Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός—Η Στοργική «Θυσία» μιας Μητέρας!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Ελένη καλέ άσ'το το κάρμα εκεί που είναι!!! :P

Ειλικρινά σου μιλάω συγχύστηκα!!! :angry:

Κικιτσα22 με το καλό το μωράκι σου! :cheer:

Ναι, θα μπορείς, θα βρεις με τη βοήθεια της μαίας τη στάση που σε βολεύει και πονάς λιγότερο. Η ξαπλωτή π.χ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κικιτσα22 έγραψε:

καλησπερα!!! :kiss:

κοριτσια ειλικρινα σας ευχαριστω για τις ευχουλες σας!!! :cheer::kiss:

σιγουρα θα χρειαστω τη βοηθεια σας!!! απλα δεν ξερω τι να ρωτησω ακομα...φανταζομαι οτι μολις ξεκινησω το θηλασμο θα εχω δαφορες ερωτησεις. :unsure:

βεβαια μια απορια που εχω, (επειδη θα γεννησω με καισαρικη) θα μπορω να το παιρνω το μωρακι μου αγκαλιτσα να το θηλαζω χωρις να ποναω...ή υπαρχουν και αλλοι τροποι???

φιλακια πολλα σε ολες και να χερεστε τα παιδακια σας! :kiss::kiss:

μια χαρα θα μπορεις να το παινρεις

και εγω με καισαρικη γεννησα

με μαξιλαρι βολευτηκα πολυ

ετσι το μωρο δεν ακουμπουσε στην εγχειρηση και δεν με ενοχλουσε

ηταν και 4100 που να την εβαζα στην πληγη!! :woohoo:

με το καλο το μωρακι

εχει πολλα θεματα για το θηλασμο

οτι χρειαστεις εδω ειμαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia kalhspera...........eimai entelws kainouria sthn istoselida........tha hthela na kanw mia erwthsh......gennhsa me kaisarikh ena mpempoulh tis 15/12/2009,kai ton thhlazw apo th deuterh mera sthn klinikh.........stis 34 hmeres mou hrthe kanonika periodos, kai ton epomeno mhna se kuklo 28 hmerwn.........to thema einai oti auton ton mhna exw 10 meres kathusterhsh..exei tuxei se kammia kati paromoio?phra thl ton giatro mou kai mou eipe na perimenw.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mousoudaki συμβαίνει αυτό όταν έρχεται περίοδος και θηλάζεις. Δεν είναι τόσο σταθερός ο κύκλος. Παρόλα αυτά αν έχεις ελεύθερα επαφή παίζει και το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης.

Στο θέμα μας τώρα. Θηλάζω και γω το μωράκι μου και το βρίσκω υπέροχη εμπειρία και ειδικά τώρα που μεγάλωσε και μου κάνει και ναζάκια, μου δείχνει τι θέλει, βλέπω στο βλέμμα του τη χαρά του να θηλάζει γενικά την επαφή που έχουμε. Θυσία δε θα το λεγα αλλά μια παρόρμηση που βγαίνει από μέσα μου. Αν και μου λείπουν κάποιες στιγμές ελευθερίας ανά διαστήματα, δε μου περνάει ποτέ από το μυαλό να βάλω μπροστά τη δική μου ευχαρίστηση αντί το όφελος του παιδιού. Κατά τη γνώμη μου είναι η μοναδική ανιδιοτελής αγάπη που βιώνει ένας άνθρωπος στη ζωή του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa έγραψε:

Κικιτσα22 έγραψε:

[/quote:3dulgdvl]

Εμείς από την πρώτη μέρα θηλάζουμε ξαπλωμένοι. Είμαι στο κρεβάτι και το μωρό δίπλα μου. Κατέληξα ότι με βολευει γιατί θηλαζα ατελείωτες ώρες και στο χέρι πιανόμουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελιες μου εγω θηλαζω 4 χρονια σχεδον και ποτε δεν σκεφτηκ οτι θυσιασα κατι !!! ειναι οι μαγικες μοναδικες στιγμες μεσα στην μερα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Δεν με αγγιξε το κειμενο . Δεν πιστευω οτι ο θηλασμος ειναι θυσια .

Μια χαρα τα λες!!

Συγνωμη κιολας βρε κοριτσια αλλα ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΗΣ επρεπε να παρει την αποφαση αν θα θηλασει εκεινη η οχι?LOL!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa kai papaki σας ευχαριστω!!!

καλε thalassa πολυ μεγαλη η μπουμπου σου!!!! :woohoo: βλεπω ομως και η δικια καπου τοσο να βγαινει..εχω ηδη κανει μια κοιλια ΝΑ!!!! :silly: :P και σημερα μπηκα στην 24εβδ..δηλαδη φαντασου πιο μετα!!! :woohoo:

papaki και εγω για ανασκελα σκεφτομαι..αλλα δεν πνιγεται το μωρο που ειναι ανασκελα?? :unsure:

φιλακια σε ολες και παλι σας ευχαριστω! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κικιτσα22 έγραψε:

thalassa kai papaki σας ευχαριστω!!!

καλε thalassa πολυ μεγαλη η μπουμπου σου!!!! :woohoo: βλεπω ομως και η δικια καπου τοσο να βγαινει..εχω ηδη κανει μια κοιλια ΝΑ!!!! :silly: :P και σημερα μπηκα στην 24εβδ..δηλαδη φαντασου πιο μετα!!! :woohoo:

papaki και εγω για ανασκελα σκεφτομαι..αλλα δεν πνιγεται το μωρο που ειναι ανασκελα?? :unsure:

φιλακια σε ολες και παλι σας ευχαριστω! :kiss::kiss:

μαλλον αυριο μπαινω στη 24...νομιζα οτι ηταν τριτη σημερα :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

ισως να ειναι καποιες φορες θυσια απο την πλευρα του πατερα?????? :P

ΟΧΙ !

Ειναι θυσια να μην αφαιρεις απο το μωρο σου το δικαιωμα του θηλασμου ??

Ελενη ,τα εχουμε πει και σε αλλο θεμα το θεμα με τον αντρα σου δεν ειναι ο θηλσμος αλλα γενικοτερα η διαφορετικη σας σταση σε θεματα ανατροφης και εγγυτηας του μωρου .

Ο θηλασμος ειναι σχεση δυαδική !

Σαφως και ειναι πολυτιμη η στηριξη του μπαμπα αλλα αν δεν μπορει να την χαρισει τοτε θα πρεπει να μενει αμέτοχος .

Αν δεν ήταν επιθυμια σου να θηλάζεις , αλλα ηταν επιθυμια του αντρα σου , πιστευεις πως θα θηλαζες ακομα? Δεν υπάρχει περιπτωση (εκτος και αν ειχε αλλαξει η δική σου θεληση στην πορεια ) .

Η φωτο που σου εβαλε η Αγλαια περιγραφει τελεια αυτο που ενιωθα με την γεννηση της μικρη μου ! Απιστευτο , ανατριχιασα !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ο θηλασμος ειναι σχεση δυαδική !

Σαφως και ειναι πολυτιμη η στηριξη του μπαμπα αλλα αν δεν μπορει να την χαρισει τοτε θα πρεπει να μενει αμέτοχος .

Αν δεν ήταν επιθυμια σου να θηλάζεις , αλλα ηταν επιθυμια του αντρα σου , πιστευεις πως θα θηλαζες ακομα?

λολ!!!!!!!(μου εχει κολλησει)Μπα δεν νομιζω αν δεν μου αρεσε

τουλαχιστον οχι τοσο πολυ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε ..που ειναι η Αγλαια...η γνωστη Αγλαια ειναι;;;;;;;;

Εγω παλη εχω την εξης απορια, γιατι κατι τοσο φυσικο και κατεμε αυτονοητο να γινετε θεμα ολοκληρο με πολλες διαστασεις.

Δεν υπαρχει διλημα ρε παιδια, θελλω να θηλαζω και θα θηλασω οσο θελλω και οσο μπορω- δεν θελλω να θηλασω δεν θηλαζω.

Και στις δυο περιπτοσεις ειναι αποφαση της μαμας και μονο

Ουτε σαν θυσια το ειδα ποτε ουτε σαν υποχρεωση ουτε σαν απενοχοποιηση ηταν κατι που απλα γινετε...ηθελα και θηλασ..αν δεν ηθελα δεν θα με αναγκαζε ουτε θα με προετρεπε κανεις, αρκει να ηταν συνειδητη επιλογη και οχι επιβεβλημενη απο γιατρους και νοσοκομες

Ο μπαμπας μας παλη ποτε δεν ειχε καποιο προβλημα...εκτος απο ενα μικρο μπλακ ουτ που του ερχοταν σαν να εκλεβε το φαη του παιδιου..αλλα το ξεπερασε. χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σαφως και ο θηλασμος δεν ειναι θυσια...απλα θυσιαζεις κατι αλλο για να κανεις αυτο....

υπαρχουν στιγμες που και εγω θα ηθελα να παω καπου δεν ξερω που αλλα να ειμαι τελειως μονη μου...χωρις κανεναν....

υπαρχουν στιγμες που θελω να φαω τα παντα αλλα δεν μπορω...ειναι η μονη ομως θυσια και αυτο ειναι θυσια που κανω για να θηλασω...να μην τρωω παρα πολλες τροφες....γιατι απλα δεν κανει...για το μωρο...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΥΣΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τοσες αντιδρασεις για το πιο φυσικο πραγμα του κοσμου????ειναι απιστευτο

μου λεει προχτες φιλη-μαμα που δεν θηλασε : καλα να δω τι θα κανεις οταν θα τελειωσει το γαλα σου!!!!!!!!!!θα δωσεις συμπληρωμα η οχι?

τι ειναι ρε της λεω μπουκαλι να τελειωσει?και αν γινει κατι τετοιο θα αφησω το παιδι να πεθανει απο την πεινα!!!ελεος

τι κακοηθειες λες και ειναι καποιο βιτσιο δικο μου να θηλαζω!!!

Αν σταματησω να θηλαζω θα σταματησει το γαλα ετσι δεν ειναι ρε κοριτσια? υπαρχει περιπτωση μια ωραια μερα να στερεψεις? εχω αρχισει και αναρωτιεμαι!!

ασε ο μπαμπας-πεθερα μια δεν χορταινουμε και κλαιμε την αλλη ειναι πολυ πλουσιο το γαλα και βγαζουμε γουλιες!!!!

η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλλον καποιες δεν διαβασαν το κειμενο η δεν το καταλαβαν

τις δικαιολογω ειναι και μεγαλο

δεν αναφερει πουθενα οτι ο θηλασμος ειναι κατι κακο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, η αληθεια ειναι πως παιζουμε με τις λεξεις!

Αλλο θυσια και αλλο "θυσια".

Κακα τα ψεματα ο θηλασμος μπορει να ειναι κατι το φυσιολογικο, κατι που εννοειται αλλα δεν ειναι κατι το ευκολο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπουρεκάκι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!το να μην τρως κάποιες τροφές όπως και εγώ επειδή δεν κάνει για το μωρό αυτό για μένα και μόνο είναι θυσία!τίποτα άλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annoula1982 έγραψε:

τοσες αντιδρασεις για το πιο φυσικο πραγμα του κοσμου????ειναι απιστευτο

μου λεει προχτες φιλη-μαμα που δεν θηλασε : καλα να δω τι θα κανεις οταν θα τελειωσει το γαλα σου!!!!!!!!!!θα δωσεις συμπληρωμα η οχι?

τι ειναι ρε της λεω μπουκαλι να τελειωσει?και αν γινει κατι τετοιο θα αφησω το παιδι να πεθανει απο την πεινα!!!ελεος

τι κακοηθειες λες και ειναι καποιο βιτσιο δικο μου να θηλαζω!!!

Αν σταματησω να θηλαζω θα σταματησει το γαλα ετσι δεν ειναι ρε κοριτσια? υπαρχει περιπτωση μια ωραια μερα να στερεψεις? εχω αρχισει και αναρωτιεμαι!!

ασε ο μπαμπας-πεθερα μια δεν χορταινουμε και κλαιμε την αλλη ειναι πολυ πλουσιο το γαλα και βγαζουμε γουλιες!!!!

η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα!!!

Ασε, Αννουλα... κι εγω εχω βαρεθει να ακουω ατακες τυπου "να δω τι θα κανεις αν...".Αυτο μου κανει ζηλεια και τιποτα παραπανω. Και μαλιστα τα ακουω απο ατομο που δε θηλασε απο επιλογη και δηλωνει οτι ουτε προκειται να θηλασει και το 2ο παιδι.συγκεκριμενα μου λεει διαρκως "Να δω τι θα κανεις οταν θα βγαλει δοντια!".

Τωρα, οσο για το θεμα, καπως ετσι ηταν κι η δικια μου εμπειρια πανω στο θηλασμο.Ουτε εγω το ειδα σαν θυσια, αλλα σαν το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο, αφου καθε μανα θελει το καλυτερο για το παιδι της...Οχι οτι δεν ζοριστηκα.ζοριστηκα στην αρχη που σηκωνομουν τα βραδια και θηλαζα καθιστη, αλλα οταν ανακαλυψα το ξαπλωτο βρηκα την υγεια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annoula το καλύτερο το άκουσα εγώ από φίλη-μαμά που δεν θήλασε,όταν της είπα ότι περιμένω πως κ πως να έρθει αυτή η στιγμή: μην κάνεις το λάθος! εμένα με φώτισε ο Θεός και δεν θήλασα,δεν ξέρεις πόσες μανάδες έχουν σοβαρό πρόβλημα με τα μωρά τους που τους κόπηκε το γάλα και τώρα δεν τρώνε με τίποτα απ'το μπιμπερό....γι'αυτό κ εγώ είπα του γιατρού να μου δώσει το χαπάκι να μου κοπεί!

Μετά έμαθα ότι κατα τον 7ο μήνα ξεπρήστηκε εντελώς το στήθος της και δεν έκανε γάλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annoula1982 έγραψε:

τοσες αντιδρασεις για το πιο φυσικο πραγμα του κοσμου????ειναι απιστευτο

μου λεει προχτες φιλη-μαμα που δεν θηλασε : καλα να δω τι θα κανεις οταν θα τελειωσει το γαλα σου!!!!!!!!!!θα δωσεις συμπληρωμα η οχι?

τι ειναι ρε της λεω μπουκαλι να τελειωσει?και αν γινει κατι τετοιο θα αφησω το παιδι να πεθανει απο την πεινα!!!ελεος

τι κακοηθειες λες και ειναι καποιο βιτσιο δικο μου να θηλαζω!!!

Αν σταματησω να θηλαζω θα σταματησει το γαλα ετσι δεν ειναι ρε κοριτσια? υπαρχει περιπτωση μια ωραια μερα να στερεψεις? εχω αρχισει και αναρωτιεμαι!!

ασε ο μπαμπας-πεθερα μια δεν χορταινουμε και κλαιμε την αλλη ειναι πολυ πλουσιο το γαλα και βγαζουμε γουλιες!!!!

η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα!!!

καλα πολυ γελασα με τη γιαγια και τον μπαμπα... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!Δε διαβασα ολο το θεμα...(εχω ξεπερασει κατα πολυ την ωρα υπνο μου :blush: )...

Διαβασα ομως στα γρηγορα καποιες απαντησεις του θεματος της Ελενης κ θελω να της απαντησω απο εδω...

Ελενηηηη!Ελενακι μου...Γιατι???ΓΙΑΤΙ καλη μου???

Μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου κ στο παιδι σου....

Παρτο αλλιως το ζητημα.

Εχω μεινει με το στομα ανοιχτο...Ο αντρας σου εχει κανει τεραστιο "φαουλ"...

Μην ακολουθεις κοριτσι μου το λαθος του!Θα ειναι κριμα...θα του το χτυπας μια ζωη...Το ΠΑΙΔΙ σου σε χρειαζεται να κανεις το σωστο!!!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Δεν με αγγιξε το κειμενο . Δεν πιστευω οτι ο θηλασμος ειναι θυσια .
δεν το θεωρεις θυσια γιατι ειναι κατι αυτονοητο. Σκεψου ομως τα σημερινα δεδομενα... Μια μαμα πρεπει να αντιμετωπισει απο γνωστους φιλους και συγγενεις μεχρι γυναικολογο και παιδιατρο! Ολοι πλην ελαχιστον εξαιρεσεων θα προσπαθησουν να πεισουν την μητερα πως το παιδι δεν χορταινει, πως το ξενο ειναι καλυτερο και ολα αυτα που γνωριζουμε πολυ καλα!!! Θα πρεπει να ειναι πολυ σιγουρη και ενημερωμενη για τον θη1λασμο για να επιμεινει στην αποφαση της... Ολες θελουμε το καλυτερο για τα παιδια μας και οταν ολοι σου πιπιλανε το μυαλο για το πιο φυσιολογικο πραγμα του κοσμου αρχιζεις να αναρωτιεσαι. :dry: Θεωρω οτι ειναι θυσια να πρεπει καθημερινα να αντιμετωπιζεις τον περιγυρο σου και να συνεχισεις να θηλαζεις χωρις αμφιβολιες γι αυτο.. :kiss::kiss:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Θεωρω οτι ειναι θυσια να πρεπει καθημερινα να αντιμετωπιζεις τον περιγυρο σου και να συνεχισεις να θηλαζεις χωρις αμφιβολιες γι αυτο.. :kiss::kiss:

Ανεξάρτητα αν θηλάζεις ή οχι ο περιγυρος εχει παντα κατι να πει (διατροφή , υπνος , ντυσιμο , συμπεριφορά κλπ), ειναι θυσία που ακουμε οτι του ρθει του καθενος ?

Δεν συμφωνω , οχι! Καταλαβαινω καποιες μητέρες που νιωθουν πιεση με την ανατροφη του παιδιου (και γω μαζι ) και σιγουρα ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετκος και εχει αλλα ορια , αλλα θυσια ειναι πολυ μεγάλη κουβέντα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...