Μετάβαση σε περιεχόμενο

B επιπέδου Θεσσαλονίκη


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και μέλλουσες μανούλες!!!!

Έχω μία ερώτηση σχετικά με τον μεγάλο υπέρηχο.

Είμαι στην 17η εβδομάδα και την προηούμενη εβδομάδα που πήγα στον γιατρό μου τον ρώτησα για τον μεγάλο υπέρηχο. Μου είπε ότι θα κανονίσουμε ραντεβού μετά το Πάσχα. Είμαι από Θεσσαλονίκη και μου σύστησε να πάω στην Ψαρρά. Εκεί που έκανα και την αυχενική.

Εσείς πότε κάνατε τον υπέρηχο αυτόν. Τι ακριβώς δείχνει και πόσο διαρκεί? Πόσο κοστίζει (θα ήταν τέλεια αν μπορούσε κάποιος να μου πει και συγκεκριμένα στην Ψαρρά)?

Μας έχει πιάσει ένα άγχος και μετράμε μέρες με τον αντρούλη μου,.....

:P

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για όλες τις ερωτήσεις... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εκανα εκει, στο Κεντρο Ιατρικης Εμβρυου στην Παυλου μελλα- η ψαρα εκει ειναι

Διαρκει γυρω στα 20 λεπτα, παιρνεις το DVD, δαν και ειχε πααααρα πολυ κοσμο τελειωσαμε πολυ γρηγορα, σου δινουν και τα χαρτια τις εκτυποσεις με του δεικτες..γεννικα ειμαι πολυ ευχαριστιμενη.

Διχνει ολα τα εσωτερικα και εξωτερικα οργανα του μωρου, καρδια κεφαλακη εχω τρεκαθηκα οταν ειχα τα πατουσακια του γλυκα μου , τα νεφρα ολα μπορεουν ανδουν σε πολυ μεγαλο ποσοστο καποιες χρωμοσομικες ανωμαλιες καποιες δυσλειτουργιες στα εσωτερικα οργανα, γενικα ειναι μια πολυ λεπτομερης και ουσιατικη "απεικονηση" της υγεια και της γεννικης καταστασης του μωρου

Πληρωσα 140 Ευρω περισυ τετοια εποχη περιπου απο τα οποια τα 100 περιπου πηρα πισω απο το ΙΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τον β' επιπεδου θα τον κανω τον ιουνιο στο παπαγεωργιου οπου εκει τον κανουν ο Ασημακοπουλος και ο Αθανασιαδης ( ειναι κορυφες στους υπερηχους ) η ψαρρα ειναι επισης κορυφη αυτοι οι τρεις ειναι οι καλυτεροι στην θεσσαλονικη ..Νομιζω οτι σε ιδιωτικο ιατρειο κοστιζει περιπου 150 ε ενω στο νοσοκομειο 5 ε!!! απλα πρεπει να κλεισεις ραντεβου αρκετο καιρο πριν και αν βρεις ( για το παπαγεωργιου λεω για τα υπολοιπα νοσοκομεια δεν γνωριζω )..ειναι απο τους πιο βασικους υπερηχους,γινεται ..

Πλήρης ανατομικός έλεγχος του εμβρύου για την εντόπιση ανατομικών ανωμαλιών αλλά και δεικτών που μπορεί να υποκρύπτουν χρωμοσωμικές βλάβες. Επίσης σε αυτήν την εξέταση ελέγχεται η ακεραιότης του τραχήλου και μετράται η ροή τις μητριαίες αρτηρίες προς ανίχνευση κύησης υψηλού κινδύνου (υπερτασική νόσος κυήσεως, προεκλαψία).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Wendy σε ευχαριστώ.

Σχετικά με το Παπαγεωργίου, δεν πρέπει να σε παρακολουθεί γιατρός εκεί για να κάνεις τον β' επιπέδου εκεί?

Μήπως γνωρίζει καμία από σας μετά την β' επιπέδου τι άλλες εξετάσεις γίνονται και πότε (αίμα, ούρα ή και άλλος υπέρηχος)?

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιουλη μου δεν θημαμαι, εγω γεννησα 26/05 και τον εκανα περιπου αρχες Φευρουαριου. Παρε ομως σχετικα νωρις για να κλεισεις γιατι εχουν πολυ κοσμο.

Στο Παπαγεωργιου δεν χρειαζετε να σε παρακολουθει γιατρος, η εξεταση γινετε πρωη στα εξωτερικα ιατρεια πληρωνεις 8,30 που ειναι η κρατικη διατιμηση για τον Β επιπεδου τα οποια επισης μπορεις να παρεις εξολοκληρου πισω απο το ΙΚΑ.

Εγω μετα την Β επιπεδου εκανα τις κλασικες εξετασεις αιματος που εκανα καθε μηνα, ζαχαρο, σηδηρος κλπ, αλλα προς το τελος καναμε αλλον ενεν υπερυχο - τριασδιαστατο αυτη τη φορα- γιατι ειχε υποψια ο γιατρος οτι το μωρο ειχε περιτυληξη και ηθελε να δει αν μας παιρνει για φυσιολογικο τοκετο- δεν μας επερνε τελικα

Επισης θα σου κανουν και doppler οταν θα πας για την Β επιπεδου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δεν ειναι απαραιτητο να σε παρακολουθει γιατρος απο εκει για να τον κανεις στο παπαγεωργιου ..εγω δεν μπορω την γραφειοκρατια του ικα ..ειχα και ενα μεσον την κολλητη μου μεσα στο νοσοκομειο και με βολεψε παρα πολυ ..αν και μαλλον εχει μεγαλη αναμονη ..αλλα οι γιατροι που τον κανουν στο παπαγεωργιου ειναι κορυφη σου το υπογραφω !!! λογικα πρεπει να ξανακανουμε ουρα αιμα νομιζω σε καθε τριμηνο τα κανουμε μια φορα αλλα δεν ξερω ποτε ..αα και καμπυλη ζαχαρου αν σου πει ο γιατρος σου ..στην 22 εβδομαδα γινεται απο οτι νομιζω αν κανω λαθος διορθωστε με..

με το καλο το μωρακι σου giouli..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειχε γραφειοκρατια καθολου, πας το βιβλιαριο σου και την αποδειξη και μετα απο 2 ευδομαδες τα παιρνεις πισω.

ΟΚ εσυ πληρωσε και 8 ευρω..εγω για τα 140 θα καθομουν να μπλεξω λιγο με την γραφειοκρατια δεν θα με πειραζε και πολυ..χιχιχιχιιχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κάνω μία πονηρή σκέψη χεχεχε :laugh:

Λέω να πάω και στο Παπαγεωργίου και στον Ιδιωτικό.

Έτυχε να παω στο Παπαγεωργίου πριν ένα μήνα επειδή είχα ένα προβληματάκι υγείας και η Γιατρός (γυναικολόγος που εφημέρευε)μου συμπεριφέρθηκε άθλια. ΟΚ μου έκανε υπέρηχο αλλά δεν μου είπε τίοτα εκτός από ένα ξερό "καλά είστε"!! Ο λόγος που το σκέφτομαι πολύ για το Παπαγεωργίου είανι αυτός. Οι γιατροί θα το δούνε στα πεταχτά (ρουτίνα) και απλώς θα κάνουν την δουλειά τους χωρίς πολλά λόγια. Ενώ ιδιωτικά και σου δίνουν DVD και σου εξηγούν τα πάντα. Έστι σκέφτομαι να κλείσω για ΠΑπαγεωργίου και στην Ψαρρά.

Αν όντως πάρω τα περισσότερα χρήματα πίσω, τι έιχα τι έχασα...

Εσείς τι λέτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Δεν ξέρω που είναι ο γιατρός αυτός,αλλα εγώ έκανα τον μεγάλο υπέρηχο

στο κέντρο Ιατρικής εμβρύου ...Στην Παυλου Μελά δίπλα στη Fena Fresh.

πήγα απόγευμα και περίμενα περίπου μια ώρα...

Η εξέταση κράτησε είκοσι λεπτα, και ο γιατρός ΄ήταν πολύ κατανοητός και επεξηγιματικός.Τον έλεγξαν πολύ καλα τον μπομπιράκο μου,μέχρι και τα δαχτυλάκια μετρούσαμε!!

Μας έδωσαν το dvd , τα αποτελέσματα και φωτογραφίες από τον παίδαρο.

Ζήτησα απόδειξη για τα 140 ευρώ που πλήρωσα - πριν 2 χρόνια-

και την κατέθεσα στο ΙΚΑ.

Αρχικα μου έδωσαν 8 ευρω :angry: και τους έκανα ένσταση.

Μετα από ένα χρόνο πήρα όλο το υπόλοιπο ποσό μέχρι τα 140 ευρω!!

Ολα καλα λοιπόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia εχεις δικιο απολυτο ..αν δεν μπορουσα να κλεισω ευκολα σε νοσοκομειο δεν το συζηταω μια χαρα θα επαιρνα τα ποδαρακια μου να παω τον κυριο ικα !!!

να χαιρεσαι το μωρακι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδια ο γιατρος που κανει την β επιπεδου ειναι ειδικος στους υπερηχους και εχει και δικο του ιατρειο !!!!!και φυσικα αν πας για μια απλη γυναικολογικη εξεταση δεν θα σε προσεξουν στο νοσοκομειο ..κακως φυσικα αλλα ετσι εχουν τα πραγματα ..

στην β' επιπεδου μου ειπαν οτι ειναι αλλιως σε προσεχουν πολυ περισσοτερο ..δεν πηγα εγω φιλες μου μου το ειπαν ..αν εχει καποια αλλη κοπελα εμπειρια ας μας πει..

χμμμμ αυτο για την ενσταση στο ικα δεν μου αρεσε καθολου ..τι βλακες που ειναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα ρε συ αποκλειετε να σου φερθηκαν ετσι...πρεπει αν ηταν πολυ χαζη.

Δεν ξερω εγω προσωπικα οσα παρε δωσε ειχα με το Παπαγεωργιου ημουν πολυευχαριστιμενη, ειχα παει και σε ουθαλμιατρο και σε καρδιολογο και ηταν αψογοι και πολυ εξηπηρετικη..μαλλον επεσες σε περιπτοση.

Παντως μια φιλη μου που εκανε Β επιπεδου στο Παπαγεωργιου - ΟΚ dvd δεν πηρε , αλλα ηταν πολυ ευχαριστιμενη.

Εγω χηφιζω να πας σε ενα μονο μερος..οχι τιποτε αλλο θα μπερβευτεις και μετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε Wendy και η πλακα ειναι οτι τα δικα μου λευτα ηρθαν οταν ημουν στην κλινικη και γεννησα. Με πηραν τηλεφωνο και μου λενε πρεπει να παρουσιαστειτε στις 27/05 για να παρετε τα λευτα σας..τους λεω 26 /5 γενναω...εεεε δεν πειραζει ας ερθει ο συζηγος!!!!

ειχε πολυ γελιο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω σε ενα μερος λεω να πας ..παρε αποψεις ..σκεψου και μετα αποφασισε

θα μπερδευτεις περισσοτερο αν πας σε δυο διαφορετικα ιατρεια ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το πιο κουλο με το ικα ξερετε πιο ηταν?? οτι ειχα κανει εξετασεις

οταν ημουν εγκυος και μου εβγαλαν οτι δεν ειχα στιγμα μεσογειακης

αναιμιας ..οταν εκανα σε αλλο νοσοκομειο μου ειπαν οτι σιγουρα το

εχω και εγω και ο αντρας μου ..φανταζεστε τι θα γινοταν αν επαιρνα

στα σοβαρα τον τελειο κυριο ικα ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σώπα ρε Χρύσα!Πάλι καλα να λες!

Εμένα με κάλεσαν 6 μήνες μετα τη γέννα και εγώ όλο χαρα πήγα να πάρω τα λεφτα!!!!

Και όταν μου τα έδωσε νόμιζα οτι μου κάνει πλάκα 8,38 ακριβώς για τα 140 που στάξαμε!!!!!Αισθάνθηκα τότε πολύ ηλίθια που εχασα τη μέρα μου και μου είπε η υπάλληλος να κάνω ένσταση.

Συμπληρώνεις την αίτηση και γράφεις τους λογους που την κάνεις...

Επειδή είχα γράψει - ευγενικα αρχικα- τη Σάρα και τη Μαρα στο χαρτι,οταν μετα απο ένα χρόνο με κάλεσαν για να εξεταστεί η ενστασή μου μου είπαν από το ΙΚΑ οτι δεν χρειάζεται να παραβρεθώ ( μπορείς να είσαι)

γιατί είχα γράψει πολλα.Ασε που δεν ειχα καμία όρεξη να τρέχω....

Οπότε πλακώστε στη σάλτσα και δεν χρειάζεται τίποτα αλλο πέρα από την υπομονη.

Τα πήρα όλα 140,00 - 8,38 = 131,62

Και εγώ λέω να πας σε ένα μέρος,δεν υπάρχει λόγος να παιδευσε και να σπαταλάς το χρόνο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...