Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΑ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ....


Recommended Posts

μετα απο ενα χρονο προσπαθειας κ κανα τριμηνο με serpafar σκεφτομαι να προχωρησω στο επομενο σταδιο της σπερματεγχυσης.. ξερετε να μου προτεινετε καποιον γυναικολογο που ασχολειται?(σκεφτομαι να αλλαξω κ γυναικολογο..) ποια ειναι η διαδικασια κ ποσο περιπου ειναι το κοστος? Ευχαριστω προκαταβολικα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Δεν ξέρω από δική μου εμπειρία γιατί και στις δύο εγκυμοσύνες μου ήμουν τυχερή και έμεινα φυσιολογικά έγκυος. Ξέρω όμωσ από μια συνάδελφο και μια φίλη μου ότι πήγαν σε κάποιο κ. Λαϊνά (Αθήνα) ο οποίος είναι top και σήμερα η μια έχει 2 παιδάια(το δεύτερο φυσιολογικά, είναι που λένε να μη γίνει η αρχή) και η δεύτερη διανύει τον 7ο μήνα εγκυμοσύνης. Αν θέλεις μπορώ να μάθω τηλέφωνα και περισσότερες λεπτοέριες.Η σπερματέγχυση που έκανε η φίλη μου και ήταν τυχερή γιατί με την πρώτη έμεινε έγκυος κόστισε 300 € Βέβαια προηγήθηκαν και κάποιες άλλες εξετάσεις (Αιματολογικές, ορμονολογικές κ.τ.λ.).

Εύχομαι τα καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anton έγραψε:

Καλημέρα,

Δεν ξέρω από δική μου εμπειρία γιατί και στις δύο εγκυμοσύνες μου ήμουν τυχερή και έμεινα φυσιολογικά έγκυος. Ξέρω όμωσ από μια συνάδελφο και μια φίλη μου ότι πήγαν σε κάποιο κ. Λαϊνά (Αθήνα) ο οποίος είναι top και σήμερα η μια έχει 2 παιδάια(το δεύτερο φυσιολογικά, είναι που λένε να μη γίνει η αρχή) και η δεύτερη διανύει τον 7ο μήνα εγκυμοσύνης. Αν θέλεις μπορώ να μάθω τηλέφωνα και περισσότερες λεπτοέριες.Η σπερματέγχυση που έκανε η φίλη μου και ήταν τυχερή γιατί με την πρώτη έμεινε έγκυος κόστισε 300 € Βέβαια προηγήθηκαν και κάποιες άλλες εξετάσεις (Αιματολογικές, ορμονολογικές κ.τ.λ.).

Εύχομαι τα καλύτερα!!!

θα με ενδιεφεραν λεπτομερειες για τον κυριο.αθηνα μενω, δεν χανω τιποτα να παρω μια γνωμη..ευχαριστω για την ανταποκριση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφια μου

γιατρο δε μπορω να σου προτεινω γιατι δε μενω στην Αθηνα.

Θα σου πω ομως για την σπερματεγχυση γιατι εκανα προσφατα.

Σαν διαδικασια ειναι απλουστατη, δεν ποναει καθολου κ γινεται στο ιατρειο.

Εγω εκανα ενεσουλες απο την 2η μερα της περιοδου(ετσι εκρινε ο γιατρος καλυτερα) κ παρακολουθουσαμε με τα ωοθηλακια.

Περιπου στα μεσα του κυκλου κλεισαμε ραντεβου για να γινει η σπερματεγχυση. Εκεινη τη μερα εδωσε δειγμα ο καλος μου το οποιο επεξεργαστηκε απο τον μικροβιολογο , μου το τοποθετησε ο γιατρος μου κ μετα απο λιγο πηγα σπιτι.

Κοστος: 300Ε γυναικολογος

100Ε μικροβιολογος

ΑΝΤΕ Κ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν έκανα σπερματέγχυση γιατί στη δική μας περίπτωση τα ποσοστά επιτυχίας ήταν ελάχιστα λόγω προβληματικού σπέρματος αλλά έκανα εξωσωματική στο κέντρο Γένεσις του Πάντου. Πέτυχε με την πρώτη και γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη από την αντιμετώπιση.

Εσείς το έχετε ψάξει το θέμα και έχετε εντοπίσει το πρόβλημα; Γιατί πριν από αυτές τις διαδικασίες (σπερματέγχυση, εξωσωματική) προηγούνται αρκετές εξετάσεις και συζητήσεις με τους αρμόδιους γιατρούς για να αποφασιστεί τι ενδείκνυται για την κάθε περίπτωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό κουράγιο κοπελιά! Γιατί θέλεις να αλλάξεις γιατρό? δεν είσαι ευχαριστημένη? Ο δικός μου ήταν πολυ καλός και πολύ γνωστός στον ιατρικό κόσμο(όχι μαιντανός στις τηλεοπτικές εκπομπές!!). Έχει ειδίκευση στις εξ/κές με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας.Στα πρώτα μου παιδάκια αυτός με ξεγέννησε(΄στο 3ο μετακόμισα Θεσσαλονίκη). Στα συν ότι έχει 3 δικές του μαίες- καταπληκτικές(όχι παγωμένες γραμματείς)! Πετρογιάννης Νίκος, 2106434104, πλ. Μαβίλη http://www.npetrogiannis.gr/menu.htm

Πήγαινε και δε θα χάσεις. Anyway, καλή τύχη σου εύχομαι!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς είχαμε πάει στον Πετρογιάννη αρχικά (γιατί είναι και ο άντρας μου στο Πολεμικό Ναυτικό). Σαν επιστήμονας καλός μου φάνηκε και γνωρίζει αρκετά το αντικείμενο.

Αυτό που δεν μου άρεσε και γι'αυτό τελικά δεν προχωρήσαμε με αυτόν είναι ότι μας καθυστερούσε αρκετά με τις διαδικασίες. Δηλαδή ενώ είχαμε εντοπίσει από την αρχή το πρόβλημα, σε κάθε επίσκεψη μας έλεγε να πάμε και σε κάποιον άλλο γιατρό για περαιτέρω εξετάσεις (π.χ. ουρολόγο, ενδοκρινολόγο, διαβητολόγο).

Θα μου πεις πού είναι το πρόβλημα; Αυτά δεν μας τα έλεγε σε μία επίσκεψη ώστε να σημειώσουμε μία λίστα με τους γιατρούς που πρέπει να δούμε και τις εξετάσεις που πρέπει να κάνουμε ώστε να κλείνουμε τα ραντεβού εγκαίρως και να προχωράμε γρήγορα. Κάθε φορά έλεγε ένα βήμα και μετά έπρεπε να ξαναπάω στο ιατρείο του, να πληρώσω επίσκεψη για να μου πει το επόμενο βήμα, ενώ κάποιες εξετάσεις θα μπορούσαμε να τις έχουμε κάνει ταυτόχρονα γλιτώνοντας χρόνο. Δεδομένου ότι εκείνη την περίοδο ο άντρας μου είχε ελάχιστο ελεύθερο χρόνο λόγω ταξιδιών (γεγονός που του το εξηγήσαμε) εμείς χάσαμε αρκετούς μήνες εξαιτίας του.

Επίσης, μας πρότεινε σαν δεδομένο να κάνουμε σπερματέγχυση πριν την εξωσωματική, ενώ οι γιατροί που μας ανέλαβαν εκ των υστέρων μας είπαν ότι στη δική μας περίπτωση η σπερματέγχυση θα είχε μηδαμινά ποσοστά επιτυχίας και άφησαν εμάς να αποφασίσουμε αν θέλαμε ή όχι.

Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη μέσα από την προσωπική μου εμπειρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Σοφία,

στην περίπτωση μας δε θα είχε αποτελέσματα η σπερματέγχυση κι έτσι κάναμε εξωσωματική γονιμοποίηση.

πριν προχωρήσετε στο στάδιο της σπερματέγχυσης θα πρέπει να κάνετε πρώτα κάποιες εξετάσεις για να εξετάσει ο γιατρός σας ποια είναι η ιδανική μέθοδος για να έχετε το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας.

πάντως το κόστος για την σπερματέγχυση είναι ιδιαίτερα χαμηλό σε σύγκριση με τις άλλες μεθόδους.

όπως και να έχει όμως όταν πάρεις το θετικό αποτέλεσμα της β-χοριακής κι ακούσεις στον υπέρηχο την καρδούλα του μωρού σου, θα τα ξεχάσεις όλα τα έξοδα. ΑΞΙΖΕΙ όλα τα λεφτά του κόσμου!!!

ο γυναικολόγος μου μου σύστησε τον Φραγκουλίδη Μιχάλη που συνεργάζεται με τον κέντρο Γέννημα.

χαίρομαι πολύ που είχα να συνεργαστώ όχι απλά με έναν καλό γιατρό που εξετάζει τα πάντα με πολύ προσοχή αλλά έναν ΑΝΘΡΩΠΟ που ήταν και είναι ΔΙΠΛΑ μου όποτε κι αν τον χρειάζομαι!

είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι μπορείς να τον εμπιστευτείς, να σε βοηθήσει να υπερπηδήσεις τα τυχόν εμπόδια που θα παρουσιαστούν, να σου εξηγήσει τι συμβαίνει, να σε ακούσει και να θυμάται πάντα το ιστορικό σου.

γι' αυτό και σου συστήνω ανεπιφύλακτα τον Φραγκουλίδη!

θα τον βρεις στο κέντρο Γέννημα:

Λ.Κηφισίας 346, Χαλάνδρι

210 6830311, 210 6830831

http://www.gennima.gr/index.html

επίσης όλοι στο κέντρο είναι πολύ φιλικοί κι έτσι αισθάνεσαι άνετα.

σου εύχομαι καλή επιτυχία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...