Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπορω να καταψυξω κρεατοσουπα?


Recommended Posts

Κοριτσια μπορω να καταψυχω μεριδες με φαγητο και καθε μερα να βγαζω μια για 4-5 μερες? Ρωταω γιατι σημερα εφτιαξα και μου βγηκαν περιπου 7 μεριδες και ειχα βαλει απο ενα λαχανικο και 2 κομματακια κρεας. :dry: Λιγοτερη δεν εβγαινε. Να τα καταψυξω η οσο φαει και το αλλο να το πεταξω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα και εμενα κατω απο δυο μεριδες δενμου εβγαινε και το εβαζα στην καταψυξη και το εβγαζα την αλλη μερα και με λιγο νερακι το ζεσταινα, αλλα μονο για μια μερα 7 μερες νομιζω ειναι πολυ και δεν ειναι και οτι καλυτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα δε νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να καταψυχεις μαγειρεμενο φαγητο μπορεις να το βαλεις στο ψυγειο και να το φαει την επομενη αλλιως πεταμα προσπαθησε να κανεις οσο το δυνατο λιγοτερη ποσοτητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω μεχρι που το παιδι πιγε 13 minwn eftiaxna fagito gia 3 hmeres kai to evaza sin katapsixi.eixa rwtisei tin paidiatro kai mou eixe pei oti kai auti to idio ekane einai krima na petame to faghto.

ta ebaza se gialina mpol kai an ithela na to ksepagwsw ta evza stin syntirisi apo to proihoumeno vrady kai ksepagone siga siga(kapou to eixa diavasei auto.)to kalokairi malista pou pigame diakopes eixa ftiaxei se mpolakia fagito gia mia evdomada giati ekei pou piga den eixe kouzina.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για δυο μερες ηθελα να πω μπερδευτηκα, γιατι αν μου περισσευε μοσχαρι το εβαζα στην καταψυξη την αλλη μερα ετρωγε κοτοπουλο και την επομενη παλι μοσχαρι, εχει δικιο η tzef και ο παιδιατρος μου ειχε πει και εμενα οκ, απλα προσπαθησε να μην υπερβαινεις τις δυο μερες εστω, ειναι προβλημα το φαγητο γιατι περισσευει και να το πεταμε δεν ειναι και το πιο ευκολο με την κριση που διανυουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To φαγητο δεν παθαινει τιποτα απολύτως στην καταψυξη.

Εγω το μαγειρευω, το αλέθω μεσα στην κατσαρολα

το χωριζω σε μεριδουλες και το βαζω καταψυξη.

Κάθε μέρα βγαζω το πρωί μια μεριδούλα για να φάει

το μεσημερι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βεβαιως και μπορεις αλλα σιγουρα απο οτι καταλαβαινεις και εσυ

καποιες απο τις θρεπτικες ουσιες χανονται .Βεβαια αυτο γινεται και ωμο κρεας να καταψυξεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω επειδη δουλευω,δεν γινεται να μαγειρευω καθε μερα 1 πατατα 1 καροτο 1 κομματι κρεας κτλ.

Μαγειρευω μια κατσαρόλα,τα αλεθω λιγα λιγα στο multi,τα βαζω σε μπολάκια κ τα βαζω στη καταψυξη.Βγαζω 6 μεριδες περιπου.

Νομιζω οτι αν ειναι να κρατησεις φαγητο καλυτερα ειναι να μπει στη καταψυξη παρα στη συντηρηση.

Το βγάζω το πρωι για να ξεπαγωσει κ το μεσημερι το ζεσταινω στο κατσαρολάκι κ ειναι ΟΚ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα κανει το εξης προγραμμα μου το ειχε προτεινει η κουνιαδα μου που της το ειχε πει η παιδιατρος .

Δευτερα :χορτοσουπα

Τριτη&τεταρτη :κοτοσουπα εννοειτε με χορταρικα

το μαγειρευα τη τριτη φιλαγα το υπολοιπο κοτοπουλο ολοκληρο οχι πολτοποιημενο εοιδη φευγουν οι βιταμνες και αλλοιωνεε ηγευση στη συντηρηση για την επομενη μερα

πεμπτη :χορτοσουπα που εμτα απο το χρονο αντικατασταθηκε απο τη ψαρσουπα

Παρασκευη και σαββατοκυριακο εκανα μοσχαρι το οποιο το εκαν γθα 3 ημερες το χωριζα σε μεριδες και δεν το εβαζα στη καταξυση

Ξερεις καλο ειναινα αποφευγεις φαι πανω απο 3 ημερες δνε ειναι οτι καλυτερο σε μωρα αλλο να ειναιμεγαλυτερο ενα παιδακι αλλα μην ξεχναμε σημαντικο εχει και ηγευση , ι εννοειτ οταν ενα φαιειναι στη καταξυση το βγαζουμε το βαζουμε τη συντηρηση καιμετα ο αφηνουμε απ εξω να παρει θερμοκρασια δωματιου καιμετα το ζεσταινουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Εγώ της φτιάχνω για 3 μέρες κ το χωρίζω σε μπωλάκια κ το συντηρώ στο ψυγείο. Πλέον δεν της το αλέθω πολύ για να μαθαίνει να μασάει, έχει 8 δοντάκια...

Μιας και το έφερε η κουβέντα, σήμερα της έβαλα μακαρόνια με λίγο φέτα, τα ψιλοέκοψα. Είπα να αρχίσω να της δίνω φαγητά που τρώμε κ εμείς, ψιλοκομμένα. Ψάρι αρχίζουμε σιγά σιγά μου είπε ο παιδίατρος. Επίσης μου πρόστεσε κ όσπρια. Από ότι κατάλαβα μπορεί να τρώει κανονικά από εδώ και πέρα, έτσι θα της κάνω διάφορα, δεν θα τα κάνω σούπα. Κάνω καλά? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...