Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός και συμπλήρωμα!εσείς τι λέτε?


Recommended Posts

Panayiota έγραψε:

ageladaki έγραψε:

Αγελαδακι μου εμενα ο γιος μου με καθοδηγουσε.

Θηλαζε ατελειωτες ώρες ,δεν κοιμοτανε σχεδόν καθολου και καθε 2 ωρες πάλι μεμε (αρχιζε το κλαμα και ενω τον ξεσκατιζα ,τον εβαζα να ρευτει συνεχιζε οπότε έμενε το μεμε).

ειχα απελπιστει και σκεφτομουνα να τα παρατησω.

Ευτυχως δεν το εκανα και μετα τους 2 μηνες το παιδι αλλαξε ριζικα.

Στο θεμα του θηλασμου .Οχι του υπνου.

Βεβαια υπαρχουν μωρακια που ατο τεταρτο εχουν τελειωσει και μετα κοιμούνται.Ειναι θεμα μωρου πιστευω.Δεν υπαρχει κανονας απλα ακολουθουμε γενικες οδηγιες και πράτουμε συμφωνα με τις δικες μας αναγκες.

Πάντως μπράβο και απο εμενα που τα πηγαινετε τοσο καλα.!!!![/quote:q9bd138s]

εσύ το ξύπναγες για να το ταίσεις ή απλά όταν έκλαιγε μόνο του?λέτε θα με καθοδηγήσει μόνο του το μωρό!ο μπέμπης ξυπνάει και ζητάει γάλα κάθε 4 ώρες-οπότε τα γεύματα βγαίνουν το λιγότερο 6 με 7 τα οποία σύμφωνα με τα κακά-τσίσα μου λέει ο παιδίατρος ότι είναι μια χαρά!εσείς μου λέτε να επέμβω και να τον ταίζω πιο συχνά 8 με 10 γεύματα που σημαίνει τάισμα ανά 2 με 3 ώρες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ ελπίζω να μη σε μπερδεψαμε.

Οχι δεν τον ξυπναγα εγώ. ηταν απο τα μωρα που εκανε μαραθωνιους θηλασμους ,δεν κοιμοτανε πολυ και πάλι μονος του ηθελε να φαει και εκλαιγε.

Μεσα στη μερα καλο θα ειναι να ταιζεις το μωρακι σου πριν περασουνε 3 ωρες απο το προηγούμενο γευμα.

Το βραδυ αν κοιμαται μπορεις να το αφησεις και παραπανω.

Ολα αυτα εφοσον βρεχει τις πανες,κανει κακακια και δεν εχει προβλήμα με την προσληψη βαρους, ετσι;;;;

Αν δεν ειναι κατι απο τα παραπάνω οκ, τοτε αλλαζουμε τακτικη και αυξανουμε και άλλο τους θηλασμους.

Ξεμπερδευτηκες κάπως;;; :)

Γενικοτερα θελει ηρεμια, οχι αγχος και πανικο.

Και εγώ μετα το καταλαβα.

Στην αρχη ειχα ακριβως τις ιδιες αποριες με εσενα.(Ποτε πρεπει να θηλαζω,ποση ωρα,φτανει το γαλα μου κτλ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν περιμενα τις συμβουλες του παιδιατρου μου, θα θηλαζα 10 λεπτα απο το καθε στηθος ανα 3 ωρες!

Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν εκανα μαραθωνιους θηλασμους!

Θηλαζε κανενα μισαωρο και απο τα δυο στηθη και κοιμοταν 2,5 ωρες!

Σε καμια περιπτωση δεν θα αφηνα το μωρο ομως να μου κοιμηθει τετραωρο χωρις να φαει!

Μονο το βραδυ την αφηνα να κοιμηθει πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει!!!!!!!εγω λεω να το αφηνεις οση ωρα θελει στο στηθος και ανα οση ωρα ξυπναει και ζηταει να φαει. Μου φαινεται λαθος να το ξυπνας.

Οι θηλες ειναι φυσικο να πονανε μεχρι να θρεψουνε θελει υπομονη.εγω εβαζα οινοπνευμα παρολο ποθ καποιοι λενε οτι ειναι λαθος και μου σκληρυναν και ετσι περασε ο πονος!

και ζυγισμα καθε βδομαδα οχι πιο συχνα!!!!

στη διαθεση σου οτι χρειαστεις !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι θηλές μου δεν με πονάνε!απλά φοβάμαι μην τις τραυματήσω και μετά δεν μπορώ να θηλάσω..όσο μπορώ τις φροντίζω!πάντως συμφωνείτε ότι κάποιες φορές τα μωράκια θέλουν το στήθος για παρηγοριά και όχι για μαμ???

επίσης σας έχει τύχει να ρευτεί το μωράκι στο στήθος??

ακόμα βλέπω ότι οι περισσότερες συμφωνείτε στο να το αφήνουμε το βράδυ το μωρό να κοιμηθεί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγελαδακι, τις θηλες σου, δεν θα τις πλυνεις συνεχεια!

Δεν χρειαζεται!

Θα βαζεις λιγο απο το γαλα σου πανω, οταν νιωσεις οτι ερεθηστηκε και θα το εχεις(το στηθος) εκτεθημενο στον αερα.

Το στηθος ειναι το φαγητο, η παρηγορια του μωρου.

Θα φαει, θα πιπιλησει οταν ποναει, οταν νιωθει ανασφαλεια οταν δεν ειναι καλα και θα ηρεμισει!

Το βραδυ μην την ξυπνας!

Εγω ποτε δεν την ξυπνησα!

Ξυπνουσε ,μονη της! :(:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείται πως δεν θέλει το στήθος μόνο για μαμ.

Νιώθει ασφάλεια εκεί.

Να μου έχει ρευτεί στο στήθος δεν μου έχει τύχει.

Πόσο ακριβώς είναι το μωράκι σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

20 ημερών είμαστε!τελευταίο γεύμα του δίνω 00:15 τρώμε μέχρι τις 01:00

ξυπνάμε στις 4(εκεί αρχίζει το πάρτι)θέλει να είναι στο στήθος μέχρι τις 6 και αφού κοιμηθεί θα ξαναφάει 08:30 με 09:00!αυτό είναι το βραδινό μας πρόγραμμα!το πρώι τρώμε 09: 00 12:00 15:00 18:00 21:00 00:00!

βέβαια αυτό δεν είναι στάνταρ γιατί:

για παράδειγμα μου τρώει στις 09:00 μέχρι τις 09:30 και μετά κατά τις 10:15 με 10:30 θέλει πάλι στήθος έστω και για λίγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παντα την κοιμιζα ξαπλωμενη!

Κοιμομασταν μαζι! :P

(Και συνεχιζουμε δηλ!)

Υπομωνη και σε λιγο καιρο ολλα θα βρουν τον ρυθμο τους!

Θα αρχισει να πινει πιο γρηγορα την ποσοτητα που θελει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελαδάκι και εμείς κάπως έτσι είμασταν στην αρχή.

Μια χαρά τα πάτε!

Το βράδυ αν δεν μπορείς κοιμηθείτε μαζί.

Επειδή τα μωρα περνούν άλματα ανάπτυξης μπορεί κάποια διαστήματα να σου κάνει περισσότερους θηλασμούς για να αυξήσει την παραγωγή σου.

Μη νομίσεις οτι το γάλα σου τελειώνει!

Είναι φυσιολογικό.

Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με τον ύπνο του μπέμπη έχουμε ένα θέμα!στην κρεβατοκάμαρα μου χωράει μόνο το πορτ μπεμπέ στο οποίο ο μπέμπης δεν μπορεί να κοιμηθεί με τίποτα!και κοιμισμένο να τονβάλω σε λίγα λεπτά ξυπνάει και κλαίει!Θέλει την κούνια στο δωματιό του όμως τις νύχτες θέλω να έχω δίπλα μου το παιδί αλλά να μην κοιμάμαι χωριστά από τον άντρα μου!τι να κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε, αγελαδακι, θελεις και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο!

Μια λυση ειναι να κοιμαστε και οι 3!

Αλλη λυση ειναι να κοιμαστε χωριστα με τον αντρα σου πηγαινοντας εσυ στο δωματιο του μωρου και η αλλη λυση να πατε με τον αντρα σου στο δωματιο του μωρου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...