Μετάβαση σε περιεχόμενο

sex και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ...

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 14Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ΣΕΞ... ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΠΛΟΚΗ, ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΡΟΛΟΙ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ?? Η ΟΣΕΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και έναν ακόμα πιο υπέροχο τοκετό! :)

Το Sex στην διάρκεια της εγκυμοσύνης θεωρείται γενικά απόλυτα ασφαλές στις περιπτώσεις κύησης χαμηλού κινδύνου. ;)

Συνήθωε απαγορεύεται στις παρακάτω περιπτώσεις: :(

α. Υπάρχει ιστορικό επανειλημμένων αποβολών κατά το 1ο τρίμηνο ή υπάρχει κίνδυνος αποβολής

β. Υπάρχει ανεπάρκεια τραχήλου ( κατάσταση κατά την οποία ο τράχηλος ανοίγει πρόωρα)

γ. Έχεις πρόδρομο πλακούντα (κατάσταση κατά την οποία ο πλακούντας αποφράσσει μέρος του ταχήλου ή όλο τον τράχηλο) ή αποκόλληση πλακούντα (κατάσταση από την οποία ο πλακούντας αρχίζει να αποχωρίζεταιαπό το τοίχωμα της μήτρας).

δ. Κυοφορείς περισσότερα από ένα μωρά

ε. Υπάρχει ιστορικό πρόωρου τοκετού ή υπάρχουν ενδείξεις για αυτό..

στ.Έχεις ρήξη μεμβράνων.

..ελπίζω να σε βοήθησα... ;):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

beboula mou egw ekana mexri kai ton 5 mina mias kai koilia den eixa akoma..alla meta epeidi etsi ksafnika fouskwse den aisthanomouna aaneta..oxi oti prin to goustara trela giati to mualo mou pigaine sunexeia sto oti exw ena mwro stin koilia....apo ekei kai pera den ksanakaname....eblepa tin koilia kai mou efeyge i oreksi

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο γιατροσ με ειχε πει οτι επιτρεπεται μεχρι να στο απαγορεψω...

δηλ αν δε υπαρχει προβλημα στη εγκμοσυνη μπορεισ ανετα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα δεν μου αρέσει το σεξ στην εγκυμοσύνη ούτε και στο σύντροφό μου. Νιώθουμε άβολα και οι 2 και έτσι προσπαθούμε να βρούμε άλλους τρόπους για να κάνουμε τις αγκαλίτσες μας. Έπειτα ξενερώνω στην ιδέα πως υπάρχει μέσα μου ένα μωράκι και γω..... Τι να σου πω και να φανταστείς δεν είμαι και καμιά πουριτανή.

Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπουλα απο τη στιγμη που δν σου το εχει απαγορευση ο γιατρος σου κ πανε ολα καλα κ θες κ εσυ φυσικα μπορεις αφοβα να κανεις σεξ.Εξαλλου ο ερωτισμος αναμεσα σε ενα ζευγαρι ειναι ενα σημειο επαφης που δεν πρεπει να χαθει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.Ακομα κ οι συσπασεις της μητρας κατα το σεξ ειναι ακινδυνες και αποσκοπουν στην εξασκηση της μητρας κατα το τοκετο, αρα ειναι οφελιμο κ για τη γεννα, αρκει να γινετε με ηρεμο τροπο κ οχι με περιεργιες και επικινδυνες στασεις μονο βολικες προς εσενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και έναν ακόμα πιο υπέροχο τοκετό! :)

Το Sex στην διάρκεια της εγκυμοσύνης θεωρείται γενικά απόλυτα ασφαλές στις περιπτώσεις κύησης χαμηλού κινδύνου. ;)

Συνήθωε απαγορεύεται στις παρακάτω περιπτώσεις: :(

α. Υπάρχει ιστορικό επανειλημμένων αποβολών κατά το 1ο τρίμηνο ή υπάρχει κίνδυνος αποβολής

β. Υπάρχει ανεπάρκεια τραχήλου ( κατάσταση κατά την οποία ο τράχηλος ανοίγει πρόωρα)

γ. Έχεις πρόδρομο πλακούντα (κατάσταση κατά την οποία ο πλακούντας αποφράσσει μέρος του ταχήλου ή όλο τον τράχηλο) ή αποκόλληση πλακούντα (κατάσταση από την οποία ο πλακούντας αρχίζει να αποχωρίζεταιαπό το τοίχωμα της μήτρας).

δ. Κυοφορείς περισσότερα από ένα μωρά

ε. Υπάρχει ιστορικό πρόωρου τοκετού ή υπάρχουν ενδείξεις για αυτό..

στ.Έχεις ρήξη μεμβράνων.

..ελπίζω να σε βοήθησα... ;):kiss:

Θα συμφωνησω...με τη Silia 26..αλλα θα προσθεσω και την εμπειρια μου..Ειμαστε στην ιδια εβδομαδα μαλλον..

14 εβδ.και12μερες ειχα επαφη..πρωτη φορα μετα την τελευταια...μας τον Δεκεμβρη..ολα καλα!Την επομενη μερα..πηγα στο γιατρο..να δει κατι εξετασεις και εκανα ετσι για να δω το μωρακι..ενα υπερηχο..και μου βρηκαν μια συσπαση της μητρας..στο προσθιο τοιχωμα..και ο γιατρος μου ειπε.."γιαυτο σου εγραψα..μαγνησιο..για να μαλακωνει η μητρα..αλλα μην εχετε επαφες για 10 μερες,για καλο και για κακο..!!!"

Φυσικα ντραπηκα να του πω..οτι ειχα επαφη μολις τη προηγουμενη μερα :blush::blush: ..οποτε..

παντως μην αγχωνεσαι..απλα..προσεκτικα και οχι αποτομες κινησεις!!ENJOY!! ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα και απο εμένα.μίλησα με την γιατρό μου σήμερα και μου είπε ότι απο τον 7ο και μετάαπαγορεύεται η ολοκληρωμένη επαφή και γενικά η επαφή.επιτρέπεται η επαφή με άλλους τρόπους.εγω απο τον 3ο μήνα και μετά ξεκίνησα και τους τελευτσαίους 2 μήνες δεν έχουμε ολοκληρωμένες επαφές γιατί νιώθω λίγο άβολα.ότι και να κάνεις πάντως όχι απότομες κινήσεις και έντονα.και να προσέχεις να μην πιέζεται η κοιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ αυτο το θεμα!!!!

τι κανεις οταν ο αντρας σου θελει σαν τρελος και ολο παραπονιεται κι εσυ δεν μπορεις με τιποτα???? :laugh: :laugh:

ειλικρινα απο τοτε που εκανα το τεστ δεν εχω ορεξη για τιποτα..οχι μονο για το σεξ αλλα ουτε και για τα παρελκομενα!!!! :laugh: δεν ξερω τι εχω παθει!!!δεν θελω καθολου επαφη!!!!

κανουμε βεβαια,με προσοχη παντα,αλλα με το ζορι απο μερους μου δεν μου αρεσει και εχω συνεχως τυψεις για το μωρο..νιωθω πολυ παραξενα..δεν μπορω να το αποφυγω ομως :laugh: :laugh: !!!!

κανονικα το επιτρεπουν οι γιατροι,αλλα σε περιπτωση που πονεσεις,που νιωσεις αβολα,κλπ,η αν εχεις συσπασεις, α π α γ ο ρ ε υ ε τ α ι ! !

εγω παρ ολο που ειχα συσπασεις,ο καλος μου επιμενει και μου λεει οτι αφου τωρα ειμαι καλα,δεν υπαρχει προβλημα!!!!!εγινε και γιατρος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost έγραψε:

αχ αυτο το θεμα!!!!

τι κανεις οταν ο αντρας σου θελει σαν τρελος και ολο παραπονιεται κι εσυ δεν μπορεις με τιποτα???? :laugh: :laugh:

ειλικρινα απο τοτε που εκανα το τεστ δεν εχω ορεξη για τιποτα..οχι μονο για το σεξ αλλα ουτε και για τα παρελκομενα!!!! :laugh: δεν ξερω τι εχω παθει!!!δεν θελω καθολου επαφη!!!!

κανουμε βεβαια,με προσοχη παντα,αλλα με το ζορι απο μερους μου δεν μου αρεσει και εχω συνεχως τυψεις για το μωρο..νιωθω πολυ παραξενα..δεν μπορω να το αποφυγω ομως :laugh: :laugh: !!!!

κανονικα το επιτρεπουν οι γιατροι,αλλα σε περιπτωση που πονεσεις,που νιωσεις αβολα,κλπ,η αν εχεις συσπασεις, α π α γ ο ρ ε υ ε τ α ι ! !

εγω παρ ολο που ειχα συσπασεις,ο καλος μου επιμενει και μου λεει οτι αφου τωρα ειμαι καλα,δεν υπαρχει προβλημα!!!!!εγινε και γιατρος!!

να του εξηγήσεις ότι δεν κάνει η μαμά να νιώθει άβολα, γιατί αν νιώθεις εσύ άβολα νιώθει και το μωράκι σου.και εγώ το έχω νιώσει αυτο να νιώθω μια αμηχανία καποιες φορές να μαζεύεται το μωρο. ο αντρούλης μου σταματάει αμέσως έστω και τα χάδια γιατι απο την αρχπη φοβάται περισσότερο απο εμένα .Οτι νιώθεις εσύ νιώθει και το μωρο εξήγησέ του θα καταλάβει.Υπομονή.Μεταααα θα τα δώσουμε όλαα παλι...μια ζωή ....... :silly: συγνώμη κιόλας.Ενω τα μωράκια μας δεν έρχονται κάθε μέρα.. :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Kalispera stis melouses manoules.. :woohoo:

Eimai stin pempti ebdomada kai den exo katholou diathesi gia epafi apo tote pou to test egkimosinis bgike thetiko.

Auto mou dimiourgei para poli anxos kai ekneurismo afou prin eixa epafi me to sintrofo mou kathe mera. Kai de xero ti skeftetai autos kai noiotho avola na tou miliso......Fovamai oti kati tha pathei to embryo...einai epikindino tous 3 protous mines?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και σου ευχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη!!

Ο γιατρός μου το πρώτο τρίμηνο το απαγορεύει μετά μου είπε κανονικά. Αλλοι γιατροι δεν το απαγορευουν καθολου...επειδη ειναι πολύ νωρίς εγώ θα σου πρότεινα πολύ προσεχτικά και όχι απότομες κινήσεις. στην αρχή η μήτρα είναι πιο χάμηλα μετά ανεβαίνει και το μωράκι. ρώτα όμως και τον γιατρό σου καλού κακού...και μετα βουρ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

δεν ξερω κοριτσια εμεις δεν το ειχαμε κοψει καθολου στην αρχη γιατι ειμασταν χαρουμενοι στη μεση γιατι ειμασταν χαρουμενοι στο τελος γιατι ειμασταν χαρουμενοι.Γενικα ειχα πολυ καλες εγκυμοσυνες και ο γιατρος με ειχε διαβεβαιωσει οτι δεν υπηρχε κανενα προβληγμα.Ασε που οταν εχεις νευρα εισαι κακοδιαθετει κανεις οτ ειναι να κανεις με τον αντρα σου και την επομενη στιγμη εισαι χαλαρη ηρεμη για καμια βδομαδα.Αφου και ο αντρας μου οταν εβλεπε πως ειχα νευρα μου ελεγε ηρθε η ωρα να σε παω μεσα να συνελθεις λιγο.....χιχιχιχιχιχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ @Xrisa95 χτύπησες φλέβα με την ερώτηση σου! Εγώ προσωπικά δεν ξεχνάω λεπτό ότι είμαι έγκυος 🤰!! Ακόμα και το βράδυ τινάζομαι απότομα πολλές φορές γιατί φοβάμαι μην έχω κακή στάση για το έμβρυο 🤣🤣🤣 ότι να ναι!! @ΛΕΥΚΗ @Antonia2 αυτό το συζήτησα με την γιατρό προχθές! Μου είπε ότι δεν είναι καλό να αντιμετωπίσουμε την έγκυο σαν άρρωστη και καλά είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν αλλά σε ήπια μορφή! Και όταν γύρισα να της πω για το βάρος ότι σηκώνω το πολύ 3-4 κιλά μου είπε " εσύ άσε τα 3-4 κιλά" και της λέω ότι υπάρχουν έγκυες που σηκώνουν περισσότερα και μου είπε ότι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν υπάρχει θέμα αλλά σε γυναίκες που είναι από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή είναι πιο αυστηροί!!  Εντάξει εγώ το βρίσκω υπερβολικό πάντως 3-4 κιλά δεν είναι κάτι!! Φυσικά εγώ πλέον ούτε αυτά σηκώνω γιατί δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου!
    • Καλησπέρα. Δεν έχω τα συμπτώματα των πρώτων ημερών αλλά νιώθω ένα τράβηγμα και πρήξιμο μόνο στην κοιλιά.  Αύριο θα είναι η 10η μέρα από την εμβρυομεταφορα και σκέφτομαι να κάνω ένα τεστ που έχω. Τι λες θα δείξει κάτι; Ο γιατρός είπε να κάνω χοριακη στις 8 Ιουλίου αλλά δεν αντέχω 
    • Μακαρι να ερθουν ολα καλα για ολες μας!!!🙏❤️🧿 Την αλλη Τεταρτη εχω γιατρο!! Ανυπομονουμε μ τον αντρα μου!!! Καλη αρχη μ το νεο γιατρο κ με τη νεα προσπαθεια!! 🤞🤞❤️❤️❤️❤️ Χαρηκα πολυ μ τα νεα σου Ελισσαβετ μου!!! Το οτι εισαι ηρεμη παιζει τεραστιο ρολο νομιζω κ βοηθαει πολυ!!  Ευχομαι πολυ πολυ συντομα να κρατας θετικη χοριακη!!!🙏🤰✨️🤞🥰 Να μας γραφεις τα νεα σου!!
    • Ο γιατρός δεν είμαι αλλά πιστεύω κακος δεν το κοίταξε πριν κάνετε πρόκληση η προλακτινη είναι ένα βασικό εμπόδιο που θεωρώ έπρεπε να ξεπεραστεί πρώτα πριν προχωρήσετε  εγω πρόκληση δεν χρειάστηκε να κάνω γιατί ρύθμισα την ωορρηξία με το χάπι για την προκαλακτινη με την ενδοκρινολόγο  τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται;  Ρωταω γιατί περίπου εχουμε τα ίδια θεματάκια ( εντάξει σίγουρα από γυναίκα σε γυναίκα διαφέρουν ) εγω τότε που προσπαθούσα για το πρώτο μωρο ήμουν 33 είχε περάσει ένας χρόνος και κάτι αλλά κουβέντα για εξωσωματική δεν μου είχε πει 🤷‍♀️
    • Για να είμαι ειλικρινής δεν το κατάλαβα😜πήγαμε στον γιατρό και μας το είπε το είδε δηλαδή στον υπέρηχο…εγώ είχα την εντύπωση οτι γυρίζει συνέχεια μια νιώθω τα πόδια πάνω στον θώρακα μία κάτω…αλλά μας είπε ότι είναι με το κεφαλάκι κάτω η Μπέμπα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...