Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

είμαι νέο μέλος και θέλω και έγω να συζητήσω μαζί σας γιατι είμαι πολύ αγχωμένη.

Ξεκίνησα τα φάρμακα για την σπερματέγχυση συγκεκριμένα ενέσεις altermon και χάπια clomiphene citrate για 5 ημέρες από την 3η ημέρα του κύκλου μου που είναι σήμερα. Στην 11η ημέρα θα κάνω υπέρηχο για να αποφασίσει ο γιατρός μου πότε θα κάνω τις ενέσεις Pregnyl. Ένα θέμα που με έχει αγχώσει είναι ότι μου έχει δώσει να κάνω δύο ενέσεις pregnyl μαζί ενώ δεν το έχω διαβάσει πουθενά αλλού αυτό και ύστερα μήπως με τις δύο ενέσεις που θα κάνω υπάρχει μεγαλύτερος φόβος για υπερδιέργεση ωοθηκών.

Πείτε μου αν ξέρετε γιατι το άγχος μου το ξέρω δεν είναι καλός σύμβουλος και δεν βοηθάει για το θετικό αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

smile gucci έγραψε:

Καλησπέρα κορίτσια,

είμαι νέο μέλος και θέλω και έγω να συζητήσω μαζί σας γιατι είμαι πολύ αγχωμένη.

Ξεκίνησα τα φάρμακα για την σπερματέγχυση συγκεκριμένα ενέσεις altermon και χάπια clomiphene citrate για 5 ημέρες από την 3η ημέρα του κύκλου μου που είναι σήμερα. Στην 11η ημέρα θα κάνω υπέρηχο για να αποφασίσει ο γιατρός μου πότε θα κάνω τις ενέσεις Pregnyl. Ένα θέμα που με έχει αγχώσει είναι ότι μου έχει δώσει να κάνω δύο ενέσεις pregnyl μαζί ενώ δεν το έχω διαβάσει πουθενά αλλού αυτό και ύστερα μήπως με τις δύο ενέσεις που θα κάνω υπάρχει μεγαλύτερος φόβος για υπερδιέργεση ωοθηκών.

Πείτε μου αν ξέρετε γιατι το άγχος μου το ξέρω δεν είναι καλός σύμβουλος και δεν βοηθάει για το θετικό αποτέλεσμα.

Smile Gucci γειά σου

Καταρχάς καλή επιτυχία σου ευχομαι με την σπερματέγχυση!!

Θα ήθελα να σου πω οτι κάθε σου απορία να την εκφράζεις στον γιατρό σου. να μην αγχωνεσαι χωρις λόγο.

Για να σου πει να κάνεις 2 ενέσεις -μαλλον για κάποιο λόγο το κάνει.

Την υπερδιεγερση τη φοβάσε γιατι εχεις πολυκυστικές?

Εγω έχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις και προσπαθώ να θυμηθώ αν έκανα ποτέ 2 pregnyl, το έψαξα και δεν το έχω σημειωμένο πουθενα.

Νομίζω οτι χωρις λόγο δεν θα σου έκανε 2 ενέσεις μαζι, κάτι θα ξέρει, απλά ρώτα για να μην ανησυχείς!! :)

αντε με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου smile Gucci,

Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν θυμάμαι τι φάρμακα έπερνα (μήπως παίζει και αυτό καποιο ρόλο) στις σπερματεγχύσεις.

Όμως και στις σπερματεγχύσεις αλλά στις εξωσωματικές έπαιρνα την pregnyl 5000 I.U. και θυμάμαι ότι κάποιες φορές έπαιρνα δύο σκόνες με ένα υγρό αν αυτό εννοείς, εκτός και αν υπάρχει και κάποιος άλλος τύπος pregnyl τον οποίο δεν γνωρίζω!

Πάντως όπως λέει και η Eko καλό είναι να ρωτάς το γιατρό σου για να μην αγχώνεσε τόσο.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάκη έγραψε:

Γειά σου smile Gucci,

Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν θυμάμαι τι φάρμακα έπερνα (μήπως παίζει και αυτό καποιο ρόλο) στις σπερματεγχύσεις.

Όμως και στις σπερματεγχύσεις αλλά στις εξωσωματικές έπαιρνα την pregnyl 5000 I.U. και θυμάμαι ότι κάποιες φορές έπαιρνα δύο σκόνες με ένα υγρό αν αυτό εννοείς, εκτός και αν υπάρχει και κάποιος άλλος τύπος pregnyl τον οποίο δεν γνωρίζω!

Πάντως όπως λέει και η Eko καλό είναι να ρωτάς το γιατρό σου για να μην αγχώνεσε τόσο.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!! :)

Ναι μωρε!

2 σκόνες με ένα υγρό. αυτο ακριβώς! μάλλον αυτό εννοει ο γιατρός σου. αυτό έκανα κ γω και στις σπερματεγχυσεις και στην εξωσωματικη.

Βάκη καλά τα λες.

Πάντως ζήτα διευκρινήσεις Gucci!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα smile gucci. Και τις 2 φορές που έκανα σπεματέγχυση χρησιμοποίησα 2 pregnyl ταυτόχρονα οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς για το θέμα αυτό. Τις pregnyl τις κάνεις για να προγραμματίσει ο γιατρός καλύτερα το πότε θα γίνει η ωορρηξία (νομίζω ότι αυτό γίνεται 32-48 ώρες μετά την pregnyl).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηλθες στην παρεα μας κ καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου.Και εγω το ιδιο θα σου πω,στις σπερματεγχυσεις που εκανα,2 pregnyl μου εδινε ο γιατρος.Εντωμεταξυ,δεν νομιζω πως ευθηνεται η pregnyl για τυχον υπερδιεργερση,αυτη η ενεση γινετε για να προκληθει ωορηξια,τα χαπια που περνεις νομιζω πως πιθανον να το προκαλουν,επειδη ειναι ορμονες που βοηθουν στην παραγωγη περισσοτερων ωαριων.Εγω επερνα τα serpafar,δεν ξερω...ετσι νομιζω...δεν ειμαι κ γιατρος... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

Στην πραγματικότητα αυτό που φοβάμαι είναι ο πόνος, σίγουρα ο γιατρός έχει τους λόγους του, αλλά εγώ κάθε μήνα την ημέρα της ωορρηξίας πονάω δεν θέλω να φανταστώ πόσο θα πονάω με την ρήξη πολλών ωαρίων. Και αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι με την pregnyl πονάς!

Πάντως έχετε δίκιο θα πρέπει να ρωτήσω τον γιατρό για να μου φύγει εντελώς η ανησυχία.

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλήθεια υπάρχει κάποια από εσάς που να ετοιμάζετε για σπερματέγχυση?

Εμένα είναι η πρώτη φορά. Ελπίζω να μην χρειαστεί άλλη... Ίδωμεν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Egw ekana xtes tn prwth mou spermategxysh kai eyxomai ola na pane kat'eyxhn.

Emena o giatros re koritsia mou ekane thn enesh amesws meta thn spermategxysh enw exw diavasei oti ginetai prin. Yparxei periptwsh na mou thn ekane meta giati eixa hdh megala augoulakia etoima na spasoun kai na pesoun kai 8ewrhse oti einai kalo na vriskontai hdh mesa ta spermatakia?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw ekana xtes tn prwth mou spermategxysh kai eyxomai ola na pane kat'eyxhn.

Emena o giatros re koritsia mou ekane thn enesh amesws meta thn spermategxysh enw exw diavasei oti ginetai prin. Yparxei periptwsh na mou thn ekane meta giati eixa hdh megala augoulakia etoima na spasoun kai na pesoun kai 8ewrhse oti einai kalo na vriskontai hdh mesa ta spermatakia?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw ekana xtes tn prwth mou spermategxysh kai eyxomai ola na pane kat'eyxhn.

Emena o giatros re koritsia mou ekane thn enesh amesws meta thn spermategxysh enw exw diavasei oti ginetai prin. Yparxei periptwsh na mou thn ekane meta giati eixa hdh megala augoulakia etoima na spasoun kai na pesoun kai 8ewrhse oti einai kalo na vriskontai hdh mesa ta spermatakia?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anemosss έγραψε:

den iparxi koumpi oxi alla sigoura mporoume na to elexoume

na imaste dinatoi oso ginete ,na exoume pisti pedia ke kouragio

tha petixoume !!! i panagitsa den tha mas afisi etsi !

ηθελα και να ξερα ολοι στην κυπρο ειναι ετσι αισιοδοξοι η εσυ πηρες ολη την αισιοδοξια του νησιου εεεε????μπραβο εχεις βρει το κλειδι της επιτυχιας και αυτο ειναι η πιστη και η αισιοδοξια μπραβο σου :):):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...