Μετάβαση σε περιεχόμενο

απογοήτευση..


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.Έχω ένα αγοράκι 3 1/2 μηνών, τον θηλάζω αποκλειστικά και σήμερα πήγαμε παιδίατρο κ μας είπε οτι δεν παίρνει ικανοποιητικό βάρος.Τον ζυγίζουμε κάθε 21 μέρες στις κ 2 τελευταίες μετρήσεις πήρε τη μια 500γρ και την άλλη 400γρ. Παίρνει 2.5 πόντους ύψος αλλά από βάρος τίποτα.Εγώ όλη μέρα του δίνω στήθος αλλά τζίφος τελικά. Φυσικά μου είπε να συμπληρώσω με ξένο 2 φορές την ημέρα απο 100ml. Εγώ δεν θέλω, είμαι πολύ στενοχωρημένη κ σε απόγνωση..Φταίει το γάλα μου? Μήπως δεν τρέφομαι σωστά?δεν έχω αρκετό γάλα?τι γίνεται επιτέλους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλλες φορες διαμαρτύρεται κ άλλες όχι..τι να πώ δεν ξέρω..μου έφερε ο άντρας μου το ξένο κ μου έρχεται να το πετάξω από τον τέταρτο.. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα σου απαντησουν και τα κοριτσια αλλα και η λαλα...αλλα νομιζω οτι το μωρο σου παιρνει μια χαρα βαρος...και υψος.

Ποσες πανες βρεχει το μωρο σου το 24 ωρο, ποσους θηλασμους κανετε και ανα ποση περιπου ωρα, ξυπναει την νυχτα για να φαει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατά τη διάρκεια της ημέρας, κάνει 6-7 γεύματα κ τη νύχτα ξυπνάει 1 φορά.Συνήθως τρώει κάθε 2 με 2 1/2 ώρες, άλλες φορές εάν είμαστε έξω μπορεί να περάσουν κ 4 ώρες (τον αφήνω μισή ώρα στο στήθος μετά από σύσταση της παιδιάτρου), βρέχει 6-7 πάνες κ κάνει 3-4 κακά. γεννήθηκε 2900 κ 49 πόντους κ ειναι 4930 κ 63,5 πόντους (πολύ λίγο το βάρος του?)

Λαλα τα φώτα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πλακα μας κανει η παιδιατρος σου ετσι;;;;;

Θα περιμενω να σου απαντησει η ΛΑΛΑ το μωρο σου ειναι τριων μηνων και εχει σχεδον διπλασιασει το βαρος γεννησης..τι αλλλο θελει.

Δεν νομιζω οτι για την ωρα τουλαχιστον να χρειαζετε το γαλα σκονη.

Απ'οτι θυμαμαι η παιδιατρος μου ειχε πει οτι στο δευτερο τριμηνο- απο δω και περα δηλαδη- πρεπει να βαζετε γυρω στα 400 γραμμ το μηνα- εμενα εβαζε πολλα και με κινηγουσε, μου ελεγε οτι του δινω κρυφα γαλα σκινη και δεν της το λεω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝ ΘΕς ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΙς ΠΑΡΑΚΑΤΩ ερωτησεις:

βαρος γενησης?

κτ η φτ?

ιικτερο?

μερησεις μετα την γεννηση με ημερομηνιες.

ποσους θηλασμους την ημερα?

ποσες πανες?

το μισαωρο ειναι οτι πιο λαθος μπορουσε να σου πει!

γιατι καθε 21 ημερες?

ο θηλασμος ειναι ελευθερος και χωρς ωραριο!

σε οδηγει σε αποθηλασμο τρομοκρατοντας σε!

ειναι ο πιο ευκολος τροπος να το κανει!

για τον ιδιο λογο αλλαξα παιδιατρο και εγω!

περιμενουμε τις απντησεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βαρος γενησης? 2900, βάρος εξόδου 2720

κτ η φτ? κτ

ικτερο? 11.7

μερησεις μετα την γεννηση με ημερομηνιες.

9-1-2010....3080

12-2-2010....4050

5-3-2010.....4525

26-3-2010....4930

ποσους θηλασμους την ημερα? 6-7 και 1 το βράδυ

ποσες πανες?6-7

ήθελε να μας κάνει τα έμβολια πριν το πάσχα γι'αυτό

μας έβλεπε κάθε 21 μέρες.

Επίσης τον πρώτο καιρό δεν πήρε βάρος γιατί είχα πρόβλημα με τις

θηλές μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με οτι σου είπαν τα κορίτσια παραπάνω. Κοίτα δεν θέλω να ακυρώσω τη γιατρό σου αλλά νομίζω οτι σε τρομοκρατεί χωρίς να βασίζεται σε πολλά στοιχεία.

Καταρχήν το μικρό σου παίρνει βάρος και ο 1 μήνας δεν είναι όλος ο κόσμος. Επιπλέον τα 400-500 γραμμάρια θεωρώ πως είναι ο.κ. και δεν χρειάζεται να ανησυχείς εφόσον είναι εντός της καμπύλης που δείχνει στο βιβλιάριο.

Εμένα η μικρή μου έπαιρνε διαφορετικό βάρος κάθε μήνα, πράγμα που εξαρτιόταν απο πολλούς παράγοντες (κάποια ίωση, κλπ).

Γιατί όμως μισάωρο θηλασμού? Βρες τους δικούς σας χρόνους, ο θηλασμός δεν έχει ωράριο...και προς θεού μη δώσεις ακόμα ξένο αν θέλεις να το παλέψεις.

Καλή δύναμη :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεννήθηκε στις 7-12-2009.

στην αρχή ήταν υπερ του θηλασμού η παιδίατρος,

τώρα δεν ξέρω τι την έπιασε..

Λέτε να κάνω κακό στο μωράκι μου που δεν

του δίνω το συμπλήρωμα?

έχω αγχωθεί, προβληματιστεί, στενοχωρηθεί, όλα μαζί!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρεμησε...

κανεις πολυ καλα που θηλαζεις και συνεχησε να θηλαζεις , ολοι οι παιδιατροι ειναι υπερ του θηλασμου για κανενα διμηνο με εξαμηνο το πολυ..μετα αρχιζουν τα οργανα.

Εσυ να μαθεις να ακους το παιδι σου, αυτο θα σου υποδειξει ποτε και τι εχει αναγκη.

Πραγματικα νομιαζω οτι δεν το χρειαζεσαι, απο εκει και περα φυσικα ειναι δικο σου θεμα.

Εξαλλου παντα προλαβαινεις να δοσεις συπληρωμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια σελιδα εγραψε και δεν εμφανιστηκε

φτου

μια χαρα αναπτυξη εχει το μωρο σου

μην ανυσηχεις

συνεχισε ετσι και μη δινεις ξενο

και μη βαζεις προγραμμα στο θηλασμο

βαζε το στο στηθος οση ωρα θελει μπορει και 1 ωρα και οσο συχνα θελει μμπορει και καθε 15 λεπτα

παντως απο αυτα που γραφεις το μωρο μια χαρα αναπτυξη εχει

τι θελει η παιδιατρος να παιρνει 1,5 κιλο το μηνα

καθε μωρο εχει διαφορετικη αναπτυξη

εδω και η δικια μου η μικρη που επερνε στην αρχη 1 κιλο το μηνα η παιδιατρος ελεγε δεν χορταινει να της δωσεις ξενο

δεν την ακουσα εννοειτε και θηλαζουμε 1 χρονο τωρα και ξενο ποτε δεν δοκιμασε

μια χαρα μεγαλωνει

συνεχισε και απολαυσε το

μην αγχωνεσαι καθολου

εσυ θα ακους το παιδι σου

αυτο ξερει οποτε γκρινιαζει βαζε το στο στηθος

καλη συνεχεια και μην σταματας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κορίτσια ευχαριστώ για την συμπαράσταση..

μα όταν μου είπε για συμπλήρωμα είχαν βουρκώσει τα μάτια μου,

κόντεψα να βάλω τα κλάμματα!

Πάντως όταν πήρε ο μικρούλης μου 1 κιλό τον είχα όση ώρα ήθελε στο στήθος αλλά όταν μου είπε η παιδίατρος οτι πρέπει να τον βάλω σε πρόγραμμα κ να μην τρώει όσο θέλει παρά μόνο μισή ωρίτσα (στο πρώτο τέταρτο λέει, έχει πάρει οτι είναι να πάρει) εκείνος πήρε 500γρ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bubite έγραψε:

αχ βρε κορίτσια ευχαριστώ για την συμπαράσταση..

μα όταν μου είπε για συμπλήρωμα είχαν βουρκώσει τα μάτια μου,

κόντεψα να βάλω τα κλάμματα!

Πάντως όταν πήρε ο μικρούλης μου 1 κιλό τον είχα όση ώρα ήθελε στο στήθος αλλά όταν μου είπε η παιδίατρος οτι πρέπει να τον βάλω σε πρόγραμμα κ να μην τρώει όσο θέλει παρά μόνο μισή ωρίτσα (στο πρώτο τέταρτο λέει, έχει πάρει οτι είναι να πάρει) εκείνος πήρε 500γρ.

δεν παμε καλα

και μετα λεει θελει συμπληρωμα :blink:

τα νευρα μου τωρα

ξανα βαλε το παιδι στο στηθος οσο αυτο θελει και μην ακουσ κανεναν

τωρα τα πηρα ε :angry::angry::angry::angry:

τζαμπα σε στεναχωρει η παιδιατρος

εσυ βαλε το μωρο στοστηθος οσο θελει και τον επομενο μηνα που θα πας ζυγιστε τον και πες ειναι απο το συμπληρωμα που του εδωσα :woohoo: ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα να σου ζησει το μωράκι σου καλη μου :)

Ο μεσος ορος προσληψης βαρους του μωρου ειναι πολυ καλος . Βεβαια εχεις καταλάβει τα λαθη που σε οδηγει να κανεις η παιδιατρος και πρεπει να τα αποφυγεις !

Θηλάζεις ΟΣΟ θελει το μωρο και ΟΠΟΤΕ θελει το μωρο . Μπορει να θελει να κατσει 1 ωρα στο στηθος μπορει να θελει 10 λεπτα . Εσυ ακολουθεις το μωρο και ανταποκρινεσαι στις ανάγκες του .

Δεν υπάρχει κανενα θεμα με το βαρος , πιθανον να ήταν και καλυτερο αν εκανες ελευθερο θηλασμο ή αν προσθετες ενα δυο γευματα ακομα . Το ενστικτο σου και το μωρο σου να ακους και ασε την παιδιατρο ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalassa έχεις πολύ γέλιο, μου έφτιαξες το βράδυ κ σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Lala σ'ευχαριστώ για την απάντηση, τα ξαναείπαμε κανά μήνα πριν

έχω έναν γιο με υψηλές απαιτήσεις μου είχες πει τότε..

Είμαστε εμείς που κοιμόμαστε το βράδυ, αλλά για να κοιμηθούμε τη μέρα πρέπει η μανούλα να γίνει μαραθωνοδρόμος με το καρότσι από τις βόλτες!Ευτυχώς ανοίγει ο καιρός κ θα κάνω κ γυμναστική παράλληλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bubite molis rwthsa gia thn periptwsh sou ton antra mou o opoios einai paidiatros.h gnnwmh tou einai:epeidh pairnei upsos shmainei pws den einai pi8ano na uparxei kapoia ormonikh anwmalia,epeidh den pairnei varos omws to pio pi8ano einai na mhn exei gala arketo to sth8os sou.opote dineis extra gala gia na deis an 8a parei varos,an oxi tote koitazoun alla pragmata.alla to vasiko einai na tou dwseis epipleon gala apo to kseno.vevaia na poume pws ola auta einai 8ewrhtika,o antras mou den sunh8izei na dinei sumvoules an den eksetasei to mwraki.apla ksekinas etsi kai an deis oti sunexizei na mhn pairnei varos tote o o-h paidiatros 8a koitaksei na elegksei alla pragmata.

esu mhn agxwnesai,to mwro sou apla prepei na parei sumplhrwma.den trwei polu k den pairnei varos!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

An-n ευχαριστώ που ασχολήθηκες με την περίπτωση μου.

Βέβαια θα προτιμούσα να κάνω κάτι ώστε ν'αυξήσω την δική μου

παραγωγή απο το να του δώσω ξένο, αλλά πώς?

Μάλλον βάζοντας τον πιο συχνα στο στήθος...είδωμεν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kserw poso mporei na sou stoixizei to gegonos oti mporei na ligosteuei siga siga to gala alla dustuxws auto pou mas noiazei einai to mwro,etsi den einai?gnwmh mou einai na akolou8hseis th sumvoulh tou paidiatrou sou giati ontws to sth8os sou mporei na mhn exei toso gala oso xreiazetai to mwraki sou,einai fusiologiko auto. ennow pws akoma k an aukshseis ta taismata isws na exeis pali ta idia apotelesmata.thn paragwgh dustuxws den nomizw pws mporoume na thn aukshsoume giati einai 8ema ormoniko.esu auto pou prepei na skeftesai einai pws to mwraki sou einai ugies kai pws eisai polu tuxerh pou 8hlases gia to oso xroniko diasthma to exeis 8hlasei kai fusika 8a sunexiseis oso exeis akoma na tou dwseis.uparxoun gunaikes pou den exoun auth thh dunatothta.eisai apo tis tuxeres manoules!mhn agxwnesai loipon!oso agxwnesai to gala ligosteuei kai den to 8eloume auto,swsta?parto xalara kai 8a deis pou ola 8a sunexisoun na einai uperoxa!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα γιατί ενώ τα πάτε τόσο καλά με το θηλασμό σε προέτρεψε η παιδίατρος να δώσεις και ξένο;; Το βάρος του είναι πολύ καλό. Ό δικός μου γεννήθηκε 2950 και στην ηλικία του δικού σου είχαν περίπου τα ίδια κιλά και έπινε ξένο γάλα..Μήπως πρέπει να ψάξεις για άλλο παιδίατρο;; Είναι κρίμα που σε στεναχώρησε ενώ πάνε όλα καλά με το θηλασμό..Έτσι είχα γίνει και με μια πολύ καλή μου φίλη. Έκλαιγε συνέχεια γιατί δεν ήθελε να δώσει ξένο, άλλαξε παιδίατρο, τη στήριξε και όλα πήγαν μια χαρούλα!! Συνέχισε να τον θηλάζεις και μην ακούς κανέναν. Τέλειο είναι το βάρος του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an-n έγραψε:

bubite molis rwthsa gia thn periptwsh sou ton antra mou o opoios einai paidiatros.h gnnwmh tou einai:epeidh pairnei upsos shmainei pws den einai pi8ano na uparxei kapoia ormonikh anwmalia,epeidh den pairnei varos omws to pio pi8ano einai na mhn exei gala arketo to sth8os sou.opote dineis extra gala gia na deis an 8a parei varos,an oxi tote koitazoun alla pragmata.alla to vasiko einai na tou dwseis epipleon gala apo to kseno.vevaia na poume pws ola auta einai 8ewrhtika,o antras mou den sunh8izei na dinei sumvoules an den eksetasei to mwraki.apla ksekinas etsi kai an deis oti sunexizei na mhn pairnei varos tote o o-h paidiatros 8a koitaksei na elegksei alla pragmata.

esu mhn agxwnesai,to mwro sou apla prepei na parei sumplhrwma.den trwei polu k den pairnei varos!

Ο αντρας σου ειπε οτι το στηθος δεν εχει γαλα ?

Χωρις να θελω να προσβάλω εσενα ή τον αντρα σου σας προτεινω να αγορασετε το βιβλιο της συναδελφου του κ.Α.Πατσουρου "θηλασμος μια υπεροχη σχεση" .

Θα μαθετε πολλα και οι δυο για τον θηλασμο !!!

Με το καλο το μωράκι σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σε ευχαριστούμε πολύ ☺️ υγεία να έχουν τα παιδάκια μας να τα καμαρώνουμε!  @Ersi85 χρόνια πολλά και στο δικό σου αγοράκι! Γερός να είναι πάντα!  Σε καταλαβαίνω... Κι εγώ στη βάπτιση του μικρού βασανίστηκα, σε μας ο μικρός δε σταματούσε το κλαμμα ούτε στο ντύσιμο... Σταμάτησε όταν τελείωσε η βάπτιση όπου στο τέλος αποκοιμήθηκε πάνω μου... Μεγάλη ταλαιπωρία!  Το Σάββατο θα του κάνουμε πάρτυ γενεθλίων στο μαγαζί του νονου του! Θα είναι οι γονείς, τα αδέρφια μας και καλοί μας φίλοι με τα παιδιά τους. Έχω πάρει υλικά και από Παρασκευή βράδυ θα φτιάξουμε με τη νονά του τη διακόσμηση του πάρτυ.  Ακόμα δε μπορώ να το πιστέψω ότι πέρασε ένας χρόνος..... Δύσκολος χρόνος, απαιτητικός αλλά ταυτόχρονα χαρούμενος. Όλο συγκινουμαι σήμερα... Συνέχεια σκέφτομαι τέτοια ώρα πέρσι έκανα αυτό, τέτοια ώρα πέρσι ήμουν στην ανάνηψη κτλ Σαν όνειρο μοιάζει...   
    • καλησπερα Ελισσαβετ μου!!❤️ η χοριακη της Δευτερας αυξηθηκε κατα 90% και αγχωθηκαμε με τον αντρα μου. ο γιατρος πολυ κουλ και ικανοποιημενος. φσκ εκανα και 3η μετρηση χοριακη την Τεταρτη και ευτυχως 2πλασιαστηκε οποτε μετα ηρεμησαμε.. εχω ενα παραπεμπτικο ακομη αλλα λεω να κατσω στα αυγα μου.. δε χρειαζεται να αγχωθω...  αλλωστε και περυσι οι χοριακες μου ηταν τελειες και 2πλασιαζονταν αλλα δεν υπηρχε εμβρυο... στον υπερηχο θα φανει τι γινεται.... εσυ τι κανεις κοριτσι μου;; εχετε σκεφτει αν θα κανετε αλλη ετ αμεσα; ο γιατρος τι προτεινει;
    • αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια... φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂 ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο.... ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη.... δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα... επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...
    • ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!! ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓
    • Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️ να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...