Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιές τροφές απαγορεύοντ κ ποιές βοηθούν ?


Recommended Posts

Μην πανικοβάλλεσαι πάνω απ' όλα. Διάβασα αυτά που έγραψαν τα κορίτσια και συμφωνώ ότι πρέπει να ξυπνάς το μωράκι μια φορά το βράδυ στο ενδιάμεσο του ύπνου και να το ταϊζεις. Είναι σωστή η μέθοδος σου ένα στήθος τη φορά για να μπορεί το μωρό να παίρνει το "κανονικό" γάλα, γιατί το πρώτο που βγαίνει είναι λίγο πιο αραιό. Εγώ θήλασα το πρώτο μωράκι μας έτσι και ιδιαίτερα τις πρώτες 40 μέρες κάναμε ελεύθερο θηλασμό. Επίσης πρέπει να αλλάζετε 7-8 πάνες τη μέρα. Κακάκια δεν είναι απαραίτητο να κάνουν κάθε μέρα. Απόψε το βράδυ κατά τις 4 πάρε το μωράκι και βάλτο στο στήθος, αμέσως θα "αρπάξει" τη θηλή και αν κοιμάται βαθιά χάιδεψε το, μίλα του απαλά. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι πολλά τα 200 γρ που χάσατε, απλά είναι λίγο υπναράς και το βράδυ χάνει τουλάχιστον ένα γεύμα :) συμβαίνει, έτσι ήταν και η ανηψιά μου!Όσον αφορά το χρώμα στα κακάκια ποικίλει ανάλογα με τη διατροφή της μαμάς. Να τρως σωστά τα γεύματα σου, να τρως κρεατάκι, μαρουλοσαλάτα, σουπα ( η αγαπημένη μου αποτελείται από καρότα, πατάτα, σεληνόριζα, φιδέ, μπιζέλι και μοσχαράκι ψιλοκομμένο) ρύζι, μακαρόνια, φρυγανιές, τυράκι κατσικίσιο αν μπορείς να βρεις, γιαούρτι ή αριάνι = βοηθάνε στη δυσκοιλιότητα και δεν προκαλούν κολικούς σε αντίθεση με το αγελαδινό γάλα. Επίσης φρούτα μήλα, πορτοκάλια, μπανάνες, ακτινίδια κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να μην βαλεις τα κλαμματα , να ηρεμήσεις και να πιστεψεις στον εαυτο σου οτι θα τα καταφερεις .

Θα θηλάζεις το μωρο και απο τα δυο στηθη σε καθε γευμα . Μολις δεις οτι δεν θηλάζει εντονα αλλα χαλαρωνει για να κοιμηθει , θα το σηκωνεις και θα το βαζεις και στο αλλο στηθος .

Το μωρο ΠΡΕΠΕΙ να βρεχει 7 πανες την ημερα και να λερωνει τουλάχιστον 3. Αν το μωρο δεν βρεχει και δεν λερωνει πανες αυτο σημαινει οτι δεν τρεφεται σωστά !

Δεν ειναι φυσιολογικο το μωρο να κοιμαται τοσες ωρες . ΠΡΕΠΕΙ να το ξυπνας , πρεπει να του θυμιζεις οτι πρεπει να φαει . Μερικά μωράκια , εδικά τα μικροσωμα και αυτα με ικτερο , κουραζονται ευκολα και προτιμουν να κοιμηθουν παρα να φανε . Εμεις πρεπει να ειμαστε ακοιμητοι φρουροι και να τα βοηθάμε !

Ο γιατρος δεν μπορει να σε βοηθήσει γιατι πολυ απλα δεν εχει γνωσεις για το θηλασμο . Το βαρος που εχασε το μωρο σου ειναι ακομα στα φυσιολογικά ορια αλλα το λαθος του γιατρου ειναι που σου συνέστησε να μην το ξυπνας τη νυχτα χωρις να ξερει αν το μωρο προσλαμβανει ικανοποιητική τροφή .

Γινε με το μωρο αυτοκολητη! Μην το αφηνεις να κοιμαται πανω απο 2 ωρες την ημερα και οχι περισσοτερο απο 4 τη νυχτα . Θα το πιέσεις να θηλάσει αν χρειαστει ξεγυμνωσε το ή βρεξε του το ποπουδακι για να ξυπνησει .

Κρατα μας ενημερες για το πως πατε !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα κακα πρεπει να ειναι χρωματος μουσταρδί με λευκα σποράκια μεσα . Για μωρά εως 20 ημερων πρεπει να βλεπουμε 3-4 κενωσεις την ημερα . Μετα τις 20 μερες δεν μας απασχολει ποτε θα κανει το μωρο κακα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα...μην σε πιανει πανικος με τον πανικο δε γινεται τιποτα στο λεω εγω που περασα παρομοια κατασταση οταν γεννηθηκε η μπουμπου μου κοιμοταν πολλες ωρες και δεν θηλαζαμε καθολου σωστα!!Ακουσε τις συμβουλες που σου εδωσε η Lala...και εγω αυτην ακουσα :):):) Εμενα να φανταστεις δεν ξυπναγε ουτε οταν της επλενα το ποπουδακι!!!Συμμαχος με τον αντρα μου αναβαμε φωτα, βαζαμε μουσικη, καναμε οτι φανταστεις και τα καταφεραμε...τωρα παιρνει παραπανω βαρος και απο το απαιτουμενο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Theo_Dominic ...ευχαριστω κοριτσι μου γλυκο.Θα ακουσω τις συμβουλες σας και ελπιζω να αλλαξουν τα πραγματα και να νοιωσω λιγο καλυτερα γιατι νοιωθω αρρωστη απο το αγχος.Τον αλλαζω και απο την προσμονη μου να δω τα απαιτουμενα κακακια μου ερχετε ζαλη και ταση για εμετο..Ευχομαι να τα καταφερω... :(

Λαλα μου... ευχαριστω για τις τοοοοσο χρησιμες συμβουλες σου.Αν τα κακακια δεν φτιαξουν μηπως να του δωσω συμπληρωμα??Στην αρχη που βγηκαμε απο την κλινικη με το ξενο ητανε μουσταρδι και με σπορακια οπως περιγραφεις..τωρα γιατι αλλαξανε συσταση???

sophiak ..εαν περασες τα ιδια καταλαβαινεις το αγχος και την στεναχωρια μου.Νομιζω οτι τα κανω ολα λαθος.Οι συμβουλες της λαλας ειναι μοναδικες,και τον αλλων κοριτσιων.Να'στε καλα,ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε χω πολυ στο μυαλο μου και ολο και ριχνω ματιες να δω αν γραψεις νεα .

Πως ειναι τα κακα τωρα? Δεν διαβασα κατι , το μονο που ειδα ειναι πως δεν κανει κακακια .

Δεν μου γραφεις τι κανατε αν θηλάσατε περισσοτερο σημερα , αν το μωρο ανταποκρινετε , πως ήταν το χτεσινο βράδυ , αν εβρεξε πανες ....

Για να βγαλουμε συμπερασματα πρεπει να ξέρουμε πως τα πατε .

Επεμενε σημερα και αυριο με τον θηλασμο τηρωντας ομως ΟΛΕΣ τις συμβουλες και μην αφηνεις το μωρο να κοιμαται ωρες . Αν και αυριο δεν δουμε αλλαγη θα δωσεις συμπληρωμα ΜΟΝΟ στη διαρκεια της μερας ενδιαμεσα στους θηλασμους . Εδω θα ειμαι θα τα πουμε αυριο γιατο το θεμα , σημερα θηλασμος θηλασμος , θηλασμος .

Σε φιλω , μην αγχωνεσαι θα τα καταφερετε :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημενη Λαλα..θα σου πω αναλυτικα πως τα πηγαμε...

Χθες το βραδυ θηλασαμε κατα τις 9 και μετα στις 11.Κατα τις 02:00 τον εβαλα στο στηθος,τον πειραζα στο αυτακι,του γαργαλουσα το λαιμουδακο,του εβρεχα τις πατουσιτσες....και αυτος ΤΙΠΟΤΑ!!!Καμμια εντυπωση το μεμε!!!τεσπα ξαναπροσπαθησα κατα τις 04:00 εφαγε λιγο και κοιμηθηκε.Το πρωι ευτυχως ηταν καλυτερα τα πραγματα.Τον θηλασα στις 08:00,στις 11:30,στις 14:30,στις 17:30 και τωρα θα τον ξαναξυπνησω για να ξαναφαει..Πηρα και τον παιδιατρο και μου ειπε να παρω θηλαστο.Αγορασα εναν της μεντελα και λεω το βραδακι να τον δοκιμασω να δω ποσο γαλατακι εχω...

Απο το πρωι εχουμε αλλαξει 4 πανες και επιτελους καναμε κακακια!!! :) Βεβαια παλι εχουνε χρωμα σκουρο πρασινο :( αλλα τουλαχιστον ενεργηθηκε το παιδι!!!

Δυστυχως παλι σε μια πανα ειχε λιγο κοκκινο αλλα νομιζω οτι εχει μπροστα στο πουλακι πληγιτσα το κακομοιρο..Σε ενημερωνω για τα υπολοιπα της ημερας...

.....Παω για του δωσω μεμε...... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!! :):) Εγω σε δυο μηνεσ το πολυ περιμενω

μπεμπα μου και δεν ειχα καν σκεφτει το θεμα του θηλασμου!! :dry:

εννολειται πωσ θα θηλασω την κουκλιτσα μου οσο ποιο πολυ γινεται αρκει να εχω γαλα! ενα πραγμα που με ανχωνει ειναι οτι μαλλον παω για καισαρικη :( και φοβαμαι μην ποναω και δεν μπορω να την θηλασω τισ πρωτεσ μερεσ...πραγμα που με φρικαρει.... :(

LALA ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΓΙΑ ΠΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

michelangelo καλη συνεχεια σου ευχομαι..και να σου ζησει!

μην κρινεις ποσο γαλα εχεις με το ποσο θα αντλησεις με το θηλαστρο..δεν ανταποκρινεται..

εγω ποτε δεν εβγαζα πολυ..και αλλες κοπελες..και εγω το νομιζα αυτο και φρικαρα οταν ειδα πως εβγαζα λιγο...οποτε τζαμπα ασχολεισαι με το θηλασρο πιστευω..ειναι πολυ νωρις ακομα και αφου ακομα δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια σου το μονο καταλληλο ειναι το νοσοκομειακο..

το οποιο ομως δεν νομιζω πως χρειαζεσαι..

θα σου πει και η λαλα περισσοτερα..

σου λεω οτι ειχα μαθει...

ρουμπελα με το καλο!!

καλο πασχα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!

Η veni εχει δικιο!

Το θηλαστρο αστο στην ακρη!

Μην το χρησιμοποιησεις καν(το συγκεκριμενο) πριν εδραιωθει η γαλουχια...

και γενικως αν δε δουλεψεις δεν το χρειαζεσαι!

Στο λεω για να μην απελπιστεις με το αποτελεσμα...

Καλη συνεχεια!Ολα θα πανε καλα!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστος Ανέστη και Χρονια πολλα !!!

Λοιπον αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να μην ξαναπάρεις τον παιδιατρο να τον ρωτησεις για θεματα θηλασμου . Καλος , χρυσος αλλα ο ανθρωπος απλα δεν ξερει! Τον παιδιατρο τον καλεις για αλλα θεματα , οπως αυτο που αναφέρεις για την πληγη στο τσουτσουνάκι .

Οπως σου ειπαν τα κοριτσια ΚΑΝΕΝΑ θηλαστρο δεν μπορει να σου δειξει ποσο γαλα παράγεις ! Γενικως αυτη η τακτική δεν εχει νοημα και δεν βοηθάει πουθενα . Εχω στο μυαλο μου να σου πω για θηλαστρο , επαγγελματικο μονο , αλλα λογο των αργιων θα το δουμε απο Τριτη .

Με το χρωμα απο τα κακα δεν θα ασχοληθουμε τωρα θα δουμε πως παει στην πορεια . Την κενωση την εκανε το μωρο μετα το τελος του θηλασμου ?

Συνέχισε να δινεις και τα δυο στηθη σε καθε γευμα και να κανεις εναλλαγες . Προσπαθησε τα γευματα στη διαρκεια της μερας να ειναι πιο τακτικά (στο δυωρο ) για να υπάρχει ενα περιθωριο τη νυχτα και να κανει μονο 1 γευμα .

Περιμένω νεα σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rubela με το καλο να ερθει η κορουλα σου :)

Ψαξε στο φορουμ τα κοριτσια εχουν δωσει πολλες συμβουλες και εχουν καταθέσει την εμπειρια τους με τον θηλασμο και την καισαρική .

Η καλυτερη σταση για τον θηλασμο μετα απο καισαρικη ειναι η ξαπλωτή . Δεν σε πιεζει το μωρο στην τομη και δεν πονας .

Αν πονας ζητάς απο τον γιατρο σου να σου δωσει αναλγητικά ! Μην στεναχωριεσαι τα χουν καταφέρει πολλες μητέρες , θα τα καταφέρετε .

Διαβαζε και προετοιμάσου τωρα που εχεις χρονο και μη διστάσεις να ρωτησεις οτι θελεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!! ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! :):)

ΛΑΛΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RUBELA έγραψε:

ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!! :):) Εγω σε δυο μηνεσ το πολυ περιμενω

μπεμπα μου και δεν ειχα καν σκεφτει το θεμα του θηλασμου!! :dry:

εννολειται πωσ θα θηλασω την κουκλιτσα μου οσο ποιο πολυ γινεται αρκει να εχω γαλα! ενα πραγμα που με ανχωνει ειναι οτι μαλλον παω για καισαρικη :( και φοβαμαι μην ποναω και δεν μπορω να την θηλασω τισ πρωτεσ μερεσ...πραγμα που με φρικαρει.... :(

LALA ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΓΙΑ ΠΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ! ;)

rubela μου γιατί καισαρική, τι σου ειπε ο γιατρος? ειναι πολύ μεγάλο το μωρο? δε θα έχεις προβλημα με τον θηλασμό, μπορεις να χρησιμοποείς ένα μαξιλάρι και να ακουμπας το μωρό πάνω, ή αν το μωρό τρώει γρηγορα και δε σε κουράζει απλά το στηριζεις στα χερια σου και δεν ακουμπαει καθόλου στα ράμματα (έτσι έκανα εγώ). όντως αν πονάς μπορεις να κανεις παυσίπονες στο μαιευτήριο. όταν με το καλό πας στο σπιτι ο πονος θα ειναι υποφερτος απλά θα δυσκολευεσαι στο ξάπλωσε σηκω κάτσε.

δες και αυτο το βιντεακι ίσως σε βοηθησει..

http://www.youtube.com/watch?v=VkfR9xlQFi4

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

rubela μου γιατί καισαρική, τι σου ειπε ο γιατρος? ειναι πολύ μεγάλο το μωρο? δε θα έχεις προβλημα με τον θηλασμό, μπορεις να χρησιμοποείς ένα μαξιλάρι και να ακουμπας το μωρό πάνω, ή αν το μωρό τρώει γρηγορα και δε σε κουράζει απλά το στηριζεις στα χερια σου και δεν ακουμπαει καθόλου στα ράμματα (έτσι έκανα εγώ). όντως αν πονάς μπορεις να κανεις παυσίπονες στο μαιευτήριο. όταν με το καλό πας στο σπιτι ο πονος θα ειναι υποφερτος απλά θα δυσκολευεσαι στο ξάπλωσε σηκω κάτσε.

δες και αυτο το βιντεακι ίσως σε βοηθησει..

http://www.youtube.com/watch?v=VkfR9xlQFi4

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια Χρονια Πολλα,ελπιζω να ειχατε ενα ομορφο Πασχα με τα παιδακια σας αγκαλιτσα!!!

Λαλα,veni,anastacia..τελικα χρησιμοποιησα το θηλαστρο.Ενω τον ειχα ταισει απο το ενα στηθος,κοιμηθηκε,γι'αυτο εβγαλα απο το αλλο για να του το δωσω.Εβγαλα απο το αριστερο στηθος 30 ml.. :( ειναι λιγο ε??Αυτο το στηθος ειναι χαλια,η θηλη εχει κατασπασει και εχει γεμισει πληγες.Καθε φορα που τον ταιζω απο αυτο κλαιω :blink: ..αλλα μετα απο 5 λεπτα ηρεμω.. :) Το θηλαστρο δεν θα το ξαναχρησιμοποιησω απο εδω και περα!!

Λαλα μου...σημερα ειμαι πολυ χαρουμενη!!! :laugh: και θελω να σε ευχαριστησω!!! :kiss:

Απο τις 7 το πρωι ειμε με το μεμε απ'εξω :woohoo: .Ως τωρα εχουμε κανει 8 θηλασμους και το καλυτερο.....3 φορες κακακια!!!! :woohoo: :woohoo:

Ναι, τα κανει μετα απο τους θηλασμους..ειναι οκ??Και κατι σημαντικο..σουτιεν μπορω να φοραω απο εδω και περα??οταν φοραω νοιωθω καλυτερα τις θηλες μου γιατι με την τριβη πανω στα ρουχα υποφερω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί να μη φοράς σουτιέν;;;; Δεν στάζεις γάλα;

Στις πληγές που έχεις άλοιψε λίγο μητρικό γάλα μετά τον θηλασμό, άφησέ το να στεγνώσει και μετά βάλε κρέμα λανολίνης. Ο αέρας το βοηθάει πολύ και η υγρασία αργεί την επούλωση. Επίσης αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις επιθέματα πρόσεξε ποια θα πάρεις για να μην κολλάει η πληγή πάνω και σε πονάει περισσότερο.

Και ΠΡΟΣΟΧΗ. Πάντα με καθαρά χέρια να πιάνεις το στήθος σου!

Η ΛαΛα είναι εγγύηση! Χρόνια Πολλά ΛαΛα! Δεν σε πέτυχα για να σου τα πω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK ...οχι δεν σταζει.. :( ..Ειχαν αναφερει οι κοπελες σε ενα ποστ πως δεν κανει μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος..Βεβαια ουτε καν ξερω εαν οντως εχει εδραιωθει ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ θηλασμος..Ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες :kiss: !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο κοριτσακι μου τελεια τα νεα :)

Το θηλαστρο δεν θα το βαλεις πια αλλα και παλι μπράβο γιατι η ποσοτητα που εβγαλες ειναι πολυ καλη για πρωτη φορα . Δεν ειναι καθολου λιγο!

Τωρα καταλαβες τι πρεπει να κανεις και θα δεις απο δω και περα θα ναι ευκολα τα πραγματα . Κοιτα , μπορει να ειναι πιο κουραστικά αλλα ετσι πρεπει να ειναι .

Ακολουθησε τις συμβουλες τις Αθηνας για τις πληγες . Σουτιεν φορας αν δεν σε ενοχλει , εγω στο σπιτι ειδικα στην αρχη δεν φορουσα γιατι ζεσταινομουν και με ενοχλουσε . Δεν υπάρχει κανενα προβλημα παντως αν φορας . Η γαλουχια σου θελει χρονο ακομα για να εδραιωθει τωρα μολις κανατε τα πρωτα βηματάκια :)

Πολυ χαρηκα με τα νεα σου !

(Αθηνουλι σ΄ευχαριστώ! Το μεσημερι χτυπησε μονο 1 φορα και νομιζα το μετάνιωσες :P Θα τα πουμε αυριο :kiss: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε ......θα κλαιω Λαλα μου!!!χαιρομαι τοοοοσο πολυ που χαρηκες για εμας!!!Αυτο σημαινει οτι καναμε δουλεια με το μπεμπακι!!!!Και επιτελους ευχομαι να δω μουσταρδι χρωμα στα κακακια του,αν και χλωμο το βλεπω.Τι μπορει να φταιει?

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου..Τωρα παω για θηλασμο ;)

Θα σε ενημερωσω αυριο,ελπιζω να εχουμε παλι καλα νεα να σου πουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το αφησα το χρωμα στα κακα , για να παιρνουμε ενα ενα τα θεματα αναλογα με τη σημασια τους ...

Ολες οι κενωσεις σημερα ηταν πρασινες ? Τα γαλακτοκομικα τα εκοψες ετσι?

Βλεπουμε και αυριο πως θα τα πατε και θα το διορθωσουμε και αυτο :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα τα καταφέρεις να μην αγχωνεσαι ! Τι κανουμε εμεις εδω ? :P

Δεν σε ξέχασα , εψαξα να βρω το θεμα αλλα ή ειναι γραμμενο με λατινικους χαρακτηρες ή ειναι σε ασχετη κατηγορια ... Δεν ανοιγεις κανα θεματάκι και βρισκουμε και το παλιο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...