Μετάβαση σε περιεχόμενο

DIKERH MHTRA H ALLES ANWMALIES AYTHS+EGUMOSUNH!!!!


Recommended Posts

Kalhspera koritsia se oles..;

Meta apo thn trith mou egumosunh kai to adokso telos,o giatros 8elontas na katalavei giati apovalw panta sthn 23vdomada mou sunesthse na kanw kapoio ari8mo eksetasewn pou skopo exoun na anakalupsoun dusmorfies ths mhtras opws dikerh kai ta loipa,wste na vre8ei epitelous h lush sto provlhma mou.

Tha hthela na rwthsw an kapoia aposas exei kapoio paromoio provlima kai kataposo einai efikto na dior8w8ei,kata poso einai efikth mia oloklhrwmenh egumosunh...

Den exw idea ka8olou peri tou 8ematos alla exw stasisei giati stautia mou hxei kapws sovaro....mia genetikh anwmalia ths mhtras.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου από τότε που διάβασα την ιστορία σου σε σκέπτομαι κάθε μέρα κ σκεφτομε πόσο τυχερή είμαι εγώ κ πόσο άδικη είναι η ζωή καμία φορά.

Μη το βάζεις κάτω , βρήκα μια σελίδα μήπως βοηθήσει κάπως.

Ο θεός μαζί σου κ επειδή είμαι γουρλού την επόμενη φορά θα πάνε όλα καλά θα το δεις.

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=178

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα καλη μου ηθελα να σου πω για την δικερη μητρα,η αδερφη μου εχει αυτη την δυσμορφια και εμεινε εγκυος,ο γιατρος της ειπε πως δεν προκειτε να το κρατησει και οτι δεν θα κανει ποτε παιδια,ακου χαζομαρες!!!το κρατησε και εκανε και δευτερο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thena seuxaristw gia to endiaferon sou kai gia ta kala sou logia...Na xairesai ta aggeloudia sou pou vlepw sthn foto alla kai auto pou kuoforeis...Me to kalo..

De to vazw katw kai as mou lene oloi pws 8aprepe...Kapoia mera 8a kshmerwsei kai gia mena giati exw polu agaph mesa mou gia ena mwro kaigw kai o suzugos mou kai as leei pws niw8ei tuxwros poumexei afou gia panta 8a krataei ekeinos ta prwtia nanai to monadiko mwro sth zwh mou...

Apla me fovizei ti 8a anakalufthei stis eksetaseis kai pws 8a katalhksei pali mia egumosunh...

Den kserw an 8a anteksw allh mia genna me nekro paidi...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka έγραψε:

καλησπερα καλη μου ηθελα να σου πω για την δικερη μητρα,η αδερφη μου εχει αυτη την δυσμορφια και εμεινε εγκυος,ο γιατρος της ειπε πως δεν προκειτε να το κρατησει και οτι δεν θα κανει ποτε παιδια,ακου χαζομαρες!!!το κρατησε και εκανε και δευτερο!!!!!

rebbeka h adefh sou eixe prohgoumenes apovoles?eixe provei se egxeirhsh mhtras?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

krishna έγραψε:

rebbeka έγραψε:

rebbeka h adefh sou eixe prohgoumenes apovoles?eixe provei se egxeirhsh mhtras?[/quote:1ltp8rer]

ουτε αποβολες ουτε ενχειρηση δεν ειχε απολυτος κανενα προβλημα και γεννησε και τα δυο παιδακια της με φυσιολογικη γεννα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nai o giatros mou anefere aut thn merida gunaikwn...pou exoun auto to provlima kai ola pane kala...

Dustuxws exw 3 apovoles ektwn opiwn oi duo se polu proxwrhmenous mhnes kai dustuxws einai pio periplokh h katastash...

Alla mporei na ta kataferw...H aderfh sou exei 2 paidia...Einai kati to elpidoforo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

krisma θα σου πω τη δικη μου ιστορία παρεμφερή με τη δική σου.

γέννησα πριν από τρια χρονια .

στην αρχη της εγκυμοσυνης είχα αίμα , εμεινα ξαπλα, τα γνωστά...

από τον 5ο μηνα ολα πηγαν καλά. γέννησα με καισαρικη , την ωρα του χειρουργειου ο γιατρός μου λέει "έκανες αφαίρεση ωοθηκης;' φυσικά σαστιζω , του λέω όχι .

να μην τα πολυλογώ η γέννα κρατησε 3 ωρες και στο τε΄λος διαπιστωσε οτι εχω δυο μητρες(διδελφυς) η μια είναι η μεγάλη κ η άλλη η μικρη.

μετα εκανα μαγνητικη από 1 χρονο για να δω την ανατομια και ανακαλύπτω οτι γεννηθηκα μ΄ένα νεφρο. αυτο είναι χαρακτηριστικο της διδελφου μητρας. φυσικά παθαινω σοκ. αλλά λέω υπάρχουν κ χειροτερα . πολυς κοσμος γεννηθηκε με ενα νεφρό και είναι μια χαρα.

τωρα προσπαθω για δευτερο μωρό και παρακολουθω καθε μηνα υπερηχογραφικα την ωορηξια για να μεινω εγκυος από την αριστερη μητρα.

ευτυχως που δεν τα ηξερα στην πρώτη εγκυμοσύνη,

να πας σε καλους γιατρους και όλα θ γίνουν,

ετσι εμεινα κ εγω εγκυος.

τωρα θελω δευτερο , αν δεν έρθει, δεν πειραζει.....

έχω το κουκλακι μου κ δεν με πειράζει τοσο.

βασικά δεν θελει άγχος..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tanakoti koritsaki mou prwth fora akouw peri tetiwn anwmaliwn mhtras kai eilikrina exw sastisei..

Kai apoti katalava h katastash sou ontws htan kati pipsokindino...giati den to ikseres alla sto telos ola phgan kala an kai meta apoti katalavainw 8a talaipwrh8hkes metalla provlimata ugeias sou.

Ti na pw?Dustuxws egw arxizw natanakaluptw giati psaxnw aitia twn apovolwn mou kai apoti fainetai auto leitourgei katalhtika gia to xamo twn mwrwn mou..

O 8eos na voh8hsei oles mas

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μαμά μου έχει τέτοια μήτρα και οι ξαδέρφες της επίσης.

Ο γιατρός πριν 28 χρόνια της είπε ότι είναι δύσκολο να μείνει έγκυος και τον επόμενο μήνα είχε εμένα στην κοιλίτσα της.

Μετα από 5 μήνες αφού γεννήθηκα εγώ έμεινε έγκυος στην αδερφή μου.

Επίσης και οι θείες μου δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα.

Μην αγχώνεσαι και γρήγορα σου έυχομαι με ένα γερό μωράκι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αληθεια ειναι πωε έκανα πολλές εξετασεις μαγνητικη, υπερηχους, σπινθηρογραφημα ...

το εψαξα πολύ κ ο άντρας μου διαβασε πολλά σε ξενα περιοδικά και μοε καθησυχάζει. πηγα και σε καθηγητές . ένας μου είπε να κάνω μια επέμβαση γιατι έχω αιματοκολπο και πρέπει να καθαρίσει . οι άλλοι μου είπαν να μην κανω τιποτα και δεν εκανα.

μου είπαν " αφου έμεινες εγκυος μια φορα θα ξαναμεινεις"

τι να πω; ελπίζω να ξαναμείνω, αν και τωρα φοβάμαι παρα πολύ.

έχει ο Θεός......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σε ρωτήσω κάτι, ποιες εξετάσεις σου έβαλε να κάνεις;

Με την υστεροσκόπηση φαίνονται όλα αυτά ή όχι;

Ρωτάω γιατί θα κάνω αυτή τη βδομάδα κι γώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον να σας πω κ εγω με την σειρα μου την ιστορια μου..περσυ τον δεκεμβρη μαθαινω οτι ειμαι εγκυος..ολα καλα...καταιβαινω στο χωριο μου κ παω να κανω τον πρωτο υπερηχο οχι κολπικο για να μου φυγει απλα το αγχος..μου λεει ο γιατρος του υπερηχου οτι εχει διδελφο μητρα..οταν γυριζω αθηνα εχω αιμα κ παω να με δει ο γιατρος μου, του λεω κ για τον υπερηχο που εκανα κ μου λεει οτι δεν ειναι τιποτα..για να μην σας κουραζω παλλινδρομη το εμβρυο κ ο γιατρος μου ελεγε αλανταλων.. οτι κ μια ξαδερφη του ειχε δικερο κ μετα απο 2 αποβολες εκανε 2 παιδια κ με συμβουλευει να μενω συνεχεια εγκυος ωσπου να μου κατσει η καλη...αλλαζω γιατρο κ υποτιθεται παω σε γνωστο κ θα με προσεξει..μου λεει οτι εχω 2 κοιλοτητες στην μητρα κ ηθελε να κανω υστεροσκοπιση για να δει τι γινεται στην μητρα μου..την κανω κ μου λεει ολα οκ κ να μεινω εγκυος παλι..για καλη κακη μου τυχη μενω με την πρωτη προσπαθεια παλι κ το ξαναχανω εφοσον ειχαμε ακουσει καρδουλα..κ ο κυριος μου πηρε 1000 ευρω για την αποξεση...τελικα μετα απο τρελο ψαξιμο καταληγω σε εναν γιατρο κ αυτος ανακαλυπτει με λαπαρ- υστερ..οτι ενα τεραστιο διαφραγμα χωριζει τηνμητρα μου κ τον κολπο μου στα 2...τωρα ειμαι παλι στην προσπαθεια αλλα κ παλι σε επομενη εγκυμοσινη ολα παιζουν...τι να πω ποια.. οτι θελει ο θεος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ysterokophsh kai kapoies alles eidikes gia to aima mia kai pasxw apo thromvofilia kai 8elei na to eksetasoume pio ektenestera...akoma den thn exw kanei...otan thn kaneis kai niwseis kalutera 8a h8ela na mou eleges thn diadikasia...

Euxomai ola na sou panei kala kai kalh epityxia sthn eksetash

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

asterias έγραψε:

λοιπον να σας πω κ εγω με την σειρα μου την ιστορια μου..περσυ τον δεκεμβρη μαθαινω οτι ειμαι εγκυος..ολα καλα...καταιβαινω στο χωριο μου κ παω να κανω τον πρωτο υπερηχο οχι κολπικο για να μου φυγει απλα το αγχος..μου λεει ο γιατρος του υπερηχου οτι εχει διδελφο μητρα..οταν γυριζω αθηνα εχω αιμα κ παω να με δει ο γιατρος μου, του λεω κ για τον υπερηχο που εκανα κ μου λεει οτι δεν ειναι τιποτα..για να μην σας κουραζω παλλινδρομη το εμβρυο κ ο γιατρος μου ελεγε αλανταλων.. οτι κ μια ξαδερφη του ειχε δικερο κ μετα απο 2 αποβολες εκανε 2 παιδια κ με συμβουλευει να μενω συνεχεια εγκυος ωσπου να μου κατσει η καλη...αλλαζω γιατρο κ υποτιθεται παω σε γνωστο κ θα με προσεξει..μου λεει οτι εχω 2 κοιλοτητες στην μητρα κ ηθελε να κανω υστεροσκοπιση για να δει τι γινεται στην μητρα μου..την κανω κ μου λεει ολα οκ κ να μεινω εγκυος παλι..για καλη κακη μου τυχη μενω με την πρωτη προσπαθεια παλι κ το ξαναχανω εφοσον ειχαμε ακουσει καρδουλα..κ ο κυριος μου πηρε 1000 ευρω για την αποξεση...τελικα μετα απο τρελο ψαξιμο καταληγω σε εναν γιατρο κ αυτος ανακαλυπτει με λαπαρ- υστερ..οτι ενα τεραστιο διαφραγμα χωριζει τηνμητρα μου κ τον κολπο μου στα 2...τωρα ειμαι παλι στην προσπαθεια αλλα κ παλι σε επομενη εγκυμοσινη ολα παιζουν...τι να πω ποια.. οτι θελει ο θεος...

Kapou diavasa oti se tetoies periptwseis einai opws to les...OTI KATSEI..giati ka8e mia egumosunh ksexilwnei thn mhtra kai giauto den ksereis se ti ari8mo 8a sta8eis tyxerh na krathsei h mhtra to mwro sou...

Ti na pw re gamwto...Emena mou milise akoma kai gia plastikh mhtra kai otan rwthsa ti shmainei auto milise gia mia me8odo paren8eths mhteras...Opws les...oti 8elei o 8eos

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσον αφορα το θεμα δικερης μητρας εχω ακουσει οτι πολλες γυναικες εχουν κ δεν τους εχει σταθει εμποδιο σε μια εγκυμοσινη,αλλες παλι μετα απο καποιες αποβολες τα καταφερνουν..πρεπει να εξαντλησεις πρωτα ολα τα περιθωρια κ μετα να καταληξεις σε μια σοβαρη επεμβαση που ολα μπορει να συμβουν κ στο θεμα παρενθετης μητερας...ψαξε πολυ καλα το θεμα κ παρε κ αλλη γνωμη γιατρου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω δεν εχω καμια ανομαλια η οτιδηποτε αλλο,και εχω μια πολυ υσιχη εγκημοσηνη,αλλα οσα διαβασα με αγκηξαν πολυ.Θελω να πω ευχομαι τα καλυτερα σε ολες και με πολλα γερα μωρακια ολες στην αγκαλια σας,πραγματικα ευχομαι τα καλυτερα σε ολες...... :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

KRISMA

EXW K EGW DIKERH MHTRA. TO ANAKALUPSE O GIATROS MOU META POU GENNISA ME KAISARIKI STON 8 MINA. EXASA TO MWRO MOU DUSTUXWS PRIN 3 VDOMADES ALLA O GIATROS MOU EIPE PWS DN EU8UNOTAN TO EIDOS THS MHTRAS MOU GI AUTO POU SUNEVIKE HTAN ALLOI LOGOI.

DIKEROS MHTRA SHMAINEI PWS H MHTRA MAS EINAI SE SXHMA KARDIAS. EMENA MOU EIPE PWS POLLES KOPELES ME TETOIA MHTRA EXOUN FOVO APOVOLIS ALLA EPEIDH H DIKH MOU MHTRA DEN EXEI DIAFRAGMA MPORW NA KANW MWRO APLA XREIAZETAI IDIAITERI PROSOXH. META TOUS 3 MHNES PREPEI NA PROSEXOUME, NA MIN KANOUME DOULIES OUTE AXOS OUTE TA3IDIA MEGALA OUTE FWNES POLLI 3EKOURASI!!! K FUSIKA PREPEI NA GENNOUME STOUS 8 MINES K KATI ME KAISARIKI EKTOS AN TO MWRO EXEI GURISEI TO KEFALAKI TOU WS TOTE. APLA EPEIDH H MHTRA EINAI SE SXHMA KARDIAS XREIAZETAI IDIAITERH PROSOXH KAI PVW PREPEI TO MVRO NA GENNIETAI PIO NWRIS GIATI DN TO XWRAEI ALLO NA MEGALWSEI

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

krishna έγραψε:

Ysterokophsh kai kapoies alles eidikes gia to aima mia kai pasxw apo thromvofilia kai 8elei na to eksetasoume pio ektenestera...akoma den thn exw kanei...otan thn kaneis kai niwseis kalutera 8a h8ela na mou eleges thn diadikasia...

Euxomai ola na sou panei kala kai kalh epityxia sthn eksetash

Κοριτσάκι μου την έκανα την υστεροσκόπηση και τελικά ανατομικά σε μένα είναι όλα οκ. Πήρε και κομματάκια για βιοψία (για να ελέγξουμε την αιμάτωση) και θα χω τα αποτελέσματα μέσα στη βδομάδα.

Κάνεις προεγχειρητικό έλεγχο σε ναρκώνουν και μπαίνουν με υστεροσκόπιο μέσα και κοιτάνε το εσωτερικό της μήτρας. Αν διαπιστώσουν κάτι επεμβαίνουν εκείνη τη στιγμή και το διορθώνουν όσο γίνεται.

Βγήκα την ίδια μέρα και εκτός από αιματάκι για 2 εβδομάδες δεν είχα τίποτε άλλο, ούτε πόνο.

Εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Έχω κάθε μέρα 2-3 πετρώματα. Την Τρίτη έχω γιατρο και θα του το αναφέρω. Γενικά είμαι καλά.., Σήμερα εκανα τις πρώτες εκπτωτικές αγορές της μπέμπας…ξέρω ξέρω είναι νωρις…αλλά το Ζάρα έβαλε εκπτώσεις και είχε κάτι κομματάκια χειμωνιάτικα μούρλια!!!!
    • Μεγαλωσε το μωρακι σου κορίτσι μου μια χαρά είναι 😊 Κορίτσι μου ο πλακούντας γερνάει σε όλες μας  έτσι είναι γίνετε όσο πλησιάζει ο καιρός να γεννήσουμε ωριμάζει είναι φυσιολογικό αυτό απλά οι γιατροί κοιτάνε μην ωριμάσει πιο γρήγορα από αυτό που θελουμε  ο πλακούντας είναι αυτός που τρέφει το μωρο… όσο γερνάει γερνάει ο πλακούντας, το μωρο πέρνει όλο και λιγότερο βαρος για αυτό προς το τέλος μειώνετε και η μεγάλη αύξηση βάρους του μωρού  Ο γιατρός θα το παρακολουθεί το Doppler σου σε κάθε εξετάσει και αν χρειαστεί να θα σε ξανά στείλει να την ξανά κανείς  τωρα αν δουν ότι μωρο δεν πέρνει άλλο βαρος δεν έχει νοημα να το αφηνουν μέσα στην κοιλιτσα σε βάζουν να γεννήσεις ώστε να αρχίσει να παίρνει βαρος τρώγοντας αυτό δεν σημαίνει ντε και καλά ότι θα γεννήσεις πρόωρα μπορεί όταν λένε νωρίτερα να εννοεί πχ 37 εβδ αντί για 39-40.. σε ένα μήνα σκέψου μπαίνουνε στο μήνας μας 🥳 παντως δεν είναι κάτι αγχωτικό γιατί το μωρο σου έχει είδη καλό βαρος 🥰
    • Εννοείς ότι καταλαβαίνεις αν είναι με το κεφάλι κάτω από τα εξογκώματα ;; Έχω την Τρίτη τώρα που μας έρχεται και μπαίνω 35η 
    • Εγω 29 εβδ & 5 που είχα πάει ήταν με το κεφάλι κάτω αλλά ήταν νωρίς ακόμα  η αλήθεια είναι πως βλέπω εξογκώματα από τον οφαλο και προς τα πανω αλλά δεν ξέρω αν είναι ακόμα με το κεφάλι κάτω και τα εξογκώματα που βλέπω είναι πόδι 🤷‍♀️ 8/7 έχω ραντεβού ξανα εσυ ποτε έχεις επόμενο ραντεβού ; 
    • Αχχ τουλάχιστον εσένα πήρε ο μπεμπάκος! Καλύτερο μου ακούγεται για να δούμε τώρα την Τρίτη μαι εγω 35 μπαίνω είμαστε πολύ κοντά…εσύ κατάλαβες οτι πήρε θέση; Εννοώ νιώθεις κλωτσιές μόνο ψηλά στον θώρακα;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...