Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός και συμπλήρωμα!εσείς τι λέτε?


Recommended Posts

Αγαπημένες μου φίλες!

Στις 8/ε γέννησα ένα πανέμορφο αγοράκι βάρους 3900 κιλών και 55 εκ!τον θήλασα από την πρώτη στιγμή!από την δεύτερη εβδομάδα όμως δεν χορταίνει!οι παιδίατροι , μαίες ακόμα και ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι αυτό το παιδί θα με δυσκολέψει γιατί είναι μεγαλόσωμο και θα έχει διατροφικές απαιτήσεις!τις τελευταίες μέρες κλαίει πολύ μετάαπό κάθε γεύμα μας που διαρκεί μισή ώρα.Προσπαθώ να μην του δώσω ξένο γάλα όμως κλαίει γοερά!τι να κάνω?έχει βρεθεί κάποια από εσάς στην θέση μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγελαδακι μου, να σου ζησει το μωρακι σου!

Καταρχην θελω να μας πεις πως καταλαβαν οτι δεν χορταινει το μωρο!

Οι πανες οι βρεγμενες ποσες ειναι?(την ημερα) και ποσες φορες κανει κακα του.

Τα κακα τι χρωμα εχουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου αγελαδακι!! να σου ζησει το μωρακι σου!!

Και μενα ο μικρος μου γεννηθηκε 3870 στις 10 Φεβρουαριου!! Απο την πρωτη στιγμη δηλωσα οτι ηθελα αποκλειστικο θηλασμο και το προσπαθουσα αλλα το γαλα ηταν λιγοστο και ο μπεμπουλης μεγαλος οποτε διναμε και συμπληρωμα, βγαινοντας απο το μαιευτηριο μου λεγαν οτι μαλλον θα χρειαστει να δινω συμπληρωμα γιατι το μωρο ειναι μεγαλο,το παλεξα ομως και εκοβα το συμπληρωμα μερα με την μερα οποτε 5 μερες μετα εδινα μονο δικο μου. Κατα την γνωμη μου κανε υπομονη βαλτον στο στηθος οσο θελει (να τον ξυπνας αν τον περνει ο υπνος) και σιγα σιγα το γαλα σου θα αυξηθει και θα του φτανει, βαλε και καμια πιπιλα που και που!

Εγω εχω δανειστει ζυγαρια και τον ζυγιζα προν και μετα το γευμα να βλεπω ποσο πινει, αν επινε γυρω στα 50 με 60 μλ αρχικα τον αφηνα με πιπιλα και κουνημα να περασει κανενα δυωρο. με αυτα και με αλλα σημερα ειναι 43 ημερων και ζυγιζει 5550 με αποκλειστικα μητρικο γαλα!!!

Βεβαια το καθε μωρο εναι διαφορετικο, προσπαθησε και αν δεις οτι δεν τα καταφερνεις δεν χαθηκε και ο κοσμος!!!

καλη επιτυχια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια μου, το στηθοςκατεβαζει τοσο γαλα οσο θελει το μωρο!

Παρα πολλες κοπελες εχουν θηλασει και δυδημα!

Μεγαλες απαιτησεις!

Πως τα καταφεραν?

Απλα το πρωτο τριμηνο ειναι πολυ δυσκολο διοτι το μωρο μπορει να ειναι κολλημενο στο στηθος και να πινει συνεχεια!

Ολλο αυτο σταματαει (εκει γυρω) οπου εχει εδραιωθει η γαλουχια.

Ειναι ομως σοβαρος λογος(οι μαραθωνιοι θηλασμοι) για να ξεγελαστει η μητερα και να πιστεψει οτι δεν εχει γαλα.

Γαλα ολλες εχουμε!

Το μυστηκο ομως ειναι ενα!

Το μωρο στο στηθος οποτε θελει και οσο θελει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ,εχω βρεθει εγώ.

Αυτο που έκανα ήτανε να θηλαζω πάνω απο μια ώρα καθε φορα και απο τα 2 στηθη (1 ωρα και στα 2 στηθη).

Οταν τελειωναμε σε κανα δύωρο ξαναρχιζαμε ή μπορει και νωριτερα αν έκλαιγε.

Αυτο κρατησε περιπου 40 ημερες.

Ημουνα μόνη μου,ειχα αρρωστησει κιόλας και δυστυχώς καποιες φορες έδωσα φορμουλα.

ΑΛΛΑ αν εχεις βοηθεια και εισαι οκ μην το κανεις.

Ποσες πάνες βρεχει το μωρο;;;

Επισης, να σου ζησει κοριτσακι. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) όντως συμφωνώ με την προλαλήσασα!!! πως το κατάλαβαν ότι το μωρό δεν χορταίνει? να σου πω ένα παράδειγμα: η αδελφή μου πριν 18 χρόνια γεννήθηκε 4250 και 59 εκατοστά, μωρό γίγας και η μάνα μου τη θήλαζε αποκλειστικά μέχρι 14 μηνών και το μωρό μια χαρά αναπτυσσόταν. είναι νωρίς ακόμα, θα μάθετε και εσείς το ρυθμό σας. συμφωνώ με το ζύγισμα αλλά χωρίς να σου γίνει εμμονή. Επιπλέον ο θηλασμός υποκλίνεται στο νόμο των οικονομικών της ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ και της ΖΗΤΗΣΗΣ. Η προσφορά καθορίζεται από τη ζήτηση! Καλή συνέχεια και μην ακούς χαζά! Συνέχισε τον θηλασμό και θα βρείτε την πορεία σας, είναι νωρίς ακόμη!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω απολυτα Ελενη!!

και γω απο τις κοπελες εδω στο φορουμ πηρα κουραγιο και το παλεψα γιατι η πεθερα μου οποτε ακουγε το μωρο να κλαιει ελεγε ¨μηπως δεν του φτανει το γαλα σου? να του δωσουμε λιγο συμπληρωμα?¨ αλλα με τον μπεμπουλη μου συμμαχο και την ζυγαρια βοηθο τα καταφεραμε μεχρι τωρα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρούμε ότι δεν χορταίνει επειδή μετά τον θηλασμό κλαίει και δεν μπορεί να κοιμηθεί.τρώει 6 γεύματα την ημέρα και κάθε φορά που τον αλλάζω(πριν τον ταίσω)η πάνα είναι βρεγμένη με τσίσα.Κακάκια κάνουμε 1 με 2 φορες την ημέρα και είναι ελαφρώς κιτρινωπά.πιπίλα δεν του έχω βάλει.δεν θέλω να τον αφήνω παρατεταμένα στο στήθος για να μην καταστραφούν οι θηλές μου και δεν μπορώ να τον θηλάσω καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγελαδακι απο την μικρη μου πειρα νομιζω οτι 6 γευματα ειναι λιγα!!! εγω δινω 7 με 8 γευματα την μερα στην αρχη κρατουσαν 45 λεπτα και στα δυο στηθη τωρα στο μισαωρο εχω τελειωσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Ναι ,εχω βρεθει εγώ.

Αυτο που έκανα ήτανε να θηλαζω πάνω απο μια ώρα καθε φορα και απο τα 2 στηθη (1 ωρα και στα 2 στηθη).

Οταν τελειωναμε σε κανα δύωρο ξαναρχιζαμε ή μπορει και νωριτερα αν έκλαιγε.

Αυτο κρατησε περιπου 40 ημερες.

Ημουνα μόνη μου,ειχα αρρωστησει κιόλας και δυστυχώς καποιες φορες έδωσα φορμουλα.

ΑΛΛΑ αν εχεις βοηθεια και εισαι οκ μην το κανεις.

Ποσες πάνες βρεχει το μωρο;;;

Επισης, να σου ζησει κοριτσακι. :)

ευζαριστώ πολύ!μιαώρα και στα 2 στήθη?δεν πονούσες?εγώ μετά το μισάωρο πονάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια76 θα διαφωνησω με τη συμβουλη σου για τη ζυγαρια...

Ε΅σενα μπορει να σε βοηθησε αλλα νομιζω πως σε πολλες θα ειχε να προσφερει μονο αγχος...

Οι πανες ειναι αυτες που δειχνουν οτι ενα μωρακι τρεφεται σωστα!

Επισης...δεν μπορω να καταλαβω γτ ενα μωρακι 3900 θεωρειται οτι χριζει ιδιαιτερης μεταχείρισης στη διατροφη :blink::blink:

Η μανα μου γεννησε 3 παιδια απο 4 κιλα!Μονο στο τελευταιο τους εγραψε ολους κ θηλαζε οποτε ηθελε το μωρο κ μονο σε εκεινο ο θηλασμος κρατησε 9 μηνες(μετα βαρεθηκε η μανα μου!)..

Στα 2 πρωτα εβαλε συμπληρωμα κ ακουσε "ακυρες" συμβουλες κ δεν καταφερε να μας θηλασει παρα μονο λιγες βδομαδες...

Η κορη μου γεννηθηκε σχεδον 3800γρ.Ετρωγε πολυ κ συνεχιζει μονο γαλατακι μανουλας! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγελαδακι, επειδη δεν καταλαβα, ποσο ακριβως ειναι το μωρακι σου?

Οταν λες, θα ερεθιστουν οι θηλες τι εννοεις?

Πονας?

Ο πονος και ο ερεθισμος ειναι αποτελεσμα κακης στασης του μωρου.

Τα κακα πρεπει να ειναι κιτρινωπα με ασπρα σπορακια μεσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria 76 έγραψε:

Αγελαδακι απο την μικρη μου πειρα νομιζω οτι 6 γευματα ειναι λιγα!!! εγω δινω 7 με 8 γευματα την μερα στην αρχη κρατουσαν 45 λεπτα και στα δυο στηθη τωρα στο μισαωρο εχω τελειωσει

κάθε 4 ώρες μου τρώει!γιατί είναι λίγα?α με αγχώνεις τώρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleny2 έγραψε:

Αγελαδακι, επειδη δεν καταλαβα, ποσο ακριβως ειναι το μωρακι σου?

Οταν λες, θα ερεθιστουν οι θηλες τι εννοεις?

Πονας?

Ο πονος και ο ερεθισμος ειναι αποτελεσμα κακης στασης του μωρου.

Τα κακα πρεπει να ειναι κιτρινωπα με ασπρα σπορακια μεσα.

τα κακά είναι ακριβώς έτσι!το μωράκι μου είναι 17 ημερών.οι θηλές πονάνε και καταστρέφονται με παρατεταμένο θηλασμό!είχα παρακολουθήσει μαθήματα ανώδυνου τοκετού και θηλασμού και μου είπαν ότι ο θηλασμός δεν πρέπει να διαρκεί πάνω από μισή ώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγελαδακι...Τι ειναι αυτα που λες βρε κοπελα μου???

Αχχχχχχχχ!!!

Οι θηλες πληγωνονται ΜΟΝΟ αν θηλαζεις σε λαθος σταση πλεον!

Οι 1ες μερες ειναι ισως λιγακι δυσκολες αλλα τωρα δεν τιθεται θεμα!

Δλδ ολες εμεις που θηλαζαμε με τις ωρες τους 2 πρωτους μηνες εχουμε κατεστραμμενες θηλες??? :blink::blink::blink::blink:

Αν δεν υπηρχαν τοσοι ασχετοι στην Ελλαδα(μαιες,παιδιατροι κλπ) τωρα θα θηλαζε το 90% των βρεφων κ οχι μονο το 10% :angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγελαδακι, λυπαμαι που θα σου το πω, αλλα το μωρακι σου πρεπει να το ταϊζεις ποιο συχνα!

Ειναι πολυ μικρο και οι βρεγμενες πανες ειναι λιγες.

Αποδειξη οτι δεν τρεφεται σωστα!

Πρεπει να τοποθετεις το μωρο σωστα(για να μην πονας) και να το ταϊζεις συχνα!

Μερικα παιδακια ξεχνανε να φανε αφου ειναι πολυ μικρα και κοιμουνται συνεχεια!

Οι πανες πρεπει να ειναι γυρω στις 10 με 12 τωρα που δεν εχει σαραντησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγελαδακι περιμενε να σου απαντσηει η ΛΑΛΑ ειναι πιο καταρτησμενη, αν θελεις στειλε της πμ.

Πιστευω οτι θα σε βοηθησει πολυ ο ξαπλωτος θηλασμος, μιας και ειναι ο πιο βολιος - για εμενα- τροπος να πιασει το μωρο σωστα τη θηλη.

Επισης το να το ταιζεις ανα 4 ωρες τοσο μικρο ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι το υποσιτιζεις και δεν θα καταφερεις να το θηλασεις. θελει πολυ πιο συχνη τοποθετηση στο στηθος, ουτε στα μαιευτηρια δεν τα ταιζουν ανα 4 ωρεσ.

παλη οι βλακιες περι ωραριου στον θηλασμο!!!

Δεν μπορω αλλο!!!! εχω θηλασει και μια ωρα σερι..κοιμηθηκε 20 λεπτα και ξαναθηλασε.

Το οτι κλαιει ματα το φαγητο μπορει να εχει αλλη αιτια, εχει αερια γεννικα πως την βλεπεις, να ξερεις οτι ακομα και τα μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα μπορει να εμφανησουν κολικους, η να δησκολευετε να ρευτει, δοκιμαζε να την ξαναβαζεισ τστο στηθος οταν κλαλαι αντι να δινεις συμπληρωμα, και κανε μασαζακη στην πλατουλα, και γημταστηκη με τα ποδαρακια, μηπως επειδη δεν πιανει σωστα τη θηλη καταπινει και αερα και ποναει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Μαρια76 θα διαφωνησω με τη συμβουλη σου για τη ζυγαρια...

Ε΅σενα μπορει να σε βοηθησε αλλα νομιζω πως σε πολλες θα ειχε να προσφερει μονο αγχος...

Οι πανες ειναι αυτες που δειχνουν οτι ενα μωρακι τρεφεται σωστα!

Επισης...δεν μπορω να καταλαβω γτ ενα μωρακι 3900 θεωρειται οτι χριζει ιδιαιτερης μεταχείρισης στη διατροφη :blink::blink:

Η μανα μου γεννησε 3 παιδια απο 4 κιλα!Μονο στο τελευταιο τους εγραψε ολους κ θηλαζε οποτε ηθελε το μωρο κ μονο σε εκεινο ο θηλασμος κρατησε 9 μηνες(μετα βαρεθηκε η μανα μου!)..

Στα 2 πρωτα εβαλε συμπληρωμα κ ακουσε "ακυρες" συμβουλες κ δεν καταφερε να μας θηλασει παρα μονο λιγες βδομαδες...

Η κορη μου γεννηθηκε σχεδον 3800γρ.Ετρωγε πολυ κ συνεχιζει μονο γαλατακι μανουλας! ;)

Nai to exv diabasei kai egv oti h zygaria mporei na agxvsei thn mhtera, emena omvw antiueta me bohuhse kai moy edine koyragio, giati otan blepeiw oti to mvro trvei ikanopoihtika kai pernei 30, 40 'h 50 gr thn mera σημαινει οτι συτιζεται σωστα, βεβαια δεν το εκανα καθε μερα ή σε ολα τα γευματα. επισης εξαιτιας των κολικων ειναι ανυσηχος και κλαιει αυτο δεν συμαινει οτι πιναει!! Προσωπικη εμπειρια παρεθεσα η καθε μητερα κρινει αν της ταιριαζει ή οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκλιτσα μου αν θελεις να θηλασεις αποκλειστικα ξεχνα τα ωραρια!!!ενα νεογεννητο μωρο κανεις μαραθωνιους θηλασμους...δηλαδη μπορει να ειναι στο στηθος σου ακομα και 18 ωρες...οι θηλασμοι σου πρεπει να ειναι σιγουρα πανω απο 10 ημερησιως για να καλυψεις το μωρακι σου...

το βαρος του μωρου σου μονο θετικο ειναι ως προς τον θηλασμο γιατι δεν κουραζεται απο τον θηλασμο...πραγμα πολυ συχνο σε μωρακια ελλιποβαρη...

οι θηλες σου θα "καταστραφουν" απο την λαθος σταση του σωματος σου και οχι απο την πολυ ωρα θηλασμου....

ολες οι γυναικες εχουν γαλα αρκει καθε φορα που το μωρο ζηταει στηθος να το βαζεις στο στηθος...το γαλα δεν κατεβαινει απο μονο του...

ευχομαι ολα να πανε καλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μπεμπάκι :)

Νομίζω 6 θηλασμοί είναι πολύ λίγοι για την ηλικία σας! Και σα να μου φαίνεται ότι έπρεπε να κάνει και πιο πολλά κακάκια.Ο μόνος λόγος που το μωρό σου ίσως να μη χορταίνει είναι το ότι προσπαθείς να θηλάσεις με πρόγραμμα. Και ο λόγος που κλαίει φαντάζομαι πως είναι γιατί το παίρνεις από το στήθος πριν να τελειώσει το φαγητό του και θέλει να το ξαναβάλεις. Αν το ξαναβάλεις δεν ηρεμεί?

Περίμενε συμβουλές από Λάλα και μέχρι τότε βάζε το μωρό στο στήθος όποτε θέλει και άσε το εκεί για όσο θέλει! Είναι ο μόνος τρόπος να ρυθμιστεί η παραγωγή σου και να θηλάσεις με επιτυχία το μωράκι σου για όσο καιρό θες! Οι συμβουλές που σου έδωσαν ήταν δυστυχώς λάθος. Όταν η μπέμπα μου ήταν μικρούλα (γιατί τώρα είναι 3 μηνων κοπέλα :P ) μπορεί να θήλαζα για 2 και 3 ώρες συνεχόμενα! Αν την κρατάς σωστά δε θα πληγωθούν οι θηλές σου.

Το βάρος του μωρού μόνο με το μέρος σας είναι ;) Άσε το μωρό νά κάνει αυτό που ξέρει και θα τα καταφέρετε μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ageladaki έγραψε:

θεωρούμε ότι δεν χορταίνει επειδή μετά τον θηλασμό κλαίει και δεν μπορεί να κοιμηθεί.τρώει 6 γεύματα την ημέρα και κάθε φορά που τον αλλάζω(πριν τον ταίσω)η πάνα είναι βρεγμένη με τσίσα.Κακάκια κάνουμε 1 με 2 φορες την ημέρα και είναι ελαφρώς κιτρινωπά.πιπίλα δεν του έχω βάλει.δεν θέλω να τον αφήνω παρατεταμένα στο στήθος για να μην καταστραφούν οι θηλές μου και δεν μπορώ να τον θηλάσω καθόλου!

Να σου ζησει!!

να στε γεροι και ευτυχισμενοι!!

εγω στην ηλικια σας ειχα μετρησει και 18 θηλασμους

χωρις υπερβολη!!!

τα εξι γευματα μου φαινονται εξαιρετικα λιγα!

οι βρεγμενες πανες βεβαια ειναι καλες

αλλα προσπαθησε να τον βαζεις περισσοτερο..πιο συχνα στο στηθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγελαδάκι να σου ζήσει!συμφωνώ με τις κοπέλες το μικρό σου κάνει πολύ λίγα γεύματα!εμένα κάθε μια με μιάμιση ώρα έτρωγε και αν κοιμόταν τουλάχιστον μέχρι να σαραντήσω γινότανε αυτό τον ξύπναγα ανά δύο ώρες για να φάει.Πολλά μωράκια κοιμούνται αρκετά και δεν ξυπνάνε εύκολα για να φάνε αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα αφήνουμε να κοιμούνται τουλάχιστον μέχρι να σαραντήσεις!οι πάνες που λερώνει είναι πολύ λίγες πρέπει να λερώνει 3 με 4 με κακά και 8 με τσίσα 6 έως 8 τότε ,μόνο τρέφεται καλά.Οσο για τις θηλές σου που πονάνε είναι απο κακή στάση στο θηλασμό,ο θηλασμός δεν πονάει πιστεψέ με αν και θα στα πει και η lala,καλή συνέχεια και να ξεκουράζεσαι όταν μπορείς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KOΠΕΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!

ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΞΕΝΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΑΡΑΓΩΓΗ!

ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ Κ ΑΚΟΜΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!! ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΛΑ ΔΩΣΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΩΡΑΡΙΑ,Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΡΟΛΟΙ. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΘΗΛΑΣΕΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟ 12 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΧΡΙ 9 ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΗΜΕΡΩΝ...ΕΚΛΑΙΓΑ ΑΠ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΞΕΝΟ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ. ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Κ ΓΙΝΕ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΗ ΜΕ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙΣ ΟΠΩΣ Κ ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙ 18 ΜΕ 20 ΩΡΕΣ :angry::angry: .ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ Η ΖΥΓΑΡΙΑ ΕΔΕΙΞΕ 1600 ΤΟΝ 1 ΜΗΝΑ Κ 1700 ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΑ :)

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑ 2 ΜΕ 3 ΜΕΡΕΣ!!ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΧΓΩΝΕΙ ΑΥΤΟ.

ΑΛΛΑ ΑΝΑ 4 ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΛΑΙΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΑΣΤΟ Κ ΑΛΛΟ ΜΕΧΡΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΟ.

ΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΤΑΚΙ Κ ΠΙΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΘΗΛΑΙΑΣ ΑΛΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΣΟΥ...

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι να τα πω εγω ? Μια χαρά τα λετε ολες ;)

Αγελαδάκι να σου ζησει το μωράκι σου :)

Οπως σου ειπαν και τα κοριτσια τα 6 γευματα την ημερα ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ λιγα και το μωρο δεν τρεφεται σωστά . Για να εδραιωθει η γαλουχια το μωρο πρεπει να κανει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8-10 γευματα το 24ωρο .

Για τις πρωτες 40 μερες το μωρο πρεπει να βρεχει 8 πάνες και να λερωνει 3-4 . Με αυτο τον τροπο καταλαβαινουμε οτι το μωρο τρεφεται σωστά .

Αν το μωρο ειναι σωστα τοποθετημένο στο στηθος ο θηλασμος δεν ποναει . Αν δυσανασχετεις μετα απο καποια ωρα μπορεις να βγαζεις το μωρο , να αλλαζεις στηθος και μετα να το ξαναβάζεις στο πρωτο . Θα θηλάζεις ωσπου το μωρο να αφηνει ΜΟΝΟ ΤΟΥ το στηθος . Φυσικα και κλαιει οταν το βγαζεις γιατι θελει να φαει και αλλο .

Δυστυχως οι μαιες , οι γυναικολογοι και οι παιδιατροι δινουν πολλες λαθος συμβουλες στις μητέρες .

Βεβαια αυτο που με κανει να γελαω ειναι αυτο με το βαρος του μωρου ... Εχουν μια απαντηση για ολα ! Μικροσωμο μωρο ? Σου λενε μην το ταλαιπωρεις στο στηθος δωσε συμπληρωμα γιατι κουράζεται γρηγορα .

Μεγαλοσωμο μωρο ? Δεν φτανει το γαλα σου δωσε συμπλήρωμα γιατι ειναι μεγαλο και δεν χορταινει !

Ο θηλασμος δεν εχει ωράρια και ρολόγια . Το μωρο ΠΡΕΠΕΙ να θηλάζει οποτε θελει για οσο θέλει . Καθε αλλη οδηγια ειναι ΛΑΘΟΣ και μπορει να δημιουργησει προβλημα στο μωρο .

Ειμαστε εδω για οτι χρειαστεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • καλησπερα Ελισσαβετ μου!!❤️ η χοριακη της Δευτερας αυξηθηκε κατα 90% και αγχωθηκαμε με τον αντρα μου. ο γιατρος πολυ κουλ και ικανοποιημενος. φσκ εκανα και 3η μετρηση χοριακη την Τεταρτη και ευτυχως 2πλασιαστηκε οποτε μετα ηρεμησαμε.. εχω ενα παραπεμπτικο ακομη αλλα λεω να κατσω στα αυγα μου.. δε χρειαζεται να αγχωθω...  αλλωστε και περυσι οι χοριακες μου ηταν τελειες και 2πλασιαζονταν αλλα δεν υπηρχε εμβρυο... στον υπερηχο θα φανει τι γινεται.... εσυ τι κανεις κοριτσι μου;; εχετε σκεφτει αν θα κανετε αλλη ετ αμεσα; ο γιατρος τι προτεινει;
    • αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια... φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂 ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο.... ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη.... δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα... επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...
    • ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!! ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓
    • Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️ να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏
    • Λευκη μου επειδη γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια και παιρνω καθε μηνα σιδηρο στις μερες της περιοδου, αν παιρνεις χαπι για το θυροειδη, νομιζω πρεπει να εχει καποια χρονικη αποσταση απο το χαπι του σιδηρου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...