Μετάβαση σε περιεχόμενο

διατροφή μωρού στις πασχαλινές διακοπές


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!!!

Θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθειά σας :)

Σκέφτομαι τώρα το πάσχα να πάμε μία 4ήμερη εκδρομή με το μωρό. Αν τελικά τα καταφέρουμε θα μείνουμε σε ξενοδοχείο. Αυτή είναι και η σκέψη μου. Τι να κάνω με το φαγητό του μωρού που στο δωμάτιο δεν θα έχει κουζίνα ώστα να ψήσω το φαγητο του; Μπορώ να το κάνω από το σπίτι και να το πάρω μαζί αλλά πως θα συντηρηθεί; Έχω λίγο μπερδευτεί... :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια λυση ειναι να φτιαξεις φαγητο να το αλεσεις να το κρατησεις σε ψυγειακη με παγοκυστες και να συνενοηθεις με το ξενοδοχειο οταν φτασεις να στο βαλουν στην καταψυξη και να στο ζεσταινουν, εννοειτε να εισαι παρων οταν γινεται αυτο, αλλο ειναι να παρεις ετοιμο φαγακι σε βαζακι αλλα εγω που μια φορα πηρα οταν ειμασταν σε νοσοκομειο δεν μου αρεσαν καθολου, δεν τα θεωρω καθολου καλα και εχουν πολυ αλατι που ειχα δοκιμασει, κατι αλλο δεν μου ερχεται βρε κατερινακι μου, ενταξει δυο μερες να του παρεις κρεμουλα και με νερακι να του φτιαχνεις το πολυ πολυ, δεν ξερω βρε παιδι μου δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο, και εγω εχω χασει εκδρομες γιαυτο το λογο γιατι δεν ηξερα τι να κανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Μαρίτσα μου κι εγώ μέχρι τώρα αυτό σκεφτόμουν και δεν έχω πάει κάπου με το μωρό. Μόνο το καλοκαίρι που κάθησα 2 μήνες στη Σύρο που έχουμε σπίτι όμως. Ήταν και βρέφος βέβαια, ακόμη τον θήλαζα αλλά και πάλι ήταν σπίτι μου. Τώρα δεν θέλω να κλειστώ μέσα γι'αυτό το λόγο και προσπαθώ να βρω μία λύση. Δεν ενθουσιάζομαι καθόλου με τα έτοιμα ούτε για 3 μέρες. Και στο ξενοδοχείο φοβάμαι που θα τα βάλουν... Και με τι θα είναι κοντά το φαγητό του μωρού... :( Δεν ξέρω τι να κάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για την φρουτοκρεμα μπορεις να παρεις μαζι σου μιξερακι τωρα ομως για το γαλα????δωσε περισοτερες πληροφοριες θηλαζει???πθνει ξενο???

ισως αν κρεατοσουπα ετρωγε μια φορα ονο την ημερα να του εδινες απο καποιες ετοιμες αηδιαστικες κρεμουλες που κυκλοφορουν στο εμποριο???επισης ειδα οτι ειναι 10 προς 11 μηνων ισως αν δεν θελεος να το φωρτοσεις με χημικα συντηριτικα να του δινεις λιωμενα λαχανικα με το πηρουνι απο το ξενοδοχειο χωρις κρεας?????εχει βεβαια αλατι αλλα παλι αυτα τα βαζακια δεν μου πολυγεμιζουν το ματι!!!!!

επισης μπορεις αν πινει γαλα σκονη να του δινεις και γιαουρτακι???

πεςε μας τι τρωει το μωρακι σου πιο αναλυτικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη μου το πρόβλημά μου είναι το μεσημεριανό φαγητό του. Την φρουτόκρεμα θα την φτιάχνω στο multi, θα πάρω βραστήρα για το γάλα και το απόγευμα γιαουρτάκι. Το μεσημέρι όμως τι να κάνω; Λέτε να πάρω γκαζάκι, κατσαρολάκι και να τα φτιάχνω έτσι; Μάλλον εκεί θα καταλήξω... Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενταξει βρε κατερινα τοτε, τι μια μερα το πολυ δωσε λαχανικα λιωμενα οπως ειπε και η ελενη, μια μερα δωσε κρεμμα αντι φαγητο η γαλα και την πρωτη μερα μπορεις να παρεις το φαγακι σε ψυγειακη να του δωσεις ε καπως θα τα βολεψεις, για τρεις μερες δεν θα χαλασει και ο κοσμος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γκαζακι???δεν το ειχα σκεφτει!!!!

μπορεις να το παρεις μαζι σου αλλα να δεν συμφερει αν θες να ψησεις και κρεας

αλλα 2-3 μερες χωρις κρεας δεν θα παθει και τιποτα και δεν βγαινετε και πολυ απο την καθημερινοτητα σας!!!

καλες διακοπουλες να περασετε!!!και μην το πολυσκεφτεσαι πας για να χαλαρωσεις και οχι να αγχωθεις!!!!!! :P:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πηρα ενα ηλεκτρικο ματακι bluesky και σωθηκα! Ενα γκαζακι δεν θα σου φτασει για να βρασεις κρεας μιαμιση ωρα! !5 ευρω κανει, παρε κ ενα κατσαρολακι μικρο μαζι και το μπλεντερακι του και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι δεν αγοραζεις ατμομαγειρα-μπλεντερ συσκευη 2 σε 1; Ακουσα απο αλλες κοπελες οτι ειναι πολυ πρακτικο και γρηγορο και δεν κουβαλας πεντακοσα συμπραγκαλα. Εχει στα Λητω ενα της κικο με 70 ευρω και εναν της Αβεντ 150.Αναλογα ποσα διαθετεις. Νομιζω οτι θα σε βολεψει.Καπου εχει και ανοιγμενο σχετικο ποστ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια.

Ελένη και Μαρίτσα έχετε δίκιο. Πολύ αγχώθηκα μου φαίνεται... :P Μάλλον θα κάνω αυτό που λέτε, την πρώτη μέρα το φαγητό μαζί, την 2η λαχανικά, την 3η γάλα. Ε, δεν θα πάθει και τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ninaki1 έτσι ακριβώς, δεν παθαίνει τίποτα και να πίνει μόνο γάλα για 2-3 μέρες. Ρώτα κα μένα που ήταν άρρωστος με αμυγδαλίτιδα και δεν έτρωγε τίποτα. Μπορείς να του δίνεις κρεμούλα, γιαουρτάκια, γάλα, έχε μαζί σου και τα λαχανικά έτοιμα για άλεσμα για την πρώτη μέρα.

Κούκλα μου, είπες να πάς να ξεσκάσεις και να ξεκουραστείς για το Πάσχα. Αν είναι να κάθεσαι να μαγειρεύεις, τότε όλοι θα κάνουν Ανάσταση και εσύ Μεγάλη Παρασκευή!!!

Μόνο το νερό πρόσεξε εκεί που θα πάς, ειδικά αν είναι νησί. Καλό θα είναι να παίρνεις εμφιαλωμένο ειδικά για το μωρό.

Ότι και να αποφασίσεις, καλά να περάσετε. Αλήθεια, πού θα πάτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς σκεφτόμαστε να πάμε Τήνο το καλοκαίρι

και είχα ακριβως τον ίδιο προβληματισμό!

Εγώ έχω σκεφτεί να έχω φτιάξει από δω έτοιμες τις σουπίτσες του

και να τις βάλω μερίδα μερίδα μέσα σε θήκες σιλικόνης,αφού πρώτα τις αλέσω και μετά κατάψυξη!Οταν παγώσουν καλά θα τις ξεφορμάρω και

θα τις βάλω σε σακουλάκια τροφίμων!

Μέσα στο καράβι θα ζητήσω να μου τις βάλουν στην κατάψυξη

του πλοίου.Οταν φτάσω στο ξενοδοχείο θα τις βάλω στην κατάψυξη

του ψυγείου που θα υπάρχει στο δωμάτιο του ξενοδοχείου και

κάθε μέρα θα βγάζω ένα σακουλάκι,να ξεπαγώνει,θα το βάζω μέσα στο μπιμπερό και θα το ζεσταίνω στον ειδικό θερμαντήρα της CHICCO(που

είναι και για μπιμπερό)και θα τρώει μια χαρά!

Και έξω να είμαι,θα βάζω το κατεψυγμένο φαγητό σε θερμομονωτική

τσάντα και θα το παίρνω μαζί να το ζεστάνω με τον ίδιο τρόπο που

σου είπα,αλλά εκεί που θα πάμε να φάμε!Ο θερμαντήρας είναι μικρός και δεν πιάνει χώρο!

Ή θα το αλέθω στο ξενοδοχείο,θα το βάζω στο Θερμός της CHICCO και

θα το παίρνω μαζί μου!Αυτό το θερμός έχει μέσα ταπεράκια και κρατάει το φαγητό ζεστό για 5 ώρες! ;)

Προτιμώ να φάει σπιτικό-κατεψυγμένο φαγητό για λίγες μέρες,

παρά να φάει βαζάκι!Χωρίς να θέλω να προσβάλω καμία μανούλα,

μου έφεραν κάποτε σ ένα σταθμό που δούλευα ένα βαζάκι να το

δώσω σε ένα μωρό και βρώμαγε τόσο απαίσια που ορκίστηκα να

μη δώσω ποτέ κάτι τέτοιο στον μικρό! :S

Πάντως όποια κι αν είναι η επιλογή σου,εύχομαι να περάσετε υπέροχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και το θερμός είναι αυτό:

Μπορείς να μπεις στο www.letoshop.grκαι να δεις διάφορες εταιρίες

και διάφορες τιμές!

Εγώ τα είχα αγοράσει και τα δύο από πριν αφού μου χρειάστηκαν και για άλλους λόγους,αλλά πιστευω οτι είναι μια καλή επένδυση,γιατί πλησιάζουν και οι........καλοκαιρινές διακοπές!!!!! ;););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

καταρχην σε τι ξενοδοχειο θα πας και με τι διατροφη? αν πας all inclusive δεν έχεις πρόβλημα. το πρωί φαντάζομαι θα πίνει το γαλα του, μετά μπορεις να δώσεις γιαουρτακι. το μεσημέρι και το βράδυ διαλέγεις ό,τι θες απο τον μπουφέ και στο αλέθουν στο ξενοδοχείο. άσε που πολύ πιθανό να έχει και έτοιμες σουπες. αν δίνεις γάλα σε σκονη ή και για τη φαρίνα πάλι σου δίνουν βρασμένο νερο για να΄κανεις τη δουλεια σου. αλλά και σε εστιατόριο εκτος ξενοδοχειου να πας πάλι και εκει υπαρχει μπλέντερ δε χρειάζεται να κουβαλάς χιλια δυο μπιχλιμπιδια μαζί σου. αν θες γραψε μου λεπτομέρειες έχω πειρα στο θέμα χιχι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

harap έτσι είναι πάω για να ξεσκάσω αν είναι να αγχώνομαι... Αλλά τελικά θα κάνω το εξής: Θα πάρω φαγητό δικό μου για 2 μέρες που θα ζεστάνω στο θερμαντήρα που έδειξε η Μόλλυ, μπράβο Μόλλυ αυτό δεν το είχα σκεφτεί και έχω ακριβώς το ίδιο. :kiss: Και τις άλλες δύο λαχανικά και γάλα. Νερό θα πάρω ούτως ή άλλως εμφιαλωμένο.

mariagl το ξενοδοχείο θα είναι all inclusive αλλά δεν θέλω να μου φτιάχνουν αυτοί το φαγητό του μωρού και οι καλύτεροι να είναι δεν το εμπιστεύομαι.

Πάντως κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ Φρανίτα μας κοροϊδεύεις;;; Εσύ κακιά μάνα;;; Είσαι από τις καλύτερες και πιο προχωρημένες. ;) Πήγες και με το μωρό στη Ρώμη, εγώ ας πούμε σε αυτή την ηλικία δεν θα το τολμούσα, δικά μου κολλήματα...

Και φυσικά εννοείται ότι με βαζάκι για 2 μέρες δεν παθαίνει κανένα μωρό τίποτα... Κι εγώ βαζάκι αναγκαστικά θα έδινα αλλά επιδή θα πάμε με αυτοκίνητο έχω τη δυνατότητα να κουβαλήσω μαζί τα τζετζερικά...

Είδα και τις φώτο σας... Μαμά και γιος κούκλοι στη Ρώμη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...