Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμος μωρου,πως αντιδρα το μεγαλυτερο αδερφακι;


Recommended Posts

Γεια σας,εχω ενα γιο 3 σχεδον χρονων και τον Ιουνιο πρωτα ο Θεος θα φερω στον κοσμο το δευτερο αγορακι μου! το θεμα που με απασχολει ειναι οτι ενω στον πρωτο ειχα ολο το χρονο να τον θηλαζω μεχρι 9 μηνων τωρα δεν ξερω πως θα τα βγαλω περα και κατα ποσο θα μπορω να καλυπτω τις αναγκες και των δυο παιδιων μου. φοβαμαι πως θα το παρει ο μεγαλος οταν δει το μωρο να ειναι στο στηθος μου και κατα ποσο θα τον επιρεασει αυτο, μηπως ζηλευει, μηπως κανει διαφορα για να με κανει να του δινω σημασια και να μην θηλαζω το μικρο, δεν μπορω να φανταστω τι μπορει ν σκαρφιστει ενα παιδι για να τραβαει την προσοχη!

Εχω σκεφτει να του δειχνω φωτο στα περιοδικα απο μωρα που θηλαζουν και να τον βαζω σιγα σιγα στο θεμα, ειναι σωστο;

θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας και εμπειριες αν εχετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως να ερθει το μωρακι σου.

Ναι, πιστευω πως μια συζητηση με το παιδι θα το βοηθησει πολυ να δεχτει σαν εικονα το οτι θηλαζεις.

Διξε του οπως λες φωτο, μιλησε του.

Η ζηλια δεν εχει να κανει με τον θηλασμο.

Ζηλευουν ολλα λιγο πολυ τα παιδακια.

Θελει υπομωνη και ολλα θα βρουν τον ρυθμο τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ όταν γέννησα την κόρη μου ο γιος μου ήταν 3 ετών και 3 μηνών!!

θήλασα την μικρή κανονικά όντας εκείνος μπροστα, τότε του εξήγησα ότι το μωράκι πίνει γαλατάκι από την μαμά όπως ήπιες και εσύ!

μην τον απομακρύνεις την ώρα του θηλασμού, ας είναι και εκείνος μπροστά.....ο γιος μου στην αρχή έβαζε το κεφάλι του πάνω στο δικό της και ήθελε να την ενοχλεί -την ώρα του θηλασμού- αλλά του εξήγησα ότι αυτό είναι το φαγάκι της και δεν ενοχλούμε όταν τρώμε......ενθάρρυνε τον μπαμπά να πηγαίνουν μαζί καμμιά βολτίτσα όταν πλησιάζει η ώρα του θηλασμού ώστε να υπάρχουν και στιγμές που θα είσαι μόνη με το μωρό!!!

Με το καλό και το 2ο αντράκι.... :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω κι εγώ ένα 5 χρονο γιο και σκεφτόμουν τα ίδια πριν γεννήσω την κόρη μου..

Τελικά όμως τα πράγματα είναι καλύτερα από ότι τα περίμενα..

Ειδικά στο θηλασμό ο γιος μου δεν αντιδρά ούτε με ενοχλεί..μόνο στη αρχή ερχόταν και κολλουσε τη μουρίτσα του κοντά από περιέργια...

Εγώ εκείνο που κάνω είναι καμμιά φορα να του δείχνω σε dvd εκείνον που ήταν μωράκι και τον θήλαζα, τον έκανα μπάνιο κτλ..για να καταλάβει οτι έκανα τα ίδια σ'εκεινον όταν ήταν μωρο..

Πάντως μην αγχώνεσαι, όλα συνηθίζονται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμένα με απασχολεί παααρα πολύ το θέμα!! Δεν έχω ιδέα για το πως μπορείνα αντιδράσει ο Δημητράκης στη θέα του θηλασμου...βεβαια φροντίζω τελευταία να αναφέρω συχνά το δεύτερο μπέμπη μας πχ. του λέω όταν κάνουμε <<αγαπουλιές>> (έτσι τις λέμε χεχεχεχε) πως η μαμά αγαπά και τα δυο της παιδάκια..και τον μπεμπουλη και το Δημητράκη και τον αγκαλιάζω σφιχτα σφιχτά!!:) Κι αυτός κάνει γλύκες καισε μένακαι στην κοιλιά μου...:) Επίσης έχω σκεφτει την ώρα του θηλασμου να είμαι στο κρεβάτι και με τους δύοκαι ναδιαβάζω στο Δημητράκη παραμυθι ώστε να μη νιώθει απομονωμένος αλλά καιπαράλληλα να βλέπει πως δεν άλλαξε τίποτα μεταξύ μας..δεν ξέρω..θα είμαι όλη μέρα μονη μου κιέτσι μου φαίνεται βουνο ήδη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ!!ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 22 ΜΗΝΩΝ!!ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΗΛΑΖΑ ΜΕΧΡΙ 15 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΝΑ ΝΤΥΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΚΤΕΘΗΜΕΝΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ..ΜΑΜ ΜΑΜΑ!!ΑΧ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΗΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΚΑΙ ΤΟ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα.

Ακριβως αυτα ζω εγω!

Με τον θηλασμο δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα αν και ερχεται και τον σκαλιζει οσο γενικως ζηλιας.

Καλο ειναι στην αρχη να χεις μια βοηθεια σπιτι γιατι ειναι λιγο δυσκολα.

Μετα συνηθιζεις.

Αλλα σιγουρα υπαρχουν φορεσ που κλαινε καοι οι δυο μαζι και δεν ξερω σε ποιον να πρωτο παω!!

Με το καλο ευχομαι και μην ξεχνας οι γυναικες ολα τα μπορουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...