Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗΣ- PAPP-A


Recommended Posts

Κοριτσάκια καλησπέρα και καλό Πάσχα,

είμαι 29 χρονών και διανύω την 14η εβδομάδα. Την προηγούμενη βδομάδα έκανα την αυχενική και ήταν πολύ καλή. Είδαμε το ρινικό οστό και γενικώς όλα ήταν πολύ καλά σύμφωνα με το γιατρό. Οι τελικές πιθανότητες για σύνδρομο down μετά και το papp-a είναι 1: 23500 Ο γιατρός μου είναι ευχαριστημένος και μου είπε ότι δε χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση γιατί οι πιθανότητες είναι χαμηλές. Διάφορες "φίλες" όμως με πρήζουν για περιπτώσεις που οι πιθανότητες ήταν επίσης χαμηλές και όμως το παιδάκι γεννήθηκε με down ή με τη δικιά τους περίπτωση που παρότι ήταν χαμηλές έκαναν την άμνιο.

Τώρα δεν ξέρω αλλά αγχώθηκα και μου μπήκε το κακό στο μυαλό μου ενώ δεν το είχα. Θα ήθελα πολύ και τη δικιά σας γνώμη. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

Ευχαριστώ

φιλάκια :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Μάλλον αστειεύεσαι, έτσι; Τα αποτελέσματα είναι κάτι παραπάνω από μια χαρά. Χαλάρωσε και μην ακούς κανέναν εκτός από το γιατρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lenitsa έγραψε:

Κοριτσάκια καλησπέρα και καλό Πάσχα,

είμαι 29 χρονών και διανύω την 14η εβδομάδα. Την προηγούμενη βδομάδα έκανα την αυχενική και ήταν πολύ καλή. Είδαμε το ρινικό οστό και γενικώς όλα ήταν πολύ καλά σύμφωνα με το γιατρό. Οι τελικές πιθανότητες για σύνδρομο down μετά και το papp-a είναι 1: 23500 Ο γιατρός μου είναι ευχαριστημένος και μου είπε ότι δε χρειάζεται αμνιοπαρακέντηση γιατί οι πιθανότητες είναι χαμηλές. Διάφορες "φίλες" όμως με πρήζουν για περιπτώσεις που οι πιθανότητες ήταν επίσης χαμηλές και όμως το παιδάκι γεννήθηκε με down ή με τη δικιά τους περίπτωση που παρότι ήταν χαμηλές έκαναν την άμνιο.

Τώρα δεν ξέρω αλλά αγχώθηκα και μου μπήκε το κακό στο μυαλό μου ενώ δεν το είχα. Θα ήθελα πολύ και τη δικιά σας γνώμη. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

Ευχαριστώ

φιλάκια :kiss::kiss:

geia sou lenaki!!Opws les kai moni sou..o giatros htan polu euxaristimenos..kai eipe den xreiazetai amnio..Oi monades sou htan fantastikes...kai ola kala...!!Esy twra ti 8es kai akous tis "files"...giatroi einai oi files sou..?Oxi koritsara mou min agxwnesai ka8olou..anti8etws na eisai polu xaroumeni gia to apotelesma sou!!E3allou gnwrizeis tis epiptwseis pou mporei na exei mia amnio!Asto .kalutera !Min vazeis ston eauto sou idees!Mono to giatro sou na akous se tetoia 8emata..ki an exeis endiasmo gia kati zhta tou na sto e3hghsei..analutika!

Eyxomai na exeis mia teleia egkymosynh...se filw.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην το σκέφτεσαι καθόλου...τα αποτελέσματα σου είναι πάρα πολύ καλά!

Μην ακους κανέναν και απορώ γιατί σου είπαν κατι τέτοιο οι "φίλες".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ελενιτσα σημερα ειδα το θεματακι που εχεις μην ανησυχεις καθολου και μην επηρεαζεσαι απο κανεναν εγω ειχα 1:17611 και η κορουλα μου γεννηθηκε μια χαρα.Μην ακους κανεναν ο γιατρος σου ξερει καλυτερα απο ολους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενίτσα κοριτσάκι μου,μην ανησυχείς για το μπεμπάκι σου.Εφόσον ο γιατρός σου σου είπε όλα καλά δεν υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι για αμνιοπαρακέντηση επειδή το ακούς από αλλού.Είμαι στην δουλειά τώρα και δεν θυμάμαι πόσο ήταν η δική μου ,αλλά θα σου στείλω αύριο το πρωί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λενιτσα καλημερα!!!

τα αποτελεσματα ειναι παραπανω απο καλα...να ανησυχουσες αν ηταν 1:250 πχ....αλλα ετσι οπως μας τα λες δεν χρειαζεται να κανει παρακεντιση για κανενα λογο ;) και να πεις στις φιλες σου να μην σε αγχωνουν γιατι δεν κανει :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

η αλήθεια είναι ότι δεν πρέπει να ακούω ανθρώπους που ξέρω ότι προσπαθούν να σπείρουν "μικρόβια" επίτηδες για να μου χαλασουν τη διάθεση. Απλά όταν τους έχεις στο οικογενειακό περιβάλλον είναι λίγο δύσκολο να τους αποφύγεις τελείως.

Απο δω κ πέρα θα τους έχω όλους γραμμένους.

Φιλάκια

Υ.Γ. Τώρα κατάλαβα ότι έγραψα σε λάθος θέμα. Σόρρι... :blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λενιτσα εγω παντως στην θεση σου θα ελεγα σε ολους τους καλοθελητες που ειναι τρυγυρω να πανε αυτοι να κοιταχτουνε...αντε που θα δημιουργουν προβληματα οπου δεν υπαρχουν...μια χαρα ειναι κουκλιτσα μου το μωρακι σου...εσυ τον γιατρο σου να ακουσ εκτος κι αν ολοι αυτοι εχουν κανει ιατρικη και δεν το ξερεις...αντε μην τα βαλω και εγω με τους δικους μου και ειδικα την πεθερα μου που επειδη δεν κανω εμετους και δεν ειμαι στο κρεβατι ολο μαλακιες λεει...αντε μην τα παρωωωωω :angry::angry::angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα λενε βρε κοπελα μου τα υπολοιπα κοριτσια!!δεν ακους τον γιατρο σου και ακους την καθε ασχετη?σορυ αλλα τετοια ατομα μονο ασχετα μπορω να τα χαρακτηρισω,μονο να λενε διαφορα ξερουν για να σου την σπασουνκαι στο κατω κατω γιατι να ξερουν τα αποτελεσματα αναλυτικα?αμα σε ρωτουν να λες ολα καλα ωστε να μην παιρνουν θαρρος !!καλη εγκυμοσυνη να εχεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariakrhth έγραψε:

λενιτσα εγω παντως στην θεση σου θα ελεγα σε ολους τους καλοθελητες που ειναι τρυγυρω να πανε αυτοι να κοιταχτουνε...αντε που θα δημιουργουν προβληματα οπου δεν υπαρχουν...μια χαρα ειναι κουκλιτσα μου το μωρακι σου...εσυ τον γιατρο σου να ακουσ εκτος κι αν ολοι αυτοι εχουν κανει ιατρικη και δεν το ξερεις...αντε μην τα βαλω και εγω με τους δικους μου και ειδικα την πεθερα μου που επειδη δεν κανω εμετους και δεν ειμαι στο κρεβατι ολο μαλακιες λεει...αντε μην τα παρωωωωω :angry::angry::angry::angry::angry:

να πεις στην πεθερα σου οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να εχεις εμετους και να εισαι ξαπλα..η καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είσαι 29 χρονών και έχεις τέλεια αποτελέσματα αυχενικής! Επειδή θα ακούσεις κι άλλα από "φίλες", νομίζω ότι το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να κλείσεις τα αυτιά σου και να τα ανοίγεις μόνο όταν πηγαίνεις στο γιατρό σου! Δεν κάνει κανείς αμνιοπαρακέντηση για πλάκα, είναι επικίνδυνο και το κάνεις μόνο όταν υπάρχει λόγος. Καλή λευτεριά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μην ακούς κανέναν εκτός του γιατρού σου!

Εγώ είχα αυχενική εντός των ορίων -πολύ χαμηλότερη από την δική σου όμως(νομίζω κάπου 1/10.500) και είμαι 35 ετων.Ο γιατρός μου που είναι πολύ "ψείρας" δεν το συζητησε καν για άμνιο.Δεν είναι εξέταση που την κάνεις χωρίς να έχεις κάποιες βάσιμες αμφιβολίες.Αν ήταν έτσι θα κάναμε αυτήν κατευθείαν χωρίς να μπούμε στην διαδικασία της αυχενικής!

Καλή συνέχεια να έχεις!Ολα θα πάνε καλά!Μην ανησυχείς :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Αν είναι δυνατόν!!Μπαίνω σε πολλά φόρουμ ελληνικά και ξένα!!Δεν έχω συναντήσει ούτε μία περίπτωση με τόσο καλό ποσοστό και να έπεσε έξω.Ούτε καν σε έρευνες.Πρέπει να ενημερώσεις τις φίλες σου που το παίζουν έξυπνες ότι οι εξετάσεις α τριμήνου ανευρίσκουν 9/10 παιδιά με σύνδρομο ντάουν και αυτό το 1 που έχει ξεφύγει είναι αδύνατον να μη δείξει κάτι ύποπτο στη β επιπέδου!!Αν ήταν τόσο αναξιόπιστες αυτές οι εξετάσεις δε θα τις κάναμε και θα κάναμε όλες αμνιοπαρακέντηση!!Οι έρευνες άλλωστε μιλούν για 5-7% ψευδώς θετικά και για πολύ λιγότερα ψευδώς αρνητικά που συνήθως αφορούν μικρότερα ποσοστά όπως 1/300 ή 1/1.000 κ.τ.λ.Προσωπικά είμαι 29 ετών και είχα ποσοστό 1/15.000.Ούτε συζήτηση ο γιατρός μου για αμνιοπαρακέντηση!!!

Θα ήταν ενδιαφέρον να τις φέρεις σε δύσκολη θέση και να τις ρωτήσεις για τι ποσοστό μιλάνε που βγήκε λάθος.Και δεύτερον,μην ξεχνάμε ότι κυκλοφορούν πολλοί άσχετοι που κάνουν αυχενικές και β επιπέδου και μετά αναρωτιούνται οι γυναίκες πώς γίνεται να έπεσαν έξω.Οι γιατροί που κάνουν αυτές τις εξετάσεις πρέπει να είναι πιστοποιημένοι υπερηχογραφιστές και όχι ο γυναικολόγος της γειτονιάς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και κάτι ακόμα που δεν το γνωρίζουν οι περισσότερες γυναίκες που πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης των γιατρών:Γνωρίζετε ότι το ποσοστό γέννησης παιδιού με σύνδρομο ντάουν στις ηλικίες 25-32 είναι κατά μέσο όρο περίπου 1/1.000 παιδιά.Γνωρίζετε ότι το ίδιο ποσοστό εμφάνισης έχει και το παιδί με αυτισμό??Γνωρίζετε ότι η αμνιοπαρακέντηση δεν μπορεί να κάνει διάγνωση αυτισμού΄,όπως και εγκεφαλικής καθυστέρησης??Τώρα αν κάποιους τους ελαφραίνει μεν να ανακαλύψουν προγεννητικά ότι το παιδί τους δεν έχει ντάουν,αλλά να μην γνωρίζουν αν έχει αυτισμό ή πνευματική καθυστέρηση, τώρα τι να πω...Εννοείται ότι κάνουμε ό,τι μπορούμε καλύτερο να εξασφαλίσουμε την υγεία του παιδιού μας,αλλά η ιατρική φθάνει έως ένα σημείο...αυτό πολλοί το ξεχνούν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπέλα μου μην ανυσηχείς καθόλου!!! εγώ είμαι στα 31 και είχα λίγο πιο χαμηλό ποσοστό από το δικό σου (δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς χιχιχιχ) αλλά ο γιατρός ούτε το συζήτησε για αμνιο... δεν κάνεις αμνιο στα καλά καθούμενα, και εσύ ειδικά έχεις και καλή ηλικία και καλό ποσοστό!!!! πάνω από 35 κάνουν αμνιο, μιας και οι πιθανότητες για down αυξάνουν πολύ!!!! ουτως η αλλως αφου ο γιατρός σου δεν ανυσηχεί μην ανυσηχείς ουτε εσυ... και στην β επιπέδου αργότερα θα σου φύγουν όλες οι ανυσηχίες!!!! φιλιά πολλά και καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου... και μην ακούς κανέναν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ,

έχετε δίκιο όλες το ξέρω, απλά πολλές φορές άθελά σου επηρεάζεσαι από τους γύρω σου ακόμα κ όταν ξέρεις ότι σε ζορίζουν επίτηδες.

Όλα καλά, το ξέχασα αυτό το θέμα και τώρα το μόνο που με καίει είναι να περάσουν οι 2 βδομάδες που μένουν για τον επόμενο υπέρηχο!! :P:P

Αυτή η αναμονή με σκοτώνει κάθε φορά. Με καταλαβαίνετε ε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Α ωραια Ευχαριστω κορίτσι μου! Θα δω κ εγω τι θα μου πει η γυναικολόγος μ την Δευτέρα! 
    • Κορίτσια μου μόλις βγήκα απ' το ραντεβού της αυχενικής!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ❤️ Το μωράκι βέβαια αυτή τη φορά κοιμόταν του καλού καιρού που λέμε 😂 😂 😂 😂 εννοειται @Kiddo εκεί εσένα σκέφτηκα, μου φύγε ο γελωτας, και λέω Παναγιά μου πες ότι απλά κοιμάται το μωρουλι μου 🙏🙏🙏 μου λέει ο εμβρυολογος γιατί δεν έφαγες κάνα γλυκό 30' πριν; Του λέω δε μου το ανεφερε κανείς όταν ρώτησα για προετοιμασία 🙄  Ε τελικά μου κουνούσε την κοιλιά με τον υπέρηχο, Μ έβαλε να κουνηθώ πάνω κάτω μπας και ξυπνήσει 😂😂 τελικά μας έκανε τη χάρη αλλά είχε σίγουρα τα νεύρα του και δεν γυρνούσε να δούνε όλες τις πλευρές. Ε κουτσά στραβά όμως ο γιατρός τα κατάφερε να δει αυτά που ήθελε, όλα μας είπε είναι φυσιολογικά, ακόμα και για τρισωμιες βγήκαν η 13 και 18, πιθανοτητες 1 στις 20000 και για σύνδρομο ντάουν 1 στις 10000.  Φύλο ούτε καν, το μωρό σου λεει εμ ξυπνήσατε εμ θέλετε και να σας κάνω νάζια;;; 🤣🤣🤣🤣 Δε μπορώ να πω, ο γιατρό προσπάθησε να το κάνει κουνηθεί μπας και έχουμε εικόνα ανάμεσα στα πόδια αλλά δεν ψήθηκε 😅 Τέλος πάντων, τα βρήκε όλα φυσιολογικά αυτό έχει σημασία εννοείται ❤️ μετά μας εξήγησε τις επιλογές μας για ΝΙΠΤ και αμνιοπαρακέντηση αν θέλουμε, αλλά ο ίδιος δε το κρίνει απαραίτητο. Αν το αποφασίσουμε πρότεινε το πιο βασικό πακέτο ΝΙΠΤ αλλά κορίτσια νομίζω είναι ανώφελο με τέτοια ποσοστά κι επιπλέον η ασφάλεια δε το καλύπτει εδώ. Είναι στα 370€ για τρισωμιες 13,18,21 + 30€ για φύλο προαιρετικά. Τώρα ρωτάω τις φίλες μου και τις κουνιάδες μου τι πιστεύουν κι αυτές και μέχρι στιγμής μου λένε ότι οι τιμές μας είναι σούπερ και δε θα έκαναν.  Αυτά από εμάς 😍  Αααα καλέ και ΠΗΤ έχω μαζί με @Kate1992 8/01/2025!!! Ε χέρι - χέρι απ' την αρχή πάμε βρε κορίτσι ❤️❤️❤️
    • Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας θα δω τι θα κάνω ίσως την παρω τηλ την Τετάρτη να τα στείλω να δει 
    • 2 φιλες μου π είχανε πάρει τις βόλεψε πολύ η φωλιά, εγώ τότε είχα πολλά έξοδα κ ζούσαμε σε ένα μικρό διαμέρισμα κ δεν είχαμε πολύ χώρο όποτε βολεύτηκα με το πορτ μπεμπέ κοιμόταν εκεί  για αυτό τώρα σκέφτομαι για την φωλιά αν κ μου είπανε να πάρω κάποια τύπου 40-50 ευρώ δε χρειάζεται κάτι ακριβό… καροτσι εννοώ κανονικό με 4 τροχούς γιατί ο δικός μου κοιμάται κιολας στο καρότσι αν πάμε κάπου όποτε ψάχνω κάποιο καλό… γιατί τώρα το άλλο μας καρότσι θα πάει στην μικρή… αυτό π λες έχουμε μας πήρανε δώρο οι νονοί του τον πάμε βόλτα κ σου αρέσει π είναι σαν ποδήλατο λες;    κρεβάτι θα του πάρω χαμηλό ναι από ικεα δε δινω πολλά λεφτά γιατί μετά από λίγα χρόνια θα ξανά αλλάξουμε κ τότε ναι να πάρω κάτι πιο ακριβό 
    • αχ κορίτσι μου, διαβάζω το μήνυμά σου και η καρδιά μου πονάει. Πρόσφατα βίωσα αποβολή στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς είναι να χάνεις το μωρό σου στις 35 εβδομάδες.  Είναι τόσο λογικό όλο αυτό που νιώθεις.. πάρε το χρόνο σου κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς για την ψυχική σου ηρεμία και φυσικά είναι παρήγορο το ότι έχεις ήδη ένα κοριτσάκι αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το μωρό που έφυγε, το καταλαβαίνω. Ο πόνος θα μαλακώσει κάποια στιγμή, θέλει χρόνο, και είναι εντάξει να σου δώσεις αυτό τον χρόνο ενώ ταυτόχρονα φροντίζεις το παιδί σου. Τι σου είπαν οι γιατροί, γιατί μπορεί να έγινε αυτό; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...