Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Μεχρι ποτε αφηνουμε τα μωρα να "μας κανουν οτι θελουν"? Ποτε αρχιζει η εκπαιδευση? Ποτε αρχιζεις να τα βαζεις σε ενα προγραμμα? Γιατι βαριετε τοσο ευκολα? Γιατι ξυπναει ανα μια ωρα την νυχτα ενω ΔΕΝ πειναει και απλα θελει να βυζοπιπιλισει ενω κοιμομαστε αγκαλιτσα? Γιατι τετοια ανασφαλεια? Δεν του εχω στερησει ποτε το στηθος... Γιατι φοβαται τοσο? Γιατι θελει συνεχεια αγκαλια? Γιατιο δεν καθετε με κανεναν αλλον εκτος απο μενα και λιιιιιγο με τον μπαμπα του? Κουραστηκα. Νυσταζω! Θελω να μπει σε ενα προγραμμα. Γινετε αυτο σε τετοια ηλικια? Θα γυρισω σε λιγο στην δουλεια. Πως θα τα καταφερουμε αν ειναι ετσι αστατο το προγραμμα του? Σας ζαλισα αλλα θελω, πρεπει να ξερω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

3ευτυχισμενη...παρε μιαν ανασα τωρα!! ειμαι σιγουρη οτι τα ειπες οοοολα γρηγορα και αγχωμενα ε? ουφ δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα βλεπω απο την ανηψια μου που με τον γιο σου εχουν διαφορα ενα μηνα...ε λοιπον η νυφη μου την εχει βαλει σε "προγραμμα" απο την αρχη!προσπαθει να κανει παντα την ιδια "ρουτινα" ωστε να συνηθισει καποια πραγματα,οταν τη μικρη την παιρνει ο υπνος καποια ασχετη ωρα...την αφηνει να κοιμηθει καπου με θορυβο πχ σαλονι ωστε να μαθει τη διαφορα, απο τωρα της εχει κοψει τη γκρινια που γινετε για να τραβηξει τη προσοχη....της φωναζει ενα κοφτο και δυνατο ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΑΑΑΑΑΑ και σουζα η μικρη...ετσι γλιτωνει οποτε την πιανουν γκρινιες και δε θελει τη κρεμα της!δεν ξερω αν η μικρη μας ειναι ευκολο παιδι και αποτελει εξερεση αλλα ειμαι σιγουρη οτι μονη σου θα τα βρεις με τον κουκλο σου....απλα πρεπει να βρεις τα κουμπια του!

δεν ξερω αν σε βοηθησα γιατι δεν εχω καποια εμπειρια αλλα ευχομαι να τα βρειτε μεταξυ σας και να μαθετε ο ενας τον αλλον!φανταζομαι τα μαζευες μεσα σου τοσες μερες και εσκασες!κουραγιο ελληνιδα μανα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!Εμενα ειναι 11,5 μηνων..υπαρχουν βραδια που εχει ξυπνησει

1 φορα μονο και αλλες που ξυπναει καθε μια ωρα.Τι του φταιει??

Δεν ξερω...λιγο τα δοντια,λιγο η πεινα,λιγο οτι θελει να πιπιλισει,

λιγο οτι κατι τον τρομαξε,τιποτα απο τα παραπανω??....αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οταν εχεις παιδι πότε θα κοιμασαι ,πότε δεν θα

κοιμασαι οτι ηλικια και να ειναι.Χαλαλι τους!!!!

Αλλα 6 μηνων ειναι πολυ μικρουλι...αργοτερα θα μπουσουλησει θα μπορει

να παιξει μονο του...θα βρει ενδιαφεροντα..και θα ελευθερωθουν λιγο

τα χερια σου. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣ υπομονή σε καταλαβαίνω,αλλά περνάνε και αυτά την φάση τους κάθε φορά.Τώρα το μικρούλι σου έτσι αισθάνεται ανασφάλεια ακόμα και ζητάει την μαμά του ακόμα και το βράδυ λογικό είναι.Έχω ακούσει για μωρά πολύ πιο μεγάλα απο το δικό σου που είναι ακόμα έτσι μέχρι που κάμια στιγμή τους περνάει.Όσο για τη δουλειά που θα γυρίσεις σύντομα θα έχεις βοήθεια γενικότερα και με το μωρό ή όλα μόνη σου όπως εγώ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε Αννουλα, στην ηλικια που ειστε νομιζω αρχιζει το ανχος αποχωρισμου!

Γιατι ανχωνεσαι?

Ολλα θα φτιαξουν καποια μερα!

Ολλες ειμαστε κουρασμενες λιγο πολυ!

Ηρεμισε και αρχισε να βλεπεις την καθε στιγμη με το παιδι σου, καλη η κακη, στιγμη που ερχεται και φευγει και πισω δεν γυρναει.

Τωρα, για το ποτε βαζουμε ορια.

Πιστευω οταν αρχιζει να καταλαβαινει και να μιλατε.

Να συνενοειστε τελος παντον.

Ειναι μικρουλης, εννοειται για να του βαλεις ορια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina έγραψε:

απο τωρα της εχει κοψει τη γκρινια που γινετε για να τραβηξει τη προσοχη....της φωναζει ενα κοφτο και δυνατο ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΑΑΑΑΑΑ και σουζα η μικρη...

:blink: Βαραει και προσοχή ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρισευτυχισμενη μην αγχωνεσαι!

Κι εμενα μεχρι 12 μηνων ετσι ηταν. Μονο εμενα ηθελε. Μονο με μενα κοιμοταν, επινε το γαλα της, ξυπνουσε το βραδυ (οχι παντα κ εξακολουθει ακομα κ το κανει) ισως απο τα δοντια της, ισως επειδη κρυωνει ή ζεσταινεται, ποτε δεν ξερεις!

Τωρα που λες καθεται και μονη της κ παιζει με τα παιχνιδακια της, γελαει, χορευει! Ειναι μικρος ακομα, μετα που θα καταλαβεινει περισσοτερο θα δεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δεν βαραει προσοχη lala αλλα σταματαει τη γκρινια γιατι τις λιγες φορες που το κανει ειναι γιατι της αποσπαει κατι αλλο τη προσοχη! πχ η μαμα μου που οταν την ταιζει η καημενη μπροστα μας της μιλαει νον στοπ και το παιδακι που μυαλο για φαγητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Τρις, μην ανησυχείς συνήθως τα παιδάκια βάζουν μόνα τους ένα πρόγραμμα, όπως π.χ. ο γιος μου,.........θα αρχίσει να μπουσουλάει, θα αρχίσει να μαθαίνει πράγματα και δεν θα ασχολείται πολύ μαζί σου......όσο για το ότι είναι διαρκώς μαζί σου: έτσι ήταν η κόρη μου και όλοι έλεγαν ότι είναι κολλημένη μαζί μου, όμως πώς να μην είναι αφοήυ περνούσε και περνά όλη την ημέρα μόνο με μένα? όταν ήρθαν τα πεθερικά μου αφού τους έμαθε καθόταν και με αυτούς μετά!!!!

μην ανησυχείς θα αλλάξει η κατάσταση, αλλά δεν μπορούμε να έχουμε τα παιδιά μας σαν στρατιωτάκια, θα μπουν σε ένα πρόγραμμα όταν θα αρχίσουν να καταλαβαίνουν!!! τώρα 6 μηνών.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ζηταω υπερβολικα πραγματα! Εννοειτε πως ειναι φυσικο να ειναι προσκολλημενος πανω μου! Εννοειτε πως θα θηλαζει οσο και οποτε θελει... Ομως ειναι στιγμες που θελω λιγο να χαλαρωσω. Να παιξει με τα παιχνιδακια του τωρα που πωπωκαθετε και να πιω τον καφε μου σαν ανθρωπος. Να μαγειρςψω, να μαζεψω λιγο βρε παιδι μου το χαος... Τι να κανω? Να τον αφησω να κλαιει? Ασε που ζηταει στηθος (τριβετε ππανω του) και τον βαζω και δεν πινει! Τραβαει τις θηλες και κανει πριτσες :huh: . Ακομα και για πριτς το στηθος θελει!!Για κακα στηθος... Το θεμα ειναι οταν κανω μια δουλεια πχ και λιγο πριν τελειωσω αρχιζει τα κλαμματα τι κανω? Τον αφηνω να κλαιει μεχρι να τελειωσω η ειναι νωρις ακομα και σταματαω οτι κανω για να τον παρω αγκαλια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δοκιμασε να τον βαλεις σ ενα καρεκλακι και να τον εχεις διπλα σου την ωρα που κανεις δουλειες και συγχρονως να του μιλας

επισης - αν αντεχεις - βαλτον στο παρκο με πολλα παιχνιδια (να σε βλεπει ομως) και αστον εκει να στριγγλιζει...καποια στιγμη αν δεν λυγισεις θα το παρει χαμπαρι οτι πρεπει να κατσει και λιγο μονος του

οσο για το βραδυ - αν εισαι σιγουρη οτι δεν πειναει πραγματικα - προσπαθησε να τον αφηνεις στο κρεβατι του και απλα να του μιλας γλυκα και να του χαιδευεις την πλατουλα του. δωσ του και μια πιπιλα

αυτο το ακουσα στο mega στην εκπομπη Mammy οτι ορισμενες αντιδρασεις ειναι πλεον θεμα συνηθειας που πρεπει σιγα σιγα να τις κοψεις

η δικια μου πχ τωρα τελευταια ξυπναει κατα τις 2 και κλαει. στην αρχη την ταιζα και αυτη συνεχιζε να το κανει, μετα την εκπομπη σταματησα να την ταιζω και απλα την επαιρνα αγκαλια, μετα την αφηνα στο κρεβατι και σταματησε να ξυπναει τοσο συχνα.... μαλλον δουλευει λοιπον απλα θελει γερα νευρα!

αντε καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρισευτιχισμένη μου, είναι μικρούλης μωρέ ακόμη.Αν θες να αρχίσει λίγο να φεύγει απο πάνω σου θεωρώ οτι ίσως πρέπει να κοιμάται μόνο του(αν κατάλαβα καλά κοιμάστε μαζί).Ο δικός μου είναι 10,5 μηνών και τώρα αρχίζει και βρίσκει ενδιαφέρον μόνος του και παίζει.Αν κάνεις κάτι και αρχίζει να κλαίει προσπάθησε να τους αποσπάσεις την προσοχή με κάτι που δεν έχει δει ξανά.Άνοιξε κανένα ντουλάπι να βλέπει χρώματα απο τρόφιμα,δώσε του κανενα ταπερ πλαστικο χωρίς γωνίες,χαίρονται με κάτι τέοια.Κανένα τραγουδάκι να ακούει.Τώρα σου λέω τι έκανα εγώ στο δικό μου.Μπορεί να φαίνονται και λάθος.Απλά μη τον παίρνεις αγκαλιά μόλις κάνει γκικ..Άστον λίγο και αν το συνεχίσει προσπάθησε λίγο αν δεν ησυχάζει τότε αγκαλίτσα λίγο.Λίγα χαδάκια.Βάλτον ψηλάσε καθισματάκι φαγητού,στο καρότσι,να μπορεί να βλέπει γύρω του...Τι άλλο να πω δε μου έρχεται.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου πω εγω τι εκανα

την εβαλα κατω στο πατωμα με μαξιλαρια γυρω της και πολλα παιχνιδια

στην αρχη καθισε 5λεπτα μετα 10 και καθε μερα και πιο πολυ

ετσι εμαθε και να μπουσουλαει και να εξερευνει το σπιτι

και τωρα δεν θελει αγκαλια

την αφηνω κατω και παει σε ολο το σπιτι και μετα την ψαχνω

θα συνηθησει σιγα σιγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο μενα τρισευτυχιμενη καταλαβαινω οτι εχεις κουραστει.Ο γιος σου ειναι ακομα λιγο μικρουλις και δεν εχει βρει ακομα ενδιαφεροντα πραγματα για να ασχολειτε.Να δεις πως οταν αρχισει και μπουσουλαει η περπαταει θα ειναι πιο καλυτερα αν εξαιρεσεις οτι στην αρχη θα τον κυνηγας για να μην πηγαινει απο δω και απο κει και πιανει πραγματα που δεν πρεπει.Εμενα η κορη μου ειναι 2,5 χρονων και ακομα δεν ειμαι τελειως χαλαρη.Στην ηλικια που ειναι ο γιος σου μην ξεχνας οτι θα αρχισει να βγαζει δοντακια αν δεν εχει βγαλει και αυτα τον πονανε επομενως ειναι και αυτος ενασ λογος που ειναι πανω σου θελει τη μανουλα του.Μην αγχωνεσαι απλα απολαυσε την μητροτητα που ειναι υπεροχη και ολα θα παρουν το δρομο τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάνε υπομονή και ο ουρανός θα γίνει πιο γαλανός κάνε υπομονή μια λεμονιά ανθίζει στην γειτονιά

Σε καταλαβενω απόλυτα ,και ο δικός μου μόνο εμένα ήθελε βράδυ πρωί .

Άρχισε να τον αφήνεις λίγο στο πάρκο κανένα πεντάλεπτο για αρχή η αν δεν του αρέσει καθόλου στρώσε μια κουβέρτα κάτω και αμόλησε τον .

Τον δικό μου έτσι τον έκανα και καθόταν μόνος του για λίγη ώρα ,μετά πάλι αγκάλισα παιχνιδάκια και ξανά μόνος του για να κάνω και κάτι άλλο .

Να ξέρεις αν του καλύπτεις τώρα τις ανάγκες του τόσο καλύτερα θα είναι όταν μεγαλώσει λίγο ,θα νιώθει ασφάλεια .

Εσύ είναι τώρα είσαι το κέντρο του κόσμου γιαυτον .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina έγραψε:

3ευτυχισμενη...παρε μιαν ανασα τωρα!! ειμαι σιγουρη οτι τα ειπες οοοολα γρηγορα και αγχωμενα ε? ουφ δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα βλεπω απο την ανηψια μου που με τον γιο σου εχουν διαφορα ενα μηνα...ε λοιπον η νυφη μου την εχει βαλει σε "προγραμμα" απο την αρχη!προσπαθει να κανει παντα την ιδια "ρουτινα" ωστε να συνηθισει καποια πραγματα,οταν τη μικρη την παιρνει ο υπνος καποια ασχετη ωρα...την αφηνει να κοιμηθει καπου με θορυβο πχ σαλονι ωστε να μαθει τη διαφορα, απο τωρα της εχει κοψει τη γκρινια που γινετε για να τραβηξει τη προσοχη....της φωναζει ενα κοφτο και δυνατο ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΑΑΑΑΑΑ και σουζα η μικρη...ετσι γλιτωνει οποτε την πιανουν γκρινιες και δε θελει τη κρεμα της!δεν ξερω αν η μικρη μας ειναι ευκολο παιδι και αποτελει εξερεση αλλα ειμαι σιγουρη οτι μονη σου θα τα βρεις με τον κουκλο σου....απλα πρεπει να βρεις τα κουμπια του!

δεν ξερω αν σε βοηθησα γιατι δεν εχω καποια εμπειρια αλλα ευχομαι να τα βρειτε μεταξυ σας και να μαθετε ο ενας τον αλλον!φανταζομαι τα μαζευες μεσα σου τοσες μερες και εσκασες!κουραγιο ελληνιδα μανα!

Γεια σου φίλη Ραμόνα,τέλεια τα πες πάλι!!! :woohoo:

Γλυκό μου κοριτσάκι κ εγώ εξ αρχής την έχω σε..'πρόγραμμα"..Αφού μια φίλη με λέει "Χιτλερ".. :laugh: Όχι οτι της στερώ το παραμικρό..Ποτέ δε την έχω αφήσει να κλαίει,ποτέ δε της στέρησα την αγκαλιά μου,απλά την έχω μάθει να ασχολείται κ με άλλα πράγματα εκτός απο εμένα..Παιχνιδάκια στο πάρκο,λογάκια,λίγο τρέξιμο στην περπατούρα...Κ όσο για τον ύπνο ευτυχώς ή δυστυχώς δε χωρούσε η κούνια στην κρεβατοκάμαρά μας,οπότε κοιμάται στο δωμάτιό της απο 3 μηνών-κ όλη τη νύχτα,σερί!!

Ίσως να ναι κ θέμα παιδιού,δε ξέρω,αλλα σίγυρα δούλεψα πολύ στο να ειναι ένα ευτυχισμένο,κοινωνικό,παιχνιδιάρικο κ ξεκούραστο μωρακι!!!

Καλή συνέχεια(είμαι σίγουρη οτι θα ειναι καλή,άλλωστε παίρνει τόόόση αγάπη απο σένα-κ αυτό νομίζω είναι το πιο απαραίτητο γι αυτά!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγχώθηκα με τόσες ερωτήσεις! Θα σου απαντήσω γενικά βασιζόμενη στην δική μου εμπειρία. Το παιδάκι σου είναι πολύ μικρό γία να προσπαθείς να βρεις απαντήσεις σε όλες αυτές τις ερωτήσεις. Εκείνο που έκανα εγώ είναι να του "επιβάλλω¨ μία ρουτίνα. Να κάνουμε κάθε μέρα τα ίδια πράγματα και με την ίδια σειρά, αυτό τους δημιουργεί ασφάλεια και τα βάζει κατά κάποιο τρόπο σ΄ ένα πρόγραμμα. Όταν δεν έχουν πρόγραμμα τα πιάνει σύγχυση. Για παράδειγμα να προσπαθείς να το βάζεις για ύπνο τις ίδιες ώρες, ή να τρώει πάντα τις ίδιες ώρες κλπ. Επίσης εγώ όσο κι αν σου φανεί αστείο του μιλούσα από νεογνό για θέματα του τύπου: τώρα η μαμαά θέλει να δει κάτι στην τηλεόραση, κάνε λίγη ησυχία. Θα μου πεις είχε νόημα όλο αυτό? Όχι συνειδητά, μπορεί όμως ασυνείδητα γιατί τώρα που είναι 2,5 πάντα κάθεται και ακούει αυτά που έχω να του πω, άσχετα αν τα κανει ή όχι και πάντα όταν μαλώνουμε του λέω πα΄με στο σαλόνι να το συζητήσουμε, αλλά και αν δεν το πω εγώ το λέει κι αυτός. Τώρα σου γράφω λεπτομέρειες αλλά γενικά να θυμάσαι ότι δεν υπάρχουν πετυχημένες συνταγές, το παιδί θα σου δείξει το δρόμο, ούτε να περιμένεις ότι απ' την στιγμή που για παράδειγμα θα αρχίσει να κοιμάται δεν θα ξανασηκωθεί το βράδυ. Τα παιδία έχουν πισωγυρίσματα και γενικά εμείς πρέπει να έχουμε πολύ υπομονή για να τα μεγαλώσουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα εγώ εβαζα τη μικρή σε ένα λεπτό στωματάκι με διάφορα παιχνίδια, ήμουν πάντα στον ίδιο χωρο με εκείνη, της μιλούσα ασταμάτητα και έκανα τις δουλειες μου. Δεν το έκανα για να τη βάλω σε πρόγραμμα, αλλά γιατί δεν μπορούσα να την έχω πάντα στην αγκαλιά μου.

Κάποιες φορές που έκλαιγε, το σεβόμουν και τα άφηνα όλα για να παίξουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρισευτυχισμένη υπομονή..

η γιαγιά μου ελεγε "μικρά τα παιδιά σου μικρά τα βάσανα σου, μεγάλα τα παιδια σου μεγάλα τα βασανα σου" και όσο μεγαλώνουν τα παιδια μου το διαπιστώνω και εγώ...

τελικά το κάθε παιδί ειναι διαφορετικό. ο γιος μου ήταν τόσο δυσκολο παιδί, ξύπναγε κάθε βραδυ 2-3 φορες,ήθελε την αγκαλια μου και μετά κοιμόταν. δε καθόταν με τίποτα στο πάρκο του, ήταν ΄(και είναι) κακόφαγος. γιαύτο καθυστέρησα να κάνω το δευτερο. έπρεπε να ειμαι στο γραφειο στης 6 και άντε τωρα να εχεις ξενυχτήσει.. κάθε βράδυ το ίδιο βιολί... μέχρι τα 3. τότε του πήρα μονο κρεβατάκι και ως δια μαγειας αρχισε να κοιμάται το βραδυ. ξύπναγε καποιες φορες αλλά όχι το προηγούμενο χάλι.

η μπεμπα τωρα είναι εντελως διαφορετική.. ιδια μαμά δεν ειμαι? ίσως πιο χαλαρή.. η μικρή ειναι ησυχη, κοιμάται πολύ περισσότερο απο τον μεγάλο, κάθεται μόνη της. βεβαια κλαιει καποιες φορες και την κουβαλάω μαζί μου στο ρηλαξ. σήμερα καναμε τον πουρε μαζί :laugh: της εξηγησα όλη τη διαδικασία,,, :P

Καταλαβαινω ότι θες τον χρονο σου, θα γινει και αυτο. Πάντως παρε κουραγιο ξεροντας ότι δεν εισαι μόνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια. Θα σκεφτω οσα μου ειπατε και θα τα δουμε στην πραξη. Θελω το παιδι μου να ειναι ευτυχισμενο, ανεξαρτητο και να νοιωθει ασφαλης! ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΟΠΩς ΟΛΕς ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕς. Και δεν ξερω αν το κανω σωστα. Απο την μια λεω πως αν ικανοποιω ολες τις αναγκες του θα γινει συντομα ανεξαρτητος απο μονος του. Απο την αλλη λεω πως αμα ειμαι απο πανω του συνεχεια ισως να ειναι για παντα προσκολλημενος πανω μου... Ξερω οτι ειναι μωρακι αλλα πιστευω πως τωρα χτιζοντε οι βασεις και θελω να ειναι γερες. Ακλονιτες!!!Σας ευχαριστω πολυ και παλι!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όλα εξαρτωνται απο την θέληση, την αντοχή και την υπομονή..

Σε αυτη τη φαση ολες οι μαμαδες αρχιζουμε και τα παιζουμε ..στην αρχη μας αρεσει που το παιδι ειναι 1 με εμας μετα αρχιζουμε και δεν νιωθουμε και πολυ καλά..γιατι δε μπορουμε να κανουμε τιποτα...άλλο..και εχουμε και 500 νοματεους να μας λένε διαφορα...οτι δεν πρεπει ετσι και μπορου..μπουρου..

ειναι εσυ τι θελεις ..πως νιωθεις καλυτερα...ποση υπομονη εχεις..

Αυτες οι μερες δεν θα ξαναερθουν απολαυσε τις..και κανε οτι σου λεει η καρδια σου κοοιταζοντας το λίγο...στα ματια..ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ?? μαμά παερε με αγκαλίτσα..μαμα μη με αφηνεις μονο μου..μαμά να κατσω κάτω με παιχνιδια να κανω τι ελα και εσυ εδω να παιξουμε παρεα...δεν ξερω να παιζω..χαχαχ!

Εφοσον το παιδι το εμαθες στο αυτονοητο αγκαλιά και μαζί τωρα δε μπορεις να κανει πισω...θα υποφερεις και θα υποφερει..

οι μαμαδες που απο την αρχη τα κανουν ολα με μετρο (αυτα ειναι υποκειμενικα) δεν αντιμετωπιζουν αυτο που αντιμετωπιζεις εσυ ...τωρα...γιατι το εχουν ηδη φτιαξει.

Η σταθεροτητα που ανεφεραν και το πργραμμα ειναι πολυυυυυυυυ σημαντικο και για εκεινο και για σενα..τις ωρες που κοιμαται να χαλαρωνεις...!!!!!!!να παιρνεις δυναμεις..

Το περασα εκανα τα παντα με τον μικρο μου μεχρι τσισα.μου ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΣΤΙΓΜΗ....Περασα δυσκολα κουραστηκα ...καποιες φορες...δεν αντεχα αλλο την αγκαλια συνεχεια...για ολα...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩΨ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...παργματικά..!!!!!!χαιρομαι που τα καταφερα...και να που ο καιρος περασε (ενω νομιζα οτι θα ηταν αιωνες..τοτε) και τωρα ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ..!!!!!!!!

ΣΕ ΦΙΛΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση έγραψε:

όλα εξαρτωνται απο την θέληση, την αντοχή και την υπομονή..

Σε αυτη τη φαση ολες οι μαμαδες αρχιζουμε και τα παιζουμε ..στην αρχη μας αρεσει που το παιδι ειναι 1 με εμας μετα αρχιζουμε και δεν νιωθουμε και πολυ καλά..γιατι δε μπορουμε να κανουμε τιποτα...άλλο..και εχουμε και 500 νοματεους να μας λένε διαφορα...οτι δεν πρεπει ετσι και μπορου..μπουρου..

ειναι εσυ τι θελεις ..πως νιωθεις καλυτερα...ποση υπομονη εχεις..

Αυτες οι μερες δεν θα ξαναερθουν απολαυσε τις..και κανε οτι σου λεει η καρδια σου κοοιταζοντας το λίγο...στα ματια..ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ?? μαμά παερε με αγκαλίτσα..μαμα μη με αφηνεις μονο μου..μαμά να κατσω κάτω με παιχνιδια να κανω τι ελα και εσυ εδω να παιξουμε παρεα...δεν ξερω να παιζω..χαχαχ!

Εφοσον το παιδι το εμαθες στο αυτονοητο αγκαλιά και μαζί τωρα δε μπορεις να κανει πισω...θα υποφερεις και θα υποφερει..

οι μαμαδες που απο την αρχη τα κανουν ολα με μετρο (αυτα ειναι υποκειμενικα) δεν αντιμετωπιζουν αυτο που αντιμετωπιζεις εσυ ...τωρα...γιατι το εχουν ηδη φτιαξει.

Η σταθεροτητα που ανεφεραν και το πργραμμα ειναι πολυυυυυυυυ σημαντικο και για εκεινο και για σενα..τις ωρες που κοιμαται να χαλαρωνεις...!!!!!!!να παιρνεις δυναμεις..

Το περασα εκανα τα παντα με τον μικρο μου μεχρι τσισα.μου ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΣΤΙΓΜΗ....Περασα δυσκολα κουραστηκα ...καποιες φορες...δεν αντεχα αλλο την αγκαλια συνεχεια...για ολα...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩΨ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...παργματικά..!!!!!!χαιρομαι που τα καταφερα...και να που ο καιρος περασε (ενω νομιζα οτι θα ηταν αιωνες..τοτε) και τωρα ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ..!!!!!!!!

ΣΕ ΦΙΛΩ!

Με συγκινησες... Το κακο με το μωρακι μου ειναι πως ΔΕΝ κοιματε!!!! Τα πρωινα κοιματε 20 λεπτα. Δεν προλαβαινω να χαλαρωσω.. Μια φορα στην ζωη του κοιμηθηκε 2 ωρες και δεν το πιστευα. Δεν ξερω γιατι. Και την νυχτα κλαιει με κλειστα ματια. Ξερει οτι ειναι νυχτα και κοιμομαστε αλλα θελει επιβεβαιωση. Δεν εχω πια αντοχες :( Θελω να του προσφερω αλλα δεν μπορω!! Ναι στην αγκαλιτσα και στα παιχνιδακια. Ξερω ακριβως τι θελει καθε στιγμη αλλα δεν αντεχω.. Του εχω κανει ρουτινα απο την μερα που γεννηθηκε. Ακριβως την ιδια ωρα κααααθε βραδυ τον κανω μπανακι-μασαζακι-θηλασμο και νανι... Την ιδια ωρα τα φρουτα, την ιδια ωρα την σουπιτσα(που δεν τρωει φυσικα) Εχω προγραμμα αλλα και παλι δεν στρωνει... Ευχαριστω παντως. Πηρα πολυ κουραγιο!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΤΟ ΘΕΜΑ :huh::blush:

ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΜΕΜΕ!!ΙΣΩΣ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΣΚΛΗΡΟ Κ ΚΑΘΕΤΟ ΤΟ "ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ" ΑΛΛΑ

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ(ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ)..ΑΦΟΥ ΚΛΑΙΝΕ Κ ΤΣΙΡΙΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ...ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ!!

ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΥΤΣΙΚΑ..Ε ΤΑΙΣΕ ΤΟΝ ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 4 ΠΟΥ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΕΙΝΑ..ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΤΟΝ ΜΟΝΟ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΤΟΝ..ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ!

ΕΜΕΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 8(ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ) Κ 12-1 ΠΟΥ ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΟ..ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΕΙ Κ ΔΕ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ!!

ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ-ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΠΑΣ Κ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ..(ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ;) )

8-8.30 ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΡΩΕΙ Κ ΜΕΤΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ(Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Σ Τ Ι Κ Α) ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 10-10.30 ΠΟΥ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΑΙ!(2 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ)

10 ΜΕ 11 ΠΙΝΩ ΚΑΦΕ :P ΔΕ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ..ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ "ΑΠΟΛΑΥΣΩ"

11 ΞΥΠΑΕΙ Κ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 12 ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΦΡΟΥΤΑΚΙ(1 ΩΡΑ)ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ-ΣΙΔΕΡΟ-ΠΛΥΣΙΜΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ,ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ ΚΤΛ..ΔΕ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΩ ΣΤΑΛΑ ΑΓΚΑΛΙΑ!!ΣΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΡΙΛΑΞ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ,ΣΤΟ ΣΙΔΕΡΩΜΑ ΠΕΡΠΑΤΟΥΡΑ,ΣΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΑΚΙ.

12 ΤΡΩΜΕ ΦΡΟΥΤΟ Κ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 1 ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΞΑΝΑ!

1 ΜΕ 2 ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΟΣ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ-ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ-ΜΠΑΝΙΟ..Κ ΝΑΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!!

2 ΞΥΠΝΑΕΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΠΟ ΟΛΑ Κ ΤΟΝ ΠΕΡΝΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ Κ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΗ ΒΟΛΤΑ..ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 3

3 ΤΡΩΜΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΜΕ Κ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ (4)ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΑΙ..ΤΟΤΕ ΚΑΝΩ ΤΟ ΝΤΟΥΖΑΚΙ ΜΟΥ Κ ΠΙΝΩ Κ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΦΕΔΑΚΙ..

5 ΞΥΠΑΝΕΙ(ΤΡΩΜΕ) Κ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ 8!!ΤΗ 1 ΩΡΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ "ΜΟΝΟ ΤΟΥ" Κ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΕΣ ΣΤΟΥΣ 2 ΜΑΣ ;)

8 ΜΠΑΝΙΟ-ΜΑΜ Κ ΝΑΝΙ!!

ΕΣΙΩΣ ΑΥΤΑ :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουραγιο μεχρι να μπουσουλησει/περπατησει...εκει θα χαλαρωσεις λιγο.οσο για προσωπικο χρονο :dry: θα αργησει λιγο αυτο.Υπομονη και ζητα βοηθεια (απο μπαμπα,μαμα,πεθερα οποιον μπορεις!).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...