Μετάβαση σε περιεχόμενο

natural killers cells εχει κανει καμια σας???


Recommended Posts

Γεια σου κοριτσακι!!Ακριβως οπως τις εγραψες Natural killers cells και αντιπατρικα αντισωματα επισης αν δεν εχεις κανει να κανεις πληρη ελεγχο θρομβοφιλιας,pcr με ιστο περιοδου για χλαμυδια,ουρεοπλασμα και μυκοπλασμα (ειναι για το ενδομητριο)!!

Αλλα εχεις κανεις αλλες εξετασεις?εχετε βρει τι φταιει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κατερίνα ,εγω έχω πολυκυστικές ωοθήκες και οι εξετάσεις που έχω κα΄νει είναι μάλλον λίγες,γιατι δεν έχω κάνει κα΄τι απο αυτα που λες

εχω κάνει

σαλπιγγογραφια-καθαρη

ορμονολογικες αιματος-ενταξει

καλιεργια κολπικου υγρου- ενταξει

τεστ παπ-αρνητικο

υπερυχογράφημα-καλο

και ο άντρας μου

καλλιεργια σπέρματος -καθαρη

σπερματογραφημα-καλό

α, και τώρα είδα στις αιματολογικες έχω κα΄νει επίσης

CMV IgG-θετικο 36

CMV IgM-αρνητικο

Τοξοπλασμα IgG-αρνητικό

Τοξόπλασμα IgM-αρνητικο

ο pcr με ιστο περιόδου τι είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

καλημερα κοριτσια εχω περασει πολλα με αυτα τα ΝΚ' !!!!!Ας τα παρουμε ομως απο την αρχη....μετα απο 3 αποτυχημενες προσπαθειες εξωσωματικης εκανα εξεταση για τα naturall killer οπου το φυσιολογικο ειναι απο 3-12...εγω ειχα 14.ετσι λοιπον ξεκιναω την 4η εξωσωματικη μενω εγκυος και αμεσως κανω γ'σφαιρινη για να ριξουμε τις τιμες των ΝΚ...ομως το αποτελεσμα ηταν παλλινδρομη κυηση την 9η εβδομαδα.Κανω την 5η εξωσωματικη και παλι μενω εγκυος,παλι γ'σφαιρινη αλλα παλι παλλινδρομη κυηση την 6η εβδομαδα.....στην 6η εξωσωματικη ξεκινησα την γ'σφαιρινη πριν μεινω εγκυος μηπως δεν προλαβαινουν να πεσουν οι τιμες αλλα παλι το ιδιο εγινε παλινδρομη κυηση την 7η εβδομαδα!!!!κοντεψα να τρελαθω!!!3εγκυμοσυνες/3παλλινδρομες/3αποξησεις!!!!εκανα οτι εξεταση υπηρχε χωρις να μου βρισκουν τιποτα,πηγα σε πολλους κορυφαιους γιατρους να παρω την γνωμη τους και ολοι σηκωναν τα χερια ψηλα χωρις να ξερουν γιατι συμβαινει αυτο...οι πιο πολλοι μαλιστα μου λεγανε οτι δεν πιστευουν γενικα στα ΝΚ και οτι η Γ'σφαιρινη κανει παρα πολυ κακο στον οργανισμο (οπως και τα εμβολια απο το αιμα του συζηγου)οποτε συμπερασμα μου ειπαν οτι ή φταινε τα εμβρυα και δεν ειναι καλα οποτε τα αποβαλει ο οργανισμος ή φταει κατι στην μητρα που δεν το ξερουμε.Και σαν μονη λυση μου συστηνουν να παω με παρενθετη!!!!εγω ομως επειδη παρενθετη δεν βρισκω ή μου ζητανε τρελα λεφτα...θα επιχειρησω να κανω προεμφυτευτικο ελενχο στα εμβρυα να δουμε αν ειναι καλα..αν δεν δω φως και με αυτα τοτε στο τελος θα παω με παρενθετη.Το συμπερασμα σε ολα αυτα που σας εγραψα γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ειναι οτι η Γ'σφαιρινη μονο καλο δεν κανει και γενικα για τα ΝΚ δεν υπαρχει θεραπεια!!!τρεις φορες πειρα και δεν εκανε τιποτα!!!!Απλα απορω αν υπαρχει καποια που καταφερε να κανει παιδακι με αυξημενα ΝΚ χωρις φαρμακα...γιατι πολλοι γιατροι λενε να μη δινουμε σημασια ουτε στα ΝΚ ουτε στα αντιπατρικα...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχας μεσι, σου ευχομαι καλη επιτυχια απο εδω και περα.. η ιστορια σου με ταραξε.. εχεις ταλαιπωρηθει τοσο κοριτσακι! ελπιζω πραγματικα το μαρτυριο να τελειωσει εδω και με πολυ τυχη να καταφερεις να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη στην επομενη προσπαθεια!

Εγω κοριτσια πριν 10 μηνες περιπου (μετα απο 1,5 χρονο προσπαθειων και εξετασεων) πηγα κι εγω στο Locus medicus απο μόνη μου και με προτροπη καποιων γνωστων.. Εκανα εξετασεις για ΝΚ που ηταν λιγακι ανεβασμενα, για θρομβοφιλια κα πολλες οπως μυκοπλασμα κλπ.. Οταν μετα εδειχνα τις εξετασεις για τα ΝΚ στους γιατρους μου (γυναικολογο και εξωσωματικο) μονο που δεν με εβρισαν!!! Μου εξηγησαν οτι ολα αυτα που μου ειπαν εκει ειναι υπερβολικα για την περιπτωση μου και οτι αυτα τα ψαχνουμε σε περιπτωση καθ' εξιν αποβολων.. Οτι δηλαδη αυτα δεν εμποδιζουν τη συλληψη και οτι τσαμπα τρεχω και ταλειπωρουμαι! ΤΩρα τι να πω , δεν ξερω... Η αληθεια ειναι οιτι οταν πηγαμε εκει εντυπωσιαστηκαμε με αυτα που ακουσαμε, αλλα μετα αρχισαν να μας δινουν θεραπειες με βαρια αντιβιωτικα κλπ και χασαμε την εμπιστοσυνη μας.. Οποτε, οπως το σκεφτομαι ας μεινουμε πρωτα εγκυες και μετα ας ανησυχησουμε για αυτα.. Δεν ξερω, αναρωτιεμαι, ποσο δυσκολο μπορει πια να γινει κατι τοσο φυσικο, που στους περισσοτεροι γυρω μας συμβαινει ετσι ευκολα και αβιαστα? Καλη δυναμη σε ολες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Twiggy, πόσο δίκιο έχεις!Καμιά φορά βγάζω πολύ θυμό ακόμη κι όταν προσεύχομαι κι αναρωτιέμαι γιατί κάποιες να περνάμε από χίλια βάσανα,θεραπείες, αναλύσεις γιαυτό που για την πλειοψηφία είναι φυσικό και αυτονόητο!

Όσο για τα ΝΚ δεν ξέρω τι να πω.Τα έκανα κι εγώ και δεν βρέθηκε κάτι αλλά όταν το είπα στο γυναικολόγο μου στενοχωρήθηκε που αναλώνομαι σε τέτοια πράγματα.Έχω και μια πολύ καλή φίλη που είχε πρόβλημα, έκανε θεραπεία κι έχει δυο παιδάκια και δεν ξέρω που βρίσκεται η αλήθεια.Της έκανε ο γιατρός της μια θεραπεία με εμβόλια και πρόσφατα διάβασα σε ένα ιατρικού περιεχομένου περιοδικό ότι αυτή η θεραπεία έχει απαγορευτεί απο την ένωση Βρετανών και Αμερικανών γυναικολόγων.Δεν θυμάμαι πώς ακριβώς λέγεται η εξέταση, κάτι με εμβόλια και ορούς έχει σχέση, για να μην θορυβήσω κοπέλες που ίσως κάνουν κάποια θεραπεία :?

Βρε κορίτσια, μήπως γινόμαστε πειραματόζωα από τη μεγάλη μας λαχτάρα;θα έδινα τα πάντα για να κάνω ένα παιδί, εκτός από τη ζωή μου.Αλλιώς πώς θα το χαρώ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω πολυ με οσα λες Αγγελα, ετσι ειναι.. δυστυχως πολλες φορες γινομαστε πειραματοζωα..κι αλλες φορες ταλαιπωρουμαστε χωρις λογο.. κι ολα αυτα μας φθειρουν ακομα περισσοτερο.. Ας ειμαστε αισιοδοξες οσο μπορουμε, τυχη θελει και πολυ πολυ τυχη... φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy μου σευχαριστω για τις ευχες σου!!Πραγματικα εδω και 4 χρονια με ολα αυτα εχω ταλαιπωρηθει απιστευτα σε σημειο που δεν πιστευω οτι κρατιεμαι ακομα στα ποδια μου....

Αγγελα αυτοι οι οροι και τα εμβολια που λες πως εκανε η φιλη σου ειναι αυτα που γραφω και γω οτι εκανα και στις 3 εγκυμοσυνες αλλα τα αποτελεσμα ηταν το ιδιο...παλλινδρομησαν...και γνωριζω ποσο κακο κανουν στον οργανισμο γιαυτο και τα εχουν απαγορευσει στο εξωτερικο...αλλα για να καταφερεις να γινεις μανουλα λες θα κανω τα παντα!!!και προσπαθεις με οτι σου δωσουν,καποιες τα καταφερνουν ,καποιες αλλες σαν εμενα οχι οποτε πιστευω οτι ειναι θεμα τυχης,ποτε θα θελησει ο θεος να στο δωσει!!!πραγματικα απορω αν υπαρχει μια κοπελα με ανεβασμενα ΝΚ και καταφερε να γινει μανουλα χωρις φαρμακα,αν τα αγνοησε εντελως και τα καταφερε...αραγε υπαρχει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι mesi μου υπάρχει.Δεν τη γνωρίζω προσωπικά αλλά έχω διαβάσει την ιστορία της κοπέλας στο ίντερνετ.Δυστυχώς δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει, αν το βρω θα το στείλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι mesi μου υπάρχει.Δεν τη γνωρίζω προσωπικά αλλά έχω διαβάσει την ιστορία της κοπέλας στο ίντερνετ.Δυστυχώς δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει, αν το βρω θα το στείλω.

πραγματικα μακαρι να υπαρχει....για να παρουμε κουραγιο οτι ισως μπορει και μεις καποια στιγμη να τα καταφερουμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν πας στο άλλο γνωστό φόρουμ(δεν λεω όνομα, μήπως δεν κάνει)και μπεις στην ενότητα ''Θέλω να μείνω έγκυος..'', υπάρχει ένα θέμα σχετικό με ΝΚ στην πρώτη κιόλας σελίδα.Εκεί θα δεις σχετική συζήτηση και υπάρχει κι η ιστορία της κοπέλας!Συγγνώμη αν αναφέρομαι σε άλλο φόρουμ, θεωρώ οτι είναι θεμιτό εφόσον η σχέση τους δεν είναι ανταγωνιστική αλλά συμπληρωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελα μου σευχαριστω πολυ,διαβασα την ιστορια μιας κοπελας που ενω ειχε κανει ορους Γ'σφαιρινης τα ποσοστα δεν κατεβηκαν αντιθετως ανεβηκαν!!!και τελικα αφου δεν εδωσε ξανα καμια σημασια σε ΝΚ και ορους εμεινε εγκυος και γεννησε μια χαρα και μετα απο λιγο καιρο εκανε και 2ο παιδακι!!!Μακαρι να ειναι ετσι για ολες μας και να μην ξανασχοληθουμε με τετοια ψυχοφθορα πραγματα και να καταφερουμε ολες μας να γινουμε μανουλες!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...
  • 3 months later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...