Μετάβαση σε περιεχόμενο

προβλημα με πλακουντα μαλλον...ψυχολογια χαλια


Recommended Posts

Κοριτσια σημερα ειμαι χαλια ψυχολογικα και το μαμυ δεν λειτουργουσε συνεχεια με πεταγε εξω.Λοιπον ειμαι4 μερες πριν μπω στον τεταρτο εχω θρομβοφιλια αλλα και συνεχεις αποκκολησεις δεν εχω αιμα καφε υγρα οχι συνεχεια για μια μερα μονο και καταλαβαινω οτι επαθα καινουρια αποκκοληση περνω ουτροτζεσταν προλουταν ντεπο πρεγκλιλ και ιβορ μαξ για τη θρομβοφιλια.Μενω επαρχια ο γιατρος μου ειναι αθηνα και απλα κανω υπερηχους εδω λοιπον στον τελευταιο υπερηχο μου ειπε οτι εχει μαζευτει αιμα αλλα θα αποροφηθει απο τον οργανισμο,επισης οτι οι νεες αποκολησεις μετακινουνται προς τον τραχηλο.Ο γιατρος στην αθηνα μου ειπε να περιμενω 3 μερες να ηρεμησει η μητρα και να μετακινηθω για αθηνα μονιμα που ετσι κι αλλιως θα το εκανα μου ειπε επισης οτι πιστευει οτι ειναι προβλημα του πλακουντα και παει προς τα κατω και μεχρι να ανεβει θα τα εχω αυτα,εχω και οπισθια κληση της μητρας δεν ξερω αν επηρεαζει.Εχω και μια εβδομαδα να κανω υπερηχο και δεν ξερω αν ειναι καλα νιωθω κατι να με γαργαλαει τις 2 τελευταιες μερες κατω απο τον αφαλο ακριβως ειναι το μωρο αυτο?40 μερες ειμαι ξαπλα και βελτιωση δεν βλεπω δεν με νοιζει το ποσο θα μεινω αρκει να μην χασω το μωρο παλι. :(:(:(:(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera ntalia distixws den xerw kati apo to thema na sou apantisw to mono pou mporw na sou eyxithw me to kalo na pareis to mwraki sou agkalitsa kai min anisixeis ola tha pane kala...xekourasou oso mporeis kai min anisixeis...theos einai megalos :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νταλια μου καλησπερα....εγω στον 3ο μηνα ειχα αποκολληση τραχηλου..αιμα κανονικο ροζ και αρκετο....

πηρα τον γιατρο μου και μεχρι να παω στο νοσοκομειο ειχε σταματησει μου ειπε να κατσω 15 μερες στο κρεβατι και περασε.

τωρα εσενα στην επαρχια σε παρακολουθει αλλος? και αλλος στην αθηνα?

και πως ελεγχει αυτος στην αθηνα τους υπερηχους που κανεις εκει?

γνωμη μου ειναι να ακουσεις αυτα που σου ειπε ο γιατρος σου και να ερθεις αθηνα εφοσον μπορεις να μεινεις εδω και να σε παρακολουθει

τουλαχιστον εδω υπαρχουν μαιευτηρια εξειδικευμενα,με τμηματα επικυνδυνης κυησης(εκει νοσηλευτικα εγω)οπου σε παρακολουθουν 24 ωρες το 24ωρο.

ελπιζω ολα να πανε καλα προσπαθησε να εισαι ηρεμη γιατι επιρεαζεις το νινουλι σου ε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου ευχομαι ολα να πανε τελεια...μην αγχωνεσαι...με ξαπλα και με τα φαρμακακια σου ολα θα εξελιχθουν καλα...

φιλακια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τους γιατρους εδω δεν τους εμπιστευομαι,μονο για υπερηχο παω οταν ειδα για πρωτη φορα αιμα ο γιατρος μου ειπε να μην ταξιδεψω αθηνα και τωρα ειχα 8 μερες να δω καφε υγρα και ητανε να παω την αλλη δευτερα αθηνα για μονιμα να κανω και την αυχαινικη τωρα θα φυγω τεταρτη και πεμπτη πρωι θα παω για αυχαινικη και θα τα δουμε ολα ετσι μου ειπε αλλα πως περνανε οι μερες?αυτο που νιωθω κατι να με γαργαλαει σαν να κινειται ειναι το μωρο?εντωμεταξυ χτες ειχα κατι πονακια εκανε συσπασεις η μητρα και σημερα κατα τις 12 ειδα και τα παλιο υγρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera Ntalia mou.

Arxika mhn angxwnesai kai krata thn psuxologia sou se upsila epipeda.

Apla gia thn 8romvofilia ekana innohep eneseis kiolas,esu den kaneis?kai mou edine kai prepar gia tis suspaseis.

Mhn stenaxwriesai ola 8a pane kala apla sumvoulepsoume to giatro gia to kalutero apotelesma kai o 8eos einai megalos.

Sou euxomai mexri telous nasai gerh esu kai to mwraki sou kai h panagitsa nasas fulaei.

Polla filia kai aisiodoksia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα Ντάλια

Λυπάμαι πολύ για αυτά που περνας. Δεν είχα ποτε αποκολληση αλλά η μήτρα μου έχει οπίσθια κάμψη και αυτό δεν επηρεάζει. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να νοσηλευτείς και να μη σηκώνεσαι παρα μόνο για τουαλέτα, τουλάχιστον μέχρι να σου πει ο γιατρός το αντίθετο. Είναι πολύ σημαντικό όμως να μη χάνεις το κουράγιο σου και να έχεις πίστη. Σκέψου θετικά, θα κάνει καλό στο μωρό σου αυτό να σκεφτεσαι. Θα περάσεις πέντε δύσκολους μήνες αύτό δεν αλλάζει αλλά ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ με τη βοήθεια της Παναγίας! Σου ευχομαι το καλύτερο μεσα απο την καρδια μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΤΑΛΙΑ μου γλυκια κατ'αρχην ψυχαραιμία! Να είσαι αισιόδοξη please...!

Κοιτα, δεν εχω ακριβως παρόμοια εμπειρια, αλλα κι εγω θρομβοφιλία και οταν ξεκίνησε η εγκυμοσύνη μου ο πλακούντας ήταν πολύ χαμηλα. Ημουν σχετικά ακινητοποιημένη μέχρι και τον 6ο που άρχισε να ανεβαίνει. Κάθε φορά που έκανα υπέρηχο ο γιατρός με προειδοποιούσε οτι πολύ πιθανον να δω αίμα κλπ, και να τον πάρω αμέσως, να μην ανησυχήσω, μπλα μπλα μπλα...

Εγω ξέρω τι ανησυχίες πέρασα...any way ο πλακούντας ανέβηκε και ολα οκ, αλλα στην θέση σου κι εγω θα ερχόμουν Αθήνα και θα κατασκήνωνα κοντα στον γιατρό. Εδω σίγουρα μπορείς να βοηθηθείς περισσότερο με συχνή παρακολούθηση και άμεση αντιμετώπιση τυχον προβλημάτων.

Σου εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ καλή συνέχεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι Ε; Μήπως να ψαχτώ και εγώ για την μπάλα θα τον ρωτήσω τώρα που θα πάω την Τριτή τον γιατρό…άσε το βλέπω και στον ύπνο μου…οτι δεν πήρε θέση αλλά ντάξει τι να κάνουμε όπως έρθουν τα πράγματα 🙃
    • Τώρα η μικρούλα σου κοιμάται;; Αχ αναρωτιέμαι ποτε θα ξανά κοιμηθούμε, όπως παλιά!! Ρωτάω την μαμά μου, από ποτε μπορούμε να κοιμόμαστε εμείς και τα μικρά να βλέπουν παιδικά 😂😂😂 Αν και ο άντρας μου είναι πολύ πρωινός τυπος και τα σκ που δε δουλεύει παίρνει την μικρή και βγαίνουν βόλτες…οπότε από αυτήν την άποψη είμαι καλά.  Και να μην τον βάλεις πάντως δεν έγινε και κάτι… από του χρόνου πιστεύω θα το χαίρονται..φέτος πιο πολύ εμείς χαιρόμαστε!
    • Καλησπέρα κορίτσι μου,εγώ αύριο μπαίνω στην 35η εβδομάδα ο μικρούλης έχει πάρει θέση εδώ και 3 4 εβδομάδες αλλά ο γιατρός μου είπε να μη το δένω και κόμπο γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να αλλάξει πάλι οπότε μην αγχώνεσαι!!
    • Οχι δεν μου ειπε! Απλα μου ειπε οτι θα το παρακολουθεί η γυναικολόγος κι αν χρειαστεί να ξαναπάω να με δει η ιδια που εκανε την Doppler. Μου ειπε για σημαδια. Και ειπε δεν είναι κ σίγουρο οτι θα γεννήσω πιο νωρις.    Επισης  πήρε θέση, αλλα  μπορει να αλλάξει γιατι  είναι νωρις ακομα. 
    • Αχ αυτό είναι το μόνιμο άγχος μου όσο και να προσπαθώ να μην το σκέφτομαι..και αργεί και το ραντεβού μου, 10 Αυγούστου, σκέφτομαι μήπως του πω να πάω νωρίτερα..με αγχώνει που δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πώς είναι μέσα στην κοιλιά μου..κι όλο την τρίβω κυκλικά μήπως το βοηθήσω να γυρίσει..όλοι όμως λένε, όπως και ο γιατρός, ότι έχουμε χρόνο.. επίσης έχω πάρει το μενταγιόν μπόλα και κάνω την άσκηση όπου όντως στα 4 κουνάς τη λεκάνη σου.. 🤷🤷
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...