απο εμένα :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια :)

Ολγα μου σιγα σιγα μπορεις να μην αλλαζεις το μικρουλη το βραδυ εκτος και αν κανει κακακια. Ετσι την αλλαζα και γω συνέχεια και χαναμε και οι δυο τον υπνο μας . Δοκιμασε να θηλάζεις ξαπλωμενη, θα ξεκουραστει το κοκκαλάκι σου :laugh:

Γλυκερια μου , τα πρασινα κακα αν εμφανιζονται ποτε ποτε ειναι οκ . Οφειλονται μαλλον στην εναλαγή στηθους .Προβλημα υπάρχει οταν ολες οι κενωσεις ειναι πρασινες για 2-3 συνεχομενες μερες . Να μην κοψεις τα ακτινιδια δεν παιζει ρολο η διατροφή σου στις κενωσεις του μωρου .

Τις πιπιλες θα της βράζεις σε μια κατσαρολα με νεράκι για 5 λεπτα περιππου .

Ανθρωπακι ισχυουν και για σας αυτα που ειπα στην Γλυκερια . Αν δεν ειναι ολες οι κενωσεις πρασινες τοτε δεν ανησυχουμε . Αυτο με το μαρουλι με κανε και γέλασα :laugh: Τα παιδια που θηλάζουν εχουν κιτρινες κενώσεις η μικρη σου ομως πινει και ξενο γαλα οποτε μπορει να φταιει αυτο .

Χαιρομαι που πατε καλα ! Το χω πει οτι ειναι δυσκολο να θηλάζεις , να δινεις ξενο και να αντλεις με το θηλαστρο .Ειναι η πιο δυσκολη επιλογή! Σε διαβαζω ομως αποφασισμενη και ηρεμη και χαιρομαι ! Φιλια και απο μας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ ΑΚΟΜΗ..

ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΄΄ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ΄΄ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΗΞΗ ΑΛΛΕΡΓΙΑΣ? Η ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΡΩΩ ΕΓΩ?

ΝΑ ΚΟΨΩ ΚΑΤΙ?ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΟΣΠΡΙΑ ΚΡΕΜΥΔΙΑ ΣΚΟΡΔΑ.ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lala ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟ 3ΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΞΥΠΝΑΩ ΣΤΙΣ 3 ΩΡΕΣ?

ΕΙΝΑΙ 25 ΗΜΕΡΩΝ ΒΡΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7 ΠΑΝΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΕΒΑΛΕ Σ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΓΙΑΤΡΟ ΑΚΟΜΗ.

ΕΓΩ ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΩ ΣΤΙΣ 3 ΩΡΕΣ ΤΩΡΑ.

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατα τη διαρκεια της μερας πρεπει να το ξυπνας , ετσι το βοηθάς να καταλαβει και τι διαφορα μερας-νυχτας . Αν βρεχει 7 πανες και λερωνει 3-4 τοτε δεν το ξυπνας το βραδυ στο τριωρο και περιμενεις να ξυπνησει . Να μην περασουν ομως πανω απο 5-6 ωρες χωρις θηλασμο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala τα νεα μας δεν είναι τόσο καλά.. την Τετάρτη που τελείωσε την αγωγή η μπεμπούλας ξεκινήσαμε να θηλάζουμε πάλι και την Πέμπτη είχε πάλι ασπρίσει η γλωσσίτσα της και δυσκολευόταν να καταπιεί το γαλατάκι της. Καταστενοχωρηθηκα :( . Μιλησα με εναν φίλο μου γυναικολόγο που δουλεύει στη Αγγλία (φυσικά και γνώριζε πάρα πολλά για το θέμα, εκει θηλάζει το 70-80% των γυναικών) και μου είπε οτι η γέλη ήταν λογικό να μην βοηθήσει εμένα. Μου είπε να κανω μια θεραπεία (με φάρμακα και μια αντιμυκιτισιακή κρέμα που επιτρέπονται στο θηλασμό) ήδη νιώθω πολύ καλύτερα. Αν δεν αποθεραπευτώ μετα απο το τέλος της θεραπείας, μου είπε οτι μπορώ να βάλω ενα ειδικό βάμμα και σε τρείς ημέρες κάντιντα-τέλως. Μου εξήγησε οτι η καντιντίαση συμβαίνει συχνά σε γυναίκες που θηλάζουν ιδιαίτερα αν είναι ανοσοκατεσταλμένες, η μετά απο την λήψη αντιβιωτικών και αν ενταθούν τα συμπτώματα είναι μεγάλη ταλαιπωρία - αυτό το εζησα, δεν χρειαζόταν να μου το πει :angry: . Το πιο πιθανόν ήταν επειδή είχα κόλλησα μια ιωση την τρίτη ημέρα που είχα γεννήσει και ο γιατρός μου μου έδωσε διπλή δόση αντιβίωση, ήμουν κ ανοσοκατεσταλμένη απο το χειρουργίο, έβαζα και την λανολίνη στην συνέχεια γιατί πονούσα κ νόμιζα οτι έχουν πληγωθεί απο τον θηλασμό οι θηλές μου, θήλαζε και η μικρούλα με της ώρες και έθρεψε ο μύκητας. Ως γνωστόν λιπώδη- Λανολίνη και υδρόφιλο-το στοματάκι της μικρής, περιβάλλον είναι τέλειο για τις μυκιτίαση. Η μπεμπούλα συνεχίζει την γέλη για 2 εβδομάδες ακόμα (μιλησα με την παιδίατρο). Ευτυχώς το πρόλαβα στην αρχή και της εβαλα κατευθείαν φαρμακάκι κ μετά απο μερικές ώρες είχε αρχίσει να συνέρχεται. Αποστειρώνω τα πάντα συνέχεια..τα μπιμπερο, θήλαστρα κτ.λ. -πρώτα τα βάζω σε νερό με σοδα, μετά τα βράζω και μετα τα βάζω στο αποστειρωτή- πετσέτες, σουτιέν,τα φανελάκια μου, σαλιερίτσες, σεντονάκια της μικρής (στους 90 και με σόδα στο πληντήριο).. τα κάνω ολα σε υπερβολικό βαθμό αλλά μιλάμε τα εχω πάρει τόσο πολύ. Μακάρι να μην μας είχαν παει ολα τοσο στραβά με τον θηλασμό. Οταν είπα στο φίλο μου ολη την ιστορία απο την αρχή απόρησε που θηλάζω ακόμα. Η μαιες μου έλεγαν οτι δεν εχω καλές θηλές κ δεν θα μπορέσω να θηλάσω..δεν μπορούσε να πιάσει την θηλή..όταν την έπιασε εγω πεθαινα στον πόνο..βρηκαμε την λύση με τις ψευδοθηλές -στο νουμερο μου και μετά η μικρή δεν χόρταινε καθόλου μετά απο 1 και 1μιση ώρα θηλασμό. Μετά ήρθε η στοματίτιδα και ανακαλύψαμε γιατί πονούσα τόσο πολύ κ φυσικά σταμάτησα να την βάζω στο στήθος. Κάνει θεραπεία η μικρή και όταν ξεκινάμε θηλασμό πάλι, ξανα κάνει στοματίτιδα. Και φυσικό ήταν γιατί κανεις δεν μου είπε οτι κ πια θεραπεία έπρεπε να κάνω κ εγω :angry:-ούτε ο παιδίατρος, ούτε ο γυναικολόγος. Δεν πειράζει. Αποφάσισα οτι αφου ετσι και αλλιως δεν πίνει σωστά απο το βυζακι και μετά τον θηλασμό είναι πάντα πεινασμένη κ αυτή η βλακεία η καντιντίαση μπορεί να αποθεραπευτεί κ να εμφανιστεί αναπάσα στιγμή αν συνεχίσω να θηλάζω, θα κάνω την θεραπεία και μετά δεν την ξανα βάζω στο στήθος γιατί δεν θα το αντεξω αν ξανα κολλήσουμε. Με το θηλαστρο είναι μεγάλος μπελάς αλλά τουλάχιστον πίνει το γαλατάκι μου κ αυτό είναι το σημαντικό. Πλέον της δίνω μονο ενα γευμα ξένο και είμαι πολύ χαρούμενη γιαυτό. Για οσο είναι εφικτό ακόμα θα το κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @maroo8 @Gioher κορίτσια την παρήγγειλα και τώρα αν τυχόν στην πρώτη μετακίνηση από το μαιευτήριο στο σπίτι δεν έχει έρθει δε νομίζω ότι χάλασε κι ο κόσμος.. οριακά είναι, μάξιμουμ έως 14 Αυγούστου μας έχει πει ο γιατρός..
    • 500 ανα ετος;; εμενα προσφατα ρωτησε μια φιλη μου που θα γεννησει συντομα και σκεφτεται να το κανει και της ειπαν 1500 για ολη την 20ετια.. εχουμε κανει πολλες συζητησεις γι αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ξερω τι παιζει με αυτο το θεμα και αν ισχυουν ολα αυτα που λενε..
    • Ειναι λογικο να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα. Ολοι αισθανομαστε καπως οταν ανακαλυπτουμε οτι υπαρχει καποιο θεμα. Προσωπικα περασα δυσκολα αλλα το πιο σημαντικο ηταν να στηριξω τον συζυγο ωστε να μην νιωσει ουτε στιγμη ασχημα. Ολοι θελουν τον χρονο τους. Τωρα για τις θεραπειες θα συμφωνησω με την κοπελα παραπανω που σου εγραψε να δωσεις το τριμηνο να δειτε πως θα παει αλλα παραλληλα μπορεις να δεις τα χαρτια που χρειαζεται να συγκεντρωσεις για να περασεις απο επιτροπη εξωσωματικης γιατι θα χασεις κι εκει αρκετο χρονο αν χρειαστει τελικα να το κανεις. Εμεις καταφυγαμε σε αυτην την επιλογη γιατι η αληθεια ειναι οτι ειδαμε μια μικρη βελτιωση με τη θεραπεια αλλα οχι κατι θεαματικο ωστε να μας δινει σοβαρες πιθανοτητες να συλλαβω κανονικα. Βεβαια ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος οποτε ποτε δεν ξερεις. Παντως οπως γραφτηκε με την εξωσωματικη παρακαμπτονται αυτες οι δυσκολιες με το σπερμα οποτε στο τελος θα πανε ολα καλα και θα πετυχετε τον στοχο σας. Ευχομαι κοριτσι μου το καλυτερο να εχετε δυναμη και να αποκτησετε το θαυματακι σας!
    • Εχω παρει εγω, σιγουρα χρειαζεται για μεγαλες αποστασεις , τωρα αν εισαι κοντα στο μαιευτηριο δεν εγινε και κατι λογικα θα βαλεις τη ζωνη και θα εισαι οκ...
    • Έχω διαβάσει ότι είναι πιο ασφαλές με τη βάση..Εμένα μου την έδωσε η κουμπάρα μου μαζί με το αυγό..οριακά είσαι αν έρθει σε 30 ,ε;;Εντάξει μπορεί να είναι πιο ασφαλές με τη βάση αλλά δε θα γίνει τίποτα κ να μην την έχεις στην αρχη,σωστά;;Δεν έχω ιδέα..κι εγώ που το έχω δεν το έχω δοκιμάσει να δω πως είναι 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...