Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Παρακολουθώ πολύ καιρό σχεδόν όλα τα ποστ περί θηλασμού και θεωρώ ότι ξέρω αρκετά πράγματα που μπορούν να με βοηθήσουν, όπως ότι ο θηλασμός δεν έχει ωράριο, ότι η στάση έχει μεγάλη σημασία προκειμένου να μην τραυματιστούν οι θηλές, πόσες πάνες πρέπει να βρέχει το μωρό για να ξέρουμε ότι σητίζετε σωστά.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν πρέπει να κάνουμε κάτι προκειμένου να προετοιμάσουμε τον οργανισμό μας για τον θηλασμό. Γεννάω τον Ιούλιο και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια προετοιμασία.

Επίσης τί γίνετε αν κάνω καισαρική? Τις πρώτες μέρες με τους ορούς και τους καθετήρες θα μπορώ να θηλάσω?

Ίσως σας φανούν αστείες οι ερωτήσεις μου αλλά τί να κάνω? Με όλα αυτά που ακούω για τις μαίες και τους παιδίατρους που δεν ενθαρύνουν με την στάση τους τον θηλασμό δεν ξέρω αν θα πάρω τις σωστές απαντήσεις.

Κάθε απάντηση πολύτιμη. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den xriazete na kaneis kati sto sththos sou ,mhn anisixeis.

an ,xtipa ksilo ,kaneis kaisarikh tha mporeseis kai etsi na thhlaseis .nomizw oti ksaplonoun sto plai (den exw kanei kaisarikh)

sto thalamo mou oles eixan kanei kaisarikh kai thhlazan mia xara .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!Η κοπελα που ηταν διπλα μου στο μαιευτηριο γεννησε με καισαρικη και θηλαζε ανετα χωρις κανενα προβλημα!!Ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι απο τωρα.Με το καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Γάλα λογικά δεν θα έχω από την πρώτη μέρα. Αν ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό θα χορταίνει το μωρό? Γεννάω σε ιδιωτικό μαιευτήριο και δεν ξέρω καν αν θα σεβαστούν την επιθυμία μου για αποκλειστικό θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο και με εναν πονο.

Εγω δεν ειχα κάνει τιποτα για προετοιμασια και δε νομιζω να χρειαζεται κιόλας.

Στην καισαρικη επιλεγεις στασεις που δεν "επιτρεπουν" στο μωρο να ακουμπησει την τομη όπως η ξαπλωτη σταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την πρώτη μέρα εχει πύαρ η αλλιώς πρωτόγαλα .

Είναι ένα υγρό πολύ πολύ θρεπτικό για το μωρό και σε ποσότητα για να χορτάσει .

Άρα μην ανησυχείς αν θα χορτάσει το μωρό σου .

Το στομάχι του θα είναι όταν γεννηθεί σαν ένα καρυδάκι και λίγο μικρότερο .

Γιαυτο χρειάζεται να τρώει πολύ συχνά .

Το πύαρ είναι ότι πρέπει για το μωρό την πρώτη μέρα ,το στομάχι του ακόμα δεν μπορει να δεχτεί κάτι άλλο και αυτό το υγρό θα του παρέχει ότι χρειάζεται .

Θήλασα αποκλείσθηκα από την πρώτη μέρα ,εκτός της πρώτης φοράς για τι δεν ήταν δίπλα μου αλλά στην παιδιατρική .εκείνο το γάλα το έκανε εμετό δεν το δέχτηκε το στομαχάκι του .μόλις πήγα και τον θήλασα το δέχτηκε χωρίς προβλημα και από την δεύτερη φορά που έφαγε στην ζωή του μέχρι τον έκτο μήνα τρεφόταν μόνο από μένα (μετά μπήκαν και οι στερεές).

Γέννησα όμως σε δημόσιο νοσοκομείο και σε νοσοκομείο μάλιστα που είναι υπέρ του μητρικού θηλασμού και που είχα το μωρό δίπλα μου συνέχεια .δεν με σαμπόταρε καμιά μαία και παιδίατρος και με ενθάρρυναν .πιθανότατα να έχεις κάποια προβλήματα στο ιδιωτικό .εύχομαι να τους κάνεις να το καταλάβουν ότι θέλεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ θηλασμό και να μην στο ταΐζουν και στο φέρνουν ούτε να είναι και το μπιμπερό δίπλα στο μωρό όταν στο φέρνουν .

Θήλασε όσο περισσότερο μπορείς εκεί και αν χρειαστεί βαλε και καμία φωνή …πληρώνεις και απαιτείς να σου παρέχουν ότι πληρώνεις .

Αλλά ότι και να κάνουν οι μαίες εσύ προσπάθησε να έχεις το μωρό όσες φορες θέλει να φάει κοντά σου και όταν βγεις με το καλό και πας σπίτι κάτσε και θήλασε με την ηρεμία σου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aφροδίτη τί εννοείς? Μπορώ να ζητήσω το μωρό συνέχεια δίπλα μου και στο ιδιωτικό μαιευτήριο? Μπορώ να το απαιτήσω? Ή εννοείς ότι απλά θα ζητάω να μου το φέρνουν κάθε φορά που κλαίει? Θα είμαι σε τρίκλυνο. Λες να έχουν πρόβλημα οι άλλες μαμάδες?

Είπα στον γιατρό μου ότι όταν γεννηθεί το μωρό θέλω να μου το δώσουν αμέσως και αν γίνετε να το βάλω στο στήθος μου μέσα στην πρώτη ώρα και μου απάντησε λίγο διπλωματικά. "θα τα δούμε όλα εκείνη τη στιγμή"

Τέλως πάντων. Ξέρω ότι είναι νωρίς αλλά τα σκέφτομαι όλα και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας.

Ή αλήθεια είναι ότι πολύ θα ήθελα να τα καταφέρω να θηλάσω. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπερα,

δεν έχω γεννήσει ακόμα, όπως βλέπετε και από το τικεράκι μου αλλά έχω την εξής απορία: Πράγματι παρατήρησα κ εγώ ότι στα ιδιωτικά μαιευτήρια δε θέλουν να σου φέρνουν συχνά το μωρό και όταν το φέρνουν είναι για πολύ λίγο. Γιατί συμβαίνει αυτό;; Θέλω να πω, προσπαθούν να πα΄ρουν καποιες προφυλάξεις από μικρόβια μήπως; Αλλά κ έτσι να είναι στα δημόσια δηλαδή δεν τους νοιάζουν τα μικρόβια;

Απλά μου φαίνεται πολύ άδικο (μέχρι μήνυσης δηλαδή) να σου αρνούνται το μωρό ΣΟΥ. Γιαυτό αν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος θα ήθελα να τον μάθω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο ιδιωτικο μαιευτηριο να κανετε το εξης, την ωρα που ειναι να παρουν τα μωρα αν θηλαζετε ακομα δεν θα σας το παρουν, εμενα θηλαζε ακομα και το αφησαν παρολο που μαζεψαν τα αλλα, αποτελεσμα την ξεχασαν εντελως την ειχα δυο ωρες μαζι μου και μονο οταν τους πηρα τηλ ηρθαν και την πηραν,

να ρωτησω κατι που το εχω απορια, εγω γεννησα με καισαρικη δυο διπλα μου φυσιολογικα, εμενα μου φεραν την μικρη και την θηλασα αμεσως, στα κοριτσια διπλα μολις ηρθαν απο τη γεννα, τους φεραν μπιμπερο δυο φορες με ζαχαρονερο, ετσι ειπαν οτι ειναι για να δωσουν για αρχη και μου εχει μεινει η απορια γιατι; στην πρωτη μου γεννα δεν το ειχα δει αυτο σε καμια κοπελα, ξερει καμια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita έγραψε:

Εγω οταν γεννησα δεν ειχα γαλα. Εννοω δεν κατεβηκε τιποτα, ουτε το πρωτογαλα..Επειδη γεννησα Δανια, δεν επαιζε με τιποτα συμπληρωμα κ οι μαιες μου ειπαν να αφησω το μωρο νηστικο..Την πρωτη μερα ο μικρος ειχε ναυτιες κ κοιμοταν επι ενα 24ωρο (τον ειχα διπλα μου απο την πρωτη στιγμη) κ ετσι δεν ηθελε γαλα..Τη δευτερη μερα ομως ουρλιαζε απο την πεινα..Επειδη το γαλα δεν κατεβαινε οι μαιες μου ειπαν να πηγαινω στο θαλαμο με το θηλαστρο καθε 4 ωρες (μερα νυχτα) κ να κανω αντληση επι 10 λεπτα σε καθε στηθος..Ετσι εκανα κ τελικα το λεγομενο πρωτογαλα κατεβηκε την 3η μερα...θυμαμαι οτι το εδωσα στο μικρο με συριγγα..Παντως τη δευτερη μερα στο μωρο εγω εδωσα 30μλ γαλα εμποριου (ενα που μου εδωσαν στο νοσοκομειο με τα χιλια ζορια) γιατι ουρλιαζε απο πεινα κ δε μπορουσα να τον ακουω (κι ας επεμεναν οι μαιες να τον αφησω νηστικο)..Απο την 3η με 4η μερα ειχα γαλα κ δεν ξαναηπιε συμπληρωμα..θηλαζε αποκλειστικα μεχρι 5.5 μηνων, τωρα τρωει τον αμπακο αλλα θηλαζει ακομα και ειναι σχεδον 11 μηνων..Παντως στη Δανια δεν με αφηναν να δωσω τιποτα, ουτε νερο, ουτε χαμομηλια παρα μονο το γαλα μου..

Πω πω Franita πολύ με άγχωσες. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην έχω γάλα για 3 μέρες? Καλά εδώ δεν παίζει το ξέρω ότι θα του δώσουν ξένο γάλα, αλλά να σου πω την αλήθεια και εγώ δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το αντέξω να κλαίει το μωρό από πείνα. Από ότι έχω διαβάσει πάντως ακόμα και αν πάρει ξένο στο μαιευτήριο και πάλι σώνετε η κατάσταση στο σπίτι.

Ουφ :dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο το μωρακι σου

δεν διαβασα τις αλλες απαντησεις λογω χρονου

εγω γεννησα με καισαρικη

ευκολα ειναι μην αγχωνεσαι

τους πρωτους μηνες να βαζεις μαξιλαρι απο αυτο του υπνου στα ποδια σου οταν καθεσαι και να το βαζεις εκει πανω το μωρο

τις πρωτες μερες εγω δεν μπορουσα να ξαπλωσω στο πλαι πονουσα πολυ και καθομουν στο κρεβατι ακουμπουσα πισω και τα ποδια λιγο μαζεμενα και το μωρο πανω στο μαξιλαρι ωστε να μην παταει αμεσα στην καισαρικη

θα την βρεις μονη σου την ακρη μην αγχωνεσαι

προετοιμασια δεν χρειαζεται εγω παντως δεν εκανα τιποτα

ολα καλα να πανε σου ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita το ξέρω ότι δεν το είπες για να με αγχώσεις. Απλά δεν είχα σκεφτεί την πιθανότητα να μην έχω γάλα για τόσες μέρες.

Τί εννοείς πρωτόκολλο αντλήσεων? Δηλαδή αν δεν έκανες αντλήσεις με θήλαστρο θα μπορούσες να μην έχεις καθόλου γάλα? Θεωρείς ότι θα πρέπει να αγοράσω θήλαστρο καλού κακού να έχω? Γιατί ως γνωστόν στην Ελλάδα τίποτα δεν είναι δωρεάν.

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ρωτησω κατι που το εχω απορια, εγω γεννησα με καισαρικη δυο διπλα μου φυσιολογικα, εμενα μου φεραν την μικρη και την θηλασα αμεσως, στα κοριτσια διπλα μολις ηρθαν απο τη γεννα, τους φεραν μπιμπερο δυο φορες με ζαχαρονερο, ετσι ειπαν οτι ειναι για να δωσουν για αρχη και μου εχει μεινει η απορια γιατι; στην πρωτη μου γεννα δεν το ειχα δει αυτο σε καμια κοπελα, ξερει καμια;

το ζαχαρονερο το δινουν στα μωρακια που γεννιουνται με υπογλυκαιμια

ετσι ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γεννησα με καισαρικη σε ιδιωτικο μαιαευτηριο.

Μου εφεραν το μωρο μου μετα απο μερικες ωρες για να το θηλασω...δεν ξερω αν εφαγε τιποτα εκεινη την ημερα, παντως απο τη δευτερη μερα το γαλα ετρεχε ποταμι.

Εγω θηλαζα ειτε ξαπλωτα, ειρτε εβαζα το μωρο σε μαξιλαρι.

Στο μαιευτηριο παντως εφερναν τα μωρα με προγραμμα μεν αλλα τα αφιναν αρκετη ωρα και την νυχτα ακομα περισσοτερη, και μαλιστα απο την Τριτη μερα τα φερνανε δυο φορες την νυχτα- σε οσες μαμαδες το θελανε φυσικα!!!

Αλλα οταν ο μικρος τις δυο τελευταιες μερες νοσηλευτηκε στην ΜΕΝΝ οι εκει μαιες με φωναζαν καθε φορα που το μωρο εκλεγε για να το θηλαω...μερα νυχτα οπου και να ημουν- δεν μορουσα βεβαια να παω και μακρια χαχαχα..αλλα μαλλον ημουν η μοναδικη μαμα που το εκανε αυτο.

Φυσικα εννωειτε οτι του δοσαβνε σκονη ..αυτη η σκονη ενεργοποιησε την αλλεργια μας και ταλαιπωρηθηκαμε τοσο πολυ.

Οταν - με το καλο- κανω και δευτερο θα απαιτησω να μην του δοσουν τιποτα...μεχρι μινησεως δηλαδη δεν αντεχω αλλο μωροι μου να υποφερει τοσο πολυ.

Ευτυχως σε τρεις ευδομαδες- αν και ουτως η αλλως επαιρνε ελαχιστες ποσοτητες σκονης- κοψαμε τελειως και θηλαζουμε με χαρα και λαιμαργια εως τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης στα Ιδιωτικα μαιαευτηρια εχουν νοσοκομειακα θηλαστρα- στα δημοσια παλη οχι-και ειναι δωρεαν, εμενα μου δοσανε, ακι μιας και ειχα ιδιο ανταλακτηκο χωνι και μπουκαλακι δυο φορες που ανλυσα το δοσαν μετα στο μωρο μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε πιο νοσοκομειο θα γεννησεις? Στο ιασω παντως οχι απλα δεν αντιμετωπισα προβλημα αλλα με προετρεπαν κι ολας να θηλασω!! Θα πρεπει το μωρο να θηλασει απο τα πρωτα ΛΕΠΤΑ της ζωης του η τουλαχιστον οσο πιο γρηγορα γινετε. Το ενστικτο του θηλασμου κραταει μεν αλλα ειναι πολυ πιο εντονο μολις γεννηθει και δεν θα αντιμετωπισεις ενδεχομενα προβληματα! Με το καλο! Τα υπολοιπα στα ειπαν οι προλαλησασες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Σε πιο νοσοκομειο θα γεννησεις? Στο ιασω παντως οχι απλα δεν αντιμετωπισα προβλημα αλλα με προετρεπαν κι ολας να θηλασω!! Θα πρεπει το μωρο να θηλασει απο τα πρωτα ΛΕΠΤΑ της ζωης του η τουλαχιστον οσο πιο γρηγορα γινετε. Το ενστικτο του θηλασμου κραταει μεν αλλα ειναι πολυ πιο εντονο μολις γεννηθει και δεν θα αντιμετωπισεις ενδεχομενα προβληματα! Με το καλο! Τα υπολοιπα στα ειπαν οι προλαλησασες!!

Στο Μητερα θα γεννήσω. Θα ζητήσω να θηλάσω όσο ακόμα είμαι στην αίθουσα τοκετού??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο ΜΗΤΕΡΑ γεννησα περυσι.

Μετα τη γεννα σε πάνε στην αιθουσα ανανηψης που εκει δεν υπαρχει περιπτωση να σου φερουν το μωρο γιατι ο χωρος δεν ειναι καταλληλα διαμορφωμένος.

Μετα σε πάνε στο δωματιο και εκει στο φερνουν.(Περιπου 2 ωρες μετα τη γεννα)

Αν εσυ θες το θηλαζεις.

Γενικα στο φερνουν 6 φορες τη μερα για αρκετη ώρα και όπως ειπε και η Μαριαντα αν οταν ειναι να το παρουν εσυ θηλαζεις στο αφηνουν.

Rooming-in (να εχεις το μωρο συνεχεια διπλα) οταν γεννησα εγω δεν υπηρχε. Νομιζω όμως οτι καπου πηρε το ματι μου μεσα στο φορουμ οτι αρχιζει να εφαρμοζεται ,αλλα θα πρεπει να το ζητησεις απο την αρχη.

Αν δεν ισχυει για το δωματιο που θα επιλεξεις τοτε δε θα μπορεις να το εχεις συνεχεια μαζι σου.

Θηλαστρο νοσοκομειακο νοικιαζεις εκει.

Αυτο που ηταν σπαστικο ηταν οτι δεν εχει αιθουσα θηλασμου και οταν εισαι και πρωταρα αισθανεσαι καπως να σε βλεπει ο καθε ασχετος με το στηθος εξω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

εγω γεννησα με καισαρικη στο λητω και το μωρο μου το εβαλαν οι μαιες στο στηθος με το που γεννηθηκε!!!οι γιατροι εραβαν απο κατω και το μωρο προσπαθουσε να θηλασει!!!!γενικα στο λητω ειναι πολυ υπερ του θηλασμου!!!αφου μια κοπελα διπλα μου,ειχε προβλημα με τις θηλες και ζητησε να του δωσουν σκονη.οι μαιες προσπαθουσαν να την πεισουν να προσπαθησει να θηλασει,ειτε να βγαλει με θηλαστρο αλλα αυτη επεμενε.ετσι του εδωσαν συμπληρωμα!!!μην αγχωνεσαι!!!!εσυ θα κανεις οτι καλυτερο για το μωρακι σου!!!!και βαλε και καμια φωνη αν χρειαστει!!!!κι εγω ειχα παει με πολυ τσαμπουκα και ετοιμη για μαχη αν χρειαζοταν αλλα ευτυχως δεν χρειαστηκε!!!! ;)

με το καλο το μωρακι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο να γεννησεις το μωρακι σου :)

Νομιζω οτι παιρνεις περισσοτερες πληροφοριες απο οσες χρειαζεσαι , που τελικα σε αγχωνουν και σε μπερδευουν .

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ζητήσεις αποκλειστικό θηλασμο , να σε βοηθήσουν να βαλεις σωστα το μωρο στο στηθος και να θηλάζεις , να θηλάζεις , να θηλάζεις !

Παρε το βιβλιο της Α. Πατσουρου "θηλασμος μια υπέροχη σχεση " θα σε βοηθήσει παρα πολυ και θα λυσει πολλες αποριες σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα Σεβαστη!!!!

εγω γεννησα πριν 2,5 μηνες στο μητερα με καισαρικη και αμεσως την εβαλα στο στηθος δεν περιμεναμε να με πανε στο δωματιο το ειχα ζητησει απο την αρχη και ευτυχως ειχα και την μαια μου που με βοηθησε πολυ!!! επισης ειχα την μικρη μου συνεχεια στο δωματιο γιατι ειχαμε ζητησει rooming in οποτε και την θηλαζα συνεχεια παρολα αυτα ειχα ζητησει να κολλησουν και ειδικο χαρτακι στην καρτελα της μικρης που εγραφε αυστηρα αποκλειστικος θηλασμος (το απαιτησα γιατι το πρωι τα παιρνουν για εξετασεις το μωρα και δεν ηθελα να την μπουκωσουν με ξενο)

οταν με το καλο γεννησεις οταν ο συζυγος σου παει για να κανονισει για το δωματιο να ζητησει δωματιο με rooming in σε βαζουν σε δωματιο που και οι αλλες κοπελες εχουν συνεχεια τα μωρα μαζι!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα...

Εγω γεννησα με καισαρικη σε δημοσιο νοσοκομειο. Απο την στιγμη που με πηγαν στο δωματιο μου εφεραν κ την μικρη. Στα δημοσια ετσι ειναι...

Γεννησα με καισαρικη κ ποναγα παρα πολυ (ειναι στον οργανισμο). Ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ την πρωτη μερα κ νυχτα γιατι δεν μπορουσα να σηκωθω να την θηλασω, κι ετσι την εβαζα διπλα μου οπως ημουν ξαπλωμενη κ της εδινα το πρωτογαλα... Μετα οπως ειπε κ η αλλη κοπελα, εβαζα το μαξιλαρι εχοντας λυγισμενα λιγο τα ποδια μου, την ξαπλωνα εκει κ την θηλαζα... Οταν ερθει με το καλο η ωρα σου θα την βρεις την ακρη... Να μην αγχωνεσαι! Καλη λευτερια και με ενα πονο οπως λενε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...