Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παρακέντηση στο στήθος


Recommended Posts

Κορίτσια δεν θέλω να σας τρομάξω αλλά θέλω να μου πείτε την αποψή σας αν γνωρίζεται προσωπικά ή μέσω κάποια φίλης σας.Έχει κάνει κάποια από εσάς,έχει ακούσει,έχει προσωπική εμπειρία από παρακέντηση στο στήθος;Πως γίνεται η διαδικασία,πονάει,μπορεί να πραγματοποιηθεί τοπική νάρκωση;

Τρέμω στη ιδέα ότι μετά το Πάσχα θα πρέπει να κάνω κάτι τέτοιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα αποτελεσματα κοπελα μου!!!!!!!!!!!

Μην τρεμεις...σιγουρα θα ειναι με καποια αναισθησια...

καλα αποτεσματα να χεις και ενα τσιμπιματακι θα ειναι μωρε!!!!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η κολητη μου εκανε τωρα πριν δυο μηνες,μην φοβασαι δεν καταλαβε τιποτα σου κανουν εκει μια αναισθησια και μετα οταν φυgει η αναισθησια ποναει σαν να εχεις πιαστει αλλα οχι πολυ λιgο,η φιλεναδα μου δεν ποναgε πολυ ολο βολτες ημασταν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά η παρακέντηση ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στο στήθος. Ψαξτο με σοβαρό μαστολόγο.

Ο λόγος είναι ότι αν είναι (μακρυά από εμάς) θετική σε κάτι κακό με το που βγαίνει η σύριγγα μολύνει και υγιή κύτταρα.

Ψάξτο και μην δεχθείς να γίνει με σύριγγα!!!!!! Δυστυχώς επειδή το ποσοστό να ναι κάτι κακό είναι μικρό, όοολοι οι γιατροί σε στέλνουν με το παραμικρό να κάνεις παρακέντηση...Αν όμως είναι κάτι πιο σοβαρό (;) σε παίρνουν στο λαιμό τους...

Το ξέρω δυστυχώς από φίλη μου! Και ευτυχώς γλύτωσα ξαδέρφη μου από τέτοια διαδικασία η οποία μετά πήγε σε μαστολόγο και της επιβεβαίωσε αυτό που σου λέω...

Δεν σου εύχομαι περαστικά γιατί δεν έχεις απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως απογορεύεται Irene1 αφού με πρακολουθεί σχεδόν τέσσερα χρόνια τώρα η γυναικολόγος μου την οποία εμπιστεύομαι απόλυτα.Το λίπωμα είναι καλοήθης επειδή "κουνιέται" αλλά μου είπε πως επειδή μεγαλώνει πρέπει να κάνουμε αυτή την διαδικασία.Δεν το κρύβω,φοβάμαι πάρα πολύ αλλά το θεωρώ σαν κάτι δεδομένο που πρέπει για καλό μου να γίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να πας σε εξειδικευμένο μαστολόγο και μπορεί να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα άλλο.

Οι γυναικολόγοι έχουν μια πιο γενική άποψη για όλα τα θέματα και ίσως δεν είναι τόσο ενημερωμένοι για τις εξελίξεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακόμα και σε περίπτωση κακοήθειας πάλι στην διαδικασία της παρακέντησης μπαίνεις.Δν υπάρχει άλλος τρόπος.Η βιοψία που κάνουμε σε οτιδήποτε είναι ύποπτο (ή απλα για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο)είναι και αυτή παρακέντηση με βελόνα!!

Καλά αποτελέσματα , neni86 !Σκέψου οτι είναι κάτι που πρέπει να κάνεις για να είσαι ήσυχη!Ολα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Irene1 έγραψε:

Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά η παρακέντηση ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στο στήθος. Ψαξτο με σοβαρό μαστολόγο.

Ο λόγος είναι ότι αν είναι (μακρυά από εμάς) θετική σε κάτι κακό με το που βγαίνει η σύριγγα μολύνει και υγιή κύτταρα.

Ψάξτο και μην δεχθείς να γίνει με σύριγγα!!!!!! Δυστυχώς επειδή το ποσοστό να ναι κάτι κακό είναι μικρό, όοολοι οι γιατροί σε στέλνουν με το παραμικρό να κάνεις παρακέντηση...Αν όμως είναι κάτι πιο σοβαρό (;) σε παίρνουν στο λαιμό τους...

Το ξέρω δυστυχώς από φίλη μου! Και ευτυχώς γλύτωσα ξαδέρφη μου από τέτοια διαδικασία η οποία μετά πήγε σε μαστολόγο και της επιβεβαίωσε αυτό που σου λέω...

Δεν σου εύχομαι περαστικά γιατί δεν έχεις απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Δεν απαγορεύεται και γίνονται χιλιάδες.

Πρόσφατα όμως κι εγώ το διάβασα σε ένα ιατρικό άρθρο και έλεγε αυτό ακριβώς.Ότι αν είναι τελικά καρκίνος μπορεί με την παρακέντηση να γίνει διασπορά ενώ βγάζοντας τον όγκο χωρίς να διασπαστεί η κάψα του με μικροεπέμβαση δεν έχεις αυτή την πιθανότητα.

Εγώ πρόσφατα έπιασα κάτι που τελικά ήταν λίπωμα όπως φάνηκε στον υπέρηχο και τη ΨΗΦΙΑΚΗ μαστογραφία.Αν όμως έπρεπε να γίνει κάτι παραπάνω ποτέ δεν θα καθόμουν να κάνω παρακέντηση.

Σε σοβαρά ιατρικά θέματα καλό είναι να παίρνουμε και δεύτερη γνώμη από πιο ειδικούς.

Στο θέμα μαστός υπάρχει διαμάχη ανάμεσα σε γυναικολόγους και χειρουργούς αλλά κάποιοι από αυτούς έχουν εξειδικευτεί και είναι μαστολόγοι.Πρέπει να πηγαίνουμε στον πιο ειδικό πάντα.Στην ιατρική δεν υπάρχει άσπρο μαύρο και γιαυτό πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.Κανένας γιατρός όσο καλός κι αν είναι δεν είναι αλάθητος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπόν να σου πώ κ απο δικιά μου εμπειρία,οτι πόνεσα λιγάκι στην παρακέντηση!!αλλά μην φανταστείς τίποτα το τρομερό!!!βέβαια εξαρτάται κ κατα πόσο αντέχεις τον πόνο!!!........μετά απο μέρες επακολούθησε εγχείρηση κ αφαίρεση του!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chri έγραψε:

λοιπόν να σου πώ κ απο δικιά μου εμπειρία,οτι πόνεσα λιγάκι στην παρακέντηση!!αλλά μην φανταστείς τίποτα το τρομερό!!!βέβαια εξαρτάται κ κατα πόσο αντέχεις τον πόνο!!!........μετά απο μέρες επακολούθησε εγχείρηση κ αφαίρεση του!!! :)

ποσο λιγάκι;σου κάνατε τοπική αναισθησία;σε γυναικολόγο το έκανες;έχω πολλές απορίες

έπρεπε αναγκαστικά να το βγάλεις;σε νοσοκομείο το έκανες;;

σε ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό το έπιασα μόνη μου,πήγα στον γυναικολόγο κ κάναμε υπέρηχο!μετά όμως αποφάσισα να πάω κ σε μαστολόγο-ογκολόγο κ το παρακολουθήσαμε!αφού είδαμε οτι είχε μεγαλώσει αρκετά είπαμε να το βγάλουμε για να μην έχουμε τρεχάματα αργότερα!Δέν πόνεσα αρκετά,ήταν πόνος που εγώ προσωπικά άντεχα,είχαμε κάνει κ την ένεση,τοπικη κ ήταν όλα οκ

Ναί έπρεπε να το βγάλω γιατι είχε μεγαλώσει κ επειδή ο γιατρός μου είπε οτι απ την στιγμή που μεγαλώνει φοβόταν μην εξελιχθεί σε κάτι κακό!

Την επέμβαση την έκανα στο μετροπόλιταν,πήγα πρωί πρωί την έκανα κ το μεσημεράκι έφυγα!!το παρακολουθώ κάθε φορά που πάω στο γυναικολόγο κ μου είχε πει ο γιατρός οτι όταν είναι να ξεκινήσω για παιδιά να πάω να το κοιτάξουμε......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό το έπιασα μόνη μου,πήγα στον γυναικολόγο κ κάναμε υπέρηχο!μετά όμως αποφάσισα να πάω κ σε μαστολόγο-ογκολόγο κ το παρακολουθήσαμε!αφού είδαμε οτι είχε μεγαλώσει αρκετά είπαμε να το βγάλουμε για να μην έχουμε τρεχάματα αργότερα!Δέν πόνεσα αρκετά,ήταν πόνος που εγώ προσωπικά άντεχα,είχαμε κάνει κ την ένεση,τοπικη κ ήταν όλα οκ

Ναί έπρεπε να το βγάλω γιατι είχε μεγαλώσει κ επειδή ο γιατρός μου είπε οτι απ την στιγμή που μεγαλώνει φοβόταν μην εξελιχθεί σε κάτι κακό!

Την επέμβαση την έκανα στο μετροπόλιταν,πήγα πρωί πρωί την έκανα κ το μεσημεράκι έφυγα!!το παρακολουθώ κάθε φορά που πάω στο γυναικολόγο κ μου είχε πει ο γιατρός οτι όταν είναι να ξεκινήσω για παιδιά να πάω να το κοιτάξουμε......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Έχω κάνει και εγώ παρεκέντηση και μου κάνανε τοπική αναισθησία. Αρχικα με πόνεσε λίγο το τσίμπημα αλλα μετά δεν με ενόχλησε κάτι άλλο. Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΕΚΑΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΕΡΣΥ.

ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΠΙΘΑΝΟ ΙΝΑΔΕΝΩΜΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ+ Ψ.ΜΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΙΧΕ ΛΙΓΟ "ΠΕΡΙΕΡΓΟ-ΥΠΟΠΤΟ"ΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕ Ο ΜΑΣΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΩΝ ΥΠΕΡΗΧΩΝ ΕΠΕΜΕΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ.

ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΟΥΤΕ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ.ΗΤΑΝ ΜΕ ΜΙΑ ΒΕΛΟΝΑ ΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ.ΑΠΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΥΠΗΡΧΕ ΔΙΑΧΥΤΟ ΜΩΒ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΤΣΙΜΠΙΑ(ΠΩΣ ΜΕΛΑΝΙΑΖΕΙ Η ΤΣΙΜΠΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΛΥΣΗ)

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΤΩΝ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ?ΟΣΟ ΚΑΙ ΠΡΟΗΓΜΕΝΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΨΗΦΙΑΚΗ ΜΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...